ارگاسم زنان مراحل و نشانه ها | چرا زنان سخت تر به ارگاسم میرسند؟

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

ارگاسم زنان، ۸ دلیل به ارگاسم نرسیدن در خانم ها

قصد داریم این مقاله را با یک حقیقیت تکان دهنده راجع به ارگاسم زنان شروع کنیم!

بر خلاف باور عموم که معتقدند همه زنان، همیشه می‌توانند ارگاسم (نقطه اوج لذت جنسی) را تجربه کنند، تحقیقات نشان داده اند که:

حدود ۷۵درصد از زنان هرگز تنها از راه رابطه جنسی و بدون کمک های اضافی به ارگاسم نمی‌رسند و همچنین ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان هرگز در هیچ شرایطی نقطه اوج لذت جنسی را تجربه نخواهند کرد. و فقط درصد بسیار کمی از زنان به راحتی و بدون در نظر گرفتن شرایط خاصی قادر به تجربه ارگاسم هستند!

این موضوع وقتی ناراحت کننده تر می‌شود که شاهدیم که همیشه اکثر مردان به راحتی به ارگاسم می‌رسند!

 

در طی ارگاسم چه اتفاقی می‎افتد؟

در هنگام تحریک، جریان خون به اندام های تناسلی افزایش می یابد و باعث می شود، حساسیت بیشتری پیدا کنند.

با افزایش تحریک، ممکن است ضربان قلب، فشار خون و تنفس فرد نیز افزایش یابد. با نزدیک شدن به ارگاسم، ممکن است عضلات دچار انقباض یا اسپاسم شوند. بسیاری از خانم ها در زمان ارگاسم دچار اسپاسم عضلانی ریتمیک در واژن می شوند.

چندین محقق اعتقاد دارند که تحریک جنسی مراحل خاصی را دنبال می کند، اگرچه نظریه های آنها در مورد این مراحل متفاوت است.

هنوز هم، بیشتر نظریه ها شامل مراحل زیر است:

  • هیجان، که در طی آن تحریک ایجاد می شود.
  • نوسان، که در طی آن تحریک افزایش می یابد و کاهش می‎یابد.
  • ارگاسم، که باعث احساس شدید لذت می‎شود.

 

ارگاسم چیست؟ انواع ارگاسم و چگونگی ارگاسم در زنان و مردان

ارگاسم نمایشی یا ارگاسم ساختگی

ارگاسم فیک یا ارگاسم نمایشی، یکی از پدیده هایی است که زنان زیادی مجبورند برای طبیعی به نظر رسیدن شرایط و ناراحت نشدن همسر، به آن پناه ببرند.

ارگاسم نمایشی، زمانی اتفاق می‌افتد که زن به ارگاسم نرسیده باشد اما با تظاهرات صوتی، کلامی و رفتاری وانمود کند که ارضا شدن اتفاق افتاده در حالی که خود این حس را تجربه نکرده باشد.

خانم ها و آقایان عزیز به خاطر داشته باشید که بدن هر زن به انواع مختلف روابط جنسی پاسخ متفاوتی می‌دهد و زنان ترجیحات متفاوتی برای این که چگونه می‌خواهند تحریک و ارضا شوند دارد.

تحقیقات نشان داده اند که تنها ۱۰% از زنان به راحتی و بدون در نظر گرفتن هیچ موردی، به ارگاسم میرسند و در ۹۰% دیگر باید نقش بسیاری از عوامل خارجی را در رسیدن به اوج لذت جنسی در نظر داشته باشند.

همه چیز از این که شما در چه وضعیتی هستید گرفته تا کاری که تمام آنچه که در طول روز در محل کار یا خانه انجام می‌دهید، ممکن است بر توانایی شما در رسیدن به ارگاسم موثر باشد.

بدن هر زنی به شکل متفاوتی ساخته شده‌است و فهمیدن این که چه چیزی برای رسیدن شما به ارگاسم کمک کننده است و چه چیزی بر عملکرد شما در اتاق‌خواب تاثیر منفی دارد، می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد.

 

آمارهای ارگاسم زنان

در ادامه ۸ عاملی را که باعث به ارگاسم نرسیدن شما می‌شود، ذکر کرده ایم: 

پزشک خوب در راستای آگاهی بخشی درباره موضوعات جنسی مقالات متعددی را زیر نظر متخصصان این حوزه آماده کرده است.
مشاهده لیست مقالات

۱- اضطراب زیادی دارید 

اضطراب می‌تواند باعث افکار مزاحمی شود که ارگاسم را دشوار می‌سازد. در واقع، بررسی های اخیر نشان داند که بیش از نیمی از زنانی که در تجربه ارگاسم با سختی مواجه هستند، مشکل خود را به انواع استرس ها و اضطراب های حین رابطه نسبت می‌دهند.

زنانی که تصویر بدنی منفی دارند نیز استرس و اضطراب بالایی را حین رابطه جنسی را گزارش می‌کنند.

 اگر فکر می‌کنید که اضطراب ممکن است در زندگی جنسی شما نقش داشته باشد، در اولین فرصت با یک رواندرمانگر ملاقات کنید.

روانشناس ها چگونه اضطراب را درمان می‌کنند؟

 

۲- شل نکردن صحیح عضلات بدن

به زنانی که در رسیدن به اوج لذت جنسی مشکل دارند، تقریبا همیشه گفته می‌شود که “فقط ریلکس کنید”.

تنش ماهیچه‌ای اغلب برای ارگاسم ضروری است اما نباید بیش از حد میزان لازم باشد. شما می‌توانید اولین ارگاسم خود را با ترکیب میزان مناسبی از کشش پا، شکم و باسن تجربه کنید.

۳- از روان کننده ها استفاده نمی‌کنید

نزدیک به یک چهارم زنانی که در رسیدن به اوج لذت مشکل داشتند، خشک بودن دستگاه تناسلی و عدم استفاده از روان کننده ها را مقصر می‌دانند. روان کننده ها یا لوبریکانت، اندام‌ جنسی زنان ‏و مردان را از نظر فیزیکی حساس‌تر می‌سازد، بنابراین به زنان کمک می‌کند تا ارگاسم لذت بخش تری داشته باشند.

روان کننده ها را می‌توانید از داروخانه‌ها یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

۴- به همسر و یا شریک جنسی خود نمی گوئید چه چیزی می‌خواهید

شما ذهن خوان نیستید و شریک زندگی تان هم نیست. علاوه بر این، علائق و خواسته های هر زنی کمی متفاوت است، همچنین حرکات و زوایایی که برای یک نفر شگفت‌انگیز است ممکن است برای شخص دیگری خوشایند نباشد. بنابراین خجالت را کنار بگذارید و خیلی شفاف درباره جزئیات رفتاری که باید همسرتان انجام بدهد تا به ارگاسم برسید، با او گفتگو کنید.

۵- استفاده از برخی داروها

آن بسته کاغذی کوچک را می‌شناسید که عوارض جانبی داروهای شما را لیست می‌کند؟

اگر درحال مصرف مرتب و روتین دارویی هستید، حتما برگه عوارض جانبی آن را مطالعه کنید.

برخی داروهایی که باعث افزایش پرولاکتین (هورمونی که میل جنسی را کاهش می‌دهد) و یا داروهایی که باعث کاهش ترشح برخی انتقال دهنده های عصبی می‌شوند، می‌تواند عامل اصلی ناتوانی شما در رسیدن به نقطه اوج لذت جنسی باشد.

به طور معمول، داروهای فشار خون، قرص‌های کنترل بارداری و داروهای ضدافسردگی و گاهی آنتی‌هیستامین‌ها مجرمان اصلی هستند.

اگر این داروها را مصرف میکنید، دقت کنید که از مواد روان کننده بیشتر استفاده کنید و اگر مشکل ادامه دار شد، با دکتر خود در مورد تغییر دارو صحبت کنید.

۶- بیشتر روز را به نشستن می‌گذرانید

نشستن تمام روز موجب اسیب به عضلات لگن میشود و تجربه ارگاسم را مشکل تر می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل، پیشنهاد می‌شود که به عنوان یک یادآور هر نیم ساعت یک‌بار در طول روز کاری از جای خود بلند شوید و حرکت کنید یا تمرین های کششی انجام دهید. (عضلات خم کننده باسن خود را با خم شدن پشت، چمباتمه زدن و حرکات پروانه کش دهید).

۷- اضطراب عملکرد دارید

دست از کنترل کردن اوضاع بردارید!

وقتی به شما یاد داده می‌شود که کنترل تمام جنبه های زندگی خود را در دست داشته باشید، انجام درست عکس آن در تخت‌خواب می‌تواند سخت باشد.

کافیست تمام نگرانی ها راجع به خوب و درست به نظر رسیدن رو رها کنید و خودتان باشید و اما اگر فکر این کار باعث تپش قلب شما می‌شود، عصبانی نشوید و روی بدن خود کمی کنترل داشته باشید.

اما به یاد داشته باشید که کنترل همه موارد در حین رابطه جنسی، می‌تواند کیفیت رابطه را پایین بیاورد.

اگر وقتی در آن لحظه هستید و احساسات و افکار منفی درباره خوب به نظر نرسیدن به سراغتان آمد، شروع کنید به مرتب نفس کشیدن و سعی کنید که بدنتان را با آن رها کنید.

اگر احساس می‌کنید که هنوز به کمک احتیاج داری و با یک روانشناس سکس تراپیست ملاقات کنید.

۸- سطح اکسی‌توسین خون شما پایین است

اکسی‌توسین، ملقب به هورمون “احساس سرخوشی” و یا “عشق” با ارگاسم رابطه مستقیم دارد.

اگر بدن شما به اندازه کافی آن را تولید نمی‌کند، رسیدن به ارگاسم سخت‌تر میشود.

استرس می‌تواند دلیل اصلی کاهش تولید اکسی‌توسین باشد اما صرف زمان بیشتر با شریک زندگی خود، نگاه کردن به چشم‌های او، نگه داشتن دست او و بوسیدن باعث افزایش تولید این هورمون می‌شود.

اگر به اندازه کافی آب نمی‌نوشید، نوشیدن آب در طول روز می‌تواند از مشکلات سلامتی روزمره مثل خستگی و یبوست جلوگیری کند و همچنین می‌تواند به اوج رسیدن شما در اتاق‌خواب کمک کند.

یکی از راهکارهای کلی کاهش استرس، وارد کردن تمرین های ذهن آگاهی مثل مدیتیشن، به زندگی روزمره است. کسانی که مدیتیشن را به صورت مرتب در لایف استایل خود گنجانده اند، به راحتی می‌توانند با استرس های گوناگون زندگی کنار بیایند.

 

ذهن آگاهی (مایندفولنس) چیست؟

برای مطالعه مقالات مرتبط با این موضوع روی دکمه زیر کلیک کنید
مقالات مرتبط

نکته بسیار مهم

به یاد داشته باشید که بسیاری از مشکلات جنسی، ریشه روانشناختی دارند و در صورت درمان نشدن، می‌توانند رضایت از رابطه را کاهش دهند. ارگاسم زنان پدیده پیچیده ای است و برای رسیدن به ارگاسم در برخی خانم ها ممکن است درمان نیاز باشد. درمان مشکلات جنسی در اکثر اوقات برعهده درمانگر جنسی یا سکس تراپیست است. البته گاهی اوقات برخی از مشکلات جنسی علت فیزیکی دارند که با مراجعه به اورولوژیست قابل رفع هستند.

درمانگر جنسی (سکس تراپیست) کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

برای درمان مشکلات جنسی به سکس تراپیست مراجعه کنم یا اورولوژیست؟

در مقالات قبلی نیز درباره بسیاری از مشکلات رابطه جنسی توضیحاتی داده ایم، که از لینک های زیر قابل دسترسی هستند:

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو از روانشناس و روانپزشک و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند، بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

مربم اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۱ - ۳:۴۶ ب٫ظ

سلاو می خواستم بدونم چرا من هنگام دخول به ارگاسم نمی رسم وفقط با مالیدن لب های واژن به ارگاسم می رسم که برای شوهرم رًآیت بخش نیست و اون دوست داره هنگام دخول هردو به ارگاسم برسیم

پاسخ
ناشناس دی ۷, ۱۴۰۰ - ۱:۰۵ ق٫ظ

سلام من کلا احساس نیاز به خودارضایی دارم و حتی بعد از خودارضایی چیکار باید بکنم چون این ازار دهنده است

پاسخ
ناشناس آبان ۲۹, ۱۴۰۰ - ۹:۰۴ ب٫ظ

سلام آیا یه زن به ارگاسم برسه پرلاکتینش می‌ره بالا یا نه؟؟

پاسخ
یوسف آبان ۲۷, ۱۴۰۰ - ۴:۳۱ ب٫ظ

سلام من زود انزالی دارم خانمم هیچ وقط ندیدم ارگاس بشه درمانش چه هست

پاسخ
سحر عزیزی شهریور ۱۹, ۱۴۰۰ - ۵:۳۸ ب٫ظ

با سلام دلیل اینکه من در رابطه خیلی خیلی دیر به ارگاسم میرسم چیست به طوری که گاهی از ادامه آن صرف نظر میکنم

پاسخ
س. ل تیر ۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶ ق٫ظ

سلام، همیشه برام سوال بوده که چرا من نمیتونم راحت ارضا بشم و فگر میکردم فقط من این مشکل رو دارم.ولی از اینکه بگمش به همسرم میترسیدم اگرچه احتمالا خودش متوجه میشه

پاسخ
میترا سیفان تیر ۴, ۱۳۹۹ - ۸:۵۵ ب٫ظ

سپاس از توجهتون

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب