۱۰ روانشناس معروف جهان | تاثیرگذارترین روانشناسان دنیا

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

وسعت و تنوع روانشناسی را می توان با نگاهی به برخی از مشهورترین متفکران آن مشاهده کرد. در حالی که هر نظریه پرداز ممکن است بخشی از یک مکتب فکری مهم باشد، هر کدام دیدگاه منحصر به فردی را به حوزه روانشناسی آورده‌اند.
فهرست زیر تصویری از ۱۰ روانشناس برجسته و مهم‌ترین مشارکت آن‌ها در این زمینه را ارائه می‌دهد. این فهرست که با استفاده از مطالعه دقیق “۱۰۰ روانشناس برجسته قرن بیستم” به عنوان یک راهنما تهیه شده است، به هیچ وجه جامع نیست. در عوض، هدف این فهرست ارائه نگاهی اجمالی به برخی از دیدگاه‌های نظری اصلی است که نه تنها بر روان‌شناسی، بلکه بر فرهنگ بزرگ‌تر نیز تأثیر گذاشته‌اند.

 

فهرست مطالب
 •  

  ۱- بی اف اسکینر (B. F. Skinner)

  رفتارگرایی سرسخت بی.اف.اسکینر او را به نیرویی مسلط در روانشناسی و تکنیک‌های درمانی بر اساس نظریه‌های او تبدیل کرد. اصلاح رفتار و اقتصاد نشانه، امروزه نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. اسکینر به خاطر مفاهیم شرطی‌سازی عامل و برنامه‌های تقویتی به یاد می‌آید.

  bf-skinner

  ۲- ژان پیاژه (Jean Piaget)

  نظریه رشد شناختی ژان پیاژه تأثیر عمیقی بر روانشناسی، به ویژه درک رشد فکری کودکان داشت. تحقیقات او به رشد روانشناسی رشد، روانشناسی شناختی، معرفت شناسی ژنتیکی و اصلاحات آموزشی کمک کرد.
  آلبرت انیشتین زمانی مشاهدات پیاژه در مورد رشد فکری و فرآیندهای فکری کودکان را به عنوان یک کشف توصیف کرد: «به همین سادگی، فقط یک نابغه می‌توانست به آن فکر کند».

  jean-piaget

  ۳- زیگموند فروید (Sigmund Freud)

  وقتی مردم به روانشناسی فکر می‌کنند، بسیاری به زیگموند فروید فکر می‌کنند. کار او از این باور حمایت می‌کرد که همه بیماری‌های روانی دلایل فیزیولوژیکی ندارند. او همچنین شواهدی ارائه کرد که نشان می‌دهد تفاوت‌های فرهنگی بر روان‌شناسی و رفتار تأثیر می‌گذارد. کار او به درک ما از رشد انسانی، شخصیت، روانشناسی بالینی و روانشناسی غیرعادی کمک کرد.

  Sigmund-Freude

  ۴- آلبرت بندورا (Albert Bandura)

  کار آلبرت بندورا بخشی از انقلاب شناختی در روانشناسی در نظر گرفته می‌شود که در اواخر دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. نظریه یادگیری اجتماعی بندورا بر اهمیت یادگیری مشاهده‌ای، تقلید و مدل سازی تاکید می‌کند.
  بندورا در کتاب خود با عنوان «نظریه یادگیری اجتماعی» در سال ۱۹۷۷ توضیح داد: «یادگیری بسیار پر زحمت خواهد بود، البته خطرناک نیست، اگر افراد مجبور باشند تنها به تأثیرات اعمال خود متکی باشند تا به آن‌ها اطلاع دهند که چه کاری انجام دهند».

  Albert-Bandura

  ۵- لئون فستینگر (Leon Festinger)

  لئون فستینگر نظریه‌های ناهماهنگی شناختی و مقایسه اجتماعی را برای توضیح راه‌هایی که شرایط اجتماعی بر رفتار انسان تأثیر می‌گذارد، توسعه داد.
  ناهماهنگی شناختی حالت ناراحتی است که هنگام داشتن دو باور متضاد احساس می‌کنید. ممکن است سیگار بکشید حتی اگر می‌دانید برای سلامتی شما مضر است.
  نظریه مقایسه اجتماعی او می‌گوید که شما ایده‌های خود را با مقایسه آن‌ها با آنچه دیگران باور دارند ارزیابی می‌کنید. همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که به دنبال افرادی بگردید که در باورها و ارزش‌های شما مشترک باشند.

  leon-ferstinger

  ۶- ویلیام جیمز (William James)

  روانشناس و فیلسوف ویلیام جیمز اغلب به عنوان پدر روانشناسی آمریکایی شناخته می‌شود. آموزه‌ها و نوشته‌های او به تثبیت روانشناسی به عنوان یک علم کمک کرد. از جمله دستاوردهای بسیار او، انتشار متن ۱۲۰۰ صفحه ای «اصول روانشناسی» بود که به سرعت در این زمینه به یک اثر کلاسیک تبدیل شد.

  william-james

  ۷- ایوان پاولوف (Ivan Pavlov)

  ایوان پاولوف فیزیولوژیست روسی بود که تحقیقاتش روی رفلکس‌های شرطی و شرطی سازی کلاسیک بر ظهور رفتارگرایی در روانشناسی تأثیر گذاشت. روش‌های آزمایشی پاولوف به دور شدن روان‌شناسی از درون‌نگری و ارزیابی‌های ذهنی به اندازه‌گیری عینی رفتار کمک کرد.

  Ivan-Pavlov

  ۸- کارل راجرز (Carl Rogers)

  کارل راجرز بر پتانسیل انسانی تأکید داشت که تأثیر زیادی بر روانشناسی و آموزش داشت. او با درمان مشتری محور خود به یکی از متفکران اصلی اومانیست تبدیل شد و تأثیری نامشخص در درمان داشت.
  دخترش، ناتالی راجرز او را به عنوان “الگویی برای شفقت و آرمان‌های دموکراتیک در زندگی خود و در کارش به عنوان یک مربی، نویسنده و درمانگر” توصیف کرد.

  carl-rogers-toolshero

  ۹- اریک اریکسون (Erik Erikson)

  نظریه مرحله‎‌ای رشد روانی-اجتماعی اریک اریکسون به ایجاد علاقه و تحقیق در مورد رشد انسان در طول عمر کمک کرد. اریکسون، روانشناس خود که با آنا فروید مطالعه کرده بود. نظریه روانکاوی را با کاوش در رشد در طول زندگی، از جمله رویدادهای کودکی، بزرگسالی و پیری گسترش داد.

  erik erikson

  ۱۰- لو ویگوتسکی (Lev Vygotsky)

  لو ویگوتسکی هرگز در طول زندگی‌اش به شهرت دست نیافت. دلیل عدم شهرت آن این موضوع است که بسیاری از نوشته‌های او تا همین اواخر برای جهان غرب غیرقابل دسترس باقی مانده بود.

  lev-vygotskyاز دهه ۱۹۶۰ و تا دهه ۱۹۹۰ بسیاری از نوشته‌های او از روسی ترجمه شد، اما آثار او در دهه‌های اخیر به‌ویژه در زمینه‌های روان‌شناسی تربیتی و رشد کودک بسیار تأثیرگذار بوده است.
  در حالی که مرگ زودهنگام او در سن ۳۸ سالگی کارش را متوقف کرد، او به یکی از پربارترین روانشناسان قرن بیستم تبدیل شد.

  سوالات متداول

  1. پدر و مادر علم روانشناسی در جهان چه کسانی هستند؟
   ویلهلم وونت و مارگارت فلوی واشبرن به عنوان پدر روانشناسی و مادر روانشناسی شناخته شده‌اند.
  2. متن ۱۲۰۰ صفحه‌ای اصول روانشناسی اثر کدام روانشناس است؟
   این اثر به ویلیام جیمز تعلق دارد.
  3. جان بی واتسون در چه حوزه‌ای از روانشناسی فعالیت می‌کرد؟
   جان بی واتسون هم یکی از بهترین روانشناسان جهان بود که مکتب روانشناختی رفتارگرایی را تاسیس کرد. زمینه تحقیق و پژوهش او تربیت کورک، تبلیغات و رفتار حیوانات بود.
  4. کدامیک از روانشناسان بر این باور بود که می‌تواند ذهن انسان را با استفاده از مدل پردازی اطلاعات درک کند؟
   روانشناس جورج آرمیتاژ میلر بود که این نظریه را داد.
  5. کدامیک از روانشناسان معروف جهان تحقیقاتش روی رفلکس های شرطی و شرطی سازی کلاسیک بر ظهور رفتارگرایی در روانشناسی بود؟
   ایوان پاولوف

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  سعید آذر ۳۰, ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۳ ق٫ظ

  خیلی خوب بود اما کاش برای هرکدام از این روانشناسان هم یک توضیح مفصل تر مینوشتید

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب