روانشناس خوب در تهران

توسط محسن مباشر
این مقاله توسط محسن مباشر ترجمه شده است.

 بهترین روانشناسان تهران کدامند؟ چطور یک روانشناس و مشاور خوب پیدا کنم؟

  • چطور یک روانشناس خوب انتخاب کنم؟
  • آیا در انتخاب روانشناس خوب دچار مشکل شده اید؟
  •  یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اگر به دنبال پاسخ  هریک ازپرسش های بالا هستید، با پزشک خوب در این مقاله همراه باشید.


 مشکلاتی که باعث می شوند به روانشناس مراجعه کنیم

زندگی در هوای آلوده، رفت‌وآمد در ترافیک و له‌شدن در مترو مشکلاتی‌ست که پنجاه سال قبل، کمتر کسی فکرش را هم می‌کرد که بخش جدایی‌ناپذیر زندگی در تهران باشد.
اما حالا اینگونه است و مشکلات ثانویه‌ای که به واسطه این شرایط در وضعیت روحی ما در حال شکل‌گیری است نیز، بر کسی پوشیده نیست.

به طور مثال، مطالعات مختلف تاثیر آلودگی‌ هوا بر افسردگی و اضطراب و خشونت را نشان می‌دهد.

از طرفی آمارهای طلاق در این سال‌ها و دلایل آن نیز، نشان می‌دهد روابط خانوادگی و زناشویی، با رشد تکنولوژی دچار تغییرات زیادی شده و مشکلات خانوادگی امروزی دیگر با وساطت ریش‌سفیدان فامیل و بزرگتران، قابل حل نیست.

به همین جهت علم‌ روانشناسی هم با تغییر شکل این مشکلات، شکل و شمایل پیشرفته‌تری یافته و سعی دارد شرایط زندگی شهری را بهبود ببخشد.

حال سوال اینجاست که:

 

اگر نیاز به مراجعه به یک روانشناس داشتیم، سراغ چه کسی برویم؟

می‌دانید که صحبت‌کردن با یک مشاور نابلد، نه تنها هزینه بیهوده‌ای به ما تحمیل کرده است، بلکه ممکن است راهنمایی‌های غلط وی، ما را از چاله به چاه بی‌اندازد.

باورهای مردم جامعه مبنی بر اینکه روانشناسان تاثیر چندانی در بهبود وضعیت روحی مراجعین خود ندارد یا راهکاری برای درمان فرد ارائه نمی‌دهند هم ناشی از برخورد آنها با همین مشاوران کم‌تجربه یا کم‌دانش است.

بنابراین لازم است در انتخاب روانشناس دقت زیادی کنیم.

ما در پزشک خوب (سامانه آنلاین جستجو در میان روانشناسان و رزرو از روانشناس مد نظر)، با بررسی رفتار مراجعین و میزان رضایت یا عدم رضایت آنها بعد از مراجعه به روانشناسان، توانستیم مهمترین مواردی که برای انتخاب یک روانشناس خوب می‌تواند مفید باشد، پیدا کنیم و آنها را با شما در میان خواهیم گذاشت:

 

ویژگی های یک روانشناس و مشاور خوب:

  •  یک مشاور خوب پیش از اینکه گوینده خوبی باشد، شنونده خوبی است.

یعنی صحبت‌های مراجعین خود را با دقت و به طور کامل می‌شنود و با توجه به آنها شروع به ارائه راهکار به فرد می‌کند. در بسیاری از موارد، شاید فقط شنیدن درد دل‌های مراجعین هم سبب تسکین درد روحی آنها شود که بعضی از روانشناسان، این مسئله را نادیده می‌گیرند.

  • یک مشاور خوب می‌تواند رابطه خوب و  صمیمی با مراجعین خود ایجاد کند

یک روانشناس خوب رابطه حرفه ای و خوبی را با مراجعین خود ایجاد می کند تا مراجعین بتوانند به راحتی مشکلات خود را اعلام کرده و درباره آنها صحبت کنند.

در مطالعات انجام شده توسط مجله سازمان نظام پزشکی نیز آمده است که ظاهر آراسته پزشک و زیبایی محیط کاری وی هم، می‌تواند تاثیر خوبی بر مراجعین بگذارد.

