رابطه جنسی چیست؟ نکات مهم روابط جنسی در مردان و زنان

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

رابطه جنسی فواید بسیاری برای بدن دارد. فعالیت جنسی زیاد با تغییرات مثبتی مانند کاهش فشار خون، کاهش استرس، صمیمیت بیشتر و… همراه هستند و هیچ‌گاه منجر به طلاق زوجین نخواهد شد. هیچ قانونی وجود ندارد که نشان دهد چه رابطه جنسی می‌تواند ایده آل زوجین باشد. در ادامه این مطلب به بررسی رابطه جنسی، چالش‌های این مسیر و نکات مهم روابط جنسی زنان و مردان می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • چرا رابطه جنسی در روابط مهم است؟

  آیا یک رابطه بدون رابطه جنسی می‌تواند دوام بیاورد؟ پاسخ مثبت است. رابطه جنسی همیشه لازم نیست اما می‌تواند بخش مهمی از یک رابطه سالم و رضایت بخش باشد.
  اهمیت رابطه جنسی در افراد متفاوت است. برخی از زوجین رابطه جنسی را یک موضوع حیاتی می‌دانند. برخی از دلایلی که ممکن است احساس کنید رابطه جنسی در زندگی زناشویی مهم است عبارتند از:

  • احساس نزدیکی به شریک زندگی خود
  • نشان دادن محبت به همسرتان
  • یافتن رابطه جنسی سرگرم کننده و لذت بخش
  • میل به بچه دار شدن
  • احساس اعتماد به نفس و سکسی
  • رفع استرس

  تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن رابطه جنسی مکرر می‌تواند در سلامت کلی فرد نقش داشته باشد. داشتن رابطه جنسی اغلب با محبت بیشتر مرتبط است. هنگامی که زوج‌ها محبت بیشتری را تجربه می‌کنند، احتمال بیشتری برای داشتن رابطه جنسی مکرر دارند.

  sex benefits

  فواید رابطه جنسی در روابط

  رابطه جنسی منظم به روش‌های مختلف می‌تواند منجر به یک روابطه سالم و پایدار شود. به عنوان مثال، اکسی توسین آزاد شده در طول رابطه جنسی، حس پیوند را تقویت می‌کند و صمیمیت عاطفی را بهبود می‌بخشد.
  رابطه جنسی در یک رابطه تک همسری می‌تواند سطح تعهد و ارتباط عاطفی زوجین را افزایش دهد. ابراز عشق از طریق رابطه جنسی، احتمال با هم ماندن زوج‌ها را افزایش خواهد داد.

  فواید روانی رابطه جنسی

  عشق ورزیدن مزایای عاطفی و روانی بسیاری دارد (سکس به شدت با کیفیت زندگی مرتبط است). برخی از مزایای عاطفی و روانی عبارتند از:

  • تصور بهتر از خود: رابطه جنسی می‌تواند عزت نفس را افزایش داده و احساس ناامنی را کاهش دهد و به درک مثبت تری از خود منجر شود.
  • میزان شادی بیشتر: بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ که در چین انجام شد، رابطه جنسی با رضایت بیشتر باعث افزایش شادی می‌شود.
  • اکسی توسین بیشتر: مواد شیمیایی مغز در طول رابطه جنسی آزاد می‌شود. از جمله اندورفین، که تحریک پذیری و احساس افسردگی را کاهش می‌دهد. اکسی توسین با تحریک نوک پستان، سایر فعالیت‌های جنسی را افزایش می‌دهد. اکسی توسین به تقویت حس آرامش و رضایت کمک می‌کند.
  • کاهش استرس: استرس مزمن ممکن است به کاهش دفعات رابطه جنسی کمک کند. با این حال، رابطه جنسی می‌تواند یک تکنیک موثر مدیریت استرس باشد. رابطه جنسی هورمون‌های پاسخ به استرس مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین) را کاهش می‌دهد و اثرات آن تا روز بعد باقی می‌ماند.
  • بهبود کیفیت خواب: ارگاسم باعث ترشح هورمون پرولاکتین می‌شود که به خواب کمک می‌کند.

  mentally sex benefits

  فواید فیزیکی افزایش رابطه جنسی

  درک اینکه چگونه رابطه جنسی سلامت عاطفی را بهبود می بخشد کاملاً شهودی است، اما مزایای فیزیکی رابطه جنسی عبارتند از:

  • آمادگی جسمانی بهتر: رابطه جنسی نوعی ورزش است. طبق انجمن قلب آمریکا، فعالیت جنسی معادل فعالیت‌های بدنی متوسط مانند راه رفتن سریع یا بالا رفتن از دو پله است. حرکت جنسی می‌تواند عضلات شکم و لگن را سفت و تقویت کند.
  • بهبود عملکرد مغز: مطالعات اولیه روی موش‌ها نشان داد که رابطه جنسی بیشتر با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول‌های جدید مغز مرتبط است. فواید مشابهی از آن زمان در مطالعات انسانی مشاهده شده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ روی بیش از ۶۰۰۰ بزرگسال، رابطه جنسی مکرر را با عملکرد بهتر حافظه در بزرگسالان ۵۰ ساله و بالاتر مرتبط دانست.
  • بهبود عملکرد سیستم ایمنی: فعال بودن بیشتر از نظر جنسی اثرات مثبتی بر عملکرد سیستم ایمنی دارد. رابطه جنسی منظم حتی ممکن است احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش دهد.
  • سطح درد پایین تر: اندورفین‌های حاصل از رابطه جنسی چیزی بیش از احساس آرامش و رفاه را افزایش می‌دهند. به نظر می‌رسد که اندورفین‌های جنسی میگرن و کمردرد را کاهش می‌دهند.
  • کاهش وزن: داشتن رابطه جنسی به مدت ۳۰ دقیقه به طور متوسط ​​۲۰۰ کالری می‌سوزاند. ۱۰ مواد شیمیایی مفید مغز که در طول رابطه جنسی آزاد می‌شود می‌تواند هوس‌های غذایی را کاهش دهد.
  • اثرات مثبت قلبی: فعالیت جنسی آلت تناسلی-واژن با کاهش فشار خون سیستولیک مرتبط است. فشار خون بالا خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد. فعالیت جنسی به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند و باعث افزایش اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن می‌شود و در عین حال فشار خون را کاهش می‌یابد.
  • مزایای فیزیکی: فعال بودن، بیشتر از نظر جنسی میل جنسی را افزایش می‌دهد و روانکاری واژن را افزایش خواهد داد. مقاربت مکرر با دوره‌های قاعدگی سبک تر و درد کمتری همراه است. علاوه بر این، بهبود حس بویایی، دندان‌های سالم‌تر، هضم بهتر و پوست درخشان ممکن است با ترشح هورمون DHEA توسط بدن پس از ارگاسم مرتبط باشد.

  physically sex benefits

  فرکانس ایده‌آل برای رابطه جنسی 

  یک زوج باید چند وقت یکبار رابطه جنسی داشته باشند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که رضایت از رابطه به تدریج از عدم داشتن رابطه جنسی تا داشتن رابطه جنسی یک بار در هفته بهبود می یابد، اما اینطور نیست.
  زندگی پرمشغله افراد ممکن است مانع از داشتن رابطه جنسی بیشتر شود. در مقایسه با فراوانی رابطه جنسی در دهه ۱۹۹۰، بزرگسالان در سال ۲۰۱۰ ۹ بار کمتر در سال رابطه جنسی داشتند.

  متوسط ​​فراوانی جنسی

  میانگین بزرگسالان: ۵۴ بار در سال (حدود یک بار در هفته)

  بزرگسالان در ۲۰ سالگی: حدود ۸۰ بار در سال

  بزرگسالان ۶۰ ساله: ۲۰ بار در سال

  فعالیت جنسی در افراد مسن مهم است. به طور کلی، زوج‌های متاهل مسن‌تر، بیشتر از همسالان مجرد رابطه جنسی دارند.

  علت کاهش میل جنسی در مردان چیست؟ درمان کاهش میل مردان

  خطرات احتمالی داشتن رابطه جنسی بیش از اندازه

  زمانی اعتقاد بر این بود که رابطه جنسی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مردانی که انزال بیشتری داشتند (۲۱ یا بیشتر در ماه) نسبت به مردانی که انزال کمتری داشتند (هفت یا کمتر در ماه) کمتر به این بیماری مبتلا شدند. از آنجایی که سرطان پروستات دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است، این آمار قابل توجه است.
  برای برخی، رابطه جنسی ممکن است احتمال حمله قلبی را افزایش دهد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داد که فعالیت جنسی منظم حملات قلبی را کاهش می‌دهد.
  رابطه جنسی ناایمن می‌تواند مقیاس منافع و خطرات را در جهت مخالف تغییر دهد.

  چالش‌های رابطه جنسی منظم

  رابطه جنسی برای زوجین اهمیت بسیاری دارد. عوامل مختلفی هم وجود دارد که می‌تواند رابطه جنسی زوجین را به چالش ببرد. سن، هورمون‌ها، کودکان، استرس، شرایط پزشکی و… همگی می‌توانند بر رابطه جنسی تاثیرگذار باشند.
  سن یکی از مهم‌ترین عوامل در فراوانی رابطه جنسی است. عمدتاً دلیل کاهش سطح هورمون‌های جنسی افزایش سن افراد است. گاهی اوقات، حفظ یک زندگی جنسی فعال به دلیل شرایط جسمی یا روانی دشوار است.

  انسان‌ها(زن و مرد) تمایل زیادی به رابطه جنسی دارند، نداشتن رابطه جنسی می‌تواند باعث دور شدن افراد از یکدیگر شوند و شاید به جای دیگری نگاه کنند.

  راه‌هایی برای ایجاد صمیمیت خارج از رابطه جنسی

  زوج‌ها می‌توانند با وجود این موانع و مشکلات، با بررسی راه‌های غیرجنسی موجب بهبود صمیمیت و شکل گیری یک رابطه قوی و سالم شوند. ایده‌هایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

  • در آغوش گرفتن یکدیگر هنگام تماشای فیلم یا نشستن در پارک
  • انجام فعالیت‌هایی که هر دو از آن‌ها لذت ببرید
  • در آغوش گرفتن و بوسیدن مکرر
  • وقتی با هم راه می‌روید دست در دست بگیرید
  • وقت گذاشتن برای صحبت کردن با یکدیگر

  چگونه رابطه جنسی را در روابط خود پررنگ کنیم؟

  تناوب رابطه جنسی می‌تواند در طول زمان با توجه به شرایط تغییر کند. اما این بدان معنا نیست که افراد از یکدیگر خسته می‌شوند. اگر از خود می‌پرسید که آیا ممکن است رابطه جنسی به خوبی زمانی که برای اولین بار عاشق شدی باشد؟ پاسخ مثبت است.
  رابطه جنسی و صمیمیت می‌تواند با بلوغ روابط افراد بهبود یابد. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید زندگی جنسی خود را تقویت کنید.

  اغلب گفته می‌شود که بزرگترین اندام جنسی گوش‌ها هستند. داشتن رابطه جنسی بیشتر بدون ایجاد ارتباط عاطفی یا افزایش ارتباطات، احتمالاً باعث بهبود پایدار در رابطه نمی‌شود. مدیریت استرس یکی دیگر از عوامل کلیدی برای یک زندگی جنسی سالم است.

  درمانگر میشل واینر-دیویس، MSW، در کتاب خود، “ازدواج با گرسنگی جنسی: تقویت میل جنسی شما، راهنمای زوج”، رویکرد “فقط انجامش دهید” را پیشنهاد می‌کند:

  “در ابتدا، بسیاری در مورد رویکرد من به سبک نایکی در رابطه با زندگی جنسی محتاط بودند. توصیه “فقط انجامش بده” با هر چیزی که آن‌ها در مورد چگونگی آشکار شدن میل جنسی اعتقاد داشتند مغایرت داشت… من اغلب می‌توانستم آرامش را در چهره افراد ببینم.
  واینر-دیویس توضیح می‌دهد: «این به این معنی نبود که مشکلی در آن‌ها وجود داشته باشد یا چیزی از ازدواجشان کم شده است. “این فقط به این معنی بود که میل آن‌ها به رابطه جنسی تغییر کرده است.”

  اگر همیشه منتظر می‌مانید تا سطح تمایلتان در رابطه جنسی با همسرتان مطابقت داشته باشد، ممکن است مدت زیادی طول بکشد.

  مواجهه کودک با رابطه جنسی

  رابطه جنسی یکی از بخش‌های زندگی هر زوجی است که بعد از به دنیا آمدن نوزاد، دچار تغییر و تحولاتی خواهد شد. این تغییرات شامل حضور کودک و تغییرات جسمی و روحی مادر است.
  والدین باید بدانند که اگر کودک در این رابطه سوالی پرسید چگونه جواب دهند، در صورت دیدن رابطه جنسی چگونه او را متقاعد کنند، از کجا بفهمند که مواجهه کودک با رابطه جنسی اتفاق افتاده است یا خیر؟

  child watched parents sex
  معمولا کودکان توانایی آن را دارند تا در دو سالگی هر چیزی را به خاطر بسپارند و از سه سالگی با آن‌ها خیال‌پردازی کنند. به همین دلیل باید بیشتر دقت کنید. بسیاری از والدین تصور می‌کنند چون کودک است به یاد نخواهد آورد، در صورتی که اینگونه نیست و این موضوع می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد.

  بهتر است با مراجعه به یک مشاوره از او کمک بگیرید تا بتوانید برخورد مناسبی با کودک داشته باشید و به سوالاتش پاسخ دهید. به عنوان مثال یکی از بهترین زمان‌ها برای برقراری رابطه جنسی، زمانی است که کودک شما در منزل نیست.

  افسردگی بعد از رابطه جنسی

  زوجین باید بعد از برقراری رابطه جنسی احساس خوب و رضایت بخشی داشته باشند، در غیر اینصورت با مشکلات جدی مواجه خواهند شد. اگر بعد از رابطه جنسی با همسر خود باز هم احساس خوبی نداشتید و در مقابل احساس افسردگی و عذاب وجدان داشتید، باید برای درمان این مسئله به پزشک مراجعه کنید.

  depression after sex

  بعد از رابطه جنسی مقدار دوپامین و سروتونین ترشح شده افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن از افسردگی جلوگیری خواهد کرد. به همین دلیل طبیعی نیست که با این شرایط بگویند که بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی دارم. برخی پزشکان بر این باورند که افسردگی بعد از رابطه جنسی بی دلیل نیست و بیشتر به دلایل احساسات فرد درمورد رابطه جنسی، مسائل مربوط به بدن، ناراحتی‌های روحی و روانی، سو استفاده در گذشته و…. رخ می‌دهد.
  اگر خود یا شریک زندگیتان در زمان رابطه جنسی چنین احساسی دارید بهتر است با یک مشاوره یا سکس تراپیست این موضوع را در میان بگذارید تا راه کارهای درستی را پیش رویتان قرار دهد.

  گریه بعد از رابطه جنسی

  بسیاری از زنان در حین رابطه جنسی یا حتی بعد از رابطه جنسی گریه می‌کنند، این یک موضوع طبیعی است. برخی از پزشکان آن را اشک تسکین، یک واکنش فیزیکی به رابط می‌دانند. البته این موضوع تنها مختصص زنان نیست و ممکن است در مردان هم اتفاق بیفتد.

  crying after sexبرخی از پزشکان معتقدند که اگر گریه کردن به دلایل

  • خوشبختی
  • درد
  • پاسخ بدن
  • پاسخ بیولوژیکی
  • اضطراب
  • گیج بودن
  • شرم و گناه
  • افسردگی

  باشد جای نگرانی نیست. بسیاری از زوجین گریه کردن بعد از رابطه جنسی را دال بر مشکل عاطفی و زناشویی می‌دانند. اندوه و گریه بعد از رابطه جنسی می‌تواند لذت و رضایت از رابطه را کاهش دهد.

  سکس در پریودی

  عادت ماهانه یا پریود شدن زنان ممکن است در هر ماه روز مشخصی نداشته باشد. با توجه به شرایط، سیستم بدنی زن، تغذیه و…. این زمان تغییر خواهد کرد. بزرگترین ضعف رابطه جنسی در عادت ماهانه، بی نظمی آن است. افراد بسیاری تصور می‌‌کنند که سکس در زمان پریودی غیر ممکن است، در حالی که اینگونه نیست. تا زمانی که خودتان با این قضیه مشکلی نداشته باشید هیچ مانعی برای عدم رابطه جنسی در این زمان وجود ندارد. اما از نظر دینی این عمل حرام است و جایز نیست.

  sex during period

  نمی‌توان گفت که سکس در پریودی هیچ عارضه‌ای برای بدن به همراه ندارد. کاهش میل جنسی مردان، افزایش خون قاعدگی، بارداری ناخواسته، عفونت و بیماری‌های مقاربتی و.. را به همراه دارد.
  از طرفی سکس در دوران قاعدگی موجب کاهش درد در این دوران، عادت ماهانه کوتاه مدت، تسکین گرفتگی عضلات، افزایش میل جنسی و… خواهد شد.
  اگر قصد برقراری رابطه جنسی در این زمان را دارید، حتما از کاندوم استفاده کنید تا عوارض و خطرات آن را کاهش دهد. البته استفاده از کاندوم در زمان‌های دیگر هم توصیه می‌شود، کاندوم می‌تواند از بروز عفونت و بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کند.

  رابطه زناشویی چیست؟

  هر انسانی اعم از زن یا مرد نیاز به رابطه جنسی دارد. از نظر علم پزشکی، رابطه جنسی می‌تواند موجب صمیمیت و محبت بین زوجین شود، به همین دلیل است که آن را یک ابزار مهم برای ثبات و پایداری زندگی می‌شناسند.
  رابطه زناشویی به معنی نکاح زوجین و ازدواج زن و مرد با یکدیگر بوده، در ازدواج وظیفه برقراری رابطه جنسی به عهده دو طرف است. رابطه‌ای رضایت بخش است که هر دو طرف میل و رغبتی برای برقراری آن داشته باشند، در غیر اینصورت آن رابطه کوتاه مدت خواهد بود.
  برقراری رابطه جنسی یا عمل زناشویی در زنان می‌تواند موجب تناسب اندام، کاهش وزن، تقویت سیستم دفاعی، سلامت قلب، کاهش فشار خون بدن، تقویت کننده عضلات بدن، خواب بهتر، تنظیم قاعدگی زنان، عمر طولانی، بهبود گردش خون و… شود.

  از نظر پزشکان رابطه جنسی مطلوب و ایده آل حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. البته عوامل بسیاری چون شرایط محیطی، فرزندان، شرایط جسمی و روانی و… روی این مدت زمان ممکن است تاثیرگذار باشد.
  بهتر است با پوزیشن‌های مختلف، آرایش، پوشیدن لباس‌های تحریک کننده و… این زمان را به بهترین شکل بگذرانید.
  برای رابطه جنسی از پوزیشن‌های مختلفی چون رابطه دهانی، رابطه مقعدی، استفاده از ابزارهای جنسی، معاشقه و… استفاده کنید.

  برای مشکلات جنسی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

  امروزه یکی از مهم‌ترین دلایل جدایی زوجین، مشکلات جنسی است. زوجین راه حل مشکلات جنسی را نمی‌دانند و این موضوع رفته رفته به یک معضل بزرگی تبدیل می‌شود. رابطه جنسی در زندگی اهمیت بسیاری دارد، به طوری که می‌توان گفت یکی از پایه‌های اصلی زندگی به شمار می‌رود.

  treatment sexual issues
  مشکلات جنسی بین زوجین هر چند کوچک هم که باشند باید رفع شود تا به یک مشکل بزرگتری تبدیل نشود. این مشکلات در صورت حل نشدن می‌توانند به مرور زمان موجب افسردگی، استرس، بی مهری، اضطراب و… در زوجین شود. مشکلات جنسی می‌تواند زندگی زوجین را تحت تاثیر قرار دهد به طوری که موجب عدم رضایت از شریک زندگی، کاهش اعتماد به نفش و… می‌شود.
  هیچ یک از مشکلات جنسی بی دلیل نیست. برای بهبود و رفع این مشکلات ابتدا باید به دنبال راه درمان آن باشید. برخی علائم جسمانی مانند معلولیت، دیابت، افزایش وزن، بیماری قلبی، مشکلات روانی و… ازجمله دلایلی هستند که می‌توانند زمینه را برای بروز مشکلات جنسی بین زوجین مهیا کند.
  برای حل این مشکلات بهتر است به یک سکس تراپیست (دکتر مشکلات جنسی) مراجعه کنید.

  آیا رابطه از پشت باعث حاملگی میشود؟

  یکی از راه‌های برقراری رابطه جنسی، رابطه از پشت یا رابطه مقعدی است. این نوع رابطه با توجه به مضراتی که دارد در حال حاضر یکی از پوزیشن‌های مورد علاقه زوجین است. رابطه مقعدی برای برخی خانم‌ها لذت بخش بوده و برای برخی یک روش سخت و دردناک است.
  بسیاری از زوجین تصور می‌کنند که این نوع رابطه منجر به بارداری نمی‌شود به همین دلیل تقاضا برای انجام این رابطه جنسی در زوجین بسیار بالاست.
  این یک تصور نادرست است، احتمال بارداری در این نوع رابطه جنسی هم وجود دارد، اما احتمال آن بسیار کم است. این نوع رابطه جنسی با مضرات بسیاری همراه است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتنداز:

  • افزایش عفونت باکتریایی
  • انتقال بیماری‌های مقاربتی
  • هموروئید
  • بی اختیاری ادرار
  • کاهش میل جنسی

  اگر به دنبال رابطه جنسی از پشت هستید باید حتما از روان کننده استفاده کنید. درون مقعد باکتری‌های بسیاری وجود دارد که موجب بیماری و عفونت می‌شوند. به همین دلیل بهتر است قبل و بعد از رابطه از پشت با شوینده‌های بهداشتی نواحی مورد نظر را شست‌وشو دهید.

  ارگاسم واژینال

  برقراری رابطه جنسی و سکس نیاز هر انسانی است. اما آنچه اهمیت دارد رسیدن به ارگاسم و اوج لذت جنسی بوده، البته ارگاسم در زنان و مردان بسیار متفاوت است. ارگاسم در زنان معمولا شامل ارگاسم چندگانه، ارگاسم ترکیبی، ارگاسم نوک سینه، ارگاسم آنال و ارگاسم ذهنی است. هر زنی با توجه به سیستم بدنی که دارد از طریق یکی از این روش‌ها به ارگاسم می‌رسد. مدت زمان ارگاسم در زنان با توجه به سیستم بدنی که دارند بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه متغیر خواهد بود.
  البته مشکلات زناشویی، بیماری‌های مقاربتی، عفونت و… می‌تواند روی مدت زمان ارگاسم و رضایت از رابطه جنسی تاثیرگذار باشد.

  در ارگاسم واژینال نقاط حساس بدن می‌تواند لذت جنسی را بیش از قبل کنند. نوک سینه‌ها، گوش‌ها، باسن، گردن و… از نقاطی هستند که در زمان رابطه جنسی می‌تواند در زنان بسیار تحریک کننده باشد.

  اسکویرت در زنان چیست؟

  اسکویرت برای برخی از زنان یک واژه نا آشناست. اسکویرت در واقع همان مایعی است که در زمان رابطه جنسی از واژن خارج می‌شود، این مایع از دیواره واژن ترشح می‌شود. بدن زنان بدون نیاز به اندام تناسلی آقایان به اسکویرت می‌رسد اما برای رسیدن به ارگاسم به آن نیاز خواهند داشت.

  در حال حاضر بسیاری از زنان در رابطه جنسی با شریک جنسی خود ارضا نمی‌شوند، پس قطعا با واژه اسکویرت هم آشنا نیستند. این موضوع می‌تواند از رسیدن به اوج لذت جنسی در رابطه جلوگیری کند.
  عدم اسکویرت در زنان با عوارض بسیاری همراه است، این عوارض عبارتنداز:

  • افزایش استرس و اضطراب
  • احساس خجالت و سرخوردگی
  • عدم رضایت در رابطه جنسی
  • مشکلات روحی و روانی

  کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده میشود؟

  کاندوم یک وسیله بسیار نازک از جنس لاتکس است که باید در زمان رابطه جنسی از آن استفاده کنید. کاندوم‌ها می‌توانند به صورت یک مانع برای ورود اسپرم‌ها به درون واژن است.

  مطالب مرتبط: کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده میشود

  بدین ترتیب می‌توان گفت که کاندوم‌ها می‌توانند از بارداری ناخاسته و بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کنند. کاندوم می‌تواند تا ۹۵ درصد از بارداری جلوگیری کند به همین دلیل می‌تواند یک راه مناسب برای جلوگیری از بارداری ناخاسته باشد.

  using condoms for sex

  استفاده از کاندوم محدود به آقایان نیست، خانم‌ها هم می‌توانند از کاندوم استفاده کنند. کاندوم‌های مناسب آقایان عبارتنداز: کاندوم‌های اسپرم کش، کاندوم‌های شاخه دار، کاندوم‌های روغنی، کاندوم‌های پلاستیکی یا لاتکس.
  کاندوم‌های زنانه هم به شکل لوله‌ای است که درون واژن قرار می‌گیرد.

  منبع verywellmind

  سوالات متداول

  • چرا رابطه جنسی در زندگی مهم است؟
  • رابطه جنسی می‌تواند در افزایش صمیمیت زوجین نقش بسیار مهمی داشته باشد. رابطه جنسی منظم با کاهش نرخ طلاق در بین زوج‌های متاهل ارتباط مستقیمی دارد. همچنین می‌تواند فوایدی برای سلامت جسمی و روانی از جمله کاهش استرس، بهبود خواب و تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن ارائه دهد.
  • زوج‌ها چند وقت یکبار رابطه جنسی دارند؟
  • این موضوع با توجه به سن، جنسیت، شرایط بدنی، شرایط روحی و…. متفاوت است. تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌ها به طور متوسط یک بار در هفته رابطه جنسی دارند.
  • رابطه جنسی چه فوایدی برای سلامتی دارد؟
  • رابطه جنسی موجب افزایش انرژی، خلق و خوی بهتر، استرس کمتر، کاهش اضطراب، کاهش خطر سرطان پروستات، کاهش فشار خون و کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است.
  • آیا داشتن رابطه جنسی ضروری است؟
  • اهمیت رابطه جنسی به طرفین بستگی دارد. همه افراد برای اینکه به شریک زندگی خود نزدیک شوند یا احساس خوشبختی کنند به رابطه جنسی نیاز ندارند. با شریک زندگی خود در مورد خواسته‌های خود صحبت کنید و راه‌هایی برای حفظ ارتباط عاطفی و فیزیکی پیدا کنید.
  • آیا استفاده از کاندوم برای زنان و مردان اجباری است؟
   خیر، به منظور دوری از بیماری‌های مقاربتی توصیه میشود تا یکی از زوجین از کاندوم استفاده کند. بهتر است آقایان در روابط جنسی از کاندوم استفاده کنند.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ماهین آذر ۳۰, ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰ ق٫ظ

  توضیحات کاملی بود
  ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب