یا نام متخصص را جستجو کنید

نتیجه جستجوی متخصص (برحسب فیلترها): متخصص قلب و عروق - تهران

225 مورد یافت شد
  • 1
  • 2
  • ...
  • 23
  • 1
  • 2
  • ...
  • 23

تمامی آدرس ها را بر روی نقشه می توانید مشاهده کنید

loading...

هر آنچه نیاز است راجع به متخصص قلب و عروق بدانید

متخصص قلب و عروق 

همانطور که از نام این تخصص  مشخص است با پیشگیری، تشخیص، درمان و پیگیری اختلالات و بیماری های مرتبط با قلب سر و کار دارد.

بیماری هایی همچون اختلالات مادرزادی قلب، بیماریهای عروق کرونر، نارسایی قلب، بیماریهای دریچه ای قلب، بی نظمی ها یا آریتمی های قلبی، بیماری های عضله قلب (میوکارد)، بیماری های مرتبط با فشار خون در این تخصص به آنها پرداخته می شوند.

انجام معاینه منظم فرد توسط پرشک عمومی و یا متخصص قلب و عروق، یکی از بهترین راه‌های تشخیص بیماری‌های قلبی است. چراکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی در زمینه دستگاه های پزشکی، خیلی از مشکلات قلبی در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند  و با دارو کنترل می شوند و نیاز به جراحی را کم می کنند.از طرف دیگر در بسیاری از مشکلات قلبی همچون بیماری های عروق کرونر و بیماری های مرتبط با فشار خون زمینه ژنتیکی بسیار موثر است که در این افراد معاینه منظم به جهت پیشگیری انجام می شود.

 

ابزارهای پر کاربرد در تشخیص بیماری های قلبی :

اکو کاردیوگرافی: برای اطلاع از وضعیت دریچه‌ها و حفره‌های قلبی، عملکرد پمپاژ و اختلال‌های مادرزادی قلبی استفاده می شود که وسیله ایی کاملا بی خطر می باشد.

نوار قلب: فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند و نشان‌دهنده نحوه عملکرد ریتم قلب است

با نوار قلب می‌توان تا حد زیادی شواهدی از سکته قلبی را مشخص کرد.مزیت آن ساده و ارزان بودن و دسترس بودن آن است.

تست ورزش: تست ورزش مانند نوار قلب است، با این تفاوت که بیمار روی دستگاه تردمیل حرکت می‌کند و نوار قلب ثبت می‌شود.

اگر اختلالی در عملکرد ریتم و خون‌رسانی قلبی وجود داشته باشد، با تست ورزش مشخص می‌شود

این روش برای تشخیص گرفتگی عروق کرونر مفید است.

آنژیوگرافی: جزو روش‌های تهاجمی برای بررسی قلب است.در روش آنژیوگرافی بیمار باید بستری شود و از شریان کشاله ران یا دست، کاتترهای نازکی را به قلب می فرستند و داخل عروق کرونر تزریق انجام می شود تا عروق و حفره های قلبی بررسی شوند. ‎

این وسیله تشخیصی است، ولی در حین تشخیص و در صورت وجود گرفتگی عروق، می‌توان با آن اقدام به باز کردن رگ خونی با بالون یا استنت‌گذاری (آنژیوپلاستی) نیز کرد.

 

چه کسانی باید بررسی از نظر قلب و عروق انجام دهند :

-در بسیاری از بیماری ها برای مثال دیابت  بررسی عملکرد قلب و عروق به صورت مرتب باید صورت گیرد.یا در بیمار با مشکلات تنفسی حتما باید بررسی قلب انجام شود.

-افرادی که در اقوام درجه اول آنها بیماری قلبی وجود دارد پیگیری را از سن کمتر باید آغاز کنند.در افراد جوان تر انجام تست ورزش بسیار کمک کننده است.

-افراد سیگاری

-افرادی که چربی خون بالا دارند

-افراد با فشار خون بالا

در این مورد باید دانست فشارخون بالا در اکثر موارد علامتی ندارد و تنها راه تشخیص آن چک مرتب فشار خون توسط پزشک است.

-افراد چاق

-افراد علامت دار

علایم شایع بیماری های عروق کرونر شامل درد و  احساس سنگینی قفسه سینه است.البته درد میتواند محدود به قفسه سینه نباشد و شانه چب، فک پایین تا ناف را در بر گیرد.تنگی نفس حین فعالیت علایم شایع دیگری است.درد قلبی می تواند با تعریق و تهوع همراه باشد.در خیلی از موارد بیماری عروق کرونر با درد معده و مشکلات گوارشی اشتباه گرفته می شود که باید به آن توجه شود.

علایم شایع در نارسایی قلبی تنگی نفس، که هنگام خواب بدتر می شود و وجود تورم در بدن بویژه در پاها می باشد، که اغلب در افراد مسن ایجاد می شود و که نیازمند مراجعه به پزشک است.

 

مواردی که گفته شد در حیطه متخصص قلب و عروق قرار دارند.در درمان بیماری های قلب زمانی که نیاز به مداخله جراحی باشد جراحی توسط جراح قلب و عروق صورت می گیرد که رشته مجزایی است. تشخیص زودهنگام در بسیاری از موارد نیاز به عمل جراحی را کاهش می دهد.

 

رعایت رژیم غذایی کم کلسترول و تغییر سبک زندگی و داشتن روزانه ۲۰-۳۰ دقیقه فعالیت بدنی دو امر مهم در بهبود عملکرد قلب و کاهش ریسک بیماری های قلبی است.