کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

امروزه متاسفانه به دلیل رواج روابط پرخطر و محافظت نشده جنسی شاهد افزایش ابتلا به ویروس‌های مقاربتی و بیماری‌های جنسی هستیم. در حالی که تنها با محافظت و متعهد بودن به شریک جنسی خود می‌توانید یک رابطه امن و به دور از ابتلا به عفونت‌های جنسی را تجربه کنید. یکی از راه‌های کاهش خطرات احتمالی ابتلا به عفونت‌های مقاربتی و سایر مشکلات جنسی استفاده از کاندوم است. کاندوم به راحتی هم درصد بارداری ناخواسته را کاهش می‌دهد و هم در کاهش بیماری‌های منتقله جنسی موثر است. در این مقاله به بررسی این وسیله محافظتی می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 •  

  کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود؟

  کاندوم یک وسیله نازک معمولا از جنس لاتکس است که قبل از شروع رابطه جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاندوم می‌تواند تا حد قابل توجهی در جلوگیری از بارداری ناخواسته و ابتلا به بیماری‌های مقاربتی (عفونت‌های جنسی) موثر باشد. کاندوم مانند مانعی عمل می‌کند و از ورود منی و سایر مایعات بدن به داخل واژن، روده و دهان جلوگیری می‌کند. امروزه هم کاندوم زنانه و هم کاندوم مردانه در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. البته باید توجه داشت که مصرف همزمان هر دوی این محصول توصیه نمی‌شود. در حین رابطه یکی ممکن است به دیگری بچسبد و آن را از جای خود بیرون بکشد و یا پاره کند.

   

  مطلب بیشتر: قرص‌های ضدبارداری | انواع قرص ها و عوارض جانبی آنها

   

  کاندوم چند درصد از بارداری جلوگیری می‌کند؟

  میزان عملکرد موثر کاندوم به استفاده صحیح از آن بستگی دارد. در صورت استفاده صحیح، کاندوم‌های مردانه حدود ۹۸٪ در جلوگیری از بارداری موثر هستند. این بدان معناست که در طی یک سال، از هر ۱۰۰ زنی که همسرانشان همیشه از کاندوم به درستی استفاده می‌کنند ، ۲ نفر باردار می‌شوند. این تعداد از هر ۱۰۰ زنی که شریک زندگی آن‌ها نحوه صحیح استفاده از کاندوم را نمی‌داند، به ۱۸ نفر می‌رسد.

  نحوه صحیح استفاده از کاندوم‌های زنانه می‌تواند تا ۹۵٪ در جلوگیری از بارداری موثر باشد. البته لازم به ذکر است که استفاده غلط از این کاندوم‌ها می‌تواند تنها ۷۹٪ موثر باشد.

  در هنگام استفاده از کاندوم موارد زیر را رعایت کنید:

  • مطمئن شوید که شما یا همسرتان به درستی از کاندوم استفاده می‌کنید.
  • اگر احساس کردید که کاندوم پاره شده است سریعا آن را عوض کنید.
  • هیچوقت از یک کاندوم بیش از یکبار استفاده نکنید.
  • از کاندوم‌های زنانه و مردانه به طور همزمان استفاده نکنید. این کار ممکن است به هر دو کاندوم آسیب برساند و درصد تاثیر آن را کاهش دهد.
  • همزمان از ژل‌های روان کننده با کاندوم‌های لاتکس استفاده نکنید.
  • با ترکیب کاندوم همراه با مصرف قرص‌های ضدبارداری می‌توانید درصد بارداری را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

  کاندوم همچنین ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد. میزان کاهش ابتلا به نوع بیماری بستگی دارد. به عنوان مثال کاندوم در برابر زگیل تناسلی (HPV) که یکی از ویروس‌های شایع منتقله از راه جنسی است چندان موثر نیست. چرا که مناطقی از آلت تناسلی که با کاندوم پوشانده نشده است مانند بیضه می‌تواند این ویروس را گسترش دهد. کاندوم خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش می‌دهد اما همچنان احتمال انتقال این ویروس وجود دارد.

   

  کاندوم

   

  انواع کاندوم

  روش استفاده از کاندوم‌های زنانه و مردانه با یکدیگر تفاوت دارد، اما در نهایت هردوی آن‌ها برای یک هدف مشترک استفاده می‌شوند. کاندوم‌های زنانه یک نوع هستند، برخلاف کاندوم‌های مردانه که انواع و اقسام مختلفی دارند. در ادامه به هریک از آن‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

  • کاندوم مردانه

   زمانی که آلت تناسلی آقایان به حالت نعوظ قرار می‌گیرد، از این این پوشش پلاستیکی و نازک استفاده می‌کنند. با کشیدن کاندوم روی آلت تناسلی میزان تماس مایعات خارج شده در حین برقراری رابطه جنسی کاهش بسیار چشمگیری پیدا می‌کند. 

  انواع کاندوم مردانه

  • لاتکس، پلاستیک و پوست بره: بیشتر افراد از کاندوم‌های ساخته شده از جنس لاتکس استفاده می‌کنند. اگر به لاتکس حساسیت دارید، می‌توانید از مواد ساخته شده از پلاستیک استفاده کنید: پلی اورتان یا پلی ایزوپرن. کاندوم‌های لاتکس و پلاستیک می‌توانند شما را از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در هر نوع رابطه جنسی: واژن، دهانی و مقعد محافظت کنند. کاندوم‌های طبیعی یا پوست بره از موادی ساخته می‌شوند که از روده بره به دست می‌آیند. آن‌ها از بارداری جلوگیری می‌کنند، اما مانند پوست انسان، منافذ ریزی دارند. بنابراین آن‌ها شما را در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت نمی‌کنند.
  • کاندوم‌های اسپرم‌کش: این نوع از کاندوم حاوی ماده شیمیایی نونوکسینول-۹ است که اسپرم را از بین می‌برد. این نوع از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به بارداری را کاهش دهد. این ماده شیمیایی می‌تواند دستگاه تناسلی را تحریک کند که این امر احتمال ابتلا به ویروس ایدز (HIV)‌ را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.
  • کاندوم‌های شاخه دار یا بافت‌دار: این نوع از کاندوم به منظور افزایش لذت جنسی برای زن و مرد شکل خاصی دارد. اما چگونگی احساس شما می‌تواند متفاوت از چیزی باشد که شخص دیگری از آن لذت می‌برد. اگر استفاده از کاندوم شما را از لذت جنسی محروم می‌کند از این نوع از کاندوم استفاده کنید.
  • کاندوم‌های روغنی: این نوع از کاندوم در برگیرنده پوشش نازکی از مایع روی کاندوم است. این نوع از کاندوم می‌تواند از درد در هنگام رابطه جنسی جلوگیری کند. و همچنین می‌تواند مانع از پاره شدن کاندوم شود و احتمال آن را کاهش دهد.

  امروزه در بازار کاندوم‌هایی به فروش می‌رسند که از نوع شبرنگ هستند. در استفاده از این کاندوم‌ها باید احتیاط کنید و حدالمقدور از آن‌ها استفاده نکنید. چرا که این کاندوم‌ها مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) نیست. و ممکن است از بارداری و یا عفونت‌های جنسی جلوگیری نکنند. قبل از مصرف بسته بندی این نوع از کاندوم‌ها را به دقت مطالعه کنید.

  تنها یک نوع از کاندوم‌های زنانه وجود دارد که توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است. این نوع از کاندوم از نیتریل ساخته شده است. و بدون لاتکس است. و از قبل روغن کاری شده است.

   

  • کاندوم زنانه

   کاندوم‌های زنانه معمولا لوله‌ای شکل هستند و طول آن‌ها برابر با ۱۷ سانتی متر است. این کاندوم‌ها نازک هستند و به راحتی می‌توان با دست آن را درون واژن قرار داد، این کاندوم‌ها می‌توانند در طول رابطه بدون هیچ حرکتی درون واژن قرار بگیرند. بیشتر زوجینی که نمی‌توانند از کاندوم مردانه استفاده کنند، ترجیح می‌دهند که برای جلوگیری از بارداری، زنان از کاندوم زنانه استفاده کنند. 

  مطلب بیشتر: استرس بارداری در دوران عقد و راه‌های جلوگیری از آن

   

  طرز استفاده صحیح از کاندوم

  استفاده از کاندوم باید در ابتدای رابطه جنسی و قبل از نعوظ و تحریک شدن صورت بگیرد. استفاده از ژل‌های روان‌کننده می‌تواند به کاندوم آسیب بزند. پس سعی کنید از نوع محلول در آب این محصول استفاده کنید.

  • سعی کنید با دقت کاندوم را از بسته بندی در بیاورید.
  • قبل از استفاده از آن درون کاندوم فوت کنید تا مطمئن شوید که کاندوم پاره یا آسیب دیده نیست.
  • کاندوم را قبل از شروع رابطه جنسی و قبل از نعوظ استفاده کنید و مطمئن شوید که آن را به درستی استفاده می‌کنید.
  • بعد از پایان رابطه جنسی، کاندوم را از روی آلت در بیاورید و آن را درون یک کیسه فریزر به داخل سطل آشغال بیاندازید.

  مزایای استفاده از کاندوم

  • برخلاف سایر روش‌های جلوگیری از بارداری، عوارض بسیار شدیدی ندارد. 
  • قیمت مناسبی دارد و به راحتی می‌توان آن را تهیه کرد. 
  • یکی از روش‌های مطمئن برای جلوگیری از بارداری در حین رابطه جنسی است. 
  • تنوع بسیار بالایی دارد. کاندوم‌های مردانه در حال حاضر در انواع و اقسام مختلف به بازار عرضه شده‌اند. 
  • نمی‌تواند میزان لذت جنسی طرفین را کاهش دهد.  
  • احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را در حین رابطه جنسی کاهش می‌دهد. 

  معایب استفاده از کاندوم

  • سرد شدن زوجین به مرور زمان در اثر استفاده بیش از حد از کاندوم
  • افزایش زمان نزدیکی 
  • خسته شدن خانم‌ها از افزایش زمان رابطه جنسی 
  • تغییر سایز آلت تناسلی 
  • احتمال پارگی آن در حین رابطه جنسی 
  • یک بار مصرف بودن کاندوم

  عوارض استفاده طولانی مدت از کاندوم

  هیچ عارضه جدی طولانی مدت یا کوتاه مدت در رابطه با استفاده از کاندوم‌های مردانه وجود ندارد. استفاده از کاندوم هیچ تاثیر منفی در رابطه با رابطه جنسی ندارد. همچنین هیچ مدرکی نیز مبنی بر اینکه کاندوم باعث سرطان چه در مردان چه در زنان می‌شود وجود ندارد. در حقیقت استفاده از کاندوم می‌تواند بیماری‌های مقاربتی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و همچنین از التهاب مکرر لگن، سرطان دهانه رحم و ناباروری جلوگیری کند.

  بسیاری از کاندوم‌های لاتکس ممکن است در افرادی که به لاتکس آلرژی دارند حساسیت ایجاد کند که در این صورت فرد می‌تواند نوع دیگری از کاندوم را جایگزین کند.

  نکات مهم حین استفاده از کاندوم

  برای استفاده از کاندوم‌های مردانه یا زنانه باید به چند نکته توجه داشته باشید. دانستن این نکات می‌تواند کمک بسیاری به داشتن یک رابطه جنسی خوب کند. 

  • از هر کاندوم تنها باید یک‌بار استفاده کرد. استفاده بیش از حد از کاندوم تنها احتمال بارداری را می‌تواند افزایش دهد و به هیچ عنوان بهداشتی نیست. 
  • قبل از استفاده حتما به تاریخ انقضا آن توجه داشته باشید. استفاده از کاندوم‌های تاریخ گذشته می‌تواند در حین رابطه جنسی پاره شود. 
  • برای چرب کردن آن بهتر است از روغن، کرم، وازلین و… استفاده نکنید. استفاده از این مواد تنها می‌تواند منجر به آسیب به کاندوم شود.

  بهترین مارک کاندوم

  در حال حاضر برندهای مختلفی اقدام به تهیه و تولید کاندوم‌های مردانه و زنانه در داخل کشور کرده‌اند. اما تنها برخی از این برندها توانسته‌اند امتحان خود را پس دهند و طبق استانداردهای بهداشتی تولید شوند. این برندها عبارتنداز: 

  • کاندوم کاپوت: یکی از معدود برندهایی است که کاندوم‌های مردانه بسیار متنوع و با کیفیتی تولید می‌کند. این کاندوم‌ها از لحاظ رنگ، طرح، شکل، کاربرد و… تنوع بسیار بالایی دارند. در ساخت این کاندوم‌ها از عصاره‌های گیاهی استفاده شده و به این ترتیب می‌تواند هورمون‌های فرد را تنظیم کند. به این ترتیب میل جنسی فرد در حین برقراری ارتباط افزایش پیدا می‌کند. 
  • کاندوم دورکس: یکی از بهترین برندهایی که توانسته روی زودانزالی افراد تمرکز داشته باشد، برند دورکس است. این برند اکنون در حال تولید حلقه و زوان کننده است. یکی از محبوب‌ترین کاندم‌های این برند، کاندوم رومانتیک دورکس است. در ساخت آن از ژل لوبریکانت استفاده شده است که می‌تواند د حین برقراری ارتباط رطوبت موجود در واژن را حفظ کند. 
  • کاندوم تروجان: یکی از بهترین و پرفروش‌ترین برندهای کاندوم در سراسر جهان است. این برند توانسته در ساخت کاندوم از لاتکس مرغوب و با کیفیت استفاده کند به این ترتیب خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و حاملگی فرد به شدت کاهش پیدا می‌کند. 
  • کاندوم کدکس: اگر بدن حساسی دارید بهتر است از این کاندوم استفاده کنید. این نوع کاندوم به دلیل استفاده از لاتکس صد در صد طبیعی، به هیچ عنوان نمی‌تواند برای فرد منجر به بروز حساسیت شود.  
  • کاندوم ایکس دریم: این شرکت ایرانی توانسته در میان برندهای داخلی حرفی برای گفتن داشته باشد. ظرفیت تولید این برند ۱۵۰ میلیون قطعه کاندوم است، به همین دلیل به عنوان یکی از بزرگترین کارخانه تولید کاندوم در خاورمیانه شناخته شده است. برند ایکس دریم سعی کرده تا در ساخت کاندوم‌های خود از عصاره و مواد گیاهی استفاده کند. 
  • کاندوم بونیتو: در ساخت این کاندوم‌ها برند بونیتو از تکنولوژی و فناوری جدید استفاده کرده است. این برند سعی کرده از بهترین و با کیفیت‌ترین لاتکس موجود استفاده کند، از این رو تمام کاندوم‌های ساخته شده از این برند مطابق با استانداردهای جهانی است. 

  چه مواردی باعث پاره شدن کاندوم می‌شود؟

  عوامل مختلفی هستند که می‌توانند روی پاره شدن کاندوم تاثیر داشته باشند. ازجمله این عوامل عبارتنداز: 

  • عدم استفاده از لوبریکانت یا روان‌کننده
  • عدم نگهداری درست از کاندوم‌ها 
  • تمام شدن تاریخ مصرف کاندوم 
  • سایز نامناسب کاندوم
  • عدم استفاده درست از کاندوم 

  پاره شدن کاندوم و خطر بارداری

  پارگی کاندوم در حین ارتباط جنسی امری بسیار رایج است و اصلا جای نگرانی ندارد. درصورتی که در حین رابطه جنسی کاندوم پاره شد تنها کافیست چند کار انجام دهید:

  1. بلافاصله بعد از آن به دستشویی بروید و تمام عصلات خود را منقبص کنید، به این ترتیب مایعی که درون واژن ریخته شده است به بیرون می‌رود. 
  2. با ادرار کردن سعی کنید واژن و آلت تناسلی خود را تمیز کنید. 
  3. به هیچ عنوان از شوینده استفاده نکنید، در این زمان پوست حساس شده است و استفاده از شوینده می‌تواند منجر به حساسیت بیشتر پوست شود. 
  4. برای خروج بیشتر مایع منی می‌توانید در یک تشت آب گرم بنشینید.

  کاندوم در چه مواردی استفاده می‌شود؟

  از کاندوم تنها در زمان برقراری رابطه جنسی بین زوجین استفاده می‌شود. کاندوم می‌تواند از انتقال عفونت، بیماری‌های مقاربتی، بارداری جلوگیری کند.

  کاندوم از انتقال چه بیماری‌هایی جلوگیری می‌کند؟

  در حال حاضر بیش از ۲۵ نوع بیماری مقاربتی وجود دارد. این بیماری‌ها عبارتند از: سوزاک، سفلیس، غفونت کلامیدیایی، مایکوپلاسما دستگاه تناسلی، تبخال تناسلی، هپاتیت ب، اچ آی وی، اچ پی وی، کاندیدیازیس، شپش عامه، گال و…
  استفاده از کاندوم می‌تواند علاوه بر کاهش ابتلا به آن‌ها، از ابتلا فرد به آن‌ها جلوگیری کند.

  نحوه نگهداری از کاندوم چگونه است؟

  بهتر است کاندوم‌ها را برای مدت زمان طولانی نگه ندارید، شرایط مختلفی می‌تواند روی سلامت و بهداشت کاندوم تاثیر گذار باشد. در صورت نگهداری بلند مدت از کاندوم‌ها احتمال خراب شدن و فاسد شدن آن‌ها وجود دارد. برای نگهداری بهتر از کاندوم‌ها بهتر است از قرار دادن آن‌ها در محل گرم، زیر نور آفتاب و زیر نور لامپ مهتابی جلوگیری کنید. تنها کافی است که کاندوم را در دمای اتاق نگهداری کنید. 

  سخن آخر پزشک خوب

  کاندوم‌های مردانه تا حد قابل توجهی از بارداری ناخواسته و ابتلا به عفونت‌های جنسی جلوگیری می‌کنند. میزان کارآمدی کاندوم در مقابله و جلوگیری از بارداری حدود ۹۸٪ است. عفونت‌ها و ویروس‌هایی مانند زگیل تناسلی می‌توانند حتی با وجود کاندوم از طریق رابطه پوست به پوست منتقل شوند. همچنین استفاده از کاندوم‌های زنانه و مردانه همزمان می‌تواند باعث بیرون آمدن کاندوم و در نتیجه ناکارآمدی آن شود.

   

  منابع:

  1. webmd
  2. health line

  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین سکس تراپیست‌ها در ایران نوبت بگیرید.

  لیست سکس تراپیست

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس خرداد ۱۴, ۱۴۰۱ - ۵:۴۵ ب٫ظ

  تشکر بابت مطالب آموزشیتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب