یا نام متخصص را جستجو کنید

نتیجه جستجوی متخصص (برحسب فیلترها): جراح مغز و اعصاب − همه حوزه‌های کاری - همه شهر‌ها - بیمه بانک کشاورزی

موردی یافت نشد
  • 1
موردی یافت نشد :(
  • 1

هر آنچه نیاز است راجع به جراح مغز و اعصاب بدانید

 

تخصص جراحی مغز و اعصاب(نوروسرجری)

جراحی مغز و اعصاب شاخه ای از علم پزشکی می باشد که به  مشکلات سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) ، سیستم عصبی محیطی، سیستم عصبی اتونوم یا خودکار و ساختار های حفاظت کننده آنها ، مثل جمجمه و ستون فقرات می پردازد. و پس از تشخیص اقدامات لازم برای درمان جراحی و مراقبت های بعد از آن را انجام می دهد.

از اشتباه افراد ندانستن تفاوت رشته های تخصصی اعصاب و روان، داخلی مغز و اعصاب و جراحی مغز و اعصاب است که لازم به ذکر است متخصص اعصاب و روان همان روانپزشک است که به مشکلات منتال مثل شخصیت و خلق و خو و .. می پردازد. در رشته تخصص داخلی مغز و اعصاب(نورولوژی)بیماری هایی بحث می شوند که نیاز به درمان جراحی ندارند (مثلا ام اس)، ولی در نوروسرجری بحث جراحی برای درمان مطرح است.

پزشک عمومی بعد از اتمام دوره هفت ساله ، بعد از شرکت در آزمون دستیاری و قبولی ، طی یک دوره ۵ الی ۶ ساله آموزش های لازم جهت درمان را فرا می گیرد که همان طور که گفته شد اکثر آنها جز واحد های جراحی هستند.

بيماري‌هايي كه در حيطه كار جراحان مغز و اعصاب (نوروسرجن ها) قرار دارد شامل:
 - تومورهاي مغزي
 - ضربه مغزی
- برخي خونريزي‌هاي مغزي مانند خونريزي‌هاي ناشي از اختلالات عروقي مغز
 - دررفتگي ديسك در سراسر ستون فقرات
 - تنگي كانل نخاعي ستون فقرات
 - ضربه هاي ستون فقرات و آسيب هاي نخاعي - تومور‌هاي نخاعي
 - تومورها و ضايعات اعصاب محيطي
  - دردهاي غير قابل كنترل مانند دردهاي بيماران سرطاني و يا دردهاي ناشي از آسيب‌هاي نخاعي
 - عفونت هاي مغز و نخاع
و .... 

از شایع ترین موارد مراجعه در این تخصص ، ضربه به سر (طی تصادفات ، سقوط و ) هستند که در خیلی از موارد منجر به خون ریزی های داخلی مغزی می شوند و خیلی فوری نیازمند مداخله جراحی هستند.
تومورهای مغزی نیز مورد دیگری هستند که گاهی تصادفی توسط پزشک عمومی یا سایر تخصص ها تشخیص و ارجاع داده می شوند. علایمی مثل سردردهای شدید که اغلب ناگهانی ایجاد می شوند ، استفراغ ناگهانی ،اختلالات بینایی یا بویایی ،اختلالات شناختی، ضعف پیشرونده در یک سمت بدن می توانند علایم هشدار باشند. البته قطعا این به آن معنا نیست که هر سردردی نشانه تومور مغزی است، ولی در صورتیکه چند علامت را با هم دارید یا سیر افزاینده در آنها حس می کنید، به سادگی از کنار آن نگذرید و درد را با مسکن خاموش نکنید.  ابتدا به متخصص نورولوژی مراجعه کنید تا علایم را بررسی کند و در صورت لزوم سی تی اسکن یا ام ار ای درخواست کند و روند تشخیص کامل انجام شود و در پروسه درمان در صورتی که نیازمند مداخله نوروسرجن باشد، ارجاع توسط ایشان انجام می شود.