۷ روش درمان کمال گرایی؛ چگونه کمال گرایی را کنار بگذاریم؟

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده است.

راه درمان کمال گرایی چیست؟ می‌توان گفت کمال گرایی یک شمشیر دولبه است. از یک طرف می‌تواند باعث انگیزه گرفتن فرد و با تمام توان پیش رفتن شود و از سوی دیگر باعث اضطراب و یا آزرده خاطر ساختن اطرافیان می‌شود. اما چطور می‌توان از جنبه مثبت کمال گرایی نفع برد و اثرات منفی آن را کاهش داد؟ در این مقاله به بررسی راه‌های درمان عملی کمال گرایی می‌پردازیم.

فهرست مطالب

 

کمال گرایی مثبت و منفی

پیش از اینکه به سراغ راهکارهای درمان کمال گرایی برویم بهتر است با تعریف کمال گرایی و علائم آن آشنا شویم. تفاوت کمال گرایی مثبت و منفی در این است که افراد دارای کمال گرایی مثبت تمرکزشان روی پیشرفت، در مسیر موفقیت قرار گرفتن و یادگیری از اشتباهات است.

اما در کمال گرایی منفی فرد به خود اجازه اشتباه کردن نمی‌دهد. فردی که دارای این نوع کمال گرایی است اشتباه کردن را غیرقابل بخشش می‌داند. چنین فردی خود را برای هرگونه کاستی سرزنش می‌کند و هیچوقت احساس رضایت یا افتخار کردن به خود بعد از موفقیت را تجربه نمی‌کند.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات افراد کمال گرا این است که از شکست می‌ترسند. تصور آن‌ها این است که اگر کمال طلبی را کنار بگذارند نمی‌توانند به اهداف خود برسند. اما بگذارید همین جا خیالتان را راحت کنیم: اجتناب از کمال گرایی خود می‌تواند باعث پیشرفت و به دست آوردن موفقیت‌های بیشتر شود.

راه‌های درمان کمال گرایی

در واقع دستاوردهای افراد کمال طلب خیلی کمتر از افرادی است که اهداف ایده‌آلی دارند. چرا که تمرکز روی بهترین بودن باعث از دست دادن انگیزه، اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها و خودتخریب‌گری می‌شود. در ادامه این مقاله به بیان راهکارهای مقابله با کمال گرایی می‌پردازیم.

– راهکار اول درمان کمال گرایی: سبک سنگین کنید!

به ویژگی‌های کمال طلبی خود نگاهی بیندازید. شاید تصور کنید کمال طلبی باعث می‌شود بهره‌وری بالاتری داشته باشید. اما به چه قیمتی؟! کمال‌گرایی عواقب نامطلوب بسیاری با خود به همراه خواهد داشت و حتی شاید همین حالا هم برخی از آن‌ها را تجربه می‌کنید. فهرستی از مضرات کمال گرایی را که روی زندگی‌تان (و اطرافیانتان) تاثیر منفی گذاشته‌اند تهیه کنید تا با انگیزه بیشتری بتوانید علت کمال طلبی خود را پیدا کنید.

– راهکار دوم درمان کمال گرایی: نسبت به الگوهای رفتاری خود آگاه باشید!

شاید خودتان متوجه نشده باشید که تاثیر کمال گرایی در زندگی چقدر عمیق است. اگر نسبت به رفتارهایتان آگاهی داشته باشید راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. اگر برایتان امکان‌پذیر است زمانی که افکار کمال گرایانه به ذهنتان خطور می‌کند آن‌ها را روی کاغذ بنویسید. شب‌ها قبل از خواب نوشته‌هایتان را مرور کنید و سعی کنید بفهمید چه زمان‌هایی احساس شکست، ناکامی و بی‌کفایتی کرده‌اید؟ در ان لحظات به چه چیزی فکر می‌کردید؟

این کار به شما کمک می‌کند وقتی دوباره این افکار به ذهنتان آمد آن‌ها را سریع‌تر تشخیص داده و نسبت به کمال گرایی منفی خود آگاهی پیدا کنید.

پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
لیست بهترین روانشناسان

 

– راهکار سوم: مثبت‌نگر باشید.

افراد کمال گرا استعداد عجیبی در شناسایی و گوشزد کردن اشتباهات خود و دیگران (حتی اگر کار به بهترین وجه انجام شده باشد.) دارند. این افراد کاستی‌ها را پیش از هر چیز دیگری می‌بینند. شاید ترک این عادت دشوار باشد، اما احتیاج به تمرین دارد.

به جای تمرکز بر کاستی‌ها، تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا تمام جنبه‌های مثبت کار خود و دستاوردهای دیگران را ببینید. اگر در خود یا دیگران متوجه نکته‌ای شدید که مورد علاقه‌تان «نیست»، تلاش کنید به سایر ویژگی‌های آن که مورد علاقه‌تان «هست» توجه کنید.

این تمرین مفید در درمان کمال گرایی باعث می‌شود تفکر انتقادی شما تبدیل به یک عادت مثبت جدید شود.

– راهکار چهارم: صدای درونتان را تغییر دهید!

صدای درون افراد کمال گرا همواره به آن‌ها می‌گوید که کارشان به اندازه کافی خوب نیست، به اندازه کافی خوب تلاش نمی‌کنند و به اندازه کافی خوب نیستند!

اگر می‌خواهید کمال گرایی خود را درمان کنید باید صدای درون خود را تغییر دهید. صدای درونی منفی باف می تواند باعث رفتارهای منفی و تخریب اعتماد به نفستان شود. برای غلبه بر کمال گرایی سعی کنید بیشتر از زندگی لذت برده و برای خودتان و کاری که انجام می‌دهید ارزش بیشتری قائل شوید.

– راهکار پنجم: اهداف خود را خرد کنید!

کمال گرایی باعث می‌شود فرد اهداف غیرواقعی و غیر قابل دسترس برای خود تعیین کند. به جای این کار، اهداف خود را به اهداف بسیار کوچک و واقعی‌تر بشکنید. با این کار استرس کمتری هم تجربه می کنید. وقتی به هرکدام از اهدافتان می‌رسید به خود پاداش کوچکی بدهید. کوچک کردن اهداف باعث می‌شود در صورت وجود اشتباه، پذیرش آن برایتان ساده‌تر شود.

مثلاً فرض کنید برای تناسب اندام قصد دارید پنج روز در هفته ورزش کنید. اگر بدنتان آمادگی لازم را نداشته باشد خیلی زود خسته می‌شوید. اما اگر ابتدا هدف خود را برای دو روز در هفته تنظیم کنید و به تدریج آن را افزایش دهید تا به هدفتان برسید، دستیابی به هدف و موفق شدن ساده‌تر خواهد بود.

– راهکار ششم: از مسیر خود لذت ببرید!

اگر گرفتار کمال طلبی باشید احتمالاً بیش از حد خود را درگیر نتایج نهایی می‌کنید (مخصوصاً اگر مطابق انتظارتان نباشند!). راهکار پنجم درمان کمال گرایی (شکستن اهداف) به شما کمک می‌کند تا مسیر دستیابی به موفقیت را برای خود لذت‌بخش‌تر کنید.

همچنین می‌توانید در مسیر رسیدن به اهدافتان با گروهی از افراد که هدف مشترک دارند همراه شوید. نوشتن درباره احساساتی که در مسیر خود تجربه می‌کنید و آنچه که در این مسیر یاد می‌گیرید به شما کمک می کند تا اگر احساس شکست کردید، برگردید و دستاوردهای کوچک خود را در راه رسیدن به هدف مرور کنید.

یک راهکار مهم در درمان کمال طلبی تمرکز بیشتر روی مسیر رسیدن به هدف به جای خود هدف است.

– راهکار هفتم: مدیریت انتقادات را یاد بگیرید!

اگر انتقادات را به منزله حمله تلقی کرده و در مقابل آن‌ها حالت تدافعی می‌گیرید تغییر نگرش می‌تواند به شما کمک کند. انتقادات سازنده می‌توانند به شما دید روشنی نسبت به بهبود عملکردتان بدهند. اگر انتقادات وارد شده دارای جهت‌گیری یا تند است به خود و دیگران یادآوری کنید که اشتباه کردن بهترین راه برای یادگیری است.

درمان کمال گرایی در ازدواج

در کمال گرایی که با نام کمال طلبی هم شهرت پیدا کرده است، افراد سعی می‌کنند تا همه چیز به صورت برنامه‌ریزی شده و درست پیش برود. خودخوری در کمال گرایی باعث شده است تا فرد تمام سعی و تلاش خود را برای رسیدن به هدف نهایی کند. البته در رسیدن به این هدف که غیر واقع‌بینانه است هیچ آرامش و شادی برای فرد وجود ندارد و تنها استرس و اضطراب فرد را بیشتر خواهد کرد. زمانی که فردی را کمال گرا معرفی می‌کنید، احساس خوشنودی و شادمانی خواهد داشت. فکر می‌کند که تعاریف و تحسین‌ها همه باعث برتری او می‌شوند، در حالی که اینگونه نیست.
کمال‌گرایی در ازدواج دارای دو بعد منفی و مثبت است. در بعد منفی آن فرد از لحاظ احساسی بسیار وابسته و وسواسی خواهد بود. اما در بعد مثبت این کمال‌گرایی می‌تواند به رشد و پیشرفت فرد کمک بسیاری کند.
میزان و شدت کما‌ل‌گرایی به فرد هم بستگی دارد و نوع آن را با توجه به شدتی که دارند مشخص می‌کنند. معمولا افراد کمال گرا می‌توانند بدون عیب و نقص و در کنار یکدیگر زندگی کنند.

‌‌

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
رزرو آنلاین نوبت از مشاور فردی

 

عوارض کمال گرایی در زندگی

وجود کمال‌گرایی در زندگی هر فردی نمی‌تواند مضر و آسیب زننده باشد. اما افراط در تفکرات کمال‌گرایانه می‌تواند به روح، جسم، ذهن، عملکرد و زندگی فرد آسیب وارد کند. عوارض کمال گرایی در زندگی به شرح زیر است:

 • استرس، اضطراب و افسردگی بالا 
 • احساس گناه و شرمندگی 
 • عدم اعتماد به نفس و عدم اعتماد به مهارت‌های خود 
 • خجالت کشیدن و احساس نا امنی 
 • عزت نفس ضعیف 
 • اختلالات خوردن و تصویر ذهنی نامطلوب
 • انگیزه پایین برای زندگی
 • افزایش خطر خودکشی 
 • ترس از شکست 
 • عصبانیت و احساس خشم نسبت به دیگران 
 • رضایت پایین از زندگی 
 • تسلیم شدن در برابر مشکلات 
 • انتخاب سبک زندگی ناسالم 

 

 

درمان کمال گرایی در مطالعه

کمال گرایی یکی از راه‌های پیشرفت فرد است. نقطه مقابل کمال‌گرایی واقع بینی است. یک دانش‌آموز باید لیستی از اهداف خود را تهیه کند. سپس با توجه به این اهداف برای رسیدن به آن‌ها نهایت سعی و تلاش خود را انجام دهد. کمال‌گرایی در مطالعه نباید طوری باشد که به فرد فشار زیادی وارد شود. کمال‌گرایی در مطالعه بیشتر مانند یک زنجیر دست و پای فرد را می‌بندد و در برخی مواقع اثر منفی به روی فرد خواهد داشت. اما برای کمال‌گرایی در مطالعه باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم: 

 • شناسایی افکار و عادت‌های اشتباه
  سعی کنید یک لیست از باید و نبایدها برای خودتان تهیه کنید. در زمان نوشتن افکارتان روی کاغذ سعی کنید تا توجیه مناسبی برای آن‌ها داشته باشید در غیر اینصورت این افکار می‌توانند بسیار آسیب زننده باشند. 
 • تفکر منطقی و کنار گذاشتن بایدها
  کمال‌گرایی در درس خواندن و مطالعه کردن مانع آن می‌شود که شما واقعیت‌ها را ببینید. در واقع با رویاپردازی فرد را از واقعیت دور می‌کنند. البته همیشه رویاپردازی نمی‌تواند باعث رسیدن به هدف شود. به عنوان مثال دانش آموزی که با معدل بالا از مدرسه فارغ‌التحصیل شده است، آیا می‌تواند در کنکور هم با همان نمره قابل قبول و بالا فارغ‌التحصیل شود؟ خیر، در صورت نرسیدن به هدف مورد نظرش دچار سرخوردگی و شرمندگی می‌شود. سعی کنید از بایدها و نبایدهایی که از پیشرفت شما جلوگیری می‌کنند دوری کنید. 
 • برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی
  بعد از مدتی دیگر درس خواندن و پیشرفت‌های کوچک نمی‌تواند باعث رشد و پیشرفت شما شود. از این رو به دنبال موفقیت‌های بزرگتری هستید. اگر هدف شما بزرگ و طولانی مدت است می‌تواند آن را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید. قطعا با اولویت بندی هرکاری در زمان خاص خودش انجام خواهد شد. 

درمان کمال گرایی و اهمال کاری

با توجه به نظر محققان و دانشمندان در رابطه با این موضوع، تصمیم‌های آنی، لحظه‌ای، وابسته و اجتنابی می‌توانند با کمال‌گرایی رابطه معکوسی داشته باشند. به همین دلیل است که تصمیم‌های آنی و ناگهانی می‌تواند به شدت باعث کاهش و تضعیف کمال‌گرایی شود. عجول بودن تصمیم گیرنده و اعلام تصمیم نهایی می‌تواند در کمترین زمان ممکن باعث کاهش یازده و نتیجه تصمیم گرفته شده شود. در ادامه با انواع تصمیم‌ها آشنا می‌شوید:

 • تصمیم‌گیری اجتنابی: در این نوع تصمیم‌گیری فرد برای رسیدن به تصمیم فکر نمی‌کند و آن را به آینده موکول خواهد کرد. 
 • تصمیم‌گیری وابسته: در این نوع تصمیم‌گیری فرد تمام اتفاقات رخ داده را به شانس خود وصل می‌کند. 
 • تصمیم‌گیری عقلانی: در تصمیم‌گیری عقلانی فرد با توجه به منطق و عقل خود تصمیم‌گیری می‌کند. به این ترتیب همه جوانب را مورد بررسی قرار می‌دهد و در نهایت موجب کمال‌گرایی مثبت و مطلوب در فرد می‌شود. 
 • تصمیم‌گیری شهودی: با کمک این نوع تصمیم‌گیری فرد توانایی آن را پیدا می‌کند، از تصمیم‌های خود احساس مثبت و خوبی در فرد ایجاد کند. اگر فرد با کمک این تصمیم‌گیری نتواند اطراف خود را بشناسد، در نهایت موجب بروز کمال‌گرایی منفی خواهد شد. 

 

تشخیص کمال گرایی

تشخیص کمال گرایی کار چندان سخت و طاقت فرسایی نیست. به نقل از پارکر، دانشمند دانشگاه جان هاپکینز: انسان‌های کمال‌گرا از داخل فشار درونی را تحمل می‌کنند تا بتوانند به هدف خود برسند. افراد کمال‌گرا استانداردهای بالایی برای زندگی دارند و برای رسیدن به آن هم تلاش خود را می‌کنند. یکی از مشکلات اصلی آن است که فرد نمی‌دانند آیا کمال‌گرا است یا خیر؟ برای اینکه بتوانید این موضوع را برای خود روشن کنید، کافیست این چند سوال را از خود بپرسید.

 • آیا تصمیم‌گیری برای شما مشکل است؟
 • آیا از شکست خوردن می‌ترسید؟
 • آیا کار در یک بازه زمانی مشخص برایتان سخت است؟
 • آیا انجام کارهای خود را به تعویق می‌اندازید؟
 • آیا برای رسیدن به استانداردهای ذهنی خود دچار مشکل شده‌اید؟

اگر پاسخ شما به تمام این سوالات بله باشد، این بدان معنا است که شما یک فرد کمال‌گرا هستید. برای راهنمای و آگاهی بیشتر می‌توانید به یک مشاور یا روانشناس مراجعه کند. 

‌‌

برای درمان کمال گرایی اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
متخصص خوب برای کمال گرایی

 

تمرین برای درمان کمال گرایی

تمرین‌هایی وجود دارند که می‌توانید با کمک آن‌ها نسبت به درمان کمال‌گرایی اقدام کنید. با کمک این تمرین‌ها می‌توانید باورهای ناکارآمد کمال گرایانه را درمان کنید. برای اینکه این تمرینات مسمر ثمر باشد باید ابتدا حوزه کمال‌گرایی خود را انتخاب کنید. چون هر فردی در همه حوزه‌ها نمی‌تواند کمال‌گرایی کند. کمال‌گرایی حوزه‌های مختلفی چون تحصیل، زیبایی، اندام، لباس و آرایش، ورزشی، رژیمی، شغلی، موسیقی، روابط عمومی و ثروت اشاره کرد. ازجمله تمرینات درمان کمال گرایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

واقعه 

باور

احساسات قبل از چالش 

چالش با باور 

احساسات بعد از چالش

واقعه را شرح دهید

در این رابطه چه افکاری به ذهن من خطور می‌کند؟

نوع و میزان احساسات فرد را از ۰ تا ۱۰۰ درجه بنید کنید. 

تعریف شناختی از این باور چیست؟ آیا می‌توان به شکل دیگری به این داستان نگاه کرد؟ 

نوع و میزان احساسات فرد را از ۰ تا ۱۰۰ درجه بنید کنید.

در حال خوابیدن به به عملکرد خودم در مصاحبه فکر می‌کنم.

به این فک می‌کنم که آیا مصحبه را خراب کردم؟ من همیشه خراب کاری می‌کنم؟ نتیجه مصاحبه چه می‌شود؟

میزان غم: ۷۰ 

میزان اضطراب: ۵۰ 

 

میزان غم: ۵۰ 

میزان اضطراب: ۳۰

 

جمع‌بندی

بسیاری از افراد ویژگی‌های افراد کمال گرا را دارند و حتی به آن افتخار می‌کنند. اما بین کمال گرا بودن و یک فرد موفق بودن فاصله زیادی وجود دارد. در واقع رضایتی که یک فرد کمال گرا در زندگی خود دارد بسیار کمتر از افرادی است که واقعاً موفق هستند. اگر علائم کمال گرایی را دارید، بهتر است با یک روانشناس مشورت کنید تا نسبت به درمان کمال گرایی خود اقدام کنید. کمال گرایی می‌تواند اعتماد به نفس شما را تخریب و کاری کند که از زندگی کمتر لذت ببرید.

سوالات متداول 

 آیا کمال‌گرایی می‌تواند همیشه مضر باشد؟

کمال‌گرایی در واقع داشتن استانداردها در سطح بالاست. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که یک فرد کمال‌گرا می‌تواند به یک فرد آسیب زننده تبدیل شود. این کمال‌گرایی همانطور که می‌تواند مفید واقع شود می‌تواند مضر هم باشد و به شخصیت فرد آسیب وارد کند. 

آیا کمال‌گرا بودن یک فرد می‌تواند باعث وسواس فکری فرد شود؟

بله، کمال‌گرا بودن به معنی بهترین بودن در هر شرایطی است، این موضوع می‌تواند فرد را به یک فرد وسواسی و افسرده تبدیل کند. 

چگونه می‌توانیم بر این کمال‌گرایی غلبه کنیم؟

ازجمله راه‌هایی که می‌توان با آن بر کمال‌گرایی غلبه کرد می‌توان به انتقاد بیش از حد از خود، افکار اشتباه و منفی، کنترل بیش از حد مسائل، مقایسه خود با دیگران و… اشاره کرد. 

آیا راه درمان قطعی برای این عارضه وجود دارد؟

بله، این عارضه را می‌توان با کمک مشاوران و روانشناسان درمان کرد. البته طول مدت درمان بستگی به خود فرد دارد، در کنار خواستن فرد روانشناس می‌تواند با افکار مثبت و استفاده از تکنیک‌های مختلف این عارضه را درمان کند. 

منبع:

Very Well Mind

 

با کلیک روی دکمه زیر میتوانید به بهترین روانشناس های تهران دسترسی داشته باشید
بهترین روانشناس در تهران

 

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

عاطفه مهر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۹:۲۱ ب٫ظ

سلام
آیا لازم اگه توانایی حل کمال گرایی رو نداریم به روانشناس مراجعه کنیم؟

پاسخ
دکتر قلی پور دی ۲۳, ۱۳۹۹ - ۹:۴۳ ب٫ظ

خیلی خوب. فقط فکر میکنم اگر به جای کمال گرایی، از کلمه کامل گرایی استفاده شود، خیلی بهتر خواهد بود.
کمال بیشتر خوب بودن و ارزشمند بودن را میرسونه. ولی کامل گرا بودن یعنی بی عیب و نقص بودن و در همه امور عالی بودن را….

پاسخ
مهناز جلدی دی ۲۹, ۱۳۹۹ - ۴:۵۹ ب٫ظ

سلام. بله درسته هدف از این مقاله بررسی کامل گرایی بود اما بین افراد معمولاً کمال گرایی گفته می‌شه.

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب