لوگو پزشک خوب
لوگو پزشک خوب
جستجوی پیشرفته
2

هر آنچه نیاز است راجع به متخصص طب سنتی بدانید

 دکتری تخصصی طب سنتی

رشته طب سنتی ایرانی، شاخه ای از علوم پزشکی است كه در آن پزشكان عمومی علاقه مند در صورت قبولی در آزمون ورودی، با اصول و روش هاي متداول پيشگيری، درمان، آموزش و پژوهش های مرتبط در طب سنتی ايران آشنا می‌شوند تا بتوانند ضمن دانستن شیوه نوین پزشکی، در مواردی كه كاربرد طب سنتی به صلاح بيمار است، از اين شيوه نيز در پیشگیری و درمان بیمار استفاده کنند.

تاریخچه طب سنتی در ایران بسیار کهن است و حکیم ابوعلی سینا نیز در کتاب قانون خود به آن پرداخته است. کتب ایرانی به عنوان منابع درسی این رشته در کشورهای دیگر استفاده می‌شوند.

با پیشرفت های فراوان علم پزشکی در تشخیص و درمان بیماری ها که اثر بخشی بسیار بالاتری نسبت به روش های سنتی داشته اند، طب سنتی تا حدودی به فراموشی سپرده شده است. ولی با این وجود، از آنجاییکه متخصصین این رشته با روش های نوین نیز آشنایی دارند، می‌توانند مکمل خوبی برای درمان بیماری ها باشند. مطلب حایز اهمیت اینکه تصور عموم بر آن است که روش سنتی و مثلا درمان گیاهی بی عارضه است و تن دادن به آن آسیبی به بدن نمی‌رساند و از آن طرف داروهای شیمیایی عوارض زیادی به همراه دارد، لذا اکثریت جامعه تمایل به دریافت درمان گیاهی دارند. این تفکر به طور کل غلط است، چراکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد که درمان های گیاهی برخلاف تصور عوام عوارض زیادی به همراه دارند که ناشناخته هستند و از آن طرف چون مکانیسم اثر داروهای شیمیایی شناخته شده است، لذا عوارض همراهشان را نیز می‌شناسیم و پزشک معالج ضمن سنجیدن فواید به عوارض دارو، آن را تجویز می‌کند. پس صرف سنتی بودن و گیاهی بودن روش درمانی را نپذیریم. البته این قضیه بیشتر از طریق عطاری ها و اطرافیان به بیمار منتقل می‌شوند که به هیچ عنوان روش های قابل اعتمادی نیستند.

پس در صورتی که خواهان درمان سنتی هستید، خود را فقط به پزشک طب سنتی بسپارید.

 

حیطه هایی که طب سنتی بیشتر به آنها می‌پردازد:

  • دادن رژیم غذایی و سبک زندگی با توجه به نوع بیماری، مثلا رژیم غذایی در افراد مبتلا به کبد چرب
  • شناسایی انواع طبع و مزاج اعم از صفراوی، بلغمی، سودایی و دموی و دادن توصیه های لازم به افراد
  • توصیه های درمانی در خصوص دردهای مفصلی و درهای عضلانی کمردرد و ....
  • انواع مدیتیشن همچون ماساژ درمانی
  • طب روحانی مثل انجام هیپنوتیزم و درمان های روانی
  • و ...

همانطور که قبلا هم اشاره شد طب سنتی در خیلی از موارد  نقش پیشگیرانه دارد و نقش درمانی آن مکمل درمان نوین است و به تنهایی کارایی کافی نخواهد داشت. لذا ازین نظر پزشک طب سنتی تنها فرد قابل اعتماد است که ضمن آشنایی با دانش پزشکی با دانش سنتی خود روند درمان را تسهیل خواهد کرد.