لوگو پزشک خوب
لوگو پزشک خوب
جستجوی پیشرفته
2
فیزیوتراپیست در شهرهای مختلف
محبوب ترین فیزیوتراپیست ها پزشک خوب

هر آنچه نیاز است راجع به فیزیوتراپیست بدانید

فیزیوتراپی

به طور کل در جریان صدمه ها و آسیب هایی که به علت های مختلف به بدن وارد می‌شود و یا به دنبال محدودیت هایی که اعمال جراحی برای فرد ایجاد می‌کند و هم چنین به دلیل اشکالات آناتومیکی مادرزادی، ممکن یک فرد به فیزیوتراپیست مراجعه کند.

رشته فیزیوتراپی از شاخه علم توانبخشی است و به درمان مشکلات سیستم عصبی-عضلانی و عضلانی-اسکلتی کمک می‌کند.

برای تحصیل در این رشته، فرد بعد از قبولی در کنکور سراسری و وارد شدن به رشته فیزیوتراپی در دانشگاه در مقطع لیسانس، می‌تواند تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه دهد.

کاربرد فیزیوتراپی در چه زمینه هایی است؟

رفع مشکلات ارتوپدی با فیزیوتراپی:

زندگی ماشینی امروز تحرک افراد را کم کرده است که این، اضافه وزن و مشکلاتی مثل آرتروز یا کمردرد را در پی دارد. همین طور، آسیب هایی مانند شکستگی ها و دررفتگی ها، پارگی تاندون و صدمات مفصلی، بعد از اتمام دوره درمان، محدودیت حرکتی ایجاد می‌کنند که با فیزیوتراپی تا درصد بالایی قابل برگشت هستند.

فیزیوتراپی ورزشی:

از شاخه های پرکاربرد فیزیوتراپی است که به درمان و پیشگیری آسیب های ارتوپدی که حین ورزش برای ورزشکاران رخ می‌دهد، کمک می‌کند و احتمال بروز آسیب دیدگی مجدد و زمان بهبود آسیب را کاهش می‌دهد و تلاش می‌کند دامنه حرکتی مفاصل آن ها را بازگرداند.

رفع اختلالات مادرزادی با فیزیوتراپی:

اختلالات مادرزادی کودکان مانند پا پرانتزی، پا قیچی، یا دیستروفی عضلانی و ... فیزیوتراپی تا حد قابل قبولی بهبود می‌یابند.

توانبخشی سالمندی با فیزیوتراپی:

بیماری های مفصلی مانند آرتروز و مشکلات عصبی عضلانی که در سنین بالا ایجاد می‌شوند، مانند سکته مغزی، عملکرد فرد را کاهش می‌دهند و مشکلات حرکتی فراوانی برای فرد و خانواده ایجاد می‌کنند. فیزیوتراپی با تکنیک های توانبخشی می‌تواند این روند را کند کند، عوارض را کاهش بخشد و علایم را تا حدودی برطرف سازد.

درمان بیماری های مغز و اعصاب با فیزیوتراپی:

مشکلاتی که منشا عصبی دارند، مثل سکته مغزی، ام اس، پارکینسون و نیز آسیب های نخاعی می‌توانند سبب بروز اختلالات حرکتی در فرد شوند که با فیزیوتراپی تا حدی می توان این محدودیت را جبران کرد.

تکنیک های درمانی در فیزیوتراپی:

  • ورزش درمانی مانند نرمش های تعادلی جهت ایجاد هماهنگی عصب و عضله و یا کمک به راه رفتن در افراد با معلولیت حرکتی
  • ماساژدرمانی جهت کاهش درد در گرفتگی های عضلانی و بهبود خون رسانی
  • آب درمانی با هدف تقویت عضلات و کاهش درد
  • دستگاه های ایجاد کننده تحریک الکتریکی جهت کاهش درد و نیز ایجاد انقباض در عضلات به منظور حفظ عملکرد آنها
  • شوک ویو تراپی که در درمان التهابات تاندونی استفاده می‌شود
  • لیزرتراپی با هدف بهبود روند ترمیم بافت های عضلانی کاهش درد و کنترل التهاب
  • و تکنیک های مختلف دیگر که هرروز به تعداد آنها اضافه می‌شود

فیزیوتراپیست خوب چه کسی است؟

در اکثر موارد برای توانبخشی به افرادی که به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند، جلسات متعدد مورد نیاز است که این مساله نیازمند صبر و حوصله، هم برای خود فرد و هم فیزیوتراپیست می‌باشد.

لذا روحیه قوی و پشتکار وی بدون شک در ایجاد انگیزه در بیمار موثر است. از طرف دیگر به روز بودن دستگاه ها و تسلط کافی ایشان به تکنیک های مدرن درمانی در بهبود عملکرد و بازتوانی بیمار نقش به سزایی خواهد داشت.