برای مشکلات جنسی به چه دکتری مراجعه کنیم

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب تالیف شده است.

این روزها یکی از دلایل فروپاشی زندگی زناشویی، مشکلات جنسی در بین زن و مرد است. در واقع زمانی که هر یک از طرفین یک رابطه زناشویی از سلامت جنسی برخوردار نباشند، نمی‌توانند با شریک جنسی خود ارتباط درستی برقرار کنند. همین موضوع باعث می‌شود تا زندگی بسیاری از افراد به مرور زمان با مشکلات زیادی روبرو شود. در این مقاله قصد داریم به مفاهیم مرتبط با مشکلات جنسی بپردازیم؛ پس برای آشنایی با این موضوع، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

 

فهرست مطالب
 •  

  مشکلات جنسی چیست؟

  این روزها در بسیاری از زوجین شاهد به وجود آمدن مشکلات زیادی در رابطه جنسی آن‌ها هستیم. این مشکلات به مرور زمان باعث ایجاد مشکلات بزرگ‌تری چون عدم رضایت از زندگی زناشویی، افسردگی، اضطراب و استرس و بی‌مهری می‌شود که در نهایت به طلاق ختم می‌گردد. در صورتی که اگر زن و مرد برای حل این مشکلات اقدام کنند، می‌توانند به زندگی زناشویی خود در کمال آرامش و عشق ادامه دهند. یکی از شایع‌ترین مشکلات زندگی زناشویی، مشکلات یا اختلالات جنسی است. در واقع به بخش گسترده‌ای از مشکلات که قبل، حین یا بعد از یک رابطه جنسی رخ می‌دهد، مشکل یا اختلال جنسی می‌گویند. در بیان ساده‌تر، اختلال عملکرد جنسی شامل هر نوع مشکلی است که مانع رضایت زن و مرد از رابطه جنسی می‌شود.

  sexual-problems-treatment

  عوارض مشکلات جنسی در زندگی زناشویی

  آثار و عوارض اختلال جنسی به اندازه‌ای عمیق است که ممکن است بر اعتماد به نفس، روحیه و خلق هر یک از زن و مرد تاثیر بگذارد و باعث ایجاد اختلاف در زوجین شود. حتی در مواردی دیده شده است که شریک جنسی فرد مبتلا به اختلال جنسی، به دلیل برآورده نشدن نیازهایش به سمت ارتباط با افراد دیگر کشیده شده است. این اتفاق ناخوشایند عوارض جدی و مخربی برای زن و مرد و بنیان خانواده آن‌ها دارد. در ادامه قصد داریم تعدادی از عوارض مشکلات جنسی را بیان کنیم.

  • تاثیر منفی بر اعتماد به نفس، روحیه و خلقیات فرد
  • بروز اختلاف در ارتباط با شریک جنسی
  • از هم پاشیده شدن بنیان خانواده و جدایی زوجین
  • خودارضایی یا کشیده شدن شریک جنسی به سمت افراد دیگر برای برطرف کردن نیاز خود
  • عدم رضایت از زندگی جنسی
  • استرس و اضطراب
  • ناتوانی در باردار کردن شریک جنسی

  دلایل مشکلات جنسی زوجین

  عوامل زیادی باعث ایجاد مشکلات جنسی در زوجین می‌شود. بروز مشکلات جنسی معمولا شامل ترکیبی از دلایل جسمانی، عاطفی، روانشناختی و موقعیتی است که در ادامه به بیان هر یک می‌پردازیم.

  جسمانی: وجود مواردی چون معلولیت، بیماری یا مشکلات بلند مدت مثل دیابت، بیماری قلبی و اعتیاد به مواد و الکل در دسته دلایل جسمانی قرار دارند که ممکن است باعث ایجاد مشکلات جنسی شوند.

  روانشناختی: بسیاری از اختلالات و مشکلات روانی بر نیازها و مشکلات جنسی تاثیرات منفی می‌گذارند. اضطراب، افسردگی و استرس نمونه‌ای از این موارد است.

  عاطفی: موارد عاطفی مانند احساس خیانت، نارضایتی از رابطه و اندوه از شریک زندگی باعث بروز مشکلات جنسی در زندگی زناشویی می‌شود. کمبود عزت نفس بر میل و خواسته جنسی تاثیر مستقیم دارد و باعث آسیب رساندن به این رابطه می‌شود. همچنین تجربه سوء استفاده جنسی نیز باعث ایجاد تاثیرات منفی و مشکلات جنسی در زندگی زناشویی می‌شود.

  موقعیتی: ایجاد تغییر در زندگی روتین و روزمره و بهم‌ریختگی در شرایط زندگی، باعث بروز مشکلات جنسی در بین زن و مرد می‌شود. مواردی چون نقل مکان، مشکلات مالی و فرزند داشتن باعث تاثیر بر عملکرد جنسی زن و مرد می‌شود.

  sex-therapy

  درمان مشکلات جنسی

  روان درمانی و برقراری رابطه جنسی صحیح در کنار یکدیگر، در درمان اختلال عملکرد جنسی موثر هستند. مشاور، روانپزشک و روانشناس به افراد مبتلا به مشکلات جنسی کمک می‌کنند تا ترس، اضطراب، آسیب‌های روحی، روانی و جسمی زمان گذاشته را فراموش کنند و طرز فکر خود را اصلاح کنند.

  در واقع درمانگران جنسی به زوج‌ها کمک می‌کنند تا با بیان مشکلات جنسی خود، در مسیر درمان آن گام بردارند. این مشاوران ارتباط و رفتار جنسی را به افراد مبتلا به اختلال جنسی آموزش می‌دهند. یادگیری این مفاهیم بر مشکلات جنسی آن‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد و آن‌ها را تغییر می‌دهد.

  هر فرد مبتلا به مشکلات جنسی پس از آن که اختلال خود را شناسایی کرد؛ باید به یک پزشک متخصص مراجعه کند. پزشک با بررسی شرایط بیمار، او را برای مراجعه به روانشناس، روانپزشک یا مشاور جنسی راهنمایی می‌کند. 

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۷ ب٫ظ

  ممنون بخاطر مطالب خوبتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب