زن تا چند سالگی میتونه ارضا بشه؟ میل جنسی زنان در سنین مختلف

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.
فهرست مطالب
 •  

  یک تصور غلط و رایج وجود دارد که زنان با افزایش سن، دیگر علاقه‌ای به رابطه جنسی ندارند. حقیقت این است که در بین افراد ۵۰ ساله و بالاتر، سیستم بدنی دچار تغییرات بسیاری می‌شوند. اگرچه پیری با تغییرات فیزیکی بسیاری همراه است که این تغییرات بر زندگی جنسی فرد تأثیر می‌گذارند.
  به همین دلیل است که  AARP (یک گروه ذینفع در ایالات متحده است که بر روی مسائلی که افراد بالای پنجاه سال را تحت تاثیر قرار می دهد تمرکز دارد.)، مجموعه‌ای از داستان‌ها و آزمون‌ها را با موضوع «بیایید در مورد سکس صحبت کنیم… بعد از ۵۰ سالگی» منتشر کرده است.

  نظرسنجی اخیر دانشگاه میشیگان / AARP نشان داد که ۴۰ درصد از افراد بین ۶۵ تا ۸۰ سال گزارش داده‌اند که از نظر جنسی فعال هستند. بیش از نیمی از کسانی که شریک زندگی دارند می‌گویند که هنوز رابطه جنسی آن‌ها گرم است. وقتی صحبت از افراد ۵۰ ساله می‌شود، یک مطالعه جداگانه نشان داد که تا ۹۱ درصد از مردان و ۸۶ درصد از زنان از نظر جنسی فعال هستند. و از هر سه نفر ۵۰ ساله، یک نفر حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی دارد.

  از مطالب جالب دیگر آن نظرسنجی ملی تحت حمایت AARP در مورد پیری سالم:

  • ۷۲ درصد از افراد بین ۶۵ تا ۸۰ سال دارای شریک عاشقانه هستند و از این تعداد ۵۴ درصد آن‌ها از نظر جنسی فعال هستند.
  • نزدیک به دو سوم از افراد ۶۵ تا ۸۰ سال می‌گویند که هنوز به رابطه جنسی علاقه‌مند هستند، چه از نظر جنسی فعال باشند یا نه.
  • زنان کمتر از مردان از نظر جنسی فعال هستند. این آمار در زنان بالای ۵۰ سال حدود ۳۱ درصد و در مردان بالای ۵۰ سال حدود ۵۱ درصد است.

  orgasm after 50

  زنان و رابطه جنسی بعد از ۵۰ سالگی

  آیریس کراسنو، نویسنده “سکس پس از … زنان به اشتراک می گذارند که صمیمیت چگونه تغییر می‌کند همانطور که زندگی تغییر می‌کند” و “زندگی مخفی همسران“، به AARP گفت که “سکس بعد از ۵۰ سالگی می‌تواند بهترین رابطه جنسی در زندگی هر فردی باشد، به یک دلیل که سکس خالی است. کراسنو تاکید کرد که هر چه بیشتر رابطه جنسی داشته باشید، تمایل بیشتری به داشتن رابطه جنسی خواهید داشت.
  او گفت: «بهترین راه برای شعله‌ور کردن آتش و گرم نگه‌داشتن یک ازدواج بعد از ۵۰ سالگی این است که به یاد داشته باشید که «رابطه جنسی» را در فهرست کارهایتان قرار دهید. زوج‌های پرمشغله با دو حرفه و ازدواج‌های طولانی می‌توانند همدیگر را بدیهی بدانند یا در پایان روز آنقدر خسته باشند که حتی با هم صحبت نکنند، چه برسد به اینکه لباس‌های یکدیگر را در بیاورند.
  او افزود: “اگر صحبت نمی‌کنید، احتمالاً لمس هم نمی‌کنید. صمیمیت پایدار، احساسی و تا حدی فیزیکی حتی اگر در آغوش گرفتن و بوسیدن باشد برای دوام یک ازدواج با افزایش سن ضروری است.

  improve sex life after 50

  کراسنو و دیگر کارشناسان استدلال می‌کنند که مردم نباید تصور کنند که کاهش هورمون‌ها که با افزایش سن زنان اتفاق می‌افتد به طور خودکار منجر به کاهش میل جنسی می‌شود. در واقع، یک مطالعه در کالج کینگ لندن نشان داد که یائسگی نقش مهمی در مشکلات جنسی ندارد. یکی از عوامل مهم در تعیین لذت از زندگی جنسی این است که آیا قبل از یائسگی مشکلاتی با میل و ارگاسم داشته‌اید یا خیر. به طور خلاصه، زنان هنوز هم می‌توانند زندگی جنسی رضایت بخشی را داشته باشند حتی پس از یائسگی.

  مطالب مرتبط: علائم ناباروری مردان و زنان

  رابطه جنسی در زنان مسن: مشکل بزرگ کیفیت زندگی

  محققان نتایج اولیه پرسشنامه فعالیت جنسی فالوفیلد (FSAQ) را از ۲۴۳۰۵ زن جمع آوری کردند. FSAQ، یک پرسشنامه پرکاربرد و معتبر، فعالیت و عملکرد جنسی گزارش شده را در مورد فراوانی، میل، لذت و ناراحتی جنسی اندازه گیری می‌کند. به گفته نویسندگان، حدود نیمی از زنان در این پرسشنامه از نظر جنسی فعال بودند، اگرچه در طول مطالعه کاهش در تمام جنبه‌های فعالیت جنسی گزارش شد.

  نزدیک به ۴۵۰۰ زن از آن گروه انتخاب کردند تا در نظرات در بخش‌های بعدی نظرسنجی بنویسند. محققان بر روی این شرکت کنندگان و پاسخ‌های آن‌ها برای این مقاله به عنوان راهی برای درک بهتر افکار و احساسات پشت پاسخ‌ها تمرکز کردند.

  به دست آوردن بینش مهم در مورد رابطه جنسی و صمیمیت پس از ۵۰ سالگی

  استرایچر می‌گوید که درک سلامت جنسی پس از یائسگی مهم است. او می‌گوید: این یک مشکل بزرگ کیفیت زندگی است. ما بیشتر زندگی می‌کنیم. امید به زندگی برای کسی که سالم است می‌تواند تا دهه نود باشد. استرایچر می‌گوید، به طور متوسط، زنان در سن ۵۱ سالگی یائسگی را پشت سر می‌گذارند. او می‌گوید: ما نه تنها افراد مسن را در روابط طولانی مدت نیاز داریم، بلکه در روابط جنسی جدید هم نقش بسیار پر رنگی دارند.

  sex in elderly

  مشاوره تخصصی در مورد بهبود زندگی جنسی در آینده 

  هاردر می‌گوید یک زندگی جنسی رضایت‌بخش با ارتباط خوب شروع می‌شود. او می‌گوید:

  «صحبت آشکار در مورد احساسات پیرامون مسائل جنسی با شریک زندگی مهم است و ممکن است به کاهش استرس و کاهش نگرانی‌ها کمک کند.»

  هاردر و استرایچر پیشنهادهایی در مورد چگونگی داشتن یک زندگی جنسی رضایت‌بخش‌تر با افزایش سن ارائه می‌کنند:

  • با شریک زندگی خود در مورد زندگی جنسی خود گفتگو کنید: سعی کنید زمان و مکان مناسب را پیدا کنید، نه در اتاق خواب یا بلافاصله بعد از رابطه جنسی. هاردر می‌گوید زمان و مکان «خنثی‌تری» را انتخاب کنید. استرایچر می‌گوید: اگر چالش‌هایی دارید، رفتار و نظر شریک زندگی‌تان در اتفاقاتی که در حال رخ دادن است بسیار مهم است. مسائل جنسی چیزی نیستند که بتوان آن‌ها را پنهان کرد یا از آن‌ها خجالت کشید. عملی است که باید با هم به عنوان یک زوج انجام دهید.
  • خود را در مورد سلامت جنسی و پیری آموزش دهید: هاردر می‌گوید دانستن اینکه انتظار چه چیزی داشته باشید و داشتن دانش بهتر در مورد تغییرات فیزیکی، شیمیایی و احساسی مرتبط با پیری و یائسگی می‌تواند به شما در درک بهتر علائم جنسی کمک کند. همچنین به شما کمک می‌کند در صورت نیاز به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
  • خودتان یا رابطه‌تان را به خاطر علائم یا تغییرات بدنتان سرزنش نکنید: استرایچر می‌گوید: گاهی اوقات خشکی واژن مرتبط با یائسگی سه تا چهار سال پس از یائسگی طول می‌کشد، که می‌تواند باعث شود زنان فکر کنند این مشکل دیگری است. او می‌گوید:

  «بیماران من گاهی اوقات فکر می‌کنند که این مشکل در رابطه‌شان است یا تازه در حال پیر شدن هستند. استرایچر می‌گوید: «ما این موضوع را با بیمار در میان می‌گذاریم تا آن‌ها بتوانند تغییرات فیزیکی ناشی از تغییرات هورمونی را درک کنند و سپس در مورد نحوه درمان آن‌ها صحبت می‌کنیم.»

  • خلاق باشید: رضایت به رابطه جنسی نافذ محدود نمی‌شود. ایده خوبی است که به خود یادآوری کنید که فعالیت جنسی فقط مربوط به رابطه جنسی نفوذی نیست. ذهن خود را باز نگه دارید. هاردر می‌گوید راه‌های دیگری برای فعال ماندن و لذت بردن از رابطه جنسی وجود دارد.
  • به پزشک متخصص مراجعه کنید: استرایچر می‌گوید: اگر سرطان یا مشکلات باروری داشتید، به پزشک عمومی مراجعه نکنید، باید به دنبال یک متخصص باشید. او می‌گوید که به همین ترتیب، سلامت جنسی به یک متخصص طب جنسی یا یائسگی نیاز دارد.

  good sex after 50

  دلایل زیادی وجود دارد که باعث کند شدن رابطه جنسی زنان در سنین بالا می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها یائسگی است. زمانی که تخمدان‌ها تولید استروژن را متوقف می‌کنند، پوشش واژن نازک‌تر می‌شود، خاصیت ارتجاعی واژن، تون ماهیچه‌ها و روان‌کاری کمتری وجود دارد و برانگیختگی زمان بیشتری می‌برد. در نتیجه، زنان ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

  • کاهش میل جنسی (عدم علاقه به رابطه جنسی)
  • مشکل روانکاری
  • درد همراه با دخول
  • دشواری یا ناتوانی در اوج گیری

  برخی از زنان ممکن است اختلال عملکرد جنسی داشته باشند که به مسائل اجتماعی یا روانی مربوط می‌شود، مانند استرس، اضطراب، مشکلات تصویر بدن، مشکلات رابطه، یا نداشتن شریک زندگی.

  ضعف جسمی بدن می‌تواند مانع برقراری رابطه جنسی شود. بیماری قلبی می‌تواند میزان خونی را که به اندام‌های جنسی می‌رسد کاهش دهد و پر کردن رگ‌های خونی اطراف واژن را که برای روان‌کاری و برانگیختگی ضروری هستند، دشوار می‌سازد. فشار خون بالا، دیابت، افسردگی و بی‌اختیاری می‌توانند رابطه جنسی را کنار بگذارند. داروها برای شرایط مختلف می‌توانند عوارض جانبی ضد جنسی داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی یا فشار خون استفاده می‌شوند، می‌توانند علاقه به رابطه جنسی را کاهش دهند یا در رسیدن به ارگاسم مشکل ایجاد کنند.

  مطالب مرتبط: زن تا چند سالگی میتونه باردار بشه؟

  سوالات متداول

  1. آیا تنظیم هورمون استروژن در زنان می‌تواند به تنظیم ارگاسم کمک کند؟
   تنظیم هورمون استروژن در زنان از روش‌های درمان موضعی، کرم‌ها، قرص‌ها و…. امکان‌پذیر است. با استفاده از تنظیم هورمون استروژن مقادیر اندکی از این هورمون وارد جریان خون فرد می‌شود. این روش عوارض بسیار کمی دارد.
  2. مصرف چه غذاهایی می‌تواند موجب بهبود رابطه جنسی زنان و ارضا شدن آن‌ها شود؟
   مصرف انواع ویتامین، عسل، زنجبیل، شلغم، نخود، لوبیا، حبوبات، گوشت گوسفند، جگر، میوه، انواع آجیل و….می‌توانند تاثیر مثبتی روی میل جنسی زنان داشته باشند.
  3. زنان تا چند سالگی می‌توانند ارضا شوند؟
   بدن زنان این قابلیت را دارد که تا ۸۰ سالگی ارضا شوند و تمایل به رابطه جنسی داشته باشند.
  4. آیا یائسگی می‌تواند از ارضا شدن زنان جلوگیری کند؟
   زنان یائسه در مقایسه با زنان دیگر به مدت زمان بیشتری برای ارضا شدن نیاز دارند. برخی عوامل مانند خشکی واژن باعث تشدید این عارضه می‌شود. از این رو بهتر است از روان کننده در زمان رابطه جنسی استفاده کنید.
  5. سن اوج جنسی زنان چه سنی است؟
   اوایل دهه ۳۰ و ابتدای دهه ۴۰ سن اوج جنسی زنان است.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  مرجان دی ۱, ۱۴۰۱ - ۷:۰۹ ب٫ظ

  مطالب کاملی بودتشکر

  پاسخ
  ناشناس آذر ۳۰, ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵ ق٫ظ

  مقاله جالبی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب