لوگو پزشک خوب
لوگو پزشک خوب
جستجوی پیشرفته
2
فوق تخصص روماتولوژی کودکان در شهرهای مختلف
محبوب ترین پزشکان فوق تخصص روماتولوژی کودکان پزشک خوب
دکتر فاطمه فرشته مهرگان - متخصص اطفال
فوق تخصص روماتولوژی کودکان
تهران
4.5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر ودوود جوادی پروانه - متخصص اطفال
فوق تخصص روماتولوژی کودکان
تهران
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر سید رضا رییس کرمی - متخصص اطفال
فوق تخصص روماتولوژی کودکان
تهران
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر بنفشه صداقت - متخصص اطفال
فوق تخصص روماتولوژی کودکان
اصفهان
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر عبدالرضا ملک - متخصص اطفال
فوق تخصص روماتولوژی کودکان
5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر رضا سینایی - متخصص اطفال
فوق تخصص روماتولوژی کودکان
کرمان
5
مشاهده اطلاعات بیشتر

هر آنچه نیاز است راجع به متخصص اطفال بدانید

متخصص اطفال

هر آنچه به سلامت کودکان تا سن پانزده سالگی مربوط است، در حیطه فعالیت متخصص کودکان قرار می‌گیرد.

سلامت فیزیکی، رفتاری و روانی همگی در این مقوله می‌گنجند.

یک پزشک بعد از اتمام دوره عمومی در آزمون تخصص شرکت می‌کند و در صورت قبولی در این رشته به مدت 4 سال در این تخصص آموزش می‌بیند.

مراحل رشد و نمو در کودکان با سرعتی بالاتر و متفاوت از بزرگسالان صورت می‌گیرد. همین طور آناتومی و فیزیولوژی آنها به ویژه در دوران نوزادی با بزرگسالان فرق دارد. لذا بررسی سلامت آنها با بزرگسالان متفاوت خواهد بود و بررسی آن نیازمند دانش ویژه است.

 

کارهایی که متخصص اطفال انجام میدهد:

 1. ارزیابی سلامت 

از همان بدو تولد چک کردن وضعیت سلامت نوزاد به عهده متخصص اطفال است که در اتاق زایمان صورت می‌گیرید. پس از تولد واکسن زدن و ثبت رشد و نمو شیرخوار و بررسی سرعت رشد را به عهده خواهد داشت. قد، وزن، دور سر در هر نوبت ویزیت تا 2 سالگی چک و ثبت خواهد شد.

علاوه بر تغییرات فیزیکی، ارزیابی رشد ذهنی کودک بر اساس جدول سنی انجام می‌شود. یعنی اینکه شیرخوار یا کودک در هر سن باید توانایی انجام چه کارهایی را داشته باشد.

 1. درمان بیماری ها

همانطور که پیشتر گفته شد از آنجایی که آناتومی بدن کودکان در مواردی متفاوت با بزرگسالان است، درمان بیماری ها در آنها متفاوت با بزرگسالان خواهد بود.

شایع ترین بیماری ها در شیرخواران و کودکان بیماری های عفونی است. بیماری هایی همچون سرماخوردگی های ویروسی و باکتریال، فارنژیت، اتیت مدیا یا همان عفونت گوش و سینوزیت.

تب در بچه ها مقوله ایی مهم است که به دنبال آن حتما باید به پزشک مراجعه شود. در موارد زیادی تب می‌تواند با تشنج همراه باشد یا علامت عفونت در مغز (مننژیت) باشد.

اسهال و استفراغ (گاستریت ها) نیز علایمی شایع در کودکان هستند که حتما نیازمند مراجعه به پزشک است. چرا که با توجه به حجم کم بدن کودکان، میزان آب بدن آنها کم است و طی اسهال و استفراغ، بدن  سریعا کم آب می‌شود که بسیار خطرناک است.

مساله دیگری که در مورد بیماری های کودکان وجود دارد دوز داروهای مصرفی است که کاملا با بزرگسالان متفاوت است. میزان داروی مصرفی کودکان باید بر اساس وزن آنها و توسط پزشک محاسبه و تجویز گردد. همچنین عدم درمان صحیح در مواردی، مثلا در فارنژیت استرپتوکوکی، که با تب، گلودرد، بدن درد، سرفه و علایمی شبیه به سرماخوردگی مشخص می‌شود می‌تواند زمینه ساز مشکلات قلبی (روماتیسم قلبی) شود. پس از کنار علایم سرماخوردگی در کودکان نباید به سادگی گذشت و حتما نیازمند درمان توسط پزشک است.

به طور کل تشخیص و درمان بیماری های کودکان با معاینه فیزیکی و در صورت نیاز آزمایشات بالینی و در مواردی استفاده از ابزار های پاراکلینیکی صورت می‌گیرد.

 

رشته های فوق تخصصی اطفال

با توجه به گستردگی فراوان این تخصص زیر شاخه های متنوعی برای آن وجود دارد که به طور اختصاصی تر به طب اطفال می‌پردازند که شامل موارد زیر است:

 • بیماری های کلیه کودکان (نفرولوژی اطفال(
 •  بیماری های خون اطفال
 • بیماری های عفونی کودکان
 • بیماری های قلب کودکان
 • بیماری های گوارش کودکان
 • بیماری های غدد و متابولیک کودکان
 • بیماری های ایمونولوژی و آلرژی کودکان
 • بیماری های روماتولوژی کودکان
 • بیماری های ریه کودکان
 • بیماری های اعصاب کودکان
 • فوق تخصص نوزادان

که مراجعه به آنها با توجه به تصمیم و تشخیص متخصص اطفال یا پزشک عمومی صورت می‌گیرد.