تریکومونیازیس چه علائمی دارد؟ تشخیص و درمان عفونت تریکومونیازیس

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

تریکومونیازیس یک بیماری آمیزشی جنسی است که توسط انگلی به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود. این بیماری در زنان ممکن است در واژن و در مردان در مجرای ادرار (لوله‌ انتقال دهنده ادرار از مثانه) ایجاد شود. تریکومونیازیس از طریق آمیزش واژنی با فرد آلوده به انگل منتقل می‌شود. علائم در زنان شامل ترشحات زرد رنگ کف آلود، التهاب واژن، خارش، درد و سوزش و قرمزی واژن است. این بیماری در مردان اصولا هیچ نشانه‌ای ندارد. همچنین این بیماری با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های لگنی، افزایش احتمال ابتلا به ایدز و سایر بیماری‌های آمیزشی مرتبط است. در این مقاله به بررسی این بیماری جنسی، علائم آن، تشخیص و درمان می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • تریکومونیازیس چیست؟

  تریکومونیازیس یک عفونت شایع جنسی است که توسط انگل ایجاد می‌شود. در خانم‌ها، تریکومونیازیس می‌تواند باعث ترشحات بدبو از واژن، خارش دستگاه تناسلی و ادرار دردناک شود. مردانی که دچار تریکومونیازیس هستند به طور معمول هیچ علائمی ندارند. زنان بارداری که دچار تریکومونیازیس هستند ممکن است در معرض خطر بیشتری برای زایمان زودرس نوزادان خود قرار بگیرند. علت آن عفونت با انگل تک یاخته‌ای به نام (Trichomonas vaginalis) تک‌تارچه مهبل است. در هنگام درمان برای جلوگیری از عود مجدد هر دو شریک جنسی باید تحت درمان قرار بگیرند. متداول‌ترین روش درمان تریکومونیازیس شامل مصرف یک مگادوز مترونیدازول (Flagyl) یا تینیدازول (Tindamax) است. با استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی، می‌توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

   

  علائم تریکومونیازیس

  این عفونت اغلب هیچ علائمی ندارد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) اعلام کرده است که تنها ۳۰٪ از افرادی که به این بیماری آمیزشی مبتلا می‌شوند علائم دارند. هنگامی که علائم بروز می‌کند، اغلب ۵ تا ۲۸ روز پس از ابتلا به بیماری در فرد شروع می‌شود. برای بعضی از افراد، ممکن است خیلی بیشتر طول بکشد.

  علائم رایج این بیماری در زنان عبارت‌اند از:

  • ترشحات واژن، که می‌تواند سفید، خاکستری، زرد یا سبز باشد و معمولاً کف‌آلود و بوی نامطبوع دارد.
  • لکه بینی یا خونریزی واژن
  • سوزش یا خارش واژن
  • التهاب و قرمزی واژن
  • نیاز به ادرار مکرر
  • درد هنگام ادرار یا آمیزش جنسی

  علائم رایج این بیماری در مردان عبارت‌اند از:

  • ترشحات غیر معمول از مجاری ادراری
  • سوزش هنگام ادرار یا بعد از انزال
  • تکرر ادرار

   

  تریکومونیازیس

  چه عواملی باعث ابتلای فرد به تریکومونیازیس می‌شوند؟

  علت این عفونت انگل تک یاخته‌ای به نام (Trichomonas vaginalis) تک‌تارچه مهبل است. این بیماری از طریق رابطه جنسی واژینال از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند. در زنان این عفونت در واژن یا مجاری ادراری و یا هردوی آن‌ها می‌تواند رخ دهد اما در مردان عفونت تنها به مجاری ادراری انتقال پیدا می‌کند. پس از ابتلا این عفونت به راحتی از طریق رابطه جنسی بدون محافظ منتقل می‌شود. این عفونت از طریق تماس بدنی عادی مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن، به اشتراک گذاشتن ظرف‌ها یا توالت منتقل نمی‌شود. علاوه بر این، نمی‌تواند از طریق تماس جنسی که شامل رابطه جنسی واژینال نیست، منتقل شود.

  مطلب بیشتر: سیفلیس چیست؟ علائم، علل، تشخیص و درمان سیفلیس

  چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا به تریکومونیازیس هستند؟

  طبق اعلام انجمن سلامت جنسی آمریکا (ASHA) و CDC، هر ساله یک میلیون مورد جدید تریکومونیازیس تخمین زده می‌شود. تریکومونیازیس در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود و ۲.۳ میلیون از زنانی که به آن مبتلا می‌شوند در سنین ۱۴ تا ۴۹ سالگی قرار دارند. این بیماری در افراد مسن‌تر و زنان شایع‌تر است. خطر ابتلا به این عفونت در افرادی که اقدامات زیر را انجام می‌دهند بیشتر دیده می‌شود:

  • داشتن شرکای جنسی متعدد
  • داشتن بیماری‌های آمیزشی دیگر
  • سابقه داشتن تریکومونیازیس
  • رابطه جنسی بدون کاندوم

   

  چگونه می‌توان تریکومونیازیس را تشخیص داد؟

  علائم این عفونت منتقله جنسی درست مانند سایر بیماری‌های منتقله جنسی است. این بیماری تنها با علائم قابل تشخیص نیست. هر فردی که به ابتلا به این بیماری مشکوک است باید سریعا به پزشک مراجعه کند تا آزمایشات و معاینات فیزیکی به موقع انجام شوند. از جمله آزمایشاتی که می‌تواند تریکومونیازیس را تشخیص دهد عبارت‌اند از:

  • کشت یاخته
  • آزمایشات آنتی ژن (در صورت وجود انگل تریکوموناس، آنتی بادی‌ها متصل می‌شوند، که باعث تغییر رنگ می‌شود)
  • آزمایشاتی که به دنبال DNA تریکوموناس هستند.
  • بررسی نمونه‌های مایع واژن، ترشحات مجرای ادرار یا ادرار در زیر میکروسکوپ

   

  چگونه می‌توان تریکومونیازیس را درمان کرد؟

  تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک قابل درمان است. پزشک شما ممکن است مترونیدازول (Flagyl) یا تینیدازول (Tindamax) را برای درمان تجویز کند. در ۲۴ ساعت اول پس از مصرف مترونیدازول یا ۷۲ ساعت اول پس از مصرف تینیدازول از مصرف الکل اکیدا خودداری کنید. چراکه می‌تواند باعث حالت تهوع و استفراغ شدید شود. اطمینان حاصل کنید که شریک جنسی‌تان نیز مورد درمان قرار می‌گیرد. نداشتن علائم به این معنی نیست که شریک جنسی شما به این عفونت مبتلا نشده است. بعد از اینکه شما و شریک جنسی‌تان تحت درمان قرار گرفتید، باید یک هفته از تماس جنسی خودداری کنید.

   

  تریکومونیازیس و بارداری

  تریکومونیازیس می‌تواند عوارض منحصر به فردی را در افراد باردار ایجاد کند. احتمال زایمان زودرس یا نوزادی با وزن کم هنگام تولد در افرادی که به این عفونت مبتلا هستند بیشتر است. همچنین انتقال این عفونت هنگام تولد به نوزاد نیز می‌تواند اتفاق بیفتد اما احتمال آن کم است. مصرف داروهای مترونیدازول و تینیدازول در دوران بارداری بی‌خطر است.  و هیچ عوارض جانبی هنگام مصرف در دوران بارداری نیز مشاهده نشده است. اگر باردار هستید و مشکوک به ابتلا به این بیماری و یا هر یک از عفونت‌های منتقله جنسی هستید بهتر است هرچه سریع‌تر برای معاینه و شروع درمان به پزشک مراجعه کنید.

  مطلب بیشتر: عفونت مقاربتی کلامیدیا تراکوماتیس | جلوگیری و درمان عفونت کلامیدیا

   

  چگونه می‌توان از ابتلا به تریکومونیازیس جلوگیری کرد؟

  با محدود کردن رابطه جنسی و داشتن یک شریک جنسی می‌توانید از ابتلا به این عفونت جلوگیری کنید. در طول فعالیت جنسی از کاندوم لاتکس یا روش‌های دیگر برای جلوگیری از ابتلا به این عفونت و سایر عفونت‌های منتقله جنسی استفاده کنید. از گرفتن دوش واژینال خودداری کنید چرا که واژن خود باکتری‌های مفیدی را دارد که باعث می‌شود شما را از بیماری‌های جنسی محافظت کند. هنگامی که دوش واژینال می‌گیرید تعدادی از این باکتری‌های مفید از بین می‌روند که همین امر می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی افزایش دهد. از داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف خودداری کنید و اطمینان حاصل کنید که شریک جنسی شما به هیچ بیماری جنسی مبتلا نیست.

  منبع

  healthline

   


  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین اورولوژیست‌ها در سراسر ایران به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از اورولوژیست

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳ ب٫ظ

  سلام خیلی مفید بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب