لوگو پزشک خوب
لوگو پزشک خوب
جستجوی پیشرفته
1
متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) در شهرهای مختلف
محبوب ترین متخصصان گوش، حلق و بینی پزشک خوب
دکتر الهام اسمعیلی - متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)
متخصص و جراح گوش، حلق و بینی (ENT)
تهران
2.5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر فیروزه ضیا - متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)
متخصص و جراح گوش، حلق و بینی (ENT)
رشت
5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر میعاد الهی - متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)
متخصص و جراح گوش، حلق و بینی (ENT)
ایلام
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر علی کوهی - متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)
فلوشیپ گوش (اتولوژی - نورواتولوژی)
تهران
4.5
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر کیوان آقازاده - متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)
متخصص و جراح گوش، حلق و بینی (ENT)
تهران
4
مشاهده اطلاعات بیشتر
دکتر رئوف ملاجوادی - متخصص گوش، حلق و بینی (ENT)
متخصص و جراح گوش، حلق و بینی (ENT)
اردبیل
4
مشاهده اطلاعات بیشتر

هر آنچه نیاز است راجع به متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) بدانید

متخصص گوش و حلق و بینی کیست؟

همانطور که از اسم این تخصص مشخص است، متخصص گوش و حلق و بینی به بررسی، تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با گوش، بینی، حلق و ساختمان های مرتبط با سر و گردن می‌پردازد. نام این تخصص ترجمه انگلیسی «Otolaryngology» می‌باشد و همین طور به اختصار متخصص ENT که اول واژه های Ear Nose ،Throat می‌باشد نامیده می‌شود.

یک پزشک عمومی بعد از شرکت در آزمون تخصصی و قبولی در این رشته به مدت پنج سال آموزش های لازم را فرامی‌گیرد و به طبابت می‌پردازد.

متخصص گوش و حلق و بینی چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

مواردی که در این تخصص بررسی می‌شوند شامل:

یک دکتر گوش و حلق و بینی در دانشگاه آموزش دیده است و به اندازه‌ای تجربه کسب کرده که بتواند اعمال جراحی مختلف را انجام داده و بیماری‌های مربوط به گوش و حلق و بینی را درمان کند. برخی بیماری‌هایی که دکتر گوش حلق بینی درمان می کند عبارتند از:

- مشکلات مربوط به گوش

مشکلاتی مثل کم شنوایی، پارگی و آسیب های پرده گوش، ضربه به گوش، گرفتگی کانال گوش، عفونت های حاد و مزمن، التهاب های گوش، تومورهای گوش، اختلالات تعادلی و سرگیجه های مرتبط با لابیرنتیت، بیماری منیر و ... از جمله مشکلاتی هستند که توسط متخصص گوش حلق بینی درمان می‌شوند.

این متخصصان به طور خاص در درمان پزشکی یا جراحی گوش، عفونت گوش، اختلالات تعادلی، وزوز گوش، اختلالات مربوط به اعصاب مغزی و دردهای عصبی تبحر دارند. دکتر گوش و حلق و بینی همچنین می‌تواند به درمان اختلالات مادرزادی گوش داخلی و بیرونی بپردازد.

برای تشخیص بیماری، پزشک با توجه به علائم موجود بعد از معاینه و مشاهده کانال گوش (اتوسکوپی) از ابزارهای مختلفی مثل تست های شنوایی سنجی یا روش های تصویربرداری استفاده می‌کند. با توجه به نوع بیماری، شست و شوی گوش، درمان دارویی و در مواردی جراحی لازم است.

- مشکلات مربوط به بینی

سینوزیت مزمن جزو یکی از مشکلات شایع گوش و حلق و بینی است. درمان پولیپ بینی و سینوزیت یکی از تخصص‌های اولیه هر پزشک گوش و حلق و بینی است. همچنین همچنین اصلاح ظاهر بینی، جراحی بینی و مشکلات تنفسی نیز وظیفه این پزشکان است.

‌به طور خلاصه می‌توان گفت درمان مشکلات مرتبط با ناحیه بینی مثل آلرژی‌ها و مشکلات بویایی، پولیپ، سینوزیت، رینیت مداوم و رینیت الرژیک، از دست دادن حس چشایی، خون ریزی از بینی به طور مداوم، شکستگی بینی و ضربه، ناهنجاری‌های مادرزادی بینی، تومورهای بدخیم حفره بینی و ... نیز در حوزه فعالیت های متخصص گوش حلق بینی قرار دارد.

برای تشخیص بیماری، پزشک از معاینه حفره بینی (رینوسکوپی)، اندوسکوپی بینی و روش های تصویربرداری مختلف استفاده می‌کند. در موارد لزوم عمل جراحی بینی صورت می‌گیرد.

البته امروزه شایع ترین علت مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی در کشور ما عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) می‌باشد.

- مشکلات مربوط به دهان، حلق و حنجره

خوردن، بلع غذا، صحبت کردن و آواز خواندن همگی وابسته به این بخش حیاتی هستند. اختلالات بلع، مشکلات صوتی و مشکلات نای و مری توسط پزشک گوش و حلق و بینی درمان می‌شوند.

مشکلاتی مانند گرفتگی صدا، مشکل در بلع، مشکل در صحبت کردن، گلودرد، تروماهای حنجره، لارنژیت حاد، تومورهای حنجره، سوزش لب ها، دشواری در خوردن غذا ناشی از زخم های دهانی، اختلالات التهابی مربوط به زبان و ضایعات آن، آبسه های دهانی، شکاف لب و دهان در نوزادان، وجود  لوزه سوم، تومورهای دهان و حلق، تومورهای بزاقی و ... جزو مشکلاتی هستند که توسط دکتر گوش حلق و بینی درمان می‌شوند.

مشکلات خواب مثل خروپف یا آپنه انسدادی خواب (باریک بودن راه‌های هوایی یا انسداد آن و در نتیجه وقفه کوتاه تنفسی در خواب را آپنه می‌گویند.) نیز در حوزه کاری این متخصصان قرار دارد.

برای تشخیص بیماری، مشاهده حنجره و لمس غده تیرویید صورت می‌گیرد. در مراحل بعدی از لارنگوسکوپی و گلوتوگرافی و ... استفاده می‌شود.

- مشکلات سر و گردن

در این بخش از بدن اعصاب مهمی قرار دارند که مسئول کنترل بینایی، بویایی، شنوایی و حرکات صورت هستند. در ناحیه سر و گردن، دکتر گوش و حلق و بینی می‌تواند بیماری‌های عفونی، تومورها خوش‌خیم و بدخیم (سرطانی)، تومورهای صورت و تغییر شکل صورت را درمان کند.

جراحی بینی، جراحی پلاستیک و جراحی پلاستیک زیبایی را هم متخصصان ENT انجام می دهند. البته برخی نواحی سر توسط سایر متخصصان درمان می‌شوند. برای مثال متخصص مغز و اعصاب مشکلات مربوط به مغز یا سیستم اعصاب را درمان می‌کند و متخصصان چشم در درمان مشکلات مربوط به چشم و بینایی تبحر دارند.

حوزه‌های کاری متخصص‌های گوش و حلق و بینی پزشک خوب

در پزشک خوب می‌توانید به صورت آنلاین نوبت متخصص گوش حلق و بینی دریافت کنید. حوزه‌های کاری متخصصان ما عبارتند از:

  • متخصص و جراح گوش، حلق و بینی (ENT)
  • فلوشیپ گوش یا اتولوژی/ نورواتولوژی (درمان عفونت‌ها، بیماری‌ها و آسیب‌های وارد شده به گوش)
  • فلوشیپ حنجره (درمان تخصصی عفونت‌ها و مسائل مربوط به گلو و حنجره)
  • فلوشیپ جراحی سر و گردن (جراحی‌های مربوط به تومورها، غدد بزاقی، تیروئید و پاراتیروئید و سرطان‌های سر و گردن)
  • فلوشیپ رینولوژی و سینوس (درمان اختلالات مربوط به بینی، اختلالات سینوسی، عمل زیبایی بینی و کمک به بهبود تنفس از طریق بینی)
  • فلوشیپ جراحی پلاستیک صورت (جراحی زیبایی صورت شامل جراحی بینی، لیفت صورت و جراحی‌های بازسازی صورت مثل جراحی فک)


در نگاه کلی به این تخصص، در صورتی که از کاهش شنوایی رنج می‌برید، ترومایی به گوش شما وارد شده است، سردردهایی شدید به دنبال سرماخوردگی اخیر دارید، مکرراً دچار خونریزی از بینی می‌شوید، زخم هایی در دهان دارید که غذا خوردن را برایتان سخت کرده است، احساس گرفتگی صدا دارید و اطرافیان این قضیه را تایید می‌کنند، برجستگی در ناحیه ای از گردن خود حس می‌کنید که چند روز است وجود دارد، اخیراً بلع مواد غذایی برایتان سخت شده است و ... بهتر است به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا در صورت وجود مشکل، بررسی و درمان لازم صورت گیرد.