به روانشناس چه بگوییم؟ در اولین جلسه مشاوره چه بگوییم

توسط یاسمن اکبرزاده
این مقاله توسط یاسمن اکبرزاده ترجمه شده است.

رواندرمانی می تواند چالش‌هایی را ایجاد کند، اما در عین حال بسیار مفید و سودمند باشد. در ابتدا، ممکن است این روند ناراحت‌کننده و ناخوشایند به نظر برسد و این سوال برای شما ایجاد شود که به روانشناس چه بگوییم . صحبت کردن درباره مشکلات خود ممکن است کار دشواری باشد، به خصوص زمانی که شما هنوز با درمانگر خود آشنا نیستید. به منظور راحت‌تر شدن این فرایند، برخی درمانگران ممکن است ارزیابی‌هایی انجام دهند تا بهتر شما را درک کنند و مسیر درمان را برایتان روشن‌تر کنند. و برخی دیگر، رهبری مکالمه را به شما بسپارند.

به هر حال، اگر در اولین جلساتتان با مشکل مواجه شده‌اید یا مدتی است که در رواندرمانی هستید و احساس می‌کنید که حرف‌هایتان به پایان رسیده است، بدانید که شما تنها نیستید. این موضوع کاملاً طبیعی است که افراد به جلسات درمان مراجعه کنند و نامشخصی درباره آنچه که باید بحث کنند داشته باشند.

در واقع، هیچ چیز اشتباهی در درمان وجود ندارد. هر آنچه که در ذهنتان دارید، بزرگ یا کوچک، را به درمانگر خود بگویید. اگر یک مسئله در ذهنتان وجود دارد، حرف زدن درباره آن بسیار مهم است. اگر نمی‌دانید درباره چه چیزی در درمان بحث کنید، ممکن است شامل مواردی مانند رویدادهای اخیر زندگی، روابط، تروماها و سایر مسائل باشد که درباره آنها باید صحبت کنید.

به روانشناس چی بگم؟

توجه داشته باشید که آماده‌ شدن برای درمان و داشتن آگاهی از آنچه قرار است درباره آن صحبت کنید، بسیار مطلوب است، اما درمانگر شما باید یک پرسشگر حرفه‌ای باشد. اگر متوجه شدید که نمی‌توانید با درمانگر خود صحبت کنید، ممکن است لازم باشد به دنبال یک درمانگر با رویکرد فعال‌تر باشید. روانشناسان، بر اساس رویکرد تخصصی که انتخاب می‌کنند، ممکن است مسیر درمانی متفاوتی را با مراجعان خود ادامه دهند. به عنوان مثال، در رویکرد روانکاوی کلاسیک، مراجع بیشتر فعال خواهند بود.

برای ارتباط موثر با روانشناس، مهم است که با او به صراحت در مورد مشکلات و نیازهایتان صحبت کنید. می‌ توانید در مورد رویدادهای اخیر زندگی، روابط، تروماها و سایر مواردی که برای شما مهم است، صحبت کنید. هر چه بیشتر در مورد مشکلاتتان صحبت کنید، روانشناس بهتر می‌تواند شما را درک کند و مسیر درمانی مناسبتری را پیشنهاد دهد. همچنین، در صورتی که دغدغه‌ها و مسائل خاصی را نمی‌دانید که باید در مورد آنها صحبت کنید، روانشناس می‌تواند شما را راهنمایی کند و موضوعات مهم را مطرح کند.

به روانشناس چی بگم؟

در اولین جلسه مشاوره چه بگوییم؟

درباره اولین جلسه مشاوره به روانشناس چی بگم. ؟ شاید این سوال شما نیز باشد. اگر مطمئن نیستید که با روانشناس خود چه باید صحبت کنید یا چگونه مکالمه را با درمانگر خود آغاز کنید، ۱۲ مورد زیر را در نظر داشته باشید، به یاد داشته باشید که روانشناسان در حفظ محرمانگی حرفه‌ای هستند و هدف آنها کمک به شما در رسیدن به بهبود روانی است.

۱. روابط فعلی

این مورد صرفا به زندگی عاشقانه شما اشاره نمی‌کند. روابط ما با افراد مهم در زندگی، اعضای خانواده، همکاران و دوستان، تأثیر بسزایی بر زندگی ما دارند. روابط برای سلامت روان ما بسیار حائز اهمیت هستند و در تأثیرگذاری بر خلق و خو، احساسات و روزمرگی‌های ما نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بحث درباره روابط به شما امکان می‌دهد الگوهای ارتباطی، علاقه‌مندی‌ها و مرزها را کشف کنید و به آنها توجه کنید. حتی اگر فکر می‌کنید روابط خوبی دارید، صحبت درباره آنها ممکن است به شما کمک کند تا نکاتی را در زندگیتان که مؤثر هستند و منابعی که می‌توانید به آنها در خارج از جلسات مشاوره روی بیاورید، درک کنید.

روانشناسی بالینی چیست؟ روانشناس بالینی به چه کسی گفته می‎شود؟

۲. چالش های زندگی

وقتی افراد تجربه‌های جدیدی از زندگی مانند زایمان، ازدواج، جابجایی و غیره دارند، با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شوند. این تغییرات ممکن است ویژگی‌های ناشناخته‌ای را در زندگی آنها به وجود بیاورد و برای درک آنها به کمک و راهنمایی نیاز داشته باشند. اغلب افراد نمی‌توانند به طور کامل احساسات خود را بیان کنند، اما می‌توانند تشخیص دهند که چیزی در زندگیشان اشتباه است.

اگر در زندگی شما تغییری رخ داده و حس جدیدی در شما ایجاد کرده است، می‌توانید آن را بازگو کنید. نیازی نیست فقط درباره چیزهای منفی صحبت کنید. تغییر ممکن است مفید باشد، اما همچنان ممکن است احساسات جدیدی را در شما ایجاد کند که ممکن است بخواهید با روانشناسی با تجربه و بدون قضاوت، آن را در یک فضای امن بررسی کنید.

۳. نگرانی های ناشی از درمان

ایجاد اعتماد و به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات با یک غریبه زمان و تلاش می‌طلبد. اگر در اعتماد به درمانگر خود برای بیان مشکلات خود دچار نگرانی هستید، که این وضعیت بسیار طبیعی است، نترسید و آن را مطرح کنید. درمانگر شما می‌ تواند برای ایجاد پایه ای قوی از اعتماد کار کند تا به شما امکان بیشتری برای راحت شدن و رویارویی با مشکلاتتان بدهد. درمان رابطه‌ای بین مراجع و درمانگر است و اگر مراجع در بیان مشکلات خود دچار مشکل هستند، ممکن است نیاز به ایجاد اعتماد و صمیمیت بیشتر در رابطه درمانی باشد.

۴. علت مراجعه به روانشناس

به فکر کردن درباره زمانی که تصمیم به مراجعه به یک روانشناس گرفته‌اید بپردازید. در زندگی شما چه اتفاقی رخ داد؟ چه چیزی را دنبال می‌ کردید؟ بحث درباره دلایلی که فکر می‌کنید درمان می‌تواند برای شما مفید باشد، راهی عالی برای تعیین اهداف خود با روانشناس شماست.

برای مشاهده بهترین روانشناس تهران کلیک کنید

۵. مسیر شغلی

مسیرهای شغلی و علایق می‌توانند به عنوان پنجره‌ای به دنیای روان ما عمل کنند و موضوع خوبی در مورد اینکه به روانشناس چه بگوییم باشند. بحث درباره محل کسب و کار، پویایی محیط کاری و زمینه‌های حرفه‌ای مورد علاقه، می‌تواند به عنوان یک روش برای بحث درباره مسائل بزرگتر مانند روابط و الگوهای ارتباطی عمل کند. علاوه بر این، علایق حرفه‌ای شما به درمانگر کمک می‌ کنند تا درک کند چگونه ذهن شما کار می‌ کند و چگونه شما دنیای اطراف خود را تفسیر می‌ کنید.

۶. محرک های روانی

چه چیزی باعث می شود که با عصبانیت، وحشت یا انزجار واکنش نامناسب نشان دهید؟ آیا صداها، بوها یا احساساتی وجود دارد که باعث می شود شما بلافاصله احساس غمگینی کنید؟ همه اینها را می توان محرک در نظر گرفت. ممکن است بدانید که محرک ها از کجا می آیند، اما همچنین ممکن است ندانید که چرا یک چیز خاص شما را آزار می دهد. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند محرک ها را شناسایی کنید و راه هایی برای مدیریت واکنش های خود بیاموزید.

۷. تجربیات دوران کودکی

نقاط عطف دوران کودکی زمینه را برای الگوهای ادامه دار فراهم می کند. صحبت درباره دوران کودکی شما در درمان ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما راهی برای برجسته کردن و باز کردن الگوهای پیچیده ای است که ما را در موقعیت های ناسالم نگه می دارد.

به روانشناس چه بگوییم؟

۸. تاریخچه پزشکی

در حالی که اکثر درمانگران متخصص پزشکی نیستند، سابقه پزشکی عامل مهمی در سلامت روان شما است. اگر یک بحران پزشکی بزرگ داشته اید، ممکن است یک ضربه شدید را تجربه کرده باشید. برخی از تشخیص‌های پزشکی مانند اختلالات هورمونی نیز عوامل خطر بیشتری برای افسردگی یا اضطراب دارند.

آیا روانشناس، پزشک است و میتواند دارو تجویز کند؟

۹. به روانشناس چه بگوییم؛ از تجارب قبلی رواندرمانی بگویید

تجربه قبلی شما از درمان چیست؟ دانستن آنچه در گذشته مفید یا غیر مفید بوده است به درمانگر شما اجازه می‌دهد تا بفهمد ذهن شما چگونه کار می‌کند و از هرگونه محرک غیرعمدی اجتناب کند. همچنین اینکه چه چیزهایی موجب شده درمانتان را با درمانگران قبلی قطع کنید، اطلاعات کاربردی به روانشناس شما می دهد.

روانشناس می تواند با مراجع دوست باشد؟ اگر عاشق روانشناسم شدم چه کنم؟

۱۰. تجربه سوگ و اندوه

در حالی که سوگ یک تجربه رایج است، اغلب کنار گذاشته می شود. در حالی که مطمئناً در مورد از دست دادن یک عزیز صدق می کند، افراد در تعدادی از شرایط دیگر از جمله طلاق، پیری و هنگام تشخیص های پزشکی نیز غم و اندوه را تجربه می کنند. یک روانشناس حرفه ای می تواند شما را به روشی سالم از طریق فرآیند سوگواری راهنمایی کند.

۱۱. برنامه های آینده

در پاسخ به سوال به روانشناس چه بگوییم، باید گفت همه جلسات درمانی نباید در مورد مسائل منفی و دشوار باشد. با کاوش و صحبت در مورد امیدها و رویاهای خود برای آینده در درمان، می توانید اهداف خود را تعیین کنید و در عین حال استراتژی های سالمی را یاد بگیرید و به کار بگیرید تا به شما امکان را بدهد که آن رویاها برسید.

۱۲. چیزی که از صحبت کردن در مورد آن اجتناب می کنید

احتمالاً نمی خواهید در مورد هر چیزی که از آن اجتناب می کنید صحبت کنید، اما احتمالاً باید راهی برای مطرح کردن آن پیدا کنید. به آنها بگویید که چیزی در ذهن شما وجود دارد، چیزهایی که از آنها اجتناب می کنیم معمولاً کلیدهایی برای باز کردن قفل درمان در آینده هستند.

جمع بندی در مورد اینکه به روانشناس چه بگوییم

بر اساس تحقیقات، ثابت شده است که قوی‌ترین پیش‌بینی کننده درمان موفق، اتحاد و ارتباط موثر با درمانگر است. به زبان ساده، داشتن رابطه قوی با درمانگر شما مهمتر از نوع خاص درمانی است که در آن شرکت می‌کنید. بنابراین، در انتخاب درمانگر و برقراری ارتباط با او، باید حساس باشید.

طبق منبع این نوشته، در حالی که می توانید به درمانگر خود تکیه کنید تا با شما کار کند، دانستن اینکه به روانشناس چه بگوییم و چگونه آن را مطرح کنید، می تواند به کاهش استرس و افزایش کارایی کمک کند. اگر در ابتدا حرف زدن برایتان سخت است، نگران نباشید. ممکن است مدتی طول بکشد تا واقعاً ارتباط برقرار کنید، اما در طول زمان، باید به تدریج احساس کنید که راحت‌تر می‌شوید. اگر چنین نشد، در نظر داشته باشید که ممکن است بخواهید با یک روانشناس خوب دیگر همکاری کنید.

پزشک خوب؛ پلتفرم آنلاین جستجو و رزرو نوبت روانشناسان

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

انیتا آبان ۱, ۱۴۰۲ - ۹:۴۸ ب٫ظ

سلام میخواستم بدونم که بعد از طلاق بچه ۱۰ ساله باید چگونه زندگی کند

پاسخ
تیم محتوای پزشک خوب آبان ۳, ۱۴۰۲ - ۱:۲۴ ب٫ظ

سلام و درود، توصیه می کنیم بعد از طلاق حتما به یک مشاور خانواده یا مشاور کودک، مراجعه کنید تا کمترین آسیب رو تجربه کنید.

پاسخ
وحید خرداد ۲۳, ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱ ق٫ظ

موضوع جالب و مفیدی بود تشکر

پاسخ
تیم محتوای پزشک خوب مرداد ۳۰, ۱۴۰۲ - ۲:۲۱ ب٫ظ

سلام و وقت بخیر، سپاس از نظر شما.

پاسخ
ناشناس خرداد ۲۱, ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۸ ب٫ظ

به موضوعات خوبی اشاره کردید

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب