‌تست روانشناسی آنلاین | انواع تست شخصیت شناسی رایگان

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی تالیف شده است.

تست روانشناسی ابزاری است که برای تشخیص بیماری‌ها و اختلالات روانی در اختیار روانشناسان قرار دارد. ما انسان‌ها زمانی که علائمی از یک بیماری جسمی را در خود مشاهده می‌کنیم به پزشک مراجعه می‌کنیم. پزشکان برای تشخیص بهتر بیماری از تست‌های مختلفی کمک می‌گیرند. تصاویر رادیولوژی یا انواع آزمایش خون به پزشک کمک می‌کنند تا بهتر بتواند منشا بروز علائم بیماری را یافته و بهترین راه درمان را تجویز کند.

یک روانشناس هم به کمک تست‌ روانشناسی و ابزارهای مشابه می‌تواند رفتارهای مراجع خود را مشاهده و ارزیابی کند. این تست‌ها به او کمک می‌کنند تا مشکل مراجع خود را بهتر شناخته و یک برنامه درمانی مناسب برای او در نظر بگیرد.

 

فهرست مطالب
 •  

  تست روانشناسی چیست؟

  تست‌های روانشناسی به مجموعه‌ای از پرسشنامه‌ها و چک لیست‌های استانداردسازی شده گفته می‌شود. در اینجا منظور از «استانداردسازی شده» این است که تست‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند فرد را فارغ از مسائلی مثل محل زندگی یا فرد ارزیاب بسنجند. این باعث می‌شود نحوه ارزیابی همه افراد توسط تست یکسان باشد.

  البته تست روانشناسی به تنهایی کافی نیست. این تست‌ها در کنار سایر روش‌های ارزیابی از قبیل مصاحبه، ارزیابی پزشکی و مشاهده کارایی دارند. اغلب روانشناسان از شیوه مصاحبه در کنار تست استفاده می‌کنند. وقتی برای رواندرمانی فردی به روانشناس مراجعه می‌کنید، او زمانی را برای صحبت کردن با شما صرف می‌کند. در طول مصاحبه با پرسیدن سوالاتی درباره نگرانی‌ها، مشکلات حال و گذشته شما می‌تواند به نحوه فکر کردن، استدلال و ارتباط برقرار کردن شما با دیگران پی ببرد.

  همچنین در کنار مصاحبه فردی ممکن است روانشناس با رضایت فرد مراجع با سایر افراد نزدیک به او (مثل اعضای خانواده یا معلمان) صحبت کند.

  کاربرد تست روانشناسی

  از تست‌های روانشناسی به دلایل متعددی استفاده می‌شود. برای مثال تست‌های روانشناسی تحصیلی دانش آموزان در تشخیص اختلالات یادگیری موثر هستند. در صورتی که فرد در محیط کار، مدرسه یا در روابط عاطفی خود با مشکل مواجه باشد آزمون های روانشناسی به روانشناس کمک می‌کنند تا بفهمد آیا فرد در زمینه‌‌هایی مثل مدیریت خشم و مهارت‌های بین فردی مشکل دارد یا خیر؟ آیا ویژگی‌های شخصیتی در فرد وجود دارد که باعث ایجاد مشکل در روابط او می‌شود؟ آیا مراجع به اختلالات روانشناختی مثل اختلال اضطراب یا افسردگی مبتلا است؟

  تشخیص مشکل زمینه‌ای همیشه کار ساده‌ای نیست. اما تست‌های روانشناسی به روانشناس کمک می‌کنند تا بهتر منشا مشکل را یافته و راه درمان آن را پیدا کند.

  همانطور که متوجه شدید تست‌های روانشناسی در کنار سایر ابزارهای موجود به روانشناس کمک می‌کنند تا تصویر کامل و روشنی را از نقاط ضعف و قوت مراجع به دست آورد.

  انواع تست های روانشناسی

  انواع مختلف تست روانشناسی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‎کنیم:

  ۱- تست روانشناسی شخصیت

  تست شخصیت برای ارزیابی شخصیت افراد طراحی شده است. الگوها و ویژگی‌های شخصیتی افراد در موقعیت‌های گوناگون به کمک این تست‌ها آشکار می‌شوند.

  ویژگی‌های شخصیتی افراد برای اغلب کارفرماها در سازمان‌ها مهم است. از تست‌های روانشناسی شخصیت در اکثر سازمان‌ها و مصاحبه‌های شغلی برای شناخت بهتر کارجوها و افراد سازمان استفاده می‌شود. تست شخصیت شناسی می‌تواند در شناخت بهتر ایدئولوژی‌ها، ویژگی‌های شخصیتی، اصول اخلاقی و عوامل محرک انگیزه افراد به کارفرما کمک کند.

  همچنین به کمک تست های شخصیت شناسی می‌توانید خود را بهتر شناخته و به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید. مثلاً فرض کنید در یک تست شخصیت مشخص شده است که شما فردی درونگرا هستید. نتایج تست نشان می‌دهد که شرکت در موقعیت‌های اجتماعی از شما انرژی می‌گیرد؛ بنابراین برای بازیابی انرژی از دست رفته‌تان احتیاج دارید زمانی را به تنهایی بگذرانید. دانستن این ویژگی‌ها به شما کمک می کند تا هر زمان که از بودن در جمع خسته شدید زمانی را با خود صرف کنید تا دوباره انرژی بگیرید.

  انواع تست های شخصیت شناسی

  1. تست های خودارزیابی: در این تست‌ها معمولاً یک سری سوال مطرح می‌شود و فرد باید به آن‌ها پاسخ دهد. در انتها امتیازات سوالات با هم جمع و ارزیابی نهایی انجام می‌شود. یکی از مشهورترین تست‌های شخصیت شناسی خود ارزیابی «تست شخصیت چندوجهی مینه سوتا (MMPI)» است.
  2. تست‌های فرافکن: در این نوع تست شخصیت یک تصویر به فرد نشان داده می‌شود و از او خواسته می‌شود تا تفسیرش را از آن تصویر بیان کند. یکی از تست‌های فرافکن مشهور «تست رورشاخ» است.

  مشهورترین و پرکاربردترین تست‌های شخصیت عبارتند از:

  ۲- تست هوش

  تست هوش ابزاری است که توانایی‌ها و قابلتی‌های ذهنی افراد را اندازه‌گیری می‌کند. این تست‌ها جزو معمول‌ترین تست‌های روانشناسی هستند که کاربردهای مختلفی در مدارس، محیط های کاری، تشخیص عقب ماندگی ذهنی و ارزیابی توانایی‌های شناختی (حافظه، تمرکز، سرعت عمل و …) دارند. اغلب تست‌های هوش در دسته تست های روانشناسی تصویری قرار می‌گیرند.

  نتیجه تست‌های هوش معمولاً در قالب عدد IQ یا ضریب هوشی (بهره هوشی یا هوشبهر هم گفته می‌شود) بیان می‌شود. میزان ضریب هوشی آی کیو (IQ) در ابعاد مختلفی از زندگی – از مدرسه و دانشگاه گرفته تا محل کار – تاثیرگذار است. مطالعات نشان داده است که بهره هوشی بالا با بهبود عملکرد در مدرسه تناسب دارد. همچنین بهره هوشی پایین‌تر می‌تواند نشانه‌ای از ناتوانی ذهنی باشد.

  انواع تست هوش

  تست های هوش مختلفی وجود دارد که کابردها و محتوای آن‌ها با هم متفاوت است. برخی از این تست‌ها برای سنجش هوش بزرگسالان استفاده می‌شود و برخی دیگر مختص کودکان طراحی شده‌آند.

  برخی از معروف‌ترین تست‌های استاندارد هوش عبارتند از:

  • تست هوش استنفورد – بینه
  • تست هوش وکسلر بزرگسالان
  • تست هوش ریون کودکان و بزرگسالان (Raven)
  • تست هوش‌های چندگانه گاردنر
  • تست هوش کتل
  • تست هوش تجسم فضایی مینه سوتا
  • تست هوش هیجانی بار آن
  • تست هوش غیرکلامی بورنادل

  ۳- تست های روانشناسی شغلی

  همانطور که گفته شد ویژگی‌های شخصیتی کارکنان برای کارفرماها اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در بیشتر سازمان ها از تست‌های روانشناسی شغلی در مصاحبه های کاری استفاده می‌شود. به کمک این تست‌ها می‌توان اطمینان حاصل کرد که فرد کارجو برای موقعت شغلی درخواستی مناسب است یا خیر.

  همچنین از تست های روانشناسی در ارزیابی شخصیت و رفتار کارکنان فعلی شرکت هم استفاده می‌شود. برای مثال از تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز (MBTI) برای کمک به کارکنان در شناخت تیپ‌های شخصیتی مختلف و یادگیری نحوه تعامل با یکدیگر استفاده می‌شود.

  تست روانشناسی شغلی در مصاحبه کاری

  انواع تست های روانشناسی شغلی

  این تست‌ها ممکن است ترکیبی از تست‌های هوش و تست‌های شخصیت شناسی باشد. میزان انگیزه فرد متقاضی کار، میزان صبر و تحمل او، میزان ضریب هوشی، رفتارها و نحوه برقراری تعامل فرد به کمک این تست‌ها تا حدی ارزیابی می‌شود.

  • ‌تست مایرز – بریگز (MBTI)
  • تست پنج عاملی نئو
  • تست هوش هیجانی بارآن
  • تست رغبت سنجی شغلی هالند (Holland)
  • تست دیسک (DISC)
  • تست هوش ریون (Raven)
  • تست هوش کتل (Cattel)
  • تست هوش‌های چندگانه گاردنر

  ۴- تست های روانشناسی تشخیصی

  اختلالات روانی یا روانشناختی به دسته‌ای از الگوهای رفتاری ناسالم در تفکر و رفتار یا علائم روانی خاص گفته می‌شود که بخش‌های مختلف زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این اختلالات می‌توانند باعث پریشانی و ایجاد اضطراب در فرد شوند.

  تست‌های روانشناسی تشخیصی که معمولاً به صورت سوالات چند گزینه‌ای ارائه می‌شوند به روانشناس‌ها کمک می‌کنند تا اختلالات و بیماری‌های ذهنی را در افراد تشخیص دهند. البته نتیجه این تست‌ها لزوماً به معنی وجود یک اختلال یا بیماری روانی نیست؛ بلکه صرفاً به روانشناس کمک می‌کنند تا در کنار دیده ها و شنیده‌ها و سایر روش‌های تشخیصی، تشخیص بهتر و دقیق‌تری داشته باشد.

  ‌این تست‌ها به روانشناس در تشخیص افسردگی، بیش فعالی، اختلال اضطراب اجتماعی، وسواس اجباری، اختلال وسواس فکری عملی (OCD)، اختلال شخصیت مرزی، اختلال دوقطبی و سایر اختلالات روانی کمک می‌کنند.

  ۵- تست های روانشناسی تحصیلی و استعدادسنجی

  انتخاب درست رشته تحصیلی در دبیرستان و دانشگاه نقش مهمی در تعیین سرنوشت فرد و آینده شغلی او بازی می‌کند. تست‌های استعدادیابی و روانشناسی تحصیلی می‌توانند به دانش آموزان کمک کنند تا بهتر نقاط قوت و ضعف و علایق خود را شناخته و بهتر تصمیم بگیرند. همچنین این تست‌ها به افرادی که اکنون شاغل هستند و قصد تغییر شغل را دارند کمک می‌کنند راحت‌تر استعداد خود را شناخته و در مسیر آن قدم بگذارند.

  انواع تست روانشناسی استعداد

  ۶- تست های روانشناسی کودکان

  کودکان به دلایل مختلفی به روانشناس ارجاع داده می‌شوند. ممکن است کودک مشکوک به مشکلات رفتاری یا اختلالات یادگیری باشد یا علائمی از اضطراب و افسردگی را نشان دهد. افت تحصیلی، پرخاشگری یا مورد سو استفاده قرار گرفتن در مدرسه ممکن است معلمان مدرسه را وادار کند از والدین کودک بخواهند به روانشناس مراجعه کنند.

  روانشناس کودک از طریق صحبت کردن با او، بررسی رفتارها و انجام تست های روانشناسی کودک می‌تواند به مشکل او پی ببرد.

  انواع تست روانشناسی کودکان

  ۷- تست روانشناسی ازدواج

  افراد مختلف سبک‌های دلبستگی مختلفی دارند. برخی افراد در روابط به احساسات و قلب خود بیشتر توجه دارند و برخی دیگر رویکرد منطقی‌تری نسبت به رابطه دارند. تست روانشناسی ازدواج یا تست روانشناسی رابطه به افراد کمک می‌کند تا بتوانند از دیدگاه روانشناختی به رابطه خود نگاه کنند.

  برخی از تست های ازدواج که در اینترنت دیده می‌شود بیشتر جنبه سرگرمی دارند؛ اما تست‌های روانشناسی علمی مثل تست سبک‌های دلبستگی، تست رضایت زناشویی انریچ یا تست زبان عشق به طور خاص بدین منظور طراحی شده‌اند.

  انواع تست شخصیت شناسی ازدواج

  منابع:

  1. ‌Very Well Mind
  2. Wikipedia

  ‌شما می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ زیر نوبت روانشناس دریافت کنید:

   

  لیست روانشناسان

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  تست نئو (NEO) آنلاین | نظریه پنج عاملی شخصیت big 5 - پزشک خوب اسفند ۴, ۱۴۰۰ - ۶:۲۲ ب٫ظ

  […] نئو یا تست پنج عاملی شخصیت بیگ فایو یکی از تست‌های روانشناسی است که در مشاوره‌های قبل از ازدواج یا فرایندهای […]

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب