دارای مشاوره تلفنی
دارای مشاوره آنلاین

یا نام متخصص را جستجو کنید

با مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) فلوشیپ گوش (اتولوژی - نورواتولوژی) خوب، و رزرو از بهترین متخصصان گوش، حلق و بینی مشکلات خود را درمان کنید.

هر آنچه نیاز است راجع به متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) بدانید

تخصص گوش و حلق و بینی

همانطور که از اسم این تخصص مشخص است به بررسی، تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با گوش، بینی، حلق و ساختمان های مرتبط با سر و گردن می‌پردازد. نام این تخصص ترجمه انگلیسی Otolaryngology می‌باشد و همین طور به اختصار ENT که اول واژه های Ear Nose Throat می‌باشد هم نامیده می‌شود.

یک پزشک عمومی بعد از شرکت در آزمون تخصصی و قبولی در این رشته به مدت پنج سال آموزش های لازم را فرا می‌گیرد و به طبابت می‌پردازد.

مواردی که در این تخصص بررسی می‌شوند شامل:

اختلالات مرتبط با گوش

مثل کم شنوایی، پارگی و آسیب های پرده گوش و تروماها، گرفتگی کانال گوش، عفونت های حاد و مزمن و التهاب های گوش، تومورهای گوش، اختلالات تعادلی و سرگیجه های مرتبط با لابیرنتیت، بیماری منیر و ... هستند.
برای تشخیص پزشک با توجه به علایم موجود بعد از معاینه و مشاهده کانال گوش (اتوسکوپی) از ابزارهای مختلفی مثل تست های شنوایی سنجی یا روش های تصویربرداری استفاده می‌کند. با توجه به اختلال موجود، شست و شوی گوش، درمان دارویی و در مواردی درمان جراحی لازم است.

اختلالات بینی و سینوس

مانند پولیپ، سینوزیت، رینیت مداوم و رینیت الرژیک، از دست دادن حس چشایی، خون ریزی از بینی به طور مداوم، شکستگی بینی و تروماها، انومالی های مادرزادی بینی، تومورهای بدخیم حفره بینی و ...
برای تشخیص پزشک از معاینه حفره بینی (رینوسکوپی)، اندوسکوپی بینی و روش های تصویربرداری مختلف استفاره می‌کند. در موارد لزوم عمل جراحی صورت می‌گیرد.

البته امروزه شایع ترین علت مراجعه به متخصصین گوش و حلق و بینی در کشور ما عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) می‌باشد که خود بحث برانگیز است.

اختلالات مرتبط با حنجره

مانند گرفتگی صدا، مشکل در بلع، مشکل در صحبت کردن، گلودردف تروماهای حنجره، لارنژیت حاد، تومورهای حنجره و...
برای تشخیص مشاهده حنجره و لمس غده تیرویید صورت می‌گیرد. در مراحل بعدی استفاده از لارنگوسکوپی، گلوتوگرافی و ...انجام می‌شود که توضیحات انها از حوصله این مطلب خارج است.

اختلالات مربوط به دهان و حلق

سوزش لب ها، دشواری در خوردن غذا ناشی از زخم های دهانی، اختلالات التهابی مربوط به زبان و ضایعات آن، آبسه های دهانی، شکاف لب و دهان در نوزادان، وجود  لوزه سوم، تومورهای دهان و حلق، اختلالات تنفسی انسدادی مرتبط با خواب، تومورهای بزاقی و ...

اختلالات مربوط به گردن و تیرویید

لنفادنوپاتی های این ناحیه (بزرگ شدن غدد لنفاوی) و تومورهای بدخیم مثل لنفوم، لیپوم گردنی، انواع تیرییدیت ها و ... در این منطقه قرار دارند.
مشاهده ضایعه توسط پزشک توجه به سایز و تعداد و ... در تشخیص اهمیت دارد. در مواردی که عمل جراحی مورد نیاز است مثل شکاف لب و کام، لوزه سوم در کودکی، تومور ها و ... توسط خود متخصص انجام می‌شود.


در نگاه کلی به این تخصص در صورتی که از  کاهش شنوایی رنج می‌برید، ترومایی به گوش شما وارد شده است، یا سردردهایی شدید به دنبال سرماخوردگی اخیر دارید، مکررا دچار خون ریزی از بینی می‌شوید، یا درصورتی که زخم هایی در  دهان دارید که غذا خوردن را برایتان سخت کرده است، احساس گرفتگی صدا دارید و اطرافیان این قضیه را تایید می‌کنند، برجستگی در ناحیه ای از گردن خود حس می‌کنید که چند روز است وجود دارد، یا اخیرا بلع مواد غذایی برایتان سخت شده است و ... ابتدا به یک پزشک عمومی مراجعه کنید تا توسط ایشان معاینه شوید و بررسی های اولیه را انجام دهید. در صورت نیاز به ارجاع مشکل شما در حیطه فعالیت متخصص گوش و حلق و بینی قرار می‌گیرد.

19 مورد یافت شد
  • 1
  • 2
  • 1
  • 2

تمامی آدرس ها را بر روی نقشه می توانید مشاهده کنید

loading...