خصوصا که روانشناسی علمی است در ارتباط مستقیم با مسائل روحی فرد و این فاکتورها نقش مهم‌تری در آن خواهد داشت. پس برای انتخاب یک روانشناس خوب، باید بتوانیم با دیدن عکس‌های شخصی و محیط کاری وی، حس خوبی با وی برقرار کنیم، چرا که به خوبی می‌‌دانیم، اگر حس اولیه مثبتی نسبت به فردی در ما شکل نگیرد، ارتباط کلامی مفیدی نیز بین‌مان شکل نخواهد گرفت.

شما در پزشک خوب به راحتی می توانید گالری عکس روانشناس و محل کار ایشان را تماشا کنید و با اطمینان بیشتری دست به انتخاب بزنید.

  •  یک مشاور خوب رازنگهدار است

اصل رازداری و محرمانه ماندن اطلاعات مراجعین از مهمترین نکاتی است که باید در طی جلسات رواندرمانی و مشاوره رعایت شود تا افراد بتوانند آزادانه و با خیال راحت اطلاعات خود را بازگو کنند. برای اطلاع یافتن از جزئیات بیشتر از اصل رازداری و حدود محرمانگی اطلاعات در اتاق درمان، اینجا کلیک کنید.

توضیحات بیشتر درباره ویژگی های یک روانشناس خوب را اینجا بخوانید.

 

 سایر نکات مهم در انتخاب یک روانشناس و مشاور خوب

  • محل تحصیل و رزومه تحقیقاتی یک روانشناس، به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای انتخاب از سوی مراجعین باشد.

 همانطور که الزاما یک مهندس فارغ‌التحصیل‌شده از یکی از دانشگاه‌های برتر کشور، الزاما نمی‌تواند در محیط کار نیز موفق باشد.

از طرف دیگر، خوب بودن یک روانشناس با سن و سال وی نیز الزاما رابطه مستقیم ندارد.

چه بسا مشاورین جوانی که بسیار حاذق هستند و با آخرین متدهای علمی روز دنیا آشنا هستند و مراجعین، رضایت کاملی از شیوه‌های درمانی آنها دارند، در صورتی که تجربه شان از بسیاری از روانشناسان با سابقه کمتر است.

  • یک مشاور خوب، الزاما نباید در تمام زمینه‌های روز رواندرمانی توانمند یا دوره‌دیده باشد. بلکه بیش از هرچیز، روانشناس خوب نیاز دارد قدرت همدلی و برقراری رابطه با مراجعین را در خود تقویت کند.
  •  یک مشاور خوب الزاما نباید خود فردی کامل و بی عیب و نقص باشد.

داستان جالبی که در این زمینه نقل شده این است که یکی از مشاورین توانمند در امر ترک سیگار، خود سیگاری بود و وقتی دلیلش را از وی پرسیدند، عنوان کرد که کسی که سیگاری است، بهتر از کسی که تجربه سیگار کشیدن را نداشته می‌تواند به افراد مبتلا به این درد کمک کند.

واقعیت هم همین است! هیچ انسانی کامل نیست، پس برای انتخاب یک روانشناس خوب نیز، نباید دنبال یک انسان کامل گشت وگرنه نتیجه‌ای جز سردرگمی نخواهیم گرفت.

مواردی که در بالا ذکر شد مهم‌ترین موضوعاتی بود که در مدت همکاری با روانشناسان و تماس مستمر با مراجعین آنها متوجه شدیم که در انتخاب یک روانشناس خوب به ما کمک می‌کند.

 

روانشناسان قادر به درمان کدام بیماری ها هستند؟

مسائل و مشکلاتی که با مراجعه به روانشناس قابل درمان هستند شامل:

 

انواع درمان ها و حوزه های کاری روانشناسان مختلف

روانشناسان حوزه های تخصصی جداگانه ای دارند و مراجعین بهتر است بسته به نوع مشکل خود، حوزه مورد نظر خود را انتخاب کند و در حیطه ی همان تخصص، یک روانشناس خوب را جستجو کند.

در صورتی که نیاز به گرفتن مشاوره فردی در تهران یا سایر شهرهای ایران دارید می توانید از پزشک خوب کمک بگیرید.

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان (روان درمانگران) و روانپزشکان است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت آنلاین رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سایه اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۶ - ۵:۴۲ ب٫ظ

چه جالب

پاسخ
مریم اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

ممنونم از مطلب مفیدتون. مورد دیگری هم که هست به نظرم روانشناسی خوب هست که مراجعه‌کننده را قضاوت نکنه و مدام نگه که این کار رو نباید می‌کردی و اشتباهات طرف را مدام تکرار کنه. بهتره خودش رو بذاره جای مراجعه‌کننده.

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب