تست طرحواره های یانگ (آنلاین) | انواع طرحواره ها و تکنیک‌های طرحواره درمانی

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی تالیف شده است.

طرحواره ها (تله های زندگی یا تله های شخصیتی) باورهای بنیادین در وجود افراد هستند که از دوران کودکی در وجود فرد شکل گرفته و باعث ایجاد الگوهای رفتاری خاص در فرد می‌شوند. طرحواره درمانی و تست طرحواره ها اولین بار توسط «جفری یانگ» معرفی شد. امروزه طرحواره درمانی به عنوان یکی از درمان‌های موثر در اختلالات شخصیتی و سایر اختلالات روانی شناخته می‌شود.

 

آزمون آنلاین طرحواره یانگ: کلیک کنید!

 

فهرست مطالب

طرحواره درمانی چیست؟

«طرحواره درمانی» یکی از درمان‌های جدید با رویکردی جامع است که ترکیبی از درمان رفتاری شناختی (CBT)، روانکاوی، نظریه دلبستگی و درمان هیجان مدار است. این رویکرد یک رویکرد جامع با هدف درمان اختلالات شخصیتی و سایر مشکلاتی است که به سایر روش‌های درمانی پاسخ نمی‌دهند. طرحواره درمانی اولین بار توسط «جف یانگ» (Jeff Young) در سال ۱۹۹۰ معرفی شد و بعد از آن چندین باز تجدید نظر و اصلاح شده است.

در طرحواره درمانی شما به کمک روانشناس طرحواره هایتان را (اغلب طرحواره‌های ناسازگار) می‌شناسید. در صورتی که نیازهای عاطفی کودک براورده نشود منجر به ایجاد الگوهایی در فرد می‌شود که باعث ایجاد «طرحواره‌ها» می‌شوند. این طرحواره ها می‌توانند زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده و در صورتی که شناسایی و درمان نشوند منجر به رفتارهایی می‌شوند که برای فرد ایجاد مشکل و دردسر می‌کنند.

جفری یانگ در همین زمینه کتاب مشهوری را به نام «زندگی خود را دوباره بیافرینید!» تالیف کرده است. در این کتاب به بررسی این موضوع پرداخته می‌شود که چطور می‌توان خود را از شر الگوهای منفی در زندگی رها کرد. این کتاب که با دیدگاه علمی و براساس تجارب بالینی نوشته شده است به خوانندگان خود کمک می‌کند تا «تله‌های زندگی» خود را بشناسند.

طرحواره درمانی تلاش می‌کند به شما یاد بدهد نیازهای عاطفیتان را از راه سالم براورده کنید. در ادامه این مقاله با طرحواره های جفری یانگ و شیوه طرحواره درمانی بیشتر آشنا می‌شوید.

نیازهای اساسی کودکان کدامند؟

یکی از بزرگ‌ترین عواملی که در ایجاد طرحواره ها نقش دارد عدم رفع نیازهای عاطفی اساسی در دوران کودکی است.

نیازهای عاطفی اصلی در دوران کودکی عبارتند از:

 • احساس امنیت و دلبستگی ایمن
 • آگاهی نسبی به هویت و خودمختاری
 • آزادی بیان احساسات و نیازها
 • توانایی بازی کردن و مستقل بودن
 • محدودیت‌های امن و متناسب با سن

همچنین چهار نوع تجربه منفی می‌توانند باعث شکل گیری طرحواره ها شوند. این تجارب عبارتند از:

 1. نیازهای برآورده نشده: زمانی که کودک از مراقبین اولیه خود حمایت عاطفی کافی دریافت نکرده و در رفع نیازهای عاطفی اساسی‌اش دچار کمبود می‌شود.
 2. آسیب‌ها و قربانی شدن در دوران کودکی: موقعیت هایی که کودک ضربه‌های روحی، سوء استفاده یا فشارهای مشابه را تجربه کرده است.
 3. حمایت بیش از حد یا نداشتن محدودیت: در این موقعیت والدین بیش از حد حمایت‌گر یا بیش از حد مشغول بوده‌اند؛ در هر دو حالت حد و مرزهای مناسبی برای کودک قرار داده نشده است.
 4. همانند سازی یا درونی سازی انتخابی: در این شرایط کودک برخی از رفتارها و نگرش‌های والدین خود را به طور انتخابی جذب کرده و برخی از آن‌ها را درونی سازی می‌کند. بعضی از این رفتارها تبدیل به طرحواره و برخی دیگر تبدیل به خلق و خو می‌شوند.
آسیب های کودکی و طرحواره ها

حوزه های طرحواره های ناسازگار اولیه کدامند؟

طرحواره‌ها در کودکی شکل می‌گیرند و نسبت به تغییر مقاوم هستند. اما اگر مدیریت نشوند می‌تواند منجر به الگوهای منفی و تعاملات ناسالم شوند. وقتی یک طرحواره در وجود شما شکل می‌گیرد می‌توانند به صورت ناخودآگاه افکار و اعمال شما را تحت تاثیر قرار دهد تا از ایجاد اضطراب روانی اجتناب کند. با اینکه این امر به نظر مفید می‌آید اما راه‌های مقابله با مسائل که طرحواره‌ها در ما ایجاد می‌کنند اغلب ناسالم و آسیب زننده هستند.

بسیاری از افراد بیش از یک طرحواره دارند. متخصصان ۱۸ طرحواره مختلف را شناسایی کرده‌اند اما همه آن‌ها در پنج حوزه کلی قرار می‌گیرند. حوزه های طرحواره ها عبارتند از:

حوزه ویژگی‌ها
طرد و جدایی شامل طرحواره‌هایی که ایجاد روابط سالم را دشوار می‌سازد.
خودمختاری و عملکرد مختل شامل طرحواره‌هایی که عملکرد مستقل فرد را در جامعه مختل می‌کنند.
مرز‌های مختل شامل طرحواره‌هایی که خودانضباطی و توانایی احترام به حد و مرزها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
هدایت شدن توسط دیگران طرحواره‌هایی که باعث اولویت دادن نیازهای دیگران به نیازهای خود می‌شوند.
هوشیاری افراطی و بازداری طرحواره‌هایی که باعث اجتناب از شکست و اشتباه از طریق هوشیاری بیش از حد، قواعد، عدم توجه به علایق و احساسات می‌شوند.
پنج حوزه اصلی طرحواره‌ها در نظریه طرحواره یانگ

انواع طرحواره ها

در ادامه هر یک از طرحواره‌های ۱۸ گانه را شرح می‌دهیم:

‌۱- طرحواره های طرد و جدایی

طرحواره توضیح
رهاشدگی / بی ثباتی
 • غیر قابل پیشبینی یا غیرقابل اتکا بودن مراقبین اولیه کودک باعث ایجاد چنین طرحواره‌هایی می‌شود.
 • باور بنیادین این افراد آن است که دیگران غیرقابل پیشبینی و از نظر عاطفی ناپایدار هستند، ممکن است به زودی بمیرند، آن‌ها را ترک کنند یا به دنبال شخص بهتری بروند؛ در نتیجه نمی‌توانند حمایت عاطفی و عشق کافی را برای آن‌ها فراهم کرده و ارتباط موثری با آن‌ها برقرار کنند.
بی اعتمادی / بدرفتاری
 • افراد دارای این طرحواره باور دارند که دیگران به آن‌ها آسیب می‌زنند، از آن‌ها سو استفاده می‌کنند، خیانت می‌کنند، دروغ می‌گویند یا با احساساتشان بازی می‌کنند.
 • باور بنیادین این افراد آن است که آسیب از سوی دیگران عمدی بوده و در حق آن‌ها بی عدالتی صورت گرفته است.
 • آن‌ها همواره تصور می‌کنند که در نهایت به آن‌ها خیانت می‌شود یا در حق آن‌ها کوتاهی صورت می‌گیرد.
محرومیت هیجانی
 • باور بنیادین این افراد آن است که نیازشان به دریافت حمایت عاطفی از دیگران هیچگاه به اندازه کافی برآورده نمی‌شود. سه نوع اصلی محرومیت عبارتند از:
۱- محرومیت توجه، محبت و همراهی
۲- محرومیت همدلی
۳- محرومیت حمایت
نقص و شرم
 • باور بنیادین این افراد آن است که در جنبه‌های مهم زندگی بد یا حقیر هستند، نقص دارند یا بی ارزش هستند.
 • باور آن‌ها این است که کسی دوستشان ندارد، نسبت به انتقاد، طرد، سرزنش و مقایسه شدن حساس هستند و نسبت به نقص‌هایشان (نقص‌های عمومی و خصوصی) احساس شرم دارند.
بیگانگی / انزوای اجتماعی
 • این افراد باور دارند که از جامعه جدا شده‌اند و با دیگران فرق دارند یا در هیچ گروه اجتماعی جای نمی‌گیرند.
طرحواره‌های طرد و جدایی

۲- طرحواره های خودمختاری و عملکرد مختل

طرحواره توضیح
وابستگی / بی کفایتی
 • باور این افراد آن است که در انجام مسئولیت‌های رومزه خود به شکل صحیح بدون کمک گرفتن از دیگران ناتوان هستند (مثلاً مراقبت از خود، حل مسائل روزمره، انجام وظایف جدید، تصمیم گیری صحیح یا قضاوت درست).
 • این افراد اغلب خود را نیازمند به کمک می‌بینند.
آسیب پذیری
 • ترس غیرعادی از اینکه هر لحظه ممکن است یک فاجعه رخ دهد و اجتناب از آن غیرممکن است. ترس در این افراد ناشی از موارد زیر است:
 1. ترس از بیماری (سکته قلبی، ایدز و …)
 2. ترس از بیماری‌های روانی
 3. ترس‌های بیرونی (مثلاً مورد حمله مجرمان قرار گرفتن، سقوط هواپیما، زلزله یا سقوط آسانسور)
خویشتن گرفتار و تحول نیافته
 • این افراد آنقدر به افراد نزدیک خود (اغلب یکی از والدین یا هر دو) وابستگی عاطفی دارند که فردیت و موجودیت اجتماعی خود را از دست می‌دهند.
 • باور بنیادین اغلب این افراد آن است که نمی‌توانند بدون حمایت یکدیگر شاد باشند یا به زندگی ادامه دهند.
 • همچنین ممکن است احساس کنند هویت خود را از دست داده‌اند.
 • احساس پوچی، سردرگمی و در موارد شدیدتر مورد سوال قرار دادن وجود انسان از نشانه‌های این طرحواره است.
شکست
 • باور بنیادین این افراد آن است که شکست خورده‌اند یا شکست آن‌ها حتمی است؛ آن‌ها باور دارند که نسبت به همسالان و رقیبان خود در مدرسه، محیط کار یا رقابت‌های ورزشی عقب‌تر هستند.
 • آن‌ها باور دارند احمق، ناکافی، بی استعداد و نادان هستند و از دیگران کمتر موفق هستند.
طرحواره های خودمختاری و عملکرد مختل

۳- طرحواره های مرزهای مختل

طرحواره توضیح
استحقاق / بزرگ منشی
 • این فرد باور دارد که از دیگران برتر است و باید حق و حقوق خاصی به او تعلق بگیرد. این افراد نسبت به اصول تعاملات اجتماعی پایبند نیستند و بر این امر که دیگران باید هر چه را می خواهند برایشان فراهم کنند (فارغ از اینکه خواسته‌هایشان واقع بینانه یا قابل دستیابی هست یا خیر) پافشاری می‌کنند.
 • ممکن است به طرز غیر واقع بینانه‌ای بر برتری خود پافشاری کنند یا در برخی موارد بیش از حد با دیگران رقابت کنند یا تلاش کنند بر دیگران تسلط پیدا کرده و رفتارهای آن‌ها را کنترل کنند؛ بدون توجه به اینکه خواسته‌ها و نیازهای آن‌ها چیست.
خویشتنداری و خودانضباطی ناکافی
 • این افراد در خودکنترلی و تحمل شکست‌هایشان در راه رسیدن به اهداف شخصی مشکل دارند. آن‌ها از ابراز احساسات خود اجتناب می‌کنند.
 • در حالت خفیف‌تر این طرحواره باعث می‌شود فرد از درد، تعارض یا قبول مسئولیت به قیمت از دست دادن رضایت شخصی، تعهد یا انسجام شخصیتی اجتناب کند.
طرحواره های مرزهای مختل

۴- طرحواره های هدایت شدن توسط دیگران

طرحواره توضیح
اطاعت
 • این طرحواره‌ها باعث می‌شود افراد بیش از حد در برابر دیگران تسلیم شوند و اجازه دهند بر آن‌ها تسلط یابند تا از عصبانیت، طرد شدن و تنبیه اجتناب کنند.
 • این افراد معمولاً تصور می‌کنند نیازها، نظرات و احساساتشان برای دیگران مهم نیست و این باور خود را به شکل اطاعت بیش از حد بروز می‌دهد که اغلب منجر به عصبانیت، رفتارهای پرخاشگرانه، از دست دادن کنترل روی احساسات، دردهای روان تنی، پس زدن محبت و سوء مصرف مواد می‌شود.
ایثار
 • این طرحواره باعث می‌شود فرد بیش از حد روی رفع نیازهای دیگران تمرکز کند تا رضایت آن‌ها را به دست آورد.
 • آن‌ها این کار را برای اجتناب از ناراحتی دیگران، اجتناب از احساس گناه یا خودخواه بودن یا حفظ رابطه خود با افرادی که تصور می‌کند به آن‌ها نیازمند هستند انجام می‌دهند.
 • این طرحواره گاهی منجر به این احساس می‌شود که نیازهای خود فرد به قدر کافی ارضا نمی‌شود و افرادی که او از آن ها مراقبت می‌کند از او می‌رنجند.
پذیرش جویی / جلب توجه
 • این افراد اصرار بیش از حدی روی دریافت تایید، توجه و شناخته شدن از سوی دیگران دارند تا در عوض بتوانند احساس امنیت کرده و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند.
 • اعتماد به نفس چنین افرادی به جای اتکا به ارزش‌های فردی،‌ وابسته به عکس‌العمل‌ها و نظرات دیگران است.
 • گاهی این افراد اصرار بیش از حدی روی ظاهر، مورد تایید قرار گرفتن در اجتماع، پولدار بودن یا موفقیت دارند تا بتوانند تایید، تحسین و توجه بیشتری بگیرند.
طرحواره های هدایت شدن توسط دیگران

۵- طرحواره های هوشیاری افراطی و بازداری

طرحواره توضیح
بدبینی / منفی گرایی
 • این افراد تمرکز زیادی روی جنبه‌های منفی زندگی (فقدان، مرگ، ناامیدی، درد، تعارض، عذاب وجدان، مشکلات حل نشده، اشتباهات، خیانت و … ) دارند و جنبه‌های مثبت زندگی را نادیده گرفته یا کم ارزش می‌بینند.
 • این افراد همیشه فکر می‌کنند که مسائل مالی، کاری و روابط بین فردی آن‌ها به تدریج به بیراهه می‌رود یا جنبه‌های مثبت زندگیشان در نهایت فرو می‌پاشد.
 • این افراد همیشه می‌ترسند اشتباهاتی را مرتکب شوند که منجر به ورشکستگی مالی، فقدان و مورد سوء استفاده قرار گرفتن شود.
 • از آنجا که نتایج منفی احتمالی در ذهن این افراد بیش از حد بزرگنمایی می‌شود، آن‌ها دچار نگرانی‌های مزمن، احتیاط بیش از حد، شک و تردید یا شکایت کردن هستند.
بازداری هیجانی
 • بازداری اعمال، احساسات یا روابط برای اجتناب از طرد شدن، احساس شرم، احساس عدم پذیرش توسط دیگران یا از دست دادن کنترل تکانه‌های شخصی انجام می‌شود.
 • بازداری خشم، بازداری تکانه‌های مثبت (مثل محبت یا خوشحالی)، مشکل در بیان نیازها و یا آسیب پذیری و تاکید بیش از حد بر منطق و نادیده گرفتن احساسات از انواع بازداری هیجانی هستند.
معیارهای سختگیرانه / انتقادی
 • باور بنیادین این افراد آن است که باید استانداردهای سطح بالای رفتاری و عملکردی را که برای خود تعیین کرده‌اند برآورده سازند تا از مورد نقد قرار گرفتن اجتناب کنند.
 • این طرحواره باعث احساس فشار، تلاش بیش از حد و بی وقفه و انتقاد بیش از حد از خود و دیگران می‌شود.
 • معیارهای این افراد شامل کمال‌گرایی (توجه بیش از حد به جزئیات یا دست کم گرفتن عملکرد خود)، قوانین سختگیرانه در زندگی (معیارهای اخلاقی، فرهنگی و مذهبی غیر واقع بینانه و سختگیرانه) و درگیر شدن بیش از حد در کار برای دستیابی بیشتر به موفقیت است.
 • تنبیه
باور بنیادین این افراد آن است که دیگران برای اشتباهاتشان باید تنبیه شوند. این افراد در صورتی که انتظارات و استانداردهایشان توسط خود یا دیگران برآورده نشود عصبانی و بی‌قرار شده و خود و دیگران را مستحق تنبیه می‌دانند.
بخشیدن خود یا دیگران توسط این افراد سخت است چرا که در همدلی با دیگران یا پذیرش نقص‌های دیگران ناتوان هستند.
طرحواره‌های هوشیاری افراطی و بازداری

سبک‌های مقابله‌ای طرحواره‌ ها

در نظریه طرحواره یانگ به عکس‌العمل‌های فرد به طرحواره‌ها سبک مقابله‌ای گفته می‌شود. سبک‌های مقابله‌ای طرحواره های یانگ که شامل افکار، احساسات و رفتارها می‌شوند به عنوان راهی برای اجتناب از درد و تجربه احساسات ناشی از یک طرحواره خاص به وجود می‌آیند.

سبک‌های مقابله‌ای در دوران کودکی مفید بودند؛ چرا که می‌توانستند ما را نجات دهد. اما در جوانی می‌توانند طرحواره‌ها را فعال کنند.

قانون خاصی درباره سبک مقابله‌ای و یک طرحواره خاص وجود ندارد. در واقع سبک‌های مقابله‌ای ارتباط زیادی با خلق و خوی فرد یا سبک‌های مقابله‌ای که از والدین خود آموخته است دارند.

همچنین سبک‌های مقابله‌ای از فردی به فرد دیگر با هم تفاوت دارند. ممکن است دو نفر به یک طرحواره پاسخ مشابه یا کاملاً متفاوتی بدهند. همچنین در طول زمان ممکن است سبک مقابله‌ای یک فرد در برابر یک طرحواره تغییر کند.

سه سبک مقابله ای در نظریه طرحواره های یانگ عبارتند از:

۱- سبک مقابله‌ای تسلیم

در این سبک مقابله‌ای فرد طرحواره را می پذیرد و در برابر آن تسلیم می‌شود. در نتیجه رفتارهایی را بروز می دهد که باعث قدرتمندتر شدن یا ادامه یافتن الگوی طرحواره می‌شود.

مثلاً اگر در کودکی در پاسخ به نادیده گرفته شدن عاطفی سبک مقابله‌ای تسلیم را در پیش گرفته باشید، ممکن است در بزرگسالی هم وارد رابطه ای شوید که از نظر عاطفی نادیده گرفته می‌شوید.

۲- سبک مقابله‌ای اجتناب

در این سبک مقابله‌ای فرد تلاش می کند از فعالیت‌ها یا موقعیت‌هایی که باعث فعال شدن طرحواره یا احساس آسیب پذیر بودن در او می‌شوند دوری کند.

اجتناب از طرحواره می‌تواند باعث افزایش احتمال سوء مصرف مواد، رفتارهای پرخطر یا تکانشی و سایر رفتارهای ناسالم برای پرت کردن حواس و اجتناب از طرحواره شود.

۳- جبران افراطی

در این سبک مقابله‌ای فرد تلاش می کند تا در جهت کاملاً مخالف با طرحواره‌اش عمل کند. ممکن است این کار یک پاسخ درست به طرحواره ها به نظر بیاید اما جبران افراطی معمولاً بیش از حد مشکل ساز می‌شود.

جبران افراطی می‌تواند باعث اعمال و رفتارهای تهاجمی، واکنش‌های شدید یا بی عاطفگی شده و ارتباط فرد را با اطرافیانش تحت تاثیر قرار دهد.

‌‌

سبک‌های طرحواره ها

در طرحواره درمانی «سبک» به ذهنیتی گفته می‌شود که وضعیت عاطفی کنونی و نحوه تعامل فرد با آن را شامل می‌شود. به بیان دیگر یک سبک ترکیبی از طرحواره‌های فعال و سبک‌های مقابله‌ای است. سبک‌های طرحواره ها به روانشناس کمک می‌کنند تا طرحواره‌ها را گروه‌بندی کرده و آن‌ها را به عنوان یک وضعیت ذهنی مستقل (به جای ویژگی‌های فردی) در نظر بگیرد.

سبک‌های طرحواره ای در چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • سبک کودک: احساسات و رفتارهای کودکانه
 • سبک‌های مقابله‌ای ناسازگار: تلاش برای اجتناب از آسیب دیدن عواطف که در نهایت منجر به تقویت طرحواره می‌شود.
 • سبک‌های والدین ناسازگار: درونی سازی صدای والدین متوقع، منتقد یا تنبیه‌گر
 • سبک بزرگسال سالم: عملکرد سالم فرد

هدف طرحواره درمانی چیست؟

در طرحواره درمانی به کمک درمانگر:

 • طرحواره ها را شناخته و شروع به درمان آن‌ها می‌کنید.
 • سبک‌های مقابله‌ای را که بر سر راه نیازهای عاطفی قرار گرفته‌اند شناسایی می‌کنید.
 • الگوهای رفتاری و احساسی که در نتیجه طرحواره‌ها ایجاد شده‌اند تغییر می‌دهید.
 • یاد می‌گیرید چطور برای رفع نیازهای عاطفی اساسی خود از طریق سالم اقدام کنید.
 • یاد می‌گیرید زمانی که یک نیازتان برآورده نمی‌شود چطور با استرس و فشار روانی حاصل از آن مقابله کنید.

در نهایت همه این‌ها به شما کمک خواهند کرد تا یک شخصیت بزرگسال سالم و قوی را بسازید.

تکنیک‌های طرحواره درمانی

طرحواره درمانگرها از تکنیک‌های مختلفی در روند درمان استفاده می‌کنند. این تکنیک ها در برخی افراد و برای درمان برخی طرحواره‌ها بهتر از سایرین عمل می‌کنند. اگر یک تکنیک خاص روی شما کار نمی‌کند بهتر است از تراپیست خود بخواهید تا تکنیک خود را تغییر دهد.

تکنیک‌های درمان طرحواره ها در چهار بخش دسته‌بندی می‌شوند:

۱- احساسی

تکنیک‌های احساسی به شما کمک می‌کنند تا احساساتتان را تجربه کرده و در فضای امن درمان آن‌ها را ابراز کنید. یکی از تکنیک‌های رایج احساسی «تکنیک رول پلی» است.

۲- بین فردی

تکنیک‌های بین فردی کمک می کنند رابطه‌هایتان را ارزیابی کنید و نحوه اثرگذاری طرحواره‌ها را بر آن‌ها ارزیابی کنید. مشاهده طرحواره ها و پاسخ شما به آن‌ها در روند درمان به شما کمک می‌کنند الگوهای مشابه را در زندگیتان بشناسید.

۳- شناختی

تکنیک‌های شناختی به شناخت و به چالش کشیدن الگوهای فکری خطرناک ناشی از طرحواره‌ها کمک می کنند. تجارب زندگی به همراه درمانگر بررسی می‌شوند تا شواهدی مبنی بر وجود طرحواره پیدا شود.

۴- رفتاری

تکنیک‌های رفتاری کمک می‌کنند تا یاد بگیرید انتخاب‌های مثبت و سالمی داشته باشید. این کار با تغییر الگوهای رفتاری ناشی از سبک‌های مقابله‌ای انجام می‌شود.

برای تغییر الگوهای رفتاری شاید نیاز باشد از طریق رول پلی یا صحبت کردن درباره مشکل و راه حل آن با روانشناس مهارت‌های ارتباطیتان را تقویت کنید. همچنین ممکن است تمرین‌هایی به شما داده شود.

تست طرحواره یانگ

تست طرحواره درمانی یانگ توسط جفری یانگ برای کمک به روانشناسان در شناسایی طرحواره ها ابداع شده است. تست طرحواره یانگ فرم کوتاه شامل ۷۵ سوال است. از تست طرحواره ۷۵ سوالی برای شناسایی ۱۵ طرحواره استفاده می‌شود.

تست طرحواره یانگ فرم بلند دارای ۲۰۵ سوال است و برای شناسایی طرحواره های هجده گانه از آن استفاده می‌شود.

 

اجرای تست طرحواره یانگ

برای انجام تست طرحواره یانگ به صورت آنلاین روی لینک زیر کلیک کنید:

آزمون آنلاین طرحواره یانگ

منابع:

 1. Schema Therapy
 2. Health Line

برای رزرو نوبت از روانشناسان به صورت غیرحضوری و آنلاین روی دکمه زیر کلیک کنید:

لیست روانشناسان

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب