لوگو پزشک خوب
لوگو پزشک خوب
جستجوی پیشرفته
2
فلوشیپ زیبایی و لیزر در شهرهای مختلف
محبوب ترین متخصصین فلوشیپ زیبایی و لیزر پزشک خوب
دکتر خسرو خالصیان - متخصص پوست و مو
فلوشیپ زیبایی و لیزر
مشهد
4.5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر گیتی خلیلی - متخصص پوست و مو
متخصص بیماری های پوست و مو (درماتولوژیست) فلوشیپ زیبایی و لیزر
تهران
4.5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر نازنین سادات نبوی - متخصص پوست و مو
متخصص بیماری های پوست و مو (درماتولوژیست) فلوشیپ زیبایی و لیزر
تهران
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر فرشید مشایخی - متخصص پوست و مو
فلوشیپ زیبایی و لیزر
مشهد
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر رفعت گرایلی - متخصص پوست و مو
فلوشیپ زیبایی و لیزر
مشهد
4
مشاهده اطلاعات بیشتر

هر آنچه نیاز است راجع به متخصص پوست و مو بدانید

تخصص پوست ومو

پوست خارجی ترین لایه بدن و بهترین نمایشگر درون بدن است. پوست به عنوان اولین و قوی ترین محافظ بدن در برابر میکروب ها و عوامل مضر خارجی شناخته می‌شود، به علاوه بسیاری از بیماری های داخلی اولین نشانه خود را با تغییرات پوستی نشان می‌دهند، لذا حفظ سلامتی و توجه به تغییرات طبیعی و غیرطبیعی آن، اهمیت بالایی دارد.

این روزها با توجه به تمرکز زیاد افراد جامعه به ویژه خانم ها به مقوله زیبایی، تخصص پوست و مو جز رشته های پر طرفدار در میان رشته های تخصصی پزشکی شناخته می شود. درحالیکه باید توجه داشت  مقوله اصلی که در این تخصص باید به آن پرداخته شود همانند دیگر رشته های پزشکی، در وهله اول، بیماری های پوست و مو هستند.

یکی از مسایل مهم در درمان بیماری های پوستی که بهتر است همین ابتدا به آن بپردازیم، طولانی بودن طول مدت درمان است. برای مثال یکی از شایع ترین بیماری های پوستی که منجر به مراجعه افراد به کلینیک های پوست و مو می‌شود، انواع آکنه ها هستند که با توجه به سن درگیری این بیماری که اغلب حوالی سن بلوغ رخ می‌دهد، مراجعین افراد جوان را شامل می‌شود که حساسیت خاصی به زیبایی خود دارند و پوست هم جلوه گر اصلی زیبایی و طراوت فرد است. از طرفی همانطور که گفته شد درمان بیماری های پوستی پروسه ای زمان بر است و اینکه انتظار داشته باشید با یک یا دو بار مراجعه تغییر شگرفی رخ دهد، عملا غیرممکن است. حال حساسیت زیاد یک جوان بر زیبایی خود و طولانی بودن مدت زمان درمان منجر می‌شود که وی به پزشک معالج خود شک کند و مرتبا در صدد تغییر از پزشکی به پزشک دیگر باشد، که این نه تنها مشکل را حل نمی‌کند، بلکه باعث بدتر کردن علایم بیماری می‌شود. لذا توصیه می‌شود در درمان بیماری های پوستی صبور باشید و به پزشک معالج اعتماد کنید، توصیه های ایشان را برای دفعات مراجعه جدی بگیرید و منتظر معجزه در زمان کم نباشید.

از دیگر مواردی که نقش مهمی در درمان بیماری های پوستی دارند، رعایت نکاتی است که به شیوه زندگی فرد مربوط است، که این توصیه ها توسط پزشک به شما داده می‌شوند. برای مثال درماتیت یا همان اگزماهای پوستی بیماری پوستی شایعی است که درمان دارویی آن بدون رعایت نکات حفاظتی (مانند پرهیز از شستشوی مکرر دست ها، عدم تماس مکرر با مواد شوینده،  چرب نگه داشتن دست ها و... ) بی ثمر می‌ماند.

از دیگر بیماری هایی که یک متخصص پوست و مو به آنها می‌پردازد می‌توان به بیماری های زیر اشاره کرد:

 • انواع کهیر و آنژیوادمپسوریازیس
 • لیکن پلانویتیلیگو (برص یا پیسی)
 • عفونت های باکتریال پوست مانند زردزخم و سلولیت
 • عفونت های باکتریال مقاربتی مانند سیفلیس و شانکرویید
 • عفونت های ویروسی پوست مثل زگیل و هرپس
 • عفونت های قارچی مثل انواع تینه آ و کاندیدیازیس
 • ضایعات مرتبط با گزش
 • بیماری های تاولی
 • انواع خال ها
 • ضایعات پیش بدخیمی و سرطان های پوست
 • بیماری های مربوط به مو مثل ریزش مو منطقه ای و انواع آلوپسی
 • بیماری های ناخن
 • و بسیاری بیماری دیگر

برای تشخیص بیماری های پوستی گاه پزشک به چندین مراجعه بیمار نیاز دارد تا تغییرات شکل ضایعه و پاسخ یا عدم پاسخ به درمان را زیر نظر بگیرد. همچنین جهت تشخیص، گاه از نمونه برداری از ضایعه و ارسال آن به آزمایشگاه مجهز استفاده می‌کند (مثلا برای ضایعات مشکوک به بدخیمی یا برای تشخیص ضایعات قارچی).

جهت درمان بیماری های پوست علاوه بر درمان های دارویی که اساس کار را تشکیل می‌دهند، امروزه با انواع دستگاه های پیشرفته روبرو هستیم که جای خود را در این رشته باز کرده اند. دستگاه هایی که روز به روز به نام های آنها افزوده می‌شوند و برای انواع پروسیجرهای زیبایی از آنها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است انتخاب نوع دستگاه به ساختمان پوست شما، سن، نوع ضایعه پوستی و عوامل دیگر بستگی دارد که حتما باید با مشاوره پزشک حاذق صورت گیرد. لذا استفاده از تجارب دیگران را به تنهایی سرلوحه خود قرار ندهید.