یا نام متخصص را جستجو کنید

نتیجه جستجوی متخصص (برحسب فیلترها): ارتوپد - تهران

164 مورد یافت شد
  • 1
  • 2
  • ...
  • 17

آدرس 1 : تهران - بالاتر از چهارراه پارک وی - خیابان فرشته - پلاک 132 - طبقه 2 - واحد 5
آدرس 2 : تهران - شهرک قدس (غرب) - تقاطع بلوار فرحزادی و شهید دادمان - بیمارستان آتیه
آدرس 3 : تهران - انتهای بلوار کشاورز - بیمارستان امام خمینی (ره)
  • 1
  • 2
  • ...
  • 17

تمامی آدرس ها را بر روی نقشه می توانید مشاهده کنید

loading...

هر آنچه نیاز است راجع به ارتوپد بدانید

اورتوپدی

شاخه ای از پزشکی است که به درمان بیماری ها و ناهنجاری ها و هر اختلالی که به استخوان مربوط است می پردازد.

به عبارتی این رشته به سیستم حرکتی بدن فرد می پردازد که شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات، تاندون ها، رباط ها و ... می باشد.

یک پزشک بعد از گذراندن دوران پزشکی عمومی خود در آزمون دستیاری شرکت می کند و بعد از قبولی در رشته اورتوپدی ۴ سال در این رشته آموزش می بیند که بخش اصلی این آموزش در حیطه جراحی های اورتوپدی است. ولی به صورت کلی در این رشته هم درمان مدیکال و هم درمان جراحی قرار دارد.

 

مباحث مربوط به اورتوپدی در دو حیطه کلی بیماری ها و شکستگی ها قرار می گیرند.

 

در بخش اول بیماری هایی مثل:

بیماری های ستون فقرات

همچون نا هنجاری های مادرزادی، لوردوز و اسکولیز کمری، بیماری های عفونی ستون مهره، تنگی کانال نخاع، ارتروز گردنی و...

بیماری های شانه

که اکثرا با محدودیت حرکتی خود را نشان می دهند مانند شانه منجمد، پارگی تاندون به دنبال تروماها و ...

بیماری های آرنج

مثل آرنج تنیس بازان و آرنج گلف بازان، بورسیت اوله کرانون، دفورمیتی های آرنج و ...

بیماری های مربوط به مچ دست

که از شایع ترین های آنها سندرم تونل کارپ است که با درد مچ دست و گزگز انگشتان بروز می کند و اکثرا در خانم های میانسال دیده می شود، بیماری های التهابی مثل ارتریت روماتویید که درگیری استخوانی دارند نیز علاوه بر ویزیت روماتولوگ به اورتوپد نیاز دارند.

بیماری های مفصل لگن

که اکثرا با درد و محدودیت حرکتی مشخص می شوند مثل آرتروز مفصل ران 

بیماری های زانو

 همچون پارگی لیگامان و منیسک و کشیدگی رباط ها که در ورزشکاران شایع است.کیست بیکر یا تجمع مایع در بورس و آرتروز (استیو آرتریت) زانو که بسیار شایع است و اغلب در افراد مسن ایجاد می شود و با تورم و درد زانو نمایان می شود.

بیماری های پا و مچ پا

مانند پیچ خوردگی مکرر مچ، پارگی تاندون آشیل، هالوس والگوس یا بیرون زدگی انگشت شست، درد پاشنه پا، کف پای صاف و موارد مشابه

بیماری های متابولیکی

مثل نرمی استخوان (استیومالاسی) کمبود ویتامین دی و .. همین طور بررسی تومورهای استخوانی و متاستاز های استخوانی

در حیطه دوم که همان مبحث گسترده شکستگی هاست  پیچ خوردگی یا اصطلاحا رگ به رگ شدن، کشیدگی لیگامان ها، در رفتگی مفصل و در نهایت شکستگی استخوان بررسی می شود. اساس تشخیص در اینجا علاوه بر معاینه فیزیکی بیمار، رادیو گرافی و عکس برداری است که بر حسب نوع شکستگی و میزان جابه جایی، محل شکستگی و سن بیمار در مورد نوع درمان آن تصمیم گرفته می شود. بعضی از انواع شکستگی تهدید کننده حیات هستند که نجات جان بیمار در آنها مساله بسیار مهمی است. عوارض شکستگی ها هم مطلب مهمی است که باید با درمان به موقع آنها را به حداقل رسانید.

 

در نگاه کلی به رشته اورتوپدی لازم است موارد زیر مورد توجه قرار بگیرند :

_ زمان مراجعه بیمار در بیماری های استخوان و مفاصل اهمیت زیادی دارد. چرا که با تشخیص زود هنگام اکثر آنها می توان با درمان مدیکال روند بیماری را به تعویق انداخت، درحالیکه مراجعه در مراحل پیشرفته تر اغلب تنها به درمان جراحی پاسخ می دهد. پس اگر درد زانو یا مچ دستتان مدتی است ادامه دارد، یا محدودیت حرکتی در مفاصل خود حس میکنید، زمان را برای مراجعه به پزشک هدر ندهید.

_ در مبحث شکستگی ها، ساعات اولیه بعد از شکستگی زمان طلایی درمان است و مراجعه بعد از ۲۴ساعت به هیچ عنوان ارزش درمانی مورد نظر را ندارد. در جامعه ما بسیار دیده می شود که با درمان های سنتی سعی در بهبود شکستگی ها و در رفتگیها دارند که این ناشی از نداشتن اطلاعات در مورد آناتومی استخوان و مفصل و ..است. پس بلافاصله بعد از این اتفاق ها به پزشک مراجعه کنید تا از عواقب بد جلوگیری کنید.

_ در مورد دفورمیتی های مادرزادی استخوان کودکان با توجه به آناتومی خاص آنها و حساسیت بیشتر و از طرفی پاسخ بهتر به درمان، مراجعه به موقع به متخصص متبحر اهمیت بالایی دارد.

_ گچ گرفتن در شکستگی ها تنها در حیطه کار متخصص اورتوپدی است، زیرا اشتباه در آن می تواند عواقب برگشت ناپذیری داشته باشد پس به افراد دیگر اعتماد نکنید.