علائم صد در صد بارداری: ۱۶ نشانه مهم

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

بسیاری از زنان قبل از موعد عادت ماهانه خود با دیدن برخی نشانه‌ها گمان می‌کنند که باردار هستند. علائم بارداری در برخی از خانم‌ها چند هفته بعد از بارداری خود را نمایان می‌کند و در برخی دیگر درست در همان روزهای اول خود را نشان می‌دهد. آیا علائم و نشانه‌های بارداری را می‌شناسید؟ آیا با این علائم آشنا هستید؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر آَنایی با علائم بارداری با تفاوت درد بارداری و درد ناشی از عادت ماهانه آشنا شوید.

فهرست مطالب
 • آیا نشانه‌های بارداری با پریود شدن تفاوت دارد؟

  قطعا نمی‌توان هر نشانه‌ای را دلیل بر باردار بودن در نظر گرفت. قطعا علائم و نشانه‌های بارداری با پریود شدن تفاوت دارد، در ادامه با تفاوت‌های آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد:

  • درد لانه گزینی خفیف و متمرکز است و بیشتر در مرکز شکم خود را نشان می‌دهد.
  • این درد معمولا در اطراف شکم و ناحیه پایین کمر بیشتر حس می‌شود.
  • درد بارداری ممکن است چند ساعت تا چند روز طول بکشد اما خیلی دردناک نیست.
  • درد بارداری همراه با لکه بینی است.
  • خونریزی ناشی از لانه گزینی روشن و کم است.

  pregnancy symptom early

  علائم بارداری از چه زمانی خود را نشان می‌دهند؟

  معمولا هفته اولیه بارداری همزمان با آخرین دوره قاعدگی است. به طوری که آخرین دوره قاعدگی به عنوان اولین هفته بارداری شناخته می‌شود، حتی اگر باردار نباشید. تاریخ به دنیا آمدن فرزند با آخرین دوره قاعدگی محاسبه می‌شود، در ادامه این مطلب لیستی از علائم و نشانه‌های بارداری که مادران باردار آن را تجربه می‌کنند در ادامه برایتان آورده‌ایم.

  important pregnancy symptom

  علائم صد در صد بارداری چیست؟

  علائم بارداری و شدت آن ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. در ادامه با این علائم بیشتر آشنا خواهید شد:

  ۱- خستگی

  احساس خستگی در زمان بارداری یک عارضه طبیعی است. زمانی که هورمون پروژسترون در بدن افزایش پیدا کند، احساس خستگی و خواب آلودگی هم بیش از قبل خود را نشان خواهد داد.

  ۲- افزایش حرارت بدن

  تب و افزایش دمای بدن در هفته اول بارداری بسیار رایج است. سعی کنید در این دوران آب زیاد بنوشید و محیط خود را خنک نگه دارید، این کار می‌تواند به تعادل بدن شما کمک بسیاری کند. احساس خستگی در هفته اول بارداری شدت بسیار زیادی دارد، سعی کنید در این دوران مدت زمان بیشتری را به استراحت خود اختصاص دهید.

  ۳- تغییرات زودتر در سینه‌ها

  تغییرات سایز سینه‌ها معمولا بین هفته‌های ۴ تا ۶ رخ خواهد داد. تغییرات هورمونی موجب تغییرات فرم و حالت سینه‌ها و داشتن ظاهری نرم و متورم خواهند داشت. در زمان بارداری نوک پستان‌ها تیره رنگ و بزرگ‌تر می‌شوند.

  ۴- حالت تهوع و استفراغ

  این عارضه معمولا یک ماه پس از بارداری خود را نشان می‌دهد. بعد از گذشت یک ماه تغییرات هورمونی در بدن می‌توانند موجب تهوع و استفراغ در فرد شوند. البته این شدت تهوع و استفراغ در هر فردی با توجه به شرایط جسمی که دارد متفاوت خواهد بود.

  ۵- افزایش ضربان قلب

  داشتن تپش قلب و آریتمی در زمان بارداری یک عارضه شایع است، در هفته‌های ۸ تا ۱۰ معمولا قلب تپش بالاتری پیدا می‌کند و سخت‌تر خون را پمپاژ خواهد کرد. به دلیل وجود جنین در رحم، افزایش جریان خود اتفاق می‌افتد، این عارضه برای زنانی که بیماری پیش زمینه‌ای دارند ممکن است مشکل ساز باشد. به همین دلیل است که قبل از بارداری بهتر است چکاب کامل شوید.

  ۶- سوزن سوزن شدن

  احساس سوزن سوزن شدن و درد در نوک سینه‌ها در بسیاری از مادران باردار دیده شده است. به همین دلیل بهتر است از لباس‌های زیر راحت و گشاد استفاده کنید.

  ۷- عدم تعادل احساساتی

  بارداری می‌تواند روی احساسات فرد هم تاثیرگذار باشد. مادران باردار در این دوران از لحاظ روحی و روانی بسیار ضعیف می‌شوند به طوری که تعادل رفتاری آن‌ها به هم می‌خورد. اگر یکی از اعضای خانواده شما باردار باشد قطعا این موضوع را درک خواهید کرد.

  مطالب مرتبط: زن تا چند سالگی میتونه باردار بشه؟

  ۸- یبوست

  در زمان بارداری دستگاه گوارش مانند قبل نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. کند شدن دستگاه گوارش در مادران باردار می‌تواند موجب یبوست شود. استفاده از دمنوش‌های گیاهی و میوه‌ها می‌تواند درمان کننده این عارضه باشد.

  ۹- گرفتگی بینی

  افرایش سطح هورمون‌های بدن و افزایش گردش خون در بدن می‌تواند موجب خشکی دهان و بینی و تورم آن شود. بدین ترتیب به راحتی خونریزی می‌کنید. افزایش گردش خون و سط هورمون‌های بدن می‌توانند روی حس بویایی فرد هم تاثیرگذار باشد.

  ۱۰- تکرار ادرار

  تکرر ادرار از نشانه‌هایی است که معمولا در هفته‌های اول بارداری خود را نشان می‌دهد. رشد رحم در بدن و دیگر تغییرات هورمونی می‌تواند گردش خون به لگن را بیش از قبل افزایش دهد. این عارضه در سه ماه دوم بارداری بیش از قبل عود کرده و بهتر است در این دوران هرگونه عفونت ادراری را به پزشک اطلاع دهید.

  ۱۱- سرگیجه

  سرگیجه در بارداری می‌تواند ناشی از تغییرات در فشار خون افراد باشد. از طرفی یکی از نشانه‌های سرگیجه و سردرد در افراد فقر آهن است. مادران بارداری که هنگام خوابیدن و دراز کشیدن سرگیجه دارند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

  ۱۲- گرفتگی عضلاتی

  درد عضلات شکم و گرفتگی عضلات در هفته‌های اول بسیار بیشتر از دیگر ماه‌ها است. این گرفتگی عضلات در سه ماه ابتدایی بارداری طبیعی بوده و با هیچگونه خونریزی همراه نیست. تنها درد عضلات شکم و گرفتگی عضلات است که موجب درد و ناراحتی می‌شود. دلیل آن هم علاوه بر تغییرات هورمونی به دلیل بزرگ شدن سایز رحم است. در اگر باردار هستید در صورت وجود خونریزی در هنگام درد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

  ۱۳- هوس غذا یا بیزاری از غذا

  یکی از نشانه‌های بارداری که در هفته‌های اول خود را نشان می‌دهد، ویار یا میل به خوردن غذا است. برخی از مادران باردار تمایل به خوردن غذای خاصی دارند و برخی دیگر از بوی غذا متنفر هستند. این عارضه در بین مادران باردار بسیار رایج است، اما در این بین داشتن تغذیه مناسب و کامل از هر امر دیگری مهم‌تر است.

  ۱۴- آکنه

  می‌توان گفت یکی از ابتدایی‌ترین و اولین نشانه‌های بارداری، لک روی صورت و آکنه است. این عارضه‌های پوستی در دوران بارداری بسیار رایج است تنها کاری که باید انجام دهید برای درمان به پزشک مراجعه کنید و سعی کنید آکنه‌ها را دستکاری نکنید.

  ۱۵- خونریزی از بینی

  خونریزی از بینی برای همه اتفاق نمی‌افتد و تنها در برخی از مادران باردار شایع است. بهتر است در چنین مواقعی به پزشک مراجعه کنید.

  ۱۶- تنگی نفس

  در هفته اول که هورمون پروژسترون به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند، مادران باردار ممکن است در نفس کشیدن دچار مشکلاتی شوند که در صورت شدید شدن بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

  سخن پایانی

  اگر از زمان قاعدگی شما گذشته است و بیشتر این علائم را دارید، پس بهتر است برای انجام تست بارداری به پزشک مراجعه کنید یا از تست‌های بارداری خانگی استفاده کنید. استفاده از بی بی چک یکی از راه‌های تشخیص بارداری است که در صورت مثبت بودن بهتر است به پزشک مراجعه کنید. میزان خطای بی بی چک بسیار کم است، از این رو با خیال راحت و اطمینان خاطر می‌توانید از آن استفاده کنید.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ملینا آبان ۳, ۱۴۰۲ - ۳:۵۸ ب٫ظ

  اگ چچند روز از وقت پریودی بگذرد حامله بودن صددرصد است ؟

  پاسخ
  لیلاحمدی مرداد ۸, ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۱ ب٫ظ

  سلام ببخشید من۲۷سالمه متاهلم تازه عروسی کردم نزدیک یک ماه میشه روزتاریخ عادت ماهانه ام تمام شده حالت تهوع دارم کمردرد و .. باردارم؟

  پاسخ
  حلیمه کشواد مرداد ۴, ۱۴۰۲ - ۲:۰۵ ق٫ظ

  سلام من ۴۵ سال دارم از عادت ماهنه من بشتز از ۴۰ روز گذشته ایا می تونه علت باز داری باشه مشکل هرمونی یا کیست تخمدان باشه اولین باره می خوام باردار بشم هیچ علایمی ندارم وقت زیاد می خوابم

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱۴, ۱۴۰۱ - ۱:۲۵ ق٫ظ

  توضیحات جالبی داده بودید

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب