روانشناسی زرد (پاپ) چیست؟ تاثیر مخرب آن در زندگی

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

روانشناسی زرد اصطلاحی است که هر ایدئولوژی روانشناختی، درمان یا تکنیک دیگری را که از طریق یک کتاب، برنامه تلویزیونی یا پست وبلاگ محبوبیت پیدا کرده است، پوشش می دهد.

رویکردهای روانشناسی زرد اغلب با تأکید بر احساسات شخصی، آخرین روند در فرهنگ عامه و تکنیک‌های خودیاری مشخص می‌شوند. این رویکردها ممکن است مورد حمایت علمی یا تحقیقی قرار نگیرند، اما در بین افرادی که می‌خواهند ذهن خود را بهبود بخشند، محبوب شده‌ است. روانشناسی زرد اغلب با راه حل های سریع همراه است زیرا به دنبال آن است تا با راه حل های آسان مشکلات دشوار را هموار سازد. همچنین با تست های شخصیتی مرتبط است که ممکن است از نظر علمی تایید نشده باشند. شخصیت های محبوبی که رویکردهای روانشناسی زرد را ترویج می کنند مانند دکتر فیل مک گراو یا اپرا وینفری کمک زیادی به رشد روانشناسی زرد کرده اند.

این مقاله به تاریخچه روانشناسی زرد و انواع آن می پردازد. همچنین به شما می آموزد که چگونه اطلاعات روانشناسی زرد را شناسایی کنید و مشکلات این نوع محتوا را بررسی می کند.

 

فهرست مطالب
 •  

  تاریخچه روانشناسی زرد

  تاریخچه روان‌شناسی زرد به قرن هفدهم باز می‌گردد، زمانی که فیلسوفانی مانند دکارت و لاک از دانش خود در مورد ماهیت انسان برای «اثبات» آنچه امروزه نظریه‌های علمی می‌نامیم استفاده کردند.

  روانشناسی زرد با تئوری های روانکاوانه فروید که در کتاب خود منتشر شده معرفی شده است. در دهه ۱۹۶۰، روانشناسی زرد منجر به انتشار کتاب های بحث برانگیزی مانند “فرار از آزادی” اریش فروم شد. این کتاب اولین کتابی بود که علاقه پس از جنگ جهانی دوم به ادیان شرقی و یوگا را با نیاز ما به آزادی فردی گره زد. دهه ۱۹۷۰ شاهد رونق کتاب‌های روانشناسی زرد بود، با عناوینی مانند «من خوبم – تو خوبی» توماس هریس. سپس، در سال ۱۹۸۰، جان گری کتاب «مردان از مریخ، زنان از زهره هستند» را منتشر کرد که به یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های خودیاری در تمام دوران تبدیل شد.
  در سال‌های اخیر به جای رویکردهایی که ریشه در فرهنگ عامه دارند، تلاش‌هایی برای رویکردهای علمی‌تر صورت گرفته است. با این حال، به نظر می رسد که ما هرگز نیاز خود به روانشناسی را تا حدی از بین نخواهیم برد. 

  در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد آنچه شما مصرف می کنید ممکن است روانشناسی پاپ باشد:

  • خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد یا هیچ مدرک تحقیقاتی در مورد اثربخشی ارائه نمی دهد.
  • نویسنده / گوینده هرگز با کسی با شرایطی که ادعا می کند در درمان آن تخصص دارد رفتار نکرده است.
  • هیچ اشاره ای به مدارک، آموزش، مجوز، یا گواهینامه وجود ندارد.
  • در حالی که «محبوب بودن» لزوماً به این معنی نیست که یک کتاب، برنامه یا وب سایت مفید نیست. 

  bad effects pop psychology

  انواع روانشناسی زرد

  در زیر برخی از انواع رایج روانشناسی زرد که ممکن است با آنها برخورد کنید معرفی شده‌اند:

  • وبلاگ های روانشناسی زرد. وب سایت های شخصی نوشته شده توسط نویسندگان بدون تخصص در یک موضوع خاص.
  • برنامه‌های تاک شو / برنامه@های تلویزیونی / پادکست. اینها می توانند کیفیت متفاوتی داشته باشند، از میزبانی توسط روانشناس تا میزبان افرادی که هرگز روانشناسی نخوانده‌اند.
  • کانال های یوتیوب بسیاری از یوتیوب‌برها هستند که ویدیوهایی درباره موضوعات مربوط به سلامت روان می‌سازند و ادعا می‌کنند که در این زمینه متخصص هستند. مهم است که قبل از تماشای هر یک از این کانال ها برای مشاوره در مورد صلاحیت آنها تحقیق کنید.
  • کتاب های خودآموز. کتاب‌های خودیاری گاهی حاوی روش‌هایی هستند که مبتنی بر شواهد یا تأیید تحقیقات علمی نیستند.
  • محصولات خودیاری بسیاری از محصولات خودیاری را می‌توان به صورت آنلاین پیدا کرد، اما همه آنها مبتنی بر روش های مبتنی بر شواهد نیستند.
  • انجمن‌های اینترنتی ممکن است کاربرانی داشته باشند که ادعا می کنند در مورد روانشناسی می دانند در حالی که نمی دانند. بنابراین، مهم است که در مورد صلاحیت های هر کاربر قبل از مشاوره از آنها یا پست های آنها در این نوع پلت فرم ها تحقیق کنید.

  نکاتی برای استفاده از روانشناسی زرد

  روانشناسی زرد به شما فرصتی می‌دهد تا ذهن و احساسات خود را کشف کنید. این تکنیک های خودیاری را ارائه می دهد که به طور بالقوه می تواند زندگی، روابط یا شغل شما را بهبود بخشد. با این حال، اشکال روانشناسی پاپ که ریشه در تحقیقات آکادمیک ندارند و هیچ شواهد تجربی پشتیبان ادعاهای خود ندارند، اگر با مشکلات سلامت روانی دست و پنجه نرم می کنید، می توانند خطرناک باشند.

  در زیر لیستی از نکاتی وجود دارد که به شما کمک می کند تا از روانشناسی زرد به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از سلامت روان خود استفاده کنید:

  • تنها به روانشناسی زرد تکیه نکنید، بلکه آن را با درمان های دیگری مانند روان درمانی یا دارو ترکیب کنید.
  • با پزشک خود در مورد روش های روانشناسی پاپ که قصد امتحان کردن آنها را دارید صحبت کنید.
  • توجه داشته باشید که توصیه های یکسان ممکن است برای همه کارساز نباشد. به جای داستان های شخصی یا حکایت های موفقیت، به دنبال روش های مبتنی بر شواهد باشید.
  • بیش از آنچه که می توانید از دست بدهید خرج نکنید زیرا هیچ تضمینی در مورد نتیجه وجود ندارد.
  • در مورد تشخیص خود بر اساس مطالبی که به صورت آنلاین می خوانید یا تماشا می کنید محتاط باشید.
  • به این فکر کنید که آیا از کسی مشاوره می خواهید که وضعیت شما را ارزیابی یا درمان کرده است یا خیر؟

  popular psychology

  مشکلات روانشناسی زرد (پاپ)

  در حالی که روانشناسی زرد می‌تواند دارای فواید بسیاری باشد، معایبی نیز دارد. یکی از معایب اصلی این است که عموماً مبتنی بر شواهد تجربی نیست و بنابراین نمی‌توان آن را برای اثربخشی آزمایش کرد. در ادامه برخی از مشکلات بالقوه روانشناسی زرد آورده شده است:

  • روانشناسی زرد گاهی اوقات مبتنی بر علم، ایده ها یا نظریه های قدیمی است.
  • برخی از مطالب ممکن است با ارزش ها و باورهای خاص شما همخوانی نداشته باشد. برای مثال، شخصی که به یک مذهب خاص تعلق دارد، ممکن است آموزه‌های ادیان دیگر را در روان‌شناسی پاپ مورد اعتراض قرار دهد.
  • روانشناسی زرد اغلب برای کسب سود هیجانی و ساده سازی دارد. اگر برای روانشناسی زرد پول خرج می کنید، ممکن است قربانی چیزی شوید که به آن «علم آشغال» می گویند. به عبارت دیگر، کسانی که درمان‌های مبتنی بر روان‌شناسی زرد را ترویج می‌کنند، هرگز ایده‌های خود را در عرصه علمی آزمایش نمی‌کنند.
  • روانشناسی زرد همچنین می تواند شامل چیزی باشد که به عنوان “اثر دارونما” شناخته می شود. اثر دارونما زمانی اتفاق می‌افتد که به گروهی «درمان» داده شود که در واقع تأثیری ندارد. با این حال، گروه یک نتیجه مثبت را تجربه می‌کند، زیرا انتظار دارند که آن اتفاق بیفتد.
  • دانشمندان تحقیقات خود را در مجلات معتبر منتشر می کنند، جایی که آنها اطلاعات را با دیگر متخصصان در این زمینه به اشتراک می گذارند. این کارشناسان می توانند هر گونه خطا یا اشتباه احتمالی در کار خود را به آنها اطلاع دهند. از سوی دیگر، روانشناسان زرد درباره ایده های خود کتاب می نویسند و از حکایات و تجربیات شخصی به عنوان مدرکی برای اثبات ادعاهای خود استفاده می کنند. تا زمانی که روانشناسی زرد خارج از حوزه تحقیق مبتنی بر علم کار می کند، ارزیابی تأثیرات آن و بهبود هر موفقیتی آسان نخواهد بود.
  • کتاب‌های روان‌شناسی زرد می‌توانند مشکل‌ساز باشند، زیرا گاهی اوقات می‌توانند افرادی را که نیاز به درمان حرفه‌ای دارند به مسیری سوق دهند که نه تنها مؤثر نیست، بلکه بالقوه و مضر است. علاوه بر این، اگر از قبل مراقبت های بهداشت روانی دریافت می کنید، خواندن این نوع کتاب ها می تواند معکوس باشد. 

  با توجه به اینکه روانشناسی زرد راهی برای بیان و به اشتراک گذاری تجربیات شخصی است، می تواند برای کسانی که نیاز به حمایت دارند مفید باشد. مزایای واضحی برای روانشناسی زرد وجود دارد، زیرا سرگرم کننده است.
  با این حال، اگر قصد استفاده از روانشناسی زرد را دارید، مهم است که بدانید که ریسک بالایی دارد. با وجود این همه کتاب روانشناسی زرد و منابع آنلاین، به راحتی می توان از سؤالات اساسی چشم پوشی کرد: صلاحیت های این نویسنده یا درمانگر چیست؟ آیا می توانم هزینه های ارائه شده را بپردازم؟ آیا از کسی که هرگز این وضعیت را ارزیابی یا درمان نکرده است توصیه می کنم؟
  فقط پس از پاسخ دادن به این سؤالات می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد خطرات و فواید روانشناسی زرد بگیرید.

  مثال برای روانشناسی زرد

  لبخند زدن راز خوشبختی است

  در سال‌های اخیر، روان‌شناسی مثبت‌گرا این ایده را مطرح کرده است که اگر روز بدی را سپری می‌کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لبخند بزنید و فوراً شادتر خواهید شد. این ایده فوق‌العاده‌ای است. به هر حال، اگر تقویت روحیه‌ به همین راحتی بود همه ما می‌توانستیم هر روز خوشحال باشیم. اما همانطور که لبخند زدن نمی تواند مشکلات ما را حل کند، نمی تواند ناراحتی ناشی از تجربه رویدادهای منفی و باور به اینکه ممکن است بر سلامت روان شما تأثیر منفی بگذارد را از بین ببرد.
  مشکل دیگر این مطلب آن است که این ایده را ترویج می‌کند که ما باید همیشه شاد باشیم، در واقع می تواند باعث بدتر شدن احساس افراد شود. همانطور که علم نشان می دهد، یک لبخند ساختگی برای ایجاد احساس بهتر در افراد کافی نیست.
  شادی واقعی باعث می شود ماهیچه های نزدیک چشم فعال شوند، بنابراین اگر فقط لب های خود را به سمت بالا حرکت دهید، مغز شما سیگنال شاد بودن را دریافت نمی کند.

  اگر احساس منفی مانند خشم، غم، اندوه، ترس و غیره را تجربه می کنید، یک لبخند ساختگی برای پوشاندن احساسات شما احساس بدتری را در شما ایجاد می کند. تحقیقات نشان می‌دهد که سرکوب احساسات سطح استرس شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث شود بیشتر از زمانی که احساسات خود را بپذیرید و ابراز کنید، روی احساسات منفی تمرکز کنید. بدیهی است که زمینه‌های خاص، مانند محیط‌های حرفه‌ای یا مکان‌های دیگر در جمع، ممکن است مکان مناسبی برای ابراز احساسات شما نباشند. در این موارد، یک لبخند ساختگی ممکن است ضروری باشد، اما زمانی که این کار را انجام می‌دهید، به صورت درونی احساسات خود را تأیید کنید تا اثرات منفی سرکوب کامل آنها را تجربه نکنید.

  بیشتر بخوانید: روانشناسی سلامت

  سخن پایانی

  روانشناسی زرد نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر جهان، پیشرفت چشمگیری داشته است. روز به روز به مخاطبین آن‌ها اضافه خواهد شد. قطعا برای درمان هر مشکل و مشئله‌ای باید به متخصص آن مراجعه کنید، مراجعه به روانشناسان زرد قطعا راه درمان منطقی و عاقلانه‌ای نخواهد بود.

  پیدا کردن روانشناس خوب در تهران شاید کاری دشوار باشد که سایت پزشک خوب این امکان را فراهم کرده‌است که تا به راحتی بتوانید با تمامی روانشناسان حرفه‌ای به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری وقت مشاوره بگیرید.

  منابع: verywellmind    scienceofpeople

  سوالات متداول

  روانشناسی زرد بیشتر در چه جاهایی خود را نشان می‌دهد؟

  برنامه‌های اینترنتی، بلاگ‌های سلامتی و پزشکی، پادکست‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و….

  معایب و آسیب‌های روانشناسی زرد چیست؟

  این روانشناسی به شدت گمراه کننده و تضاد برانگیز است. این موضوع خود می‌تواند یک مشکل اساسی و بزرگ برای افرادی باشد که تحت تاثیر روانشناسی زرد قرار گرفته‌اند. دور کردن افراد از واقعیت، سود محوری و… از دیگر معایب و آسیب‌های این روانشناسی هستند.  

  تاریخچه روانشناسی زرد به چه زمانی باز می‌گردد؟

  تاریخچه روانشناسی زرد به قرن ۱۷ میلادی بازمی‌گردد. از اولین کسانی که آن آن را مطرح کردند می‌توان به دکارت و جان لاک اشاره کرد.

  برای شناخت یک مشاوره خوب باید به چه نکاتی توجه کرد؟

  برای تشخیص یک مشاوره خوب باید سه عنصر مهم را در نظر گرفت:
  شخصیت، دانش و مهارت مشاوره سه عنصر مهم و تاثیرگذار در شناخت یک مشاوره خوب است. 

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس مرداد ۴, ۱۴۰۱ - ۴:۰۸ ب٫ظ

  بحث داغ اینستاگرام 🙂

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب