بهترین نحوه رفتار با فرد وسواسی چیست؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

با یک فرد وسواسی چگونه برخورد کنیم؟

آمار‌ها حاکی از آن هستند که در حدود دو درصد از افراد جامعه به‌نوعی به وسواس دچار هستند. وسواس اصطلاح عامیانه برای اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) یا وسواس جبری است که با تکرار افکار‌، تکانه‌ها و تصاویر ناخواسته و مزاحم (وسواس) و همچنین انجام آیین‌های رفتاری و ذهنی تکراری (اجبار) تعریف می‌شود و نه‌تنها فرد مبتلا بلکه نزدیکان او را نیز به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به نحوه برخورد اطرافیان فرد وسواسی و روند بهبودی مبتلایان بپردازیم.

 

مشکلات اطرافیان فرد وسواسی

زندگی با شخصی که مبتلا به وسواس است، بسیار دشوار، خسته‌کننده و رنج‌آور است. اعضای خانواده و دوستان ممکن است عمیقا درگیر سبک زندگی فرد مبتلا شده و مجبور شوند که مسئولیت‌ بسیاری از فعالیت‌های روزمره را که شخص وسواسی قادر به انجام آن‌ها نیست، به عهده بگیرند.

فرد وسواسی می‌تواند ساعت‌های زیادی از یک روز خانواده را به خود اختصاص دهد و این موضوع ممکن است به‌شدت بر کار، تحصیل، آرامش و روابط خانوادگی او تأثیر منفی بگذارد.

اما تبعات زندگی با فرد وسواسی به همین‌جا ختم نمی‌شود و گاها سلامت روان کل خانواده را به‌خطر می‌اندازد.

افراد مبتلا به وسواس معمولا از اینکه وسواس فکری و یا عملی آن‌ها غیر‌منطقی و بیش از حد است، آگاه هستند، اما در عین حال نمی‌توانند بر آن‌ها كنترل داشته باشند یا در برابرشان مقاومت کنند.

در عین حال در اغلب موارد، اطرافیان نیز راه‌های ارتباط با مبتلایان را نمی‌دانند و با رفتار‌های خود باعث وخامت اوضاع می‌شوند. معمولا سؤالات رایجی که خانواده‌ها در این شرایط مطرح می‌کنند این است که:

 • فرد مبتلا چه زمانی به کار‌های خود پایان می‌دهد؟
 • آیا آن‌ها وظیفه دارند که وضعیت موجود را تحمل کنند؟
 • آن‌ها برای کمک چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

 

اطرافیان چگونه می‌توانند کمک کنند؟

غالبا تلاش‌های اطرافیان برای کمک به فرد مبتلا به OCD رد می‌شوند یا ناکارآمد هستند و سبب می‌شود که اعضای خانواده احساس ناتوانی کنند. در ادامه چهار توصیه در مورد چگونگی کمک به افراد وسواسی آورده شده است:

 1. درک اختلال وسواس و علائم آن
 2. عدم تقویت رفتار‌های وسواسی در فرد
 3. دریافت کمک تخصصی
 4. مقابله با رد کردن درمان از سوی فرد وسواسی

۱. درک اختلال وسواس و علائم آن

افراد مبتلا به وسواس اغلب به‌دلیل نیاز به انجام اعمال اجباری، احساس نا‌امیدی و پریشانی می‌کنند. هنگامیکه اعضای خانواده و دوستان در مورد اختلال وسواس آگاهی بیشتری داشته باشند، پشتیبانی مبتلایان آسان‌تر انجام می‌شود.

بسیاری از افراد OCD ترس شدیدی را در رابطه با اتفاقات وحشتناکی که ممکن است برای خود یا دیگران رخ دهند، تجربه می‌کنند و نسبت به رفتار خود دائماً تردید دارند و به‌دنبال تأیید دیگران هستند. تأیید مداوم این افراد و آرام کردن ذهن پر‌تلاطم آن‌ها یکی از اموری است که اطرافیان را خسته و خشمگین می‌سازد. اما اگر نزدیکان بدانند که این موارد از علائم این اختلال بوده و خارج از کنترل شخصیت OCD هستند، مطمئناً بهتر و با آرامش بیشتری با آن برخورد می‌کنند.

علاوه بر این، تصورات رایج غلطی در رابطه با اختلال وسواس وجود دارند. اطرافیان غالبا چنین می‌پندارند که وسواس شخص در اثر عوامل زیر ایجاد شده است:

 • تنبلی
 • عدم وجود اراده
 • فرزند پروری بد
 • تروما (آسیب روحی)

چنین تصورات غلطی منجر به سرزنش فرد مبتلا و القای احساس گناه به او می‌شوند و از آنجایی‌که افراد OCD غالبا از اضطراب و افسردگی نیز رنج می‌برند، چنین رفتار‌هایی تأثیر بسیار مخربی بر آن‌ها خواهد گذاشت.

منابع زیادی در رابطه با اختلال وسواس در دسترس هستند که می‌توانند به رفع سوء‌تفاهم‌ها و نگرانی‌های مربوط به این مشکل روانشناختی کمک کنند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • کتاب‌های روانشناسی
 • پادکست‌ها
 • کارگاه‌های آموزشی
 • وب‌سایت‌های پزشکی و روانشناسی
 • منابع اجتماعی مانند خطوط تلفن روانکاوی و گروه‌های حمایتی

۲. عدم تقویت رفتار‌های وسواسی در فرد

خانواده و دوستان غالبا تصور می‌کنند که تنها راه کاهش پریشانی فرد مبتلا به OCD این است که خواسته‌های او را اجابت کنند و بدین ترتیب درگیر رفتار‌های OCD می‌شوند. به‌عبارت دیگر اطرافیان فکر می‌کنند که اگر درخواست فرد وسواسی را انجام دهند، بسیار راحت‌تر از تحمل اضطراب طولانی، گریه کردن و جروبحث با او است.

در حالی‌که چنین برخورد‌هایی، الگوهای رفتاری هستند که OCD را تثبیت می‌کنند و مانعی برای بهبود یافتن فرد هستند.

کاهش درگیر شدن در رفتار‌های وسواسی فرد بسیار دشوار است، به‌ویژه اگر برای مدت‌زمان طولانی انجام می‌شده است. 

اما عادی‌سازی روال زندگی خانوادگی و عدم مشارکت در تقویت رفتارهای OCD بسیار مهم است. این کار باید به‌صورت تدریجی و ترجیحاً به‌عنوان بخشی از یک برنامه رفتار‌درمانی شناختی (CBT) انجام شود.

توجه داشته باشید که توقف ناگهانی پاسخگویی به درخواست‌ها و نیاز‌های فرد مبتلا می‌تواند موجب ناراحتی شدید او شده و منجر به افزایش علائم وسواس، اضطراب و افسردگی شود.

۳. دریافت کمک تخصصی

وسواس جزو اختلالات روانشناختی سمج است، یعنی روند درمان آن طولانی بوده و نیازمند استمرار و مداومت است و باید به محض مشاهده رفتار‌های وسواسی در فرد به روان‌درمانگر مراجعه کرد. معمولاً روش درمان وسواس، ترکیبی از دارو‌درمانی، رفتار‌درمانی و خانواده‌درمانی می‌باشد.

لیست بهترین رواندرمانگران کل کشور

لیست بهترین خانواده درمانگران کل کشور

 • دارو‌درمانی

دارو‌های مختلفی وجود دارند که روی افراد مبتلا به وسواس اثر مفیدی دارند. داروهایی که به‌طور معمول تجویز می‌شوند، داروهایی هستند که روی یک ماده شیمیایی موجود در مغز به نام سروتونین تأثیر می‌گذارند، چرا‌که اعتقاد بر این است که سطح سروتونین در مغز با اختلال وسواس در ارتباط است.

تعدادی از داروهای مسدود‌کننده سروتونین به‌عنوان داروی ضد‌افسردگی به بازار عرضه می‌شوند. این دارو‌ها روی افراد وسواسی اثر مثبتی دارند، زیرا بسیاری از مبتلایان به OCD علاوه بر وسواس، از علائم افسردگی همچون از دست دادن علاقه و انرژی، تمرکز ضعیف، مشکل در خواب، کاهش میل جنسی و حتی افکار خودکشی رنج می‌برند.

لازم به ذکر است که دارو‌درمانی به‌تنهایی برای درمان این اختلال مؤثر نیست و باید همراه با رفتار‌درمانی و خانواده‌درمانی انجام شود.

 • رفتار‌درمانی

رفتار‌درمانی شناختی (CBT) یک درمان اثربخش برای وسواس است که گاهی همراه با دارو‌درمانی و گاهی به‌تنهایی استفاده می‌شود. روش مواجهه و بازداری از پاسخ (ERP) از مؤلفه‌های مؤثر رفتار‌درمانی شناختی برای درمان وسواس است.

برای اجرای روش درمانیERP ، ابتدا باید فهرستی از موقعیت‌ها، اشیاء، تصاویر، افکار یا تکانه‌هایی که فرد وسواسی از مواجهه با آن‌ها می‌ترسد یا اجتناب می‌کند، ایجاد شود.

برای کاهش علائم، مبتلایان باید خود را مستقیماً و به‌صورت تدریجی در معرض شرایط مذکور قرار دهند. در مرحله بعد، فرد برای مقاومت یا حداقل به تأخیر انداختن اجبار‌هایی که در برابر این شرایط احساس می‌کند، تشویق می‌شود.

با تکرار روش مواجهه و بازداری از پاسخ، فرد مبتلا می‌آموزد که در صورت مواجه شدن با شرایطی که از آن‌ها فراری است، اتفاق بدی نخواهد افتاد و اضطراب او کاهش می‌یابد. البته گاهی روش EPR در ابتدا باعث افزایش اضطراب می‌شود، ولی در صورت ادامه درمان در‌نهایت به کاهش علائم وسواس و اضطراب منجر می‌شود.

 • خانواده‌درمانی

ایده اصلی خانواده‌درمانی این است که نشانه‌های بیماری فرد  هنگامی‌که  در بافت  الگو‌هاي  تعاملی  خانواده ارزیابی می‌شوند، بهتر قابل درك و شناخت هستند.

مداخلات خانواده در کنار دارو‌درمانی و رفتار‌درمانی نقش مؤثری را در بهبود فرد مبتلا ایفا می‌کند.

یکی از انواع خانواده‌درمانی که در درمان وسواس استفاده می‌شود، روش رفتار‌درمانی چند خانواده‌ (Multi-Family Behavioral Treatment) است که توسط روان‌درمانگر ارائه می‌شود. اگر خانواده در قالب گروه‌های حمایتی از این روش درمانی برخوردار شود، به آن گروه‌درمانی چند خانواده (Multifamily Psycho-Educational Group) گفته می‌شود.

هدف خانواده‌درمانگران یا گروه‌های حمایتی این است که به فرد و اعضای خانواده او در رابطه با پیامد‌های اختلال وسواس فکری-عملی، تأثیر این اختلال بر خانواده و نحوه کنار آمدن با آن آموزش دهند. با این روش، درک متقابل طرفین از مشکل موجود افزایش پیدا می‌کند و اعضای خانواده همسو با یکدیگر در جهت درمان فرد مبتلا گام بر‌می‌دارند. علاوه بر این، روان‌درمانگر در خلال جلسات درمانی تلاش می‌کند تا فشار روحی موجود بر اعضای خانواده را نیز کاهش ‌دهد.

۴. مقابله با رد کردن درمان از سوی فرد وسواسی

فرد وسواسی در برخی موارد، ابتلا به این اختلال را انکار می‌کند یا از هر نوع درمانی اجتناب می‌کند. گاهی نیز ممکن است فرد مبتلا در اثر طولانی شدن روند درمان، از ادامه آن امتناع کند. در این شرایط اطرافیان فرد مبتلا می‌توانند از روش‌های زیر برای شکستن مقاومت فرد وسواسی استفاده کنند:

 • مقالات، نوارهای ویدیویی یا نوار‌های صوتی آموزشی مربوط بهOCD را به خانه ببرید. استفاده از این منابع را به فرد وسواسی پیشنهاد کنید و یا آن‌ها را در مکانی قرار دهید که نگاهشان به آن‌ بیفتد و به‌تنهایی آن را بخوانند یا گوش دهند.
 • با اطمینان به شخص مبتلا بگویید که افراد زیادی از طریق درمان‌های موجود به کاهش چشمگیر علائم دست یافته‌اند و افراد دیگری نیز با همین مشکلات وجود دارند.
 • به فرد مبتلا پیشنهاد دهید که به کلینیک‌های روانشناسی مراجعه یا در گروه‌های حمایتی آنلاین شرکت کند و با افرادی که OCD دارند، صحبت کند.
 • در مورد نیاز به همکاری او برای رفع شدن این اختلال صحبت کنید و به او بگویید که بسیاری از کار‌هایی که شما انجام می‌دهید، برای پشتیبانی و کمک به او است و قصد رها کردن یا آزار او را ندارید.

 

سخن آخر

همان‌طور که بیان شد، روند درمان اختلال وسواس طولانی و دشوار است و با افزایش سن نیز شدت می‌یابد. بنابراین، شما هر چه زود‌تر به روان‌درمانگر مراجعه کنید، نتایج بهتری کسب خواهید کرد.

همچنین به یاد داشته باشید که این اختلال اغلب به‌صورت کامل رفع نمی‌گردد، ولی کیفیت زندگی مبتلایان تا میزان قابل‌ملاحظه‌ای بهبود می‌یابد.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم اگر سوالی در زمینه وسواس دارید، در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی فردی را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه می‌توانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین روانشناسان تهران
لیست بهترین روانشناسان کرج
لیست بهترین روانشناسان شیراز
لیست بهترین روانشناسان مشهد
لیست بهترین روانشناسان اهواز
لیست بهترین روانشناسان رشت
لیست بهترین روانشناسان اصفهان
لیست بهترین روانشناسان تبریز
لیست بهترین روانشناسان قم
لیست بهترین روانشناسان کرمانشاه

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

کبری مرداد ۲۰, ۱۴۰۰ - ۴:۴۳ ب٫ظ

سلام من دخترم ۲۶ سالشه که حدود دو سه ماهیه که وسواس شستن گرفته و حدود بیست الی نیم ساعت فقط دستاشو میشوره وبهش میگم میگه دستام آلوده اند من از شما عاجزانه تقاَضا دارم کمکم کنید و راهی برای درمانش به من بگید باتشکر

پاسخ
صالحه کریمی راغب مرداد ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۵۲ ب٫ظ

با سلام دختری ۱۸ ساله دارم که برای کنکور خیلی اضطراب واسترس داشت الان حدود چهار ماه که وسواس پیدا کرده ساعت زیادی در حمام می ماند با مدت دستهایش را می شوید شدید عصبی شده یکبار هم اورا نزد روانشناس بردم ولی ایشان گفتند باید به روانپزشک مراجعه کنم ،باید دخترم را پیش چه دکتری ببرم وبا او چگونه رفتار کنم باتشکر

پاسخ
ناشناس تیر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴ ب٫ظ

پسر ۱۶ ساله دارم که وسواس دارد به نجاست و حمام یک ساعته چه کنم ۶ماهی قرص فلووکسامین خورد بهتر شده ولی دیگه نخورد چون خیلی می‌خوابید و همیشه گیج بود

پاسخ
مریم خرداد ۱۴, ۱۴۰۰ - ۱:۰۰ ق٫ظ

من وسواس تمیزی دارم تکرار نیست ولی محیط عمومی دوست ندارم وقتی از خونه میایم بیرون آزادبم ولی وقتی میایم خونه همه باید دوس بگیرند ولباس خونه بپوشن حالا پسرم نامزدش نمیاره خونه میگه یاد میگیره یهو آیا درسته رفنارش

پاسخ
محمد خرداد ۷, ۱۴۰۰ - ۹:۱۰ ق٫ظ

تشکر از مطالب خوب شما در این مقاله همسر من ۳۴ ساله هستند که بعد از یک بیماری دوره بیماری مربوط به زنان یک روز صبح از خواب بیدار شد دچار وسواس شستشو شد که موقع شستن خود یا ظرف حتما باید چندین بار تا شماره ۳۰ بشماره و اب بکشه دکتر روانپزشک رفتیم دارو دادن چون معده حساسی دارند دارو ها رو برای چند روز مصرف کردن و خیلی اذیت شدن وقتی که من باشم ایشون وتایید کنم کمتر به روش شمارش ادامه میدن وقتی نیستم مدت طولانی تری شستشو میکنند من باید تایید ادامه بدم یا کارم اشتباه میباشد ممنون از راهنمایی شما

پاسخ
ناشناس فروردین ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱:۱۲ ب٫ظ

سلام همسرم دچار وسواس فکر هست به شدت ناخون های دستش را میخورد طوری که به گوشت دستت آسیب میزند مدام دادوبیداد الکی راه میندازه .مواد هم مصرف میکند و اصلا حاضر نیست که دکتر برود و دارو مصرف کند چون به نظر ایشون بقیه شکل دارن

پاسخ
سوگل... فروردین ۱۱, ۱۴۰۰ - ۰:۰۱ ق٫ظ

باسلام وممنون ازاطلاعات مفیدتون..همسرمن مدت زیادیه وسواس دارن وحاضرنیستن به کلینیکهای روان درمانی مراجعه کنن چون خودشون پزشک هستن ولی من وفرزندانم خیلی اذیت میشیم…خواستم ببینم رفتارمن بایدباهاش به چه صورت باشه…

پاسخ
ناشناس فروردین ۶, ۱۴۰۰ - ۵:۳۴ ب٫ظ

سلام خانم دکتر
دخترم ۲۲سالشه وسواس داره به هیچ چیزش نباید دست بزنیم از نظر او همه چیز کثیمه خیلی زود عصبانی میشه تو غذا خوردن هم همین طور ه
باخواهرش تو یه اتاق زندگی میکنه وهمش جروبحث دارن
ما چطوری باهاش رفتار کنیم ممنون

پاسخ
علی فروردین ۳, ۱۴۰۰ - ۹:۲۳ ب٫ظ

سلام ، ممنون از مطالب خوبتون ، خواستم بدونم کسی که وسواس داره و کاملا عصبیه ، در خانه اجازه ی انجام هیچ کاری رو به کسی نمیده کسی حق نداره در خانه دست به چیزی بزنه اگر در یخچال رو هم باز کنی شاکی میشه اگه یک لیوان برداری آب بخوری دعوا راه میاندازه که چرا نگفتی خودم بیام بدم و هر روز بدتر میشه و همش میخواد تنها باشه و میگه از اینجا برید بیرون تا ریخت و پاش نشه ، اگه بخوای بهش کمک کنی قبول نمیکنه ، با هیچ یک از اقوام رفت و آمد نداریم حتی نزدیکترین اقوام ، وقتی حرف از دکتر و روانپزشک میشه دعوا راه میندازه میگه دیوونه پدرته مادرته ، خلاصه خواستم ازتون راهنمایی بگیرم ،

پاسخ
میترا سیفان اردیبهشت ۷, ۱۴۰۰ - ۰:۰۳ ق٫ظ

سلام، با توجه به سدت مشکل، تنها راه مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو هست.

پاسخ
غفاری فروردین ۲, ۱۴۰۰ - ۶:۲۱ ب٫ظ

سلام خانم دکتر سال نو مبارک
برادر من دچار وسواسی شدید به صورتی که تا ده ساعت یا حتی بیشتر داخل دستشویی میشینه
هر لباسی میپوشه به خصوص اگر نو باشه تا مدتها درگیرش میشه حتی بارها لباسهای نو پاره کرده
ساعتها روبروی اینه می ایسته و اندامش نگاه میکنه و مدام میگه من اندامم بد و ،،،
از ساعت ۷غروب دیروز تا ساعت ۳ توی دستشویی بوده و از اوندموقع تا حالا که دقریبا ۲۴ ساعت بعدش میشه لباس پایین تنه دراورده و لخت ایستاده هر چی هم بهش میگیم میگه ی حرکتی باید انجامش بدم
من و خواهرهام و مادرم تو خانه ۴خانم هستیم ، و واقعا نمیدونیم باید چکار کنیم
هر کاری میکنیم هر جور باهاش حرف میزنیم و رفتار میکنیم با اینکه قبول داره وسواسی ولی برای درمانش اقذام نمیکنه
یک سری دارو میخورهکه خواهرهام به صورت غیر خضوری رفتند و از دکتر گزفتند ولی به صورت مرتب مصرف نمیکنه
بیش از دو ماه حمام نرفته وقتی هم که میره ۴ساعت طول میکشه طوری که تمام بدنش زخم میکنه
من از شما خیلی ممنون میشم من و خانواده ام راهنمایی کنید واقعا مستاصل هستیم
جهت اطلاع تمام کارها و اذیت هاش هم به یکی از خواهرهام میگه و به ما خیلی کارهاش نمیگه
خیلی هم عصبی و پرخاشگر تا ی چیز میگیم یا به قصد کشت کتک میزنه یا اینکه وسایل دم دستش میشکنه پاره میکنه پرت میکنه ، اصلا نمیشه باهاش حرف زد
ده بار هواهر مجبور میکنه چای دم کنه و حتما چای قبل جلوی چشم خودش دور بریزه ده بار به خواهر میگه وسایلش که به شارژ میزنه چک کنه
یه حرف ده بار میپرسه چک میکنه فوق العاده زود رنج از هر حرف و تگاهی عصبی میشه و داد و بیداد میکنه حتی نمیگذاره مهم‌ن بیاد خانه
توروخدا مارو راهنمایی کنید . ا

پاسخ
ناشناس اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲ ق٫ظ

سلام خانم دکتر مادر من ۶ سال است که دچار وسواس فکری و عملی است هر روز داره وسواسش بیشتر می شود و زندگی کردن باهش سخت است ۶ سال قبل به مدت یک سال دارو مصرف می کرد و با باردار شدن قرص ها را خودسر قطع کرد و بعد از آن دارو های گیاهی را مصرف کرد که بعد از ۵ جلسه دیدیم که فایده نداره و دیگر به دکتر مراجعه نکرد هرچه می گوییم که باید برویم دکتر قبول نمی کند ولی خودش قبول داره که وسواس فکری دارد دیگر نمی دانم باید چکار کنم که خوب بشه حداقل کم تر بشود خواهش می کنم کمک کنید ممنون

پاسخ
پروانه اسفند ۱۶, ۱۳۹۹ - ۲:۵۲ ب٫ظ

سلام من سوال دارم اینکه آیا تیک عصبی هم از روند این بیماری به وجود میاد و چکار باید بکنیم برای جوان ۲۳ ساله که تیک عصبی دارن و از رفتن به پزشک برای درمان امتناع میکنند

پاسخ
ناشناس اسفند ۱۵, ۱۳۹۹ - ۵:۱۴ ب٫ظ

سلام خانم دکتر دختر ۱۲ ساله دارم حدود ۲ ماه است وسواس فکری دارد ومداوم دستش را میشوید وهر با دستشویی باید به حمامبرود ولباسش را عوض کند به رول=انپزشک بردم فلووکسامین وریسپیریدون داده ۱۵ روز دارو می دم هیچ تخیری نکرده است لطفن راهنمایی کنید

پاسخ
محمد تیر ۲۳, ۱۴۰۰ - ۲:۱۸ ب٫ظ

سلام
بنده خانمم وسواس شستشو داره و ی کم افسردگی و تو شستن وسایل هم کسی رو قبول داره که کمکش کنه آیا باید دارو مصرف…روانپزشک… کنه یا با روانشناس خوب میشه

پاسخ
مریم اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴ ب٫ظ

سلام خسته نباشین . ترس از تنها موندن و اصرار فرد بر اینکه تنهاست هم میتونه از مصادیق وسواس فگری باشه؟

پاسخ
مریم اسفند ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱ ب٫ظ

سلام وقت بخیر. مادر من در کل زندگیش فردی خودساخته و قوی بوده. کل خلا های زندگی مشترکش و کمبودهاش از طرف همسرش رو با کارش و عشق به من که تنها فرزندش هستم پر کرده. تا اینکه سال قبل بازنشست شد و همزمان من هم ازدواج کردم. الان تنها شده. هرچند پدرم هست ولی خب نقاط مشترک زیادی ندارن و عموما حرف مشترکی برای گفتن ندارن. پدرم همیشه سکوت و تنهایی رو ترجیح میداده در طول زندگیش. الان مادرم افسردگی و اضطراب گرفته. مدام فکر میکنه در مقایسه با باقی مردم خیلی تنهاست. یکباره هول برش میداره میترسه و حال بدش رو به همه انتقال میده. نمیدونم که ایا اینها مصادیق وسواس فکری هستن یا نه. ممنون میشم کمکم کنین. زندگی من هم مختل شده از غم مادرم من هم مستاصل شدم. چه باهاش مخالفت کنم چه تاییدش کنم تاثیری تو بهبود حالش نداره متاسفانه

پاسخ
حسن اسفند ۱۰, ۱۳۹۹ - ۳:۴۹ ب٫ظ

باسلام من ۱۵ سال ازدوج کردام خانم من ۳۰سال دارداذرماه هست ومن ۳۷سال بهمن ماه هستم خانم وسوس فکر وتمیزداردبامشاوره صحبت کردنتیجه ندادچکاربایدکرد

پاسخ
ف م بهمن ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱ ب٫ظ

بسیار عالی

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ - ۹:۳۵ ق٫ظ

سلام، ممنون از توجهتون

پاسخ
Marjan دی ۳۰, ۱۳۹۹ - ۸:۳۲ ب٫ظ

خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون
خانوم دکتر مادر من نزدیک به پنجاه سال داره و هر سال داره بدتر میشه
وسواس تمیزی داره یه چیزایی براش مهمه و خیلی روشون گیر میکنه که اصلا شاید به فکر کسی نرسه.
هرچی هم بهش میگن وسواسه ناراحت میشه عصبانی میشه و به هیچ وجه قبول نمیکنه دوستمون که روانشناسه هم بهش میگه قبول نداره فقط امیدم به یک روانشناس غریبه‌ست که اون هم به دلیل شرایط مالی نمیتونم ببرمش.
زندگی باهاش داره هرروز سخت‌تر میشه من ۲۱ سالمه و هشت ساله مادرم از پدرم جدا شده.
من اکثرا با مادرم هستم و مدتی هست افسردگی شدیدی که پیدا کرده و حتی شده ۲۰ ساعت از روز رو توی تخت خواب باشه یا حتی بیشتر و از انجام اکثر کار ها سر باز می‌زنه و سالهاست خونه ی خودش رو نچیده یعنی اسباب کشی کرده به خونه ای اما هنوز بعد از گذشت هفت سال سر هزاران بهانه وسایل رو نچیده و فقط توی یک اتاق روی یک تکه فرش زندگی می‌کنه بدون هیچ وسیله ای و اصلا نمی‌خوابه و اگر دست خودش باشه چیز زیادی هم نمیخوره من سر اینا خیلی باهم مشکل داریم و من هرروز مضطرب تر از روز قبل میشه.
چیکار میتونم بکنم؟ واقعا مستأصل شدم.
اصلا هم حرفام رو ‌قبول نمیکنه.

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۲۴ ب٫ظ

سلام، ایشون حتما باید به متخصص روانپزشک مراجعه کنند و دارو بگیرند. اینطوری هزینه ها هم کمتر میشه و دارو به سرعت در مورد این کیس کمک کننده خواهد بود.
لیست روانپزشکان سراسر کشور:
https://pezeshkekhoob.com/psychiatrists

پاسخ
رحمانی دی ۱۶, ۱۳۹۹ - ۱:۳۱ ق٫ظ

سلام پسری ۱۵ ساله دارم که احساس میکنم خصوصیات یه فرد وسواس فکری رو داره و یه سواللو اگه چند بارم جواب بگیره بازم یه روز دیگه دربارش سوال میکنه مثلا موقع وضو چند بار وضو میگرفت به حدی که خیس میشد بعد خواهرش گفت گناهت پای من تا ترک کرد این کارشو یا سر نماز خیلی شک میکنه اگرم یه بار جواب بگیرا بازم فردا همون سوالا میپرسه تورو خدا بهم راه حل بدین بچم حیفه هم باهوشه هم سر به راه میترسم به جایی نرسه سال قبل افکار خودکشی به ذهنش زده بود درحدی که از چاقو گرفتن دستش میترسیدوهمش خواب بود وتوفکربود الانم که کرونا اومده انقد میترسه که حتی روند غذاخوردن و زندگی کردنش به هم ریخته .خیلی کسله صبحا به زور از خواب بلتد میشه وقتی هم بیدار میشه شده تا یه ساعت سر جاش مبشینه سر گوشیش باید چندین بار بهش تذکر بدن تا بالخره بلند شه…یا دسشویی رفتن وحموم رفتنش خیلی طولانیه انگار ارداه نداره از سر جاش بلند شه .منم بعضی وقتا باخوبی بهش میگم بعضی وقتا دیگه طاقت ندارم میپرم بهش.و شروع میکنم به نصیحت کردن .درسشم از اول سال قرار بوده بخونه هی امروز فردا میکنه.یه خواهر داره که ازدواج کرده یکم رابطه ش بااون بهتره .اون بیشتر سر به سرش میذاره .بهش برنامه میده ولی فایده نداره منم احساس میکنم دارم پیشش افسرده میشم.تازگیا داریم سعی میکنیم نصیحتش نکنیم و کاری به کارش نداشته باشیم ببینیم خودش سر میفته یا نه .خواهرش میگه تاالان چند ماهه ازراه نصیحت پیش رفتیم فایده نداشته بیاازالان به بعد بهش کاری نداشته باشیم تا خودش پشیمون بشه به نظر شما راه حلش درسته؟

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب