برای ترک سیگار به چه دکتری مراجعه کنیم

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب تالیف شده است.

این روزها بسیاری از افراد با مشکل اعتیاد به سیگار دست و پنجه نرم می‌کنند. افرادی که عمیقا دلشان می‌خواهد از شر این تفریح مضر و تخریب‌کننده خلاص شوند؛ اما نمی‌دانند از کجا باید برای ترک آن شروع کنند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای ترک سیگار وجود دارد که می‌توان از آن‌ها کمک گرفت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، چیزی که باعث اعتیاد افراد می‌شود، ماده نیکوتین موجود در سیگار است. این ماده که به شدت اعتیادآور است با کشیدن سیگار وارد بدن فرد می‌شود و بسیاری افراد را به خود معتاد می‌کند. در این مقاله قصد داریم به موضوعات مرتبط با ترک سیگار بپردازیم؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست مطالب
 • برای ترک سیگار به چه دکتری مراجعه کنیم؟
  مشاهده لیست بهترین دکتر‌ها

  عوارض سیگار کشیدن

  عوارض اصلی سیگار ضرر آن بر روی دستگاه‌ها و اندام‌های مهم و حیاتی بدن است. این عوارض به مرور زمان ممکن است باعث بروز بیماری‌های خطرناک و مرگبار در فرد شود؛ که کیفیت زندگی افراد را کاهش می‌دهد. در ادامه به بیان این عوارض می‌پردازیم.

  smoking side effects

   

  عوارض سیگار بر شش‌ها

  شش‌ها و ریه‌ها اصلی‌ترین اندامی هستند که در معرض خطر استعمال سیگار قرار می‌گیرند. زمانی که یک فرد سیگار می‌کشد تمامی مواد شیمیایی همراه با سیگار وارد ریه‌های او می‌شود و بر روی عملکرد ریه و شش تاثیر منفی می‌گذارند که به مروز زمان در جسم فرد ظاهر می‌شود. خس خس کردن سینه در هنگام سرماخوردگی از علائم سیگار است که در ادامه ممکن است به سرطان ریه، آمفیزم و برونشیت مزمن تبدیل شود.

  عوارض سیگار بر قلب

  قلب مانند ریه‌ها مهم‌ترین بخش بدن است که در هنگام کشیدن سیگار، ضرر زیادی می‌بیند. سیگار کشیدن بر روی تمام سیستم گردش خون تاثیر منفی می‌گذارد و موجب می‌شود تا فرد در معرض بیماری‌های قلبی، عروقی، سکته قلبی و مغز و اعصاب قرار بگیرد. نیکوتین موجود در سیگار پمپاژ قلب رو افزایش می‌دهد و موجب تنگی رگ‌ها و انتقال خون با محدودیت فراوان می‌شود. این ماده همچنین باعث افزایش فشار خون و لخته شدن خون می‌شود؛ که تمامی این موارد احتمال سکته مغزی را در فرد مصرف کننده افزایش می‌دهد.

  اثر سیگار بر ریه و قلب

  smoking effects on heart

  عوارض سیگار بر معده

  سیگار بر روی معده و گوارش نیز تاثیر می‌گذارد، به طوری که خطر ابتلا به زخم معده و سرطان معده را در فرد افزایش می‌دهد. در واقع سیگار فعالیت معده در مهار کردن اسیده معده را کاهش می‌دهد و معده نمی‌تواند بعد از خوردن غذا، در مقابل باقی‌مانده مواد غذایی مقاومت کند. این موضوع باعث تضعیف دیواره معده می‌شود.

   

  عوارض سیگار بر پوست و مو

  نیکوتین و تنباکوی موجود در سیگار باعث می‌شوند اکسیژن به اندازه کافی به سطح پوست نرسد و این موضوع باعث پیری زودرس پوست می‌شود. در واقع کشیدن سیگار پیر شدن پوست را به سرعت جلو می‌اندازد و باعث ایجاد چین و چروک در چهره فرد می‌شود. سیگار کشیدن زیاد به مرور باعث ریزش مو و طاسی فرد می‌شود. جالب است بدانید کشیدن سیگار به مرور باعث بو گرفتن پوست و موی فرد می‌شود و در نهایت هم خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

  عوارض سیگار بر دهان و بینی

  بوی بدن دهان، پوسیدگی دندان‌ها و خرابی لثه از ضررهای سیگار بر دهان است. همچنین کشیدن سیگار حس چشایی و بویایی فرد را کاهش می‌دهد.

  عوارض سیگار بر اندام جنسی

  کشیدن سیگار در آقایان باعث آسیب به اسپرم‌ها می‌شود و فراوانی اسپرم را کاهش می‌دهد. حتی ممکن است برای زاد و ولد آن‌ها مشکلات یبه وجود آورد و خطر ابتلا به سرطان پروستات را در آقایان افزایش می‌دهد. اختلال در نعوظ نیز از دیگر آسیب‌های سیگار است که باعث ایجاد مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی مردان می‌شود. کشیدن سیگار در بین خانم‌ها نیز با آسیب‌ها و عوارض فراوان‌تری چون تولد زودرس کودک، سقط جنین و بیماری‌هایی در هنگام زایمان همراه است. همچنین احتمال سرطان رحم را افزایش داده و باعث خونریزی در دوران بارداری زنان می‌شود.

  treatment of quit smoking

   

  روش‌های ترک سیگار

  ترک سیگار، مواد مخدر و هر رفتار ناهنجاری نیاز به طی کردن مسیری اصولی و صحیح دارد. همیشه اولین قدم برای ترک سیگار مشورت با روانشناس ترک اعتیاد است. در ادامه قصد درایم به بیان راه‌های ترک سیگار بپردازیم.

  ۱- تصمیم بگیرید

  در ابتدا باید خودتان به یقین برسید که واقعا تصمیم به ترک سیگار دارید. سپس باید نزدیک‌ترین روز برای ترک را انتخاب کنید. اما پیش از آن حتما به روانشناس ترک اعتیاد مراجعه کنید تا انگیزه‌ شما را برای ادامه مسیر افزایش دهد.

  ۲- برای شروع از NRT استفاده کنید

  شما زمان زیادی نیکوتین بر بدن خود وارد کردید و عمیقا به آن معتاد شدید؛ پس توقع نداشته باشید در یک روز آن را ترک کنید. NRT می‌تواند میل شما به مصرف سیگار را کاهش دهد. پس در گام‌های ابتدایی می‌توانید از داروهای کمکی ترک سیگار استفاده کنید. همچنین یک برنامه غذایی مناسب در ترک سیگار برای شما بسیار موثر است. نوشیدن آب زیاد، آبمیوه طبیعی، خوردن انواع سبزیجات و مصرف مواد پروتئینی را به هیچ وجه فراموش نکنید.

  ۳- تعهد و حمایت رفتاری از فرد سیگاری

  حمایت خانواده و دوستان از فردی که تمایل به ترک سیگار دارد، باعث ترغیب و ایجاد انگیزه رد او می‌شود. همانطور که میدانید وابستگی فرد به نیکوتین، ترک سیگار را برای او بسیار مشکل می‌کند. این وابستگی می‌تواند با تعهد به روان خود فرد، درمانگر، خانواده یا گروه‌های ترک اعتیاد جایگزین شود. زمانی که فرد احساس می‌کند نسبت به شخص یا گروهی تعهد دارد، روند ترک سیگار برای او آسان‌تر شده و احتمال بازگشت او به سوی سیگار را کاهش می‌دهد.

  ۴- راه‌های کمک‌درمانی در ترک سیگار

  برخی از راه‌ها باعث جلوگیری از سیگار کشیدن و عادت به داشتن یک سبک زندگی سالم می‌شود؛ که در ادامه به بیان آن می‌پردازیم.   

  • طب سوزنی      
  • درمان مغناطیسی     
  • یوگا     
  • انجام ورزش‌های هوازی یا سنگین مثل بدنسازی
  • لیزر سرد

  ۵- ترک سیگار در خانه

  روش‌های خانگی همیشه طرفداران زیادی دارد. راه‌های زیادی برای ترک سیگار در منزل وجود دارد. تغییر سبک زندگی یکی از راه‌های موثر در ترک سیگار استغ در واقع باید خود را از شرایطی که شما را به سمت سیگار ترغیب می‌کند بطور کامل دور نگه دارید. برای مثال ورزش کردن در ترک سیگار بسیار موثر است؛ پس یک برنامه ورزشی مناسب با افراد دلخواه برای خود بچینید.

  از مواد جایگزین نیکوتین مانند برچسب پوستی نیکوتین‌دار، انواع آدامس، قرص‌های مکیدنی، اسپری‌های استنشاقی و سیگارهای الکترونیکی استفاده کنید. این مواد با گذشت زمان نیاز کاذب بدن شما به نیکوتین را کاهش می‌دهند.

  فواید ترک سیگار

  حذف سیگار از زندگی مانند ترک بسیاری از هنجارها و مواد مخدر و الکل، فواید مثبت و بسزایی برای روح و جسم فرد دارد که در ادامه هر یک را توضیح می‌دهیم.

  • کاهش ضربان لب
  • به تعادل رسیدن مونوکسیدکرین خون
  • بهبود گردش خون و عملکرد ریه
  • کاهش سرفه و تنگی نفس
  • کاهش خطر سکته مغزی
  • کاهش خطر مرگ و میر ناشی از سرطان ریه
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی

  طول درمان ترک سیگار

  علائم ترک سیگار حتی بدون مصرف دارو، بین یک هفته تا یک ماه زمان می‌برد. در واقع در هفته اول ترک، فرد در بدترین وضعیت روحی و جسمانی خود قرار دارد و پس از گذشت این زمان، علائم ترک به مرور کاهش میابد. طول درمان ترک سیگار به عوامل مختلفی مانند مدت و شدت سیگار کشیدن فرد بستگی دارد.

  برای ترک سیگار به کدام دکتر متخصص باید مراجعه کرد

  مصرف دارو در مدیریت علائم ناشی از قطع مصرف نیکوتین و سیگار موثر است؛ اما درمان‌های روحی، روانی و رفتاری باعث افزایش اراده و انگیزه فرد در ترک همیشگی سیگار می‌شود.

  مشاور، روانشناس و روانپزشک ترک اعتیاد از جمله متخصصان و پزشکانی هستند که فرد سیگاری برای ترک باید به آن‌ها مراجعه کند. در طی مراجعه به این افراد، متخصص مربوطه تکنیک‌هایی را در جلسات مشاوره فردی یا گروهی به شما آموزش می‌دهد که برای ترک از آن‌ها استفاده می‌کنید. همچنین برای هر بیمار برنامه درمانی اختصاصی تهیه می‌شود و در برخی موارد نیاز است تا درمان فرد بصورت بستری شدن در بیمارستان ادامه پیدا کند.

  اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین از مشاوران ترک اعتیاد دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  برو به صفحه متخصص‌ها

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  هادی تیر ۱۱, ۱۴۰۱ - ۹:۵۲ ب٫ظ

  سلام ممنون تز مقاله مفید شما برای پیدا کردن مشاور یا روانشناس ترک اعتیاد باید به کجا مراجعه کنم.ممنون

  پاسخ
  ناشناس اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳ ب٫ظ

  ممنون بخاطر مطالب خوبتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب