پریود در بارداری: آیا ممکن است در ماه اول بارداری پریود شویم؟

توسط مهناز جلدی
0 نظر

آیا پریود در بارداری ممکن است؟ یکی از باورهای اشتباهی که در میان برخی افراد وجود دارد امکان اتفاق افتادن پریود در بارداری است. زمانی که تخمک آزادشده از تخمدان بارور شده و وارد رحم می‌شود دیگر پریود رخ نمی‌دهد و بارداری اتفاق می‌افتد. در واقع خونریزی در دوران بارداری به معنی پریود نیست. این اشتباه می‌تواند گمراه‌کننده و خطرناک باشد. چرا که خونریزی‌های این دوران به خصوص در سه ماهه دوم و سوم را باید بسیار جدی گرفت و به طور اورژانسی به آن‌ها رسیدگی کرد. در این مقاله به بررسی خونریزی های دوران حاملگی و دلایل آن‌ها پرداخته‌ایم.

فهرست مطالب

آیا ممکن است در ماه اول بارداری پریود شویم؟

اگر بخواهیم مختصر و مفید به این سوال پاسخ دهیم، پاسخ خیر است. امکان اینکه پریود در بارداری اتفاق بیافتد وجود ندارد. اما ممکن است لکه بینی در اوایل بارداری رخ دهد. (خون لکه بینی صورتی روشن یا قهوه‌ای تیره است.)

اگر خونریزی در اوایل بارداری سطح نوار بهداشتی را خیس کند، می‌توان با احتمال قطع به یقین گفت که بارداری اتفاق نیفتاده است. اگر تست بارداری‌تان مثبت شده است و خونریزی زیادی را تجربه می‌کنید، بهتر است با پزشک تماس بگیرید.

رابطه پریود و حاملگی

خونریزی نرمال پریود رنگ روشن دارد و به تدریج تیره‌تر و بیشتر می‌شود. همچنین در انتهای پریود رنگ آن روشن‌تر و شدت خونریزی دوباره کمتر می‌شود. هر ماه اگر تخمک آزاد شده توسط تخمدان بارور نشود، پریود اتفاق می‌افتد. تخمکی که بارور نشده است از رحم و از طریق واژن خارج می‌شود.

در اینجا تفاوت پریود و حاملگی روشن‌تر می‌شود: زمانی که حامله هستید دیگر قرار نیست پریود شوید! پس از نظر منطقی پریود در بارداری غیر ممکن است. اما تشخیص اینکه دیگر پریود نمی‌شوید همیشه راحت نیست. اگر مطمئن هستید که باردارید و خونریزی یا لکه‌بینی دارید باید با پزشک مشورت کنید.

لقاح

زمانی که فکر می‌کنید قطعاً باردار هستید، خونریزی می‌تواند علامت ناخوشایندی باشد؛ اما لزوماً نباید در این مورد نگران شوید. خیلی از خانم ها حتی بعد از اینکه در سه ماهه اول بارداری خود خونریزی را تجربه می‌کنند در نهایت زایمان موفقی را پشت سر می‌گذارند. در ادامه به دلایل خونریزی در سه ماهه اول، دوم و سوم بارداری اشاره می‌کنیم.

دلایل خونریزی در اوایل بارداری 

۱۵ تا ۲۵ درصد خانم‌ها در اوایل بارداری لکه‌بینی دارند. علت لکه‌بینی اوایل بارداری را می‌توان در موارد زیر جست‌و‌جو کرد:

 • خونریزی ناشی از لانه گزینی: لانه گزینی زمانی است که نطفه خود را به دیواره داخلی رحم می‌رساند تا بتواند تغذیه کند. این اتفاق معمولاً زمانی که انتظار دارید پریود شوید اتفاق می‌افتد. به همین دلیل افراد تصور می‌کنند پریود در بارداری اتفاق افتاده است؛ با اینحال خونریزی لانه گزینی رنگ روشن دارد و یا فقط به صورت لکه بینی اتفاق می‌افتد و این به معنی پریود شدن نیست.
 • تغییرات دهانه رحم
 • عفونت
 • حاملگی مولار: حاملگی مولار یا پوچ زمانی رخ می‌دهد که هنگام لقاح، مشکلات کروموزومی رخ می‌دهد و جنین، ساک حاملگی و جفت به طور طبیعی شکل نمی‌گیرند.
 • بارداری خارج رحمی
 • سقط جنین

آیا خونریزی اوایل بارداری خطرناک است؟

همانطور که گفته شد علت خونریزی می‌تواند کاملاً نرمال باشد. اما در صورتی که خونریزی ناشی از عفونت، بارداری پوچ، بارداری خارج رحم و سقط باشد، باید سریعاً مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که همراه با خونریزی یک یا چند تا از علائم زیر را تجربه می‌کنید، هرچه سریع تر با یک متخصص زنان خوب مشورت کنید:

 • درد و انقباض‌های شدید شکمی
 • کمردرد
 • از دست دادن هوشیاری یا غش
 • خستگی مزمن
 • درد شانه
 • تب
 • تغییر در ترشحات واژن
 • حالت تهوع و استفراغ غیر قابل کنترل
 • خونریزی شدید (مثل پریود)

خونریزی در سه ماهه دوم بارداری نشانه چیست؟

تا اینجا متوجه شدیم که خونریزی در سه ماهه اول بارداری چندان نگران‌کننده نیست و در اغلب موارد امری طبیعی است. همچنین متوجه شدیم که پریود در بارداری غیرممکن است و زمانی که تخمک بارور شده و وارد رحم می‌شود دیگر پریود اتفاق نمی‌افتد.

اما از کنار خونریزی در سه ماهه دوم و سوم بارداری نباید به آسانی عبور کرد. حتی اگر خونریزی کم باشد یا همراه با نشانه‌های دیگری نباشد، باید به صورت اورژانسی به متخصص مراجعه کنید. دلایل خونریزی در بارداری (بعد از سه ماهه اول) عبارتند از:

 • گشادی دهانه رحم
 • معاینه توسط پزشک: گاهی پزشک برای بررسی بیشتر دهانه رحم را معاینه می‌کند که می‌تواند منجر به کمی خونریزی شود.
 • رابطه جنسی: بسیاری از خانم‌ها می‌توانند در دوران بارداری رابطه جنسی خود را ادامه دهند؛ مگر اینکه توصیه پزشک بر توقف رابطه باشد. بعضی خانم‌ها به دلیل حساسیت بالای واژن و بافت دهانه رحم در این دوران، در هنگام سکس دچار خونریزی می‌شوند.
 • زایمان زودرس: وقتی جنین قبل از ۳۷ هفته متولد شود زایمان زودرس رخ می‌دهد. خیلی وقت‌ها پیش از زایمان زودرس خانم‌ها علائمی مشابه علائم پریود، کمردرد، تغییر در ترشحات واژن و احساس فشار در واژن را تجربه می‌کنند.
 • سقط جنین
 • جفت سر راهی: گاهی قرار گرفتن جفت در قسمت پایین رحم باعث می‌شود دهانه رحم به طور کامل یا جزیی مسدود شود. جفت سر راهی باعث جلو افتادن زایمان می‌شود.
 • جدا شدن جفت: این عارضه که عموماً در ماه‌های آخر بارداری رخ می‌دهد، منجر به خونریزی شبیه به پریود، درد و انقباضات شدید شکمی می‌شود. فشار خون بالا می‌تواند ریسک بروز این عارضه را افزایش دهد.
 • پارگی رحم (در موارد بسیار نادر): این عارضه بیشتر در خانم‌هایی که سابقه زایمان سزارین را در گذشته داشته‌اند، اتفاق می‌افتد. پارگی رحم می‌تواند منجر به خونریزی غیر قابل کنترل شود.

‌همانطور که متوجه شدید شرایط مختلفی -به خصوص در ماه های آخر- ممکن است اتفاق بیافتد که منجر به خونریزی مشابه پریود در بارداری و تجربه انقباض و درد شکمی مشابه با آن شود.

جمع بندی

اتفاق افتادن پریود در بارداری ممکن نیست. اما هر خانمی ممکن است در سه ماه اول بارداری نشانه هایی مشابه با آن را تجربه کند. مثل خونریزی روشن و به صورت لکه‌بینی، خستگی، انقباض شکم، حساسیت و کمر درد. تفاوت این علائم با پریود در این است که این نشانه‌ها خبر از ایجاد تغییرات طبیعی بدن برای باردار شدن می‌دهند. در صورتی که این علائم پایدار یا شدید هستند یا در سه ماهه دوم و سوم به وجود آمده‌اند باید سریعاً به متخصص مراجعه کنید.

‌منبع: HealthLine


خونریزی در بارداری اتفاقی است که می تواند برای هر خانم بارداری ناراحت کننده باشد و او را نگران کند. تشخیص اینکه خونریزی احتیاج به درمان فوری دارد بر عهده یک متخصص زنان و زایمان خوب است. با کلیک روی دکمه زیر می‌توانید به لیستی از بهترین متخصصان زنان و زایمان ایران دسترسی پیدا کرده و به صورت اینترنتی از آن‌ها ویزیت دریافت کنید.

رزرو اینترنتی متخصص زنان و زایمان

نظر بدهید

You may also like