۱۳ روش برای درمان زود انزالی در خانه

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

یکی از مشکلاتی که ممکن است بسیاری از مردان و زنان در طول رابطه جنسی از آن رنج ببرند، زود انزالی است. انزال به معنای دفع منی از بدن است و زود انزالی یعنی یک مرد یا یک زن در طول رابطه جنسی، زودتر از زمانی که شریک جنسی او دوست دارد، دچار انزال شود. در واقع افرادی که با زود انزالی دست و پنجه نرم می‌کنند، قبل یا بلافاصله بعد از دخول به ارگاسم می‌رسند و معمولا نمی‌توانند انزال را به تاخیر بیندازند.

براساس تحقیقات انجام شده، انزال زودرس در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد که ممکن است باعث ناامیدی، اضطراب و کاهش اعتماد به نفس آن‌ها شود و در نهایت فرد از برقراری رابطه جنسی اجتناب کند. اما خوشبختانه برای درمان این شرایط راه‌های زیادی وجود دارد، پس برای آن که با روش‌های خانگی درمان زود انزالی آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

فهرست مطالب
 •  

  استفاده از محصولات موضعی در درمان زود انزالی

  محصولات بهداشتی زیادی در داروخانه‌ها وجود دارد که می‌توانند مشکل زود انزالی را درمان کنند؛ اما نباید فراموش کرد که هر یک از این محصولات موضعی ممکن است عوارضی را برای فرد ایجاد کنند. پیشنهاد می‌کنیم پیش از استفاده، برای کاهش عوارض جانبی هر یک از این محصولات؛ با داروساز یا سایر متخصصین مشورت کنید. در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین محصولات موضعی برای درمان زودانزالی می‌پردازیم.

  premature ejaculation treatment

  دستمال مرطوب

  استفاده از دستمال مرطوب برای درمان زود انزالی، باعث کاهش حس در نوک آلت تناسلی می‌شود. این دستمال دارای ماده بنزوکائین است که با مسدود کردن کانال‌های سدیمی آلت تناسلی، موجب ایجاد بی‌حسی موضعی در فرد می‌شود؛ چرا که کانال‌های سدیمی وظیفه ایجاد حس در آلت تناسلی را بر عهده دارند. براساس تحقیقات انجام شده، افرادی که حداقل به مدت دو ماه از این دستمال‌ مرطوب استفاده می‌کنند، در مقاربت خود دچار ناراحتی کمتری می‌شوند.

  همچنین این دستمال مرطوب‌ پس از مدت زمان دو دقیقه باعث انزال در فرد می‌شود و به دلیل نداشتن عوارض جانبی و سبکی وزن با استقبال خوبی از سمت مصرف کنندگان همراه است. فراموش نکنید که پیش از استفاده از این نوع دستمال مرطوب، با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که بی‌حسی موضعی در برخی افراد با شرایط خاص، ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

  premature ejaculation causes

  کرم‌های موضعی

  کرم‌های موضعی زیادی به عنوان بی‌حس کننده موضعی برای درمان زود انزالی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کرم‌ها با کاهش حس و به تاخیر انداختن انزال، موجب درمان زود انزالی در فرد می‌شوند. برای استفاده از کرم‌های موضعی باید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیش از رابطه جنسی، آن را بر روی آلت تناسلی خود بمالید تا در این بازه زمانی بیشترین تاثیر را ایجاد کند.

  براساس تحقیقات انجام شده، این کرم‌ها باعث افزایش چند دقیقه‌ای زمان انزال می‌شوند؛ اما ممکن است باعث بروز مواردی چون درد خفیف، احساس سوزش خفیف، کاهش میل جنسی و از دست دادن موقتی حس در آلت تناسلی شوند. پس پیش از استفاده از کرم‌های موضعی با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که این کرم‌ها بدون تجویز پزشک نیز قابل خرید است که به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

  Premature ejaculation disorder

  اسپری لیدوکائین

  اسپری لیدوکائین با کاهش حساسیت در آلت تناسلی باعث درمان زود انزالی می‌شود. برای استفاده از این اسپری باید حدود ۱۵ دقیقه پیش از برقراری رابطه جنسی، آن را بر روی آلت تناسلی خود اسپری کنید تا بهترین تاثیر را برای شما ایجاد کند. مصرف اسپری لیدوکائین ممکن است باعث بروز عوارضی چون از دست دادن حساسیت موقتی و برخی مشکلات در حفظ نعوظ به مدت ۱۵ دقیقه قبل از مقاربت، شود.

  lidocaine spray for premature ejaculation

  کاندوم‌های تاخیری

  در حالت کلی استفاده از کاندوم باعث کاهش حساسیت و درمان زود انزالی در افراد می‌شود. اما کاندوم‌های تاخیری به دلیل داشتم مواد لاتکس ضخیم و عوامل بی‌حس کننده باعث به تاخیر انداختن انزال در افراد می‌شوند.

  مطالعه بیشتر: زودانزالی چیست

  مصرف مکمل‌های دارویی و گیاهی در درمان زود انزالی

   مکمل‌های دارویی و گیاهی در درمان زودانزالی با محبوبیت زیادی همراه هستند. شاید این داروها در کوتاه مدت نتوانند مشکل زودانزالی را برطرف کنند؛ اما در بلند مدت با نتایج تاثیرگذاری همراه هستند. در ادامه به معرفی برخی از رایج‌ترین مکمل‌ها دارویی و گیاهی برای درمان زود انزالی می‌پردازیم.

  Premature ejaculation

  مکمل روی

  مصرف مکمل روی باعث تقویت ایمنی و رشد سلولی بدن می‌شود؛ علاوه بر فواید کلی این مکمل برای بدن، مصرف آن به تولید تستوسترون کمک کرده و در درمان زود انزالی نیز موثر است. جالب است بدانید مصرف مکمل روی به آقایان بسیار توصیه می‌شود؛ چرا که بسیاری از آن‌ها ممکن است دچار کاهش تولید تستوسترون باشند.

  مکمل روی باید براساس دستور پزشک مصرف شود؛ البته بسیاری از متخصصین آن را به مقدار ۲۲۰ میلی گرم و روزی دو بار در طی ۱ الی ۴ ماه توصیه می‌کنند. مصرف بیش از اندازه این مکمل باعث بروز مشکلاتی چون حالت تهوع، استفراغ، اسهال، آسیب به کلیه و معده و ایجاد طعم فلز در دهان می‌شود.

  داروی گیاهی آیورودا

  آیورودا یک گیاهی سنتی برای کشور هند است که فواید درمانی زیادی را به همراه دارد. مصرف این گیاه باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، انواع التهاب‌ها و زود انزالی می‌شود. گیاه آیورودا ماده سازنده بسیاری از داروها مانند کانچ بیج، کامینی ویدروان راس و یاوانامریت واتی است و بصورت کپسول قابل مصرف هستند. مصرف دو نوبت از هر یک از این کپسول‌ها با آب ولرم باعث درمان زود انزالی می‌شود.

  Ayurveda for premature ejaculation

  براساس تحقیقات انجام شده مصرف آیورودا باعث افزایش مدت زمان انزال در طول رابطه جنسی می‌شود؛ اما دارای عوارض‌هایی نیز است. برخی از عوارض این گیاه شامل دل درد، سرگیجه، درد خفیف و کاهش میل جنسی می‌شود. فراموش نکنید که پیش از مصرف هر گونه مکمل یا گیاه دارویی باید با یک متخصص مشورت کنید؛ چرا که ممکن است بر سایر داروهای مصرفی شما تاثیر بگذارند و عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشند.

  داروی گیاهی چینی

  کشور چین دارای انواع مختلفی داروی گیاهی برای درمان زود انزالی است؛ برخی از رایج‌ترین آن‌ها شامل قرص Yimusake و Qilin است. داروهای گیاهی چینی با تقویت قوای جنسی و بهبود انرژی بدن باعث درمان زود انزالی در افراد می‌شوند و زمان انزال را حدود ۲ دقیقه افزایش می‌دهند. مصرف این داروهای گیاهی ممکن است با عوارض جانبی چون دل درد، سرگیجه و درد خفیف همراه باشند.

  روش‌های درمان خانگی زودانزالی

  مشکل زود انزالی ممکن است به سراغ بسیاری از افراد بیاید؛ پس در ابتدا باید درباره این موضوع با شریک جنسی خود صحبت کنید. فراموش نکنید که نادیده گرفتن این موضوع یا انکار آن به هیچ وجه کار درستی نیست. با مطرح کردن این موضوع در یک زمان درست و بررسی روش‌های درمانی مربوط به زود انزالی می‌توانید برای درمان هرچه سریع‌تر آن به کمک شریک جنسی خود اقدام کنید. در ادامه به بیان برخی از رایج‌ترین روش‌های درمان خانگی زود انزالی می‌پردازیم.

  تغییرات رژیم غذایی

  براساس تحقیقات انجام شده، روی و منیزیم از جمله مواد مکمل تاثیرگذار در سلامت جنسی افراد هستند و نقش تاثیرگذاری در درمان زود انزالی دارند. پس با اضافه کردن مواد غذایی حاوی روی و منیزیم به رژیم غذایی خود، به افزایش زمان انزال خود کمک کنید. مواد غذایی دارای روی و منیزیم شامل صدف، دانه کدو تنبل، سویا، ماست، اسفناج، غلات جوانه گندم، بادام، لوبیا قرمز، نخود، دانه‌های کنجد، گوشت گاه و بره، شکلات تلخ، سیر و نخود فرنگی است.

  Foods_to_prevent_premature_ejaculation

  تکنیک مکث – فشار

  تکنیک مکث – فشار با کاهش برانگیختگی پیش از اوج انزال به درمان انزال زودرس کمک می‌کند. در طی این روش باید زمانی که احساس می‌کنید برای انزال آماده هستید، دست نگه دارید و خود یا همسرتان انتهای آلت تناسلی خود را در جایی که سر به شفت می‌پیوندد، فشار دهید.

  این فشار را باید به مدت چند ثانیه تا زمانی که دیگر نمی‌خواهید به اوج برسید، نگه دارید. فراموش نکنید که برای استفاده از این تکنیک باید  با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و زمان صحیح فشار را به او اعلام کنید. برای آن که تاثیر این روش را ببینید باید این تکنیک را بصورت مکرر تکرار کنید تا در نهایت بتوانید بدون کمک آن، انزال خود را به تاخیر بیندازید.

  تکنیک توقف – شروع

  تکنیک توقف – شروع به نام‌های کنترل ارگاسم یا لبه نیز معروف است و با افزایش لذت در زوجین در به تاخیر انداختن اوج و انزال کمک می‌کند. در طی تکنیک توقف – شروع باید زمانی که میل به انزال دارید، فعالیت جنسی خود را بطور کامل متوقف کنید و زمانی که برانگیختگی شما کاهش پیدا کرد به آرامی دوباره شروع به فعالیت جنسی کنید. این تکنیک را تا جایی که لازم است تکرار کنید تا به درمان زود انزالی شما کمک کند.

  stop-start-technique-for-premature-ejaculation

  تمرینات کف لگن

  تقویت عضلات کف لگن تاثیر زیادی بر مدت زمان به اوج رسیدن شما در رابطه جنسی دارد و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌شود. براساس تحقیقات انجام شده، ورزش‌های کف لگن برای مردانی که مدت زمان زیادی با انزال زودرس دست و پنجه نرم می‌کنندف بسیار موثر است. چرا که این تمرینات به آن‌ها کمک می‌کند تا رفلکس انزال خود را کنترل کنند و زمان اوج گرفتن خود را افزایش دهند. در ادامه به بیان کامل تمرینات کف لگن می‌پردازیم.

  kegel exercises

  • در هنگام ادرار کردن، با توقف جریان ادرار یا سفت کردن عضلاتی که مانع دفع گاز می‌شوند به تقویت عضلات کف لگن خود کمک کنید.
  • در حالت دراز کش عضلات کف لگن خود را به مدت ۳ ثانیه منقبض کنید و سپس ۳ ثانیه به خود استراحت دهید. این کار را حداقل ۱۰ بار پشت سر هم انجام دهید و حداقل ۳ بار در روز تکرار کنید.
  • با قوی‌تر کردن ماهیچه‌های کف لگن خود، پوزیشن‌هایی مانند ایستادن، راه رفتن یا نشستن را در مدت زمان بیشتری تجربه کنید.
  • در هنگام نفس کشیدن بر روی عضلات کف لگن خود تمرکز کنید و شکم، ران یا باسن خود را سفت کنید.

  خودداری از برقراری رابطه جنسی

  جالب است بدانید انجام سایر فعالیت‌های جنسی بجای مقاربت برای مدت زمان زیادی، می‌تواند در درمان زودانزالی موثر باشد. چرا که دخول تنها راه رسیده به رضایت جنسی نیست؛ بلکه راه‌های دیگری نیز وجود دارد تا شما و همسرتان احساس لذت کنید و باعث ناامید و ناراحتی هیچ کدام از شما نشود.

  زود انزالی یک موضوع شایع در بین زنان و مردان است که در حدود ۳۰ الی ۷۵ درصد مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. روش‌های درمان خانگی زیادی برای از بین بردن زود انزالی وجود دارد؛ اما ممکن است تنها بر روی برخی افراد موثر باشد. پس اگر شما یا همسرتان از زودانزالی رنج می‌برید و این موضوع زندگی و رابطه جنسی شما را تحت تاثیر قرار داده است، پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه و برای درمان آن اقدام کنید.

   

  سوالات متداول

  • زودانزالی چیست؟
  • انزال به معنای دفع منی از بدن است و زود انزالی یعنی یک مرد یا یک زن در طول رابطه جنسی، زودتر از زمانی که شریک جنسی او دوست دارد، دچار انزال شود.
  • چرا استفاده از کرم‌های موضعی در درمان زود انزالی، بدون تجویز پزشک توصیه نمی‌شود؟
  • کرم‌های موضعی باعث بروز مواردی چون درد خفیف، احساس سوزش خفیف، کاهش میل جنسی و از دست دادن موقتی حس در آلت تناسلی شوند. پس برای آن که دچار هیچ از عوارض بالا نشوید، پیشنهاد می‌کنیم بدون تجویز پزشک از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
  • مصرف مکمل روی چه تاثیری برای آقایان دارد؟
  • مصرف مکمل روی به تولید تستوسترون کمک کرده و در درمان زود انزالی نیز موثر است. مصرف این مکمل برای آقایان بسیار توصیه می‌شود؛ چرا که بسیاری از آن‌ها ممکن است دچار کاهش تولید تستوسترون باشند.
  • برای درمان زود انزالی، چه مواد خوراکی را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم؟
  • برای درمان زود انزالی باید مواد خوراکی دارای روی و منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم. این موارد شامل صدف، دانه کدو تنبل، سویا، ماست، اسفناج، غلات جوانه گندم، بادام، لوبیا قرمز، نخود، دانه‌های کنجد، گوشت گاه و بره، شکلات تلخ، سیر و نخود فرنگی است.
  • تمرینات کف لگن چه تاثیری در درمان زود انزالی آقایان دارد؟
  • براساس تحقیقات انجام شده، ورزش‌های کف لگن برای مردانی که مدت زمان زیادی با انزال زودرس دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بسیار موثر است. چرا که این تمرینات به آن‌ها کمک می‌کند تا رفلکس انزال خود را کنترل کنند و زمان اوج گرفتن خود را افزایش دهند.

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  علیرضاصادقی اردیبهشت ۲۷, ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۹ ب٫ظ

  سلام آقای دکتر مردی ۵۰ساله تنگی نفس دارم اصلا التم بلند نمیشه وقتی میخوام کاریبکنم هنوز شروع نکردم ارضا میشم زندگیم داره تلخ وبهم میریزه خانمم نه معتاده و بدنشم خیلی سالمه خودم تریاک مصرف می کردم ترک کردم متادون میخورم

  پاسخ
  محمد علی فروردین ۲۶, ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳ ق٫ظ

  سلام علیکم.ناشی از مصرف شیشه برای درمان زود انزالی نیاز به راهنمایی و تجویز دارو دارم. لطفا مراتب رو به آدرس ایمیل من برای مرحمت پاسخگویی و راهنمایی ارسال فرمائید.باتشکر

  پاسخ
  احمد دی ۲۸, ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲ ب٫ظ

  برای درمان زود انزالی کجا باید برم یعنی پیش چ متخصصی

  پاسخ
  جعفری آذر ۲۲, ۱۴۰۱ - ۲:۳۸ ب٫ظ

  سپاس بخاطر این مطلب

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب