افسردگی شدید چه علائمی دارد؟‌ | ۸ علامت افسردگی شدید

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده است.

احساس ناراحتی با افسردگی متفاوت است. بسیاری از افراد خستگی بعد از یک هفته شلوغ کاری یا ناراحتی بعد از جدایی عاطفی را افسردگی می‌نامند اما اختلال افسردگی اساسی که یکی از انواع افسردگی است بسیار پیچیده‌تر است. علائم افسردگی شدید متفاوت از احساس غمی است که ما گاهی در زندگی خود تجربه می‌کنیم.

اولین قدم درمان و بهبود افسردگی شناخت علائم پایدار و ناخوشایند ناشی از آن است. در ادامه مقاله علائم افسردگی شدید را بررسی می‌کنیم. در صورتی که این علائم را دارید باید با روانشناس صحبت کنید.

عوامل مهم در افسردگی شدید

عواملی وجود دارد که موجب افسردگی شدید در فرد خواهد شد. این عوامل عبارتنداز: 

 • اختلال در برقراری ارتباط: کشمکش، بحث و درگیری در خانواده، عدم ارتباط درست با اعضای خانواده، دوستان و…. می‌تواند باعث اختلال در ارتباط افراد شود. این عامل اگر شدت پیدا کند می‌تواند به یک عامل مهم در ابتلا به افسردگی شدید در فرد شود. 
 • مصرف دارو: مصرف برخی از داروها می‌تواند زمینه را برای بروز بیماری افسردگی مهیا کند. مصرف داروهایی چون آلفا، اینترفرون، ایزوترتینوئین و.. می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی در فرد را افزایش دهد. 
 • مرگ عزیزان: مرگ عزیزان نزدیک می‌تواند یک غم بزرگی را به دوش افراد بیندازد. تحمل آن برای بسیاری از افراد سخت و طاقت فرسا است. بهتر است در این زمان برای کنار آمدن با این مشکل به روان‌پزشک مراجعه کنید. 
 • ژنتیک: یکی از مهم‌ترین عواملی باعث بروز افسردگی در فرد می‌شود، ژنتیک است. ممکن است برخی از اعضای خانواده شما هم دچار افسردگی شده باشند از این رو این عامل می‌تواند دلیلی بر شدت یافتن افسردگی شما باشد.  
 • مصرف مواد مخدر: مصرف مواد مخدر به طور ناخودآگاه فرد را به سمت افسردگی می‌برد. طبق آمار منتشر شده حدود ۳۰ درصد افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند، افسردگی شدید دارند. این افسردگی اگر درمان نشود می‌تواند در نهایت منجر به خودکشی و مرگ فرد شود. مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی برای مدت زمان کوتاهی می‌تواند حال شما را خوب کند، بعد از مدتی افسردگی آن شما را آزار خواهد داد. 
 • مشکلات شخصی: مشکلات شخصی، تنهایی و… می‌تواند به عاملی برای بروز افسردگی شدید در فرد تبدیل شود. زمانی که به این عوامل توجه نداشته باشید شت پیدا می‌کند و منجر به افسردگی شدید در فرد خواهد شد. 
 • بیماری: بیماری‌هایی وجود دارند که می‌توانند موجب افسردگی در فرد شوند. اگر این بیماری‌ها درمان نشوند و در همان روزهای اولیه نسبت به درمان آن اقدام نکنید، ممکن است که موجب افسردگی شدید در فرد شود. 
 • مشکلات شیمیایی مغز: در افرادی که به افسردگی شدید مبتلا می‌شوند هیپوکامپ مغز نسبت به دیگر افراد کوچکتر خواهد شد. زمانی که هیپوکامپ کوچک شود تعداد گیرنده‌های سروتونین هم کاهش چشمگیری پیدا می‌کنند. سروتونین یک ناقل عصبی است که ارتباط بین سلول‌های بدن را برقرار می‌کند، به عنوان یک مواد شیمیایی در مغز معرفی می‌شود. 

علائم افسردگی شدید چیست؟

برخی از علائم افسردگی شدید عبارتند از:

 1. احساس ناامیدی
 2. کاهش انگیزه
 3. احساس خستگی و مشکلات خواب
 4. اضطراب
 5. کج خلقی در مردان
 6. تغییر اشتها و وزن
 7. احساسات کنترل نشده
 8. فکر کردن به مرگ

 

‌در ادامه این علائم را بررسی می‌کنیم.

۱. احساس ناامیدی

افسردگی شدید می‌تواند احساس فرد را نسبت به زندگی تحت تاثیر قرار دهد. احساس ناامیدی نسبت به زندگی شایع‌ترین علامت افسردگی است.

همراه با ناامیدی، احساس بی‌ارزشی، تنفر از خود یا گناه هم بروز می‌کنند. فرد افسرده فکرهایی مثل «همه چیز تقصیر من است» یا «خب که چه؟» را در سر دارد.

۲. کاهش انگیزه

افسردگی می‌تواند باعث شود فرد دیگر از کارهایی که قبلاً برایش لذت‌بخش بوده‌اند، لذت نبرد. کاهش انگیزه یا ترک فعالیت‌هایی که قبلاً دنبال می‌کردید (ورزش، تفریح، بیرون رفتن با دوستان) یکی دیگر از علائم شایع افسردگی شدید است.

رابطه جنسی یکی دیگر از مواردی است که با بروز افسردگی، افراد علاقه خود را به آن از دست می‌دهند. کاهش میل جنسی و حتی ناتوانی جنسی از علائم افسردگی هستند.

بی انگیزگی و ۸ راهکار برای درمان آن در افراد افسرده

۳. احساس خستگی و مشکلات خواب

یکی از دلایلی که فرد افسرده کارهای موردعلاقه‌اش را دنبال نمی‌کند، احساس خستگی است. افسردگی باعث کاهش انرژی و احساس خستگی بیش از حد می‌شود. خستگی باعث ناتوانی فرد افسرده و خواب بیش از حد می‌شود.

افسردگی و بی خوابی (Insomnia) هم با یکدیگر به طور متقابل در ارتباط هستند. افسردگی شدید می‌تواند باعث بی‌خوابی شود و برعکس، بی‌خوابی هم می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود. هر یک از این عوامل می‌توانند اثر دیگری را تقویت کرده و به بدتر شدن شرایط فرد دامن بزنند. کاهش کیفیت خواب می‌تواند باعث اضطراب هم بشود.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
لیست روانشناسان

خستگی از علائم افسردگی شدید

۴. اضطراب

افسردگی و اضطراب اغلب با هم همراه هستند. علائم اضطراب شامل موارد زیر است:

 • بی‌قراری، عصبانیت و احساس ناراحتی
 • احساس ترس، حمله پانیک و احساس در خطر بودن
 • نفس نفس زدن
 • تعریق بیش از حد
 • لرزش و رعشه عضلات
 • کاهش تمرکز و توانایی تفکر (فرد به هیچ چیز جز آنچه که باعث نگرانی‌اش شده فکر نمی‌کند.)

۵. کج خلقی در مردان

علائم افسردگی شدید در مردان و زنان به شکل‌های مختلفی ظاهر می‌شود. مردان افسردگی را با علائمی مثل کج خلقی، کناره‌گیری و اجتناب یا رفتارهای پرخطر، بی‌قراری و سوء مصرف مواد تجربه می‌کنند. همچنین مردان کمتر از زنان نسبت به علائم افسردگی حساس بوده و کمتر به دنبال درمان می‌روند.

مطلب بیشتر: آیا افسردگی ژنتیکی است؟ نقش وراثت در ابتلا به افسردگی 

۶. تغییر اشتها و وزن

در فردی که به افسردگی شدید دچار است تغییرات اشتها و وزن مشاهده می‌شود. هر فردی تجربه متفاوتی از این علامت دارد. برخی افراد افزایش اشتها و وزن دارند در حالی که سایر افراد کاهش اشتها و وزن را تجربه می‌کنند.

یک راه تشخیص اینکه تغییر الگوی تغذیه با افسردگی مرتبط است یا خیر تشخیص آگاهانه بودن آن‌ها است. اگر این تغییرات آگاهانه نباشند، احتمالاً در اثر افسردگی ایجاد شده‌اند.

۷. احساسات کنترل نشده

عصبانیت ناگهانی، گریه کردن بی اختیار و احساساتی که فرد بی‌اختیار تجربه می‌کند از علائم افسردگی شدید هستند. افسردگی می‌تواند باعث نوسانات خلقی شود.

۸. فکر کردن به مرگ

افسردگی شدید و خودکشی با هم در ارتباط هستند. در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۴۲ هزار نفر در آمریکا به دلیل خودکشی از دنیا رفتند. افرادی که در اثر خودکشی می‌میرند، اغلب علائم خاصی را از قبل نشان می‌دهند.

 

افسردگی شدید در زنان

علائم افسردگی در زنان در مقایسه با مردان متفاوت است. در واقع با شناخت این علائم می‌توانید به درمان و بهبودی آن‌ها کمک بسیاری کنید:

 • احساس ضعف و ناتوانی 
 • احساس پوچی و بی ارزشی 
 • نداشتن امید به آینده و افکار خودکشی 
 • کاهش اشتها و به دنبال آن کاهش وزن 
 • عصبانیت و خشمگین بودن 
 • احساس گناه و عذاب وجدان 
 • کمبود انرژی 
 • نداشتن اعتماد به نفس 
 • تغییر در ساعت خواب و اختلال خواب 
 • احساس غم و مصیبت 
 • درد کمر، سر و…

زنان به دلیل تغییرات هورمونی که در طول ماه دارند بسیار بیشتر از مردان به افسردگی مبتلا می‌شوند. عوامل محیطی، بیولوژیکی و ارثی می‌تواند شدت بروز افسردگی را در زنان افزایش دهد. از دیگر عواملی که خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد می‌توان به مواردی چون از دست دادن حمایت اجتماعی، از دست دادن والدین قبل از ۱۰ سالگی، اختلالات روانی در خانواده، اختلالات روانی در سن بلوغ، استفاده دارو، داشتن بیماری و… اشاره کرد.
علاوه بر این موضوع زنان در دوران بارداری هم به افسردگی مبتلا می‌شوند، به همین دلیل بهتر است بعد از زایمان و تولد نوزادتان برای جلوگیری از شدت یافتن علائم افسردگی به پزشک مراجعه کنید. 

افسردگی شدید در مردان

علائم افسردگی در مردان با توجه به سیستم بدنی و وضعیت جسمی که دارند بسیار متفاوت است. این علائم عبارتنداز: 

 • دردهای جسمانی چون درد سر، درد کمر، درد عضلات و…
 • رفتارهای خشونت آمیز چون خشم، عصبانیت، حرکت‌های فیزیکی 
 • احساس خستگی روحی و جسمی شدید 
 • کاهش میل جنسی 
 • دور شدن از افراد در اجتماع و رفتن به سمت تنهایی 
 • اقدامات بی پروا در رانندگی، ارتباط با دیگران، تفریحات و سرگرمی‌ها و…

امروزه آنچه بیشتر باعث شده تا مردان دچار افسردگی شوند فشار اقتصادی و فشار روحی ناشی از مشغله کاری بالا می‌تواند باشد. مردان برای بهبود علائم خود می‌توانند به روانشناس و در مرحله بعد در صورتی که درمان نشدند به روانپزشک مراجعه کنند.  

افسردگی شدید در نوجوانان

افسردگی در سنین نوجوانی می‌تواند بسیار خطرناک باشد، این سن چالش‌های بسیاری دارد که افسردگی می‌تواند این چالش‌ها را بیش از قبل سخت کند.

 

درمان افسردگی شدید

درمان افسردگی شدید در مقایسه با افسردگی مزمن دارای مراحل بیشتر و استفاده از داروهایی با دوز بالاتر است. درمان افسردگی شدید به شرح زیر است: 

 • تغییر سبک زندگی: تغییر سبک زندگی یکی از اولین و رایج‌ترین راه‌های درمانی است که پزشک در مواجهه با یک فرد افسرده آن را پیشنهاد می‌کند. فرد با تغییر محل زندگی، سبک و شیوه زندگی، تغییر لوازم و.. می‌تواند در شادابی و تغییر روحیه خود قدم بزرگی بردارد. 
 • روان‌درمانی گروهی و فردی: روان درمان در واقع مرحله قبل از دارو درمانی است. زمانی که این روش هم پاسخگو نباشد، پزشک به دنبال تجویز دارو می‌شود. در روان‌درمانی فرد سعی می‌کند تا با گفتگو و صحبت کردن بتواند مراجعه کننده را درمان کند. این جلسات مشاوره می‌تواند به صوت گروهی یا فردی برگزار شود، البته برگزاری جلسات به صورت گروهی می‌تواند انگیزه بیشتری در فرد برای بهبودی ایجاد کند. 
 • دارو درمانی: در مواردی که فرد دچار افسردگی شدید می‌شود، بیشتر از دارو درمانی استفاده می‌کنند. استفاده از دارو با وجود اینکه می‌تواند دارای مزایای بسیاری باشد، معایبی هم با خود به همراه دارد. عوارض داروهای ضدافسردگی به مرور زمان خود را نشان می‌دهند. ازجمله داروهایی که پزشک برای درمان افسردگی از آن‌ها استفاده می‌کند می‌توان به داروهای ضدافسردگی آتیپیک، داروهای ضدافسردگی تری‌سیکلیک، محدود کننده‌های مونو آمین اکسیداز، محدود کننده‌های بازجذب نوراپی نفرین، محدود کننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین، محدود کننده‌های انتخابی بازجذب نوراپی نفرین-دوپامین و… اشاره کرد. 

عوامل موثر در درمان افسردگی شدید

در روند درمان افسردگی عواملی چون ورزش کردن، روحیه دادن از جانب اطرافیان، تغییر سبک و سیاق زندگی، انگیزه فرد برای بهبود و… می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. روانپزشک سعی می‌کند با تجویز دارو و روانشناس با صحبت و گفتگو، سعی می‌کنند تا افسردگی در فرد را درمان کنند. اما درمان و بهبود فرد بستگی به انگیزه خود بیمار هم دارد. داشتن انگیزه می‌تواند بزرگترین کمک برای درمان افسردگی شدید در افراد باشد.

 

تفاوت ناراحتی شدید با افسردگی شدید چیست؟

ناراحتی شدید با افسردگی تفاوت بسیاری دارد، افرادی که دچار افسردگی هستند باید راه درمانی خود را به صورت جدی دنبال کنند. تفاوت اساسی بین این دو مورد وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • افسردگی یک بیماری روحی و روانی است اما ناراحتی یک تنها یک حس خواهد بود: زمانی که شما به افسردگی مبتلا می‌شوید، از لحظا روحی و روانی دچار آسیب جدی خواهید شد. به اینصورت که تنها روح و روان شما درگیر خواهد شد. اما در زمان ناراحتی کمی اخلاق و رفتار فرد تغییر می‌کند. البته تغییر اخلاق و رفتار موقتی و کوتاه مدت است و به سرعت بهبود پیدا می‌کند. 
 • ناراحتی موقت بوده اما افسردگی یک بیماری طولانی مدت است: بیماری افسردگی یک بیماری است که خود به خود درمان نمی‌شود و برای درمان آن هرچه سریع‌تر اقدام کنید، زودتر بهبود پیدا خواهید کرد. هرچه افسردگی کهنه‌تر شود روند درمان آن هم طولانی‌تر خواهد شد.
  اما در مقابل ناراحتی تنها یک تغییر حالت کوتاه مدت است و بعد از گذشت مدتیخود به خود از بین می‌رود.  
 • ناراحتی یک واکنش لحظه ای است اما افسردگی می‌تواند یک واکنش پایدار باشد: زمانی که شما از کسی یا چیزی ناراحت می‌شوید می‌تواند برای یک مدت زمان کوتاه باشد. اما افسردگی را تا زمانی که درمان نکنید نمی‌توانید نسبت به بهبود حال روحی و روانی خود امیدوار باشید. برای درمان افسردگی نیاز به کمک روانشناس دارید. 
 • ناراحتی تنها می‌تواند موقت رفتار شما را تغییر دهد درصورتی که افسردگی موجب تغییر زندگی شما خواهد شد: تا زمانی که شما ناراحت هستید می‌توانید این ناراحتی را در اخلاق و رفتار خود نشان دهید، زمانی که ناراحتی شما از بین برود اخلاق و رفتار شما به حالت اولیه برمی‌گردد. اما در رابطه با افسردگی اینگونه نیست، افسردگی به حدی علائم دارد که می‌تواند زندگی روزمره شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. بسیاری از افرادی که دچار افسردگی می‌شوند دیگر نمی‌توانند فعالیت‌های روزانه خود را به درستی انجام دهند، در زمینه کسب و کار هم دچار مشکل خواهند شد. 
 • ناراحتی یک احساس درونی است اما افسردگی را در ظاهر می‌توان نشان داد: ناراحتی یک احساس درونی است و تا زمانی که نخواهید و آن را بروز ندهید کسی نمی‌تواند متوجه ناراحتی شما باشد. اما در مقابل افسردگی نشانه‌هایی دارد که فرد در صورت داشتن آن می‌تواند علائم را به صورت ناخودآگاه نشان دهد. مشتوران با استفاده از تست‌های روانشناسی می‌توانند میزان افسردگی فرد را مشخص کنند.

تفاوت افسردگی شدید با اختلالات دو قطبی

افسردگی شدید و اختلال دو قطبی هردو در مرتبط با اختلال روحی و روانی فرد هستند. اما با هم تفوت‌های بسیاری دارند. برای فهم و درک بهتر، این دو اختلال را به طور کامل توضیح می‌دهیم. این توضیح می‌تواند بیانگر تفاوت‌های موجود در بین افسردگی شدید و اختلالات دو قطبی باشد. 

 • افسردگی شدید: افسردگی در واقع روح و روان فرد را درگیر خود می‌کند. ممکن است در صورتی که درمان نشود تمام ابعاد زندگی فرد ازجمله کاری، زناشویی، روابط با فرزندان و.. را مورد هدف خود قرار دهد. از این رو بهتر است درصورتی که به افسردگی مبتلا شدید برای درمان سریعا اقدام کنید. افسردگی بیماری است که هرچه کهنه‌تر شود، روند درمانی آن هم طولانی‌تر خواهد بود. 
  افرادی که دچار افسردگی شدید هستند علاوه بر اینکه به فکر خودکشی و مرگ می‌باشند، مدام در حالت ناراحتی، غم، گربه کردن و.. قرار دارند. 
 • اختلالات دوقطبی: اختلال دو قطبی به افسردگی جنون آمیز هم شهرت پیدا کرده است. در این اختلال تغییرات روانی بسیار شدیدی در فرد ایجاد می‌شود، همین امر باعث شده تا بتوان آن را به دو درجه شیدایی کم و زیاد تقسیم کرد. اختلال دو قطبی در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد، به طوری که رد برخی تنها چند ساعت و در برخی از افراد تنها چند روز طول می‌کشد. البته مواردی بوده‌اند که ماه‌ها و سال‌ها دچار اختلال دوقطبی هستند. در صورتی که درمان نشود می‌تواند بسیار خطرساز باشد. پزشکان بر این باورند که در صورتی که افسردگی شدید درمان نشود می‌تواند به اختلال دو قطبی تبدیل شود.
  فردی که دچار اختلال دوقطبی می‌شود، علاوه بر اینکه با افسردگی مقابله می‌کند. شرایط روحی و روانی آن به ناگاه تغییر خواهد کرد، یعنی ممکن است در یک لحظه در اوج خوشحالی باشد و در لحظه دیگر احساس کند که بدبخت‌ترین فرد جهان است. 

 

افسردگی در سنین مختلف به چه صورت است؟

افسردگی در سنین مختلف می‌تواند دارای علائم متفاوتی باشد. در هر سن و سالی افسردگی علائم و نشانه‌هایی دارد که با شناخت آن‌ها می‌توانید به افسرده بودن فرد و اختلالات روحی و روانی آن پی ببرید. اگر قصد دارید با علائم افسردگی در سنین مختلف(کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و سالمندی)  آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید:

 • افسردگی در دوران کودکی: کودکان وابستگی بسیاری به والدین خود دارند، از این رو می‌توان گفت که اولین چیزی که ممکن است موجب افسردگی آن‌ها شود، مشکلات به وجود آمده در رابطه با خانواده و والدین است. فوت والدین، طلاق، دور شدن از والدین، بیماری والدین، سواستفاده جنسی و..  از عواملی هستند که می‌تواند باعث افسردگی در کودکان شود.
  معمولا کودکان با کم حرف شدن، افت تحصیلی، پرخاشگری، عدم رابطه با هم سن و سالان خود و.. افسردگی خود را نشان می‌دهد. اگر کودک شما دچار چنین علائمی است بهتر است از زمان کودکی نسبت به درمان آن اقدام کنید، به این ترتیب مشکل حادتر و بزرگتر نخواهد شد. 
 • افسردگی در دوران نوجوانی و جوانی: یکی از بحرانی‌ترین و بحث برانگیزترین سنین در هر فردی می‌تواند سنسن نوجوانی باشد. نوجوانان در این سنین تلاش می‌کنند تا شخصیت خود را بسازند و استعدادهای خود را پیدا کنند. همین امر می‌تواند با چالش‌های بسیاری برای فرد همراه داشته باشد. به همین دلیل است که در این دوران باید توجه بیشتری نسبت به سلامت روحی و روانی فرزند خود داشته باشید. اگر افسردگی در این سنین به موقع درمان نشود می‌تواند پرخاشگری، روابط جنسی، لجبازی، خودکشی و.. را در بر داشته باشد.
  در این دوران نوجوانان با مسائلی چون در رابطه با جنس مخالف، ادامه تحصیل، سربازی رفتن، ضربه‌های روحی و روانی، اختلاف با خانواده و… بیشتر درگیر هستند و هیمن موضوع می‌تواند زمینه را برای افسرده شدن نوجوانان مهیا کند. 
 • افسردگی در دوران بزرگسالی: در این سنین افراد میزان استرس و اضطراب بسیاری را تحمل می‌کنند که علاوه بر این عامل، عوامل ارثی و ژنتیکی هم می‌تواند مزید بر علت شوند و فرد دچار افسردگی شود. مشکلات عاطفی و احساسی، مرگ عزیزان، استرس کاری، فشار اقتصادی و.. ازجمله عواملی هستند که می‌توانند روی افسرده شدن فرد، تغییرات اساسی در زندگی چون ازدواج و تولد فرزند و… ازجمله عواملی هستند که می‌توانند موجب افسرده شدن فرد شوند.
  ممکن است در ابتدا علائم این افسردگی خفیف باشد اما در صورتی که درمان نشود و نسبت به آن بی توجه باشید، می‌تواند با شدت یافتن به یک مشکل اساسی تبدیل شود. 
 • افسردگی در دوران سالمندی: به مرور زمان و با افزایش سن و سال، رفتار و اخلاق افراد تغییر بسیاری می‌کند. دلیل آن می‌تواند افزایش سن و کم شدن صبر و حوصله آن‌ها نسبت به دوران جوانی باشد. سلامت روحی و روانی افراد سالمند اهمیت بسیاری دارد، متاسفانه امروزه کمتر توجه در میان سالمندان به این موضوع می‌کنند. در سنین سالمندی افراد با چالش‌های بسیاری چون مرگ عزیزان، ازدواج فرزندان، بیماری، بازنشسته شدن و… روبه‌رو می‌شوند. از این رو بهتر است با کمک روانشناسان برنامه‌های تفریحی و سرگرمی برای این دسته از سالمندان فراهم کنید تا کمتر دچار علائم افسردگی شوند. سالمندان باید در دوران بازنشستگی از زندگی لذت ببرند، به هیچ عنوان نباید احساس مصرف کننده بودن را داشته باشید، اکنون زمان استراحت و تفریح افراد سالمند است پس باید با ایجاد یک محیط شاد و مفرح از افسردگی و گوشه‌گیری آن‌ها جلوگیری کنید. پرخاشگری، زوال عقل، مرور خاطرات، فکر خودکشی، گریه کردن و ناراحتی و.. از دیگر عواملی است که در افراد سالمندی که دچار افسردگی شده‌اند بیشتر دیده می‌شود. 

خودکشی و چیزهایی که باید در مورد آن بدانید.

این افراد معمولاً از مرگ و خودکشی صحبت می‌کنند یا پیش از آنکه بالاخره موفق به گرفتن جان خود شوند برای آن حداقل یک بار تلاش می‌کنند. اگر فکر می‌کنید فردی در خطر خودکشی است:

 • با اورژانس یا ۱۱۰ تماس بگیرید.
 • تا زمانی که کمک نرسیده همراه فرد بمانید.
 • چاقو، اسلحه، دارو و سایر ابزارهایی که آسیب می‌زنند دور کنید.
 • به او گوش دهید اما قضاوت، بحث، تهدید و فریاد نکنید.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
لیست روانشناسان

جمع بندی

اگر برخی از هشت علامت افسردگی شدید را که در این مقاله بررسی کردیم به مدت بیش از دو هفته تجربه کرده‌اید احتمالاً به افسردگی مبتلا شده‌اید. پذیرفتن این که افسرده شده‌اید قدم اول درمان و کمک گرفتن از روانشناس است.

افسردگی هر سال میلیون‌ها نفر را درگیر می‌کنید. درمان‌های مختلفی برای افسردگی وجود دارد؛ از تغییر سبک زندگی گرفته تا دارودرمانی. کمک گرفتن از یک فرد حرفه‌ای (یک روانشناس یا روانپزشک خوب) اولین قدم بهبود علائم و درمان افسردگی شدید است.

افسردگی شدید دارم چیکار کنم؟ | رهایی از افسردگی شدید

منبع:

Healthline


 

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب