سینوفوبیا یا فوبیای سگ چیست؟ تشخیص و درمان سینوفوبیا

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

سینوفوبیا یا ترس از سگ در دسته فوبیاهای خاص قرار می‌گیرد که بسیار شایع است. گرچه ترس از مار و عنکبوت رایج‌تر از ترس از سگ است، اما دیدن سگ بیشتر از این حیوانات رایج است. ترس از سگ می‌تواند زندگی روزمره فرد را مختل کند و رابطه فرد را با دوستانی که حیوان خانگی سگ دارند محدود کند. برخی از افراد پس از مورد حمله قرار گرفتن توسط سگ و یا گاز گرفتن به سینوفوبیا مبتلا می‌شوند. در این مقاله به بررسی ترس از سگ، علت ترس از سگ و راه‌های غلبه بر ترس از سگ می‌پردازیم.

 

 

فهرست مطالب
 •  

   

  سینوفوبیا چیست؟

  سینوفوبیا (cynophobia) یک کلمه یونانی است که از (cyno) به معنای سگ و (phobia)‌ به معنای ترس گرفته شده است. فردی که به سینوفوبیا مبتلاست به طور غیرمنطقی و شدیدی ترس از سگ را تجربه می‌کند و این تجربه یک تجربه مداوم است. ترس مربوط به سگ در این نوع فوبیا بسیار بیشتر از بودن در کنار سگ و یا پارس کردن آن است. این نوع ترس ممکن است در زندگی روزمره شخص مبتلا مشکلات مختلفی را بوجود آورد و باعث ایجاد علائمی مانند مشکلات تنفسی و سرگیجه شود. فوبیاهای خاص، مانند سینوفوبیا، حدود ۷ تا ۹ درصد از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این نوع فوبیاها به قدری رایج هستند که در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) درباره آن‌ها توضیح داده شده است. سینوفوبیا از زیرشاخه‌های زوفوبیا (ترس از حیوانات) قرار دارد. یک سوم افرادی که تحت عنوان فوبیاهای خاص به دنبال درمان هستند ترس غیرمنطقی از سگ یا گربه دارند.

   

  علائم سینوفوبیا

  علائم مرتبط با فوبیاهای خاص بسیار منحصر به فرد هستند. هیچ دو نفری به یک شکل ترس از سگ را تجربه نمی‌کنند. علائم شما ممکن است جسمی، عاطفی یا هر دو باشد.

  علائم جسمی شامل موارد زیر است:

  • مشکلات تنفسی
  • تپش قلب
  • درد یا گرفتگی در قفسه سینه
  • لرزیدن
  • سرگیجه یا سبکی سر
  • ناراحتی معده
  • گرگرفتگی یا تعریق سرد

  علائم عاطفی عبارت‌اند از:

  • حملات وحشت
  • نیاز شدید به فرار از موقعیت‌هایی که باعث ترس می‌شوند.
  • از دست دادن کنترل
  • احساس اینکه ممکن است از حال بروید یا بمیرید.
  • احساس ناتوانی نسبت به ترس

  کودکان نیز علائم خاصی را تجربه می‌کنند. زمانی که کودکان در معرض فوبیایشان قرار می‌گیرند ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

  • لجبازی و نق نق کردن
  • گریه کردن
  • چسبیدن به والدین خود

   

  علت ترس از سگ چیست؟

  ممکن است به خاطر نیاورید که دقیقا چه چیزی باعث ایجاد ترس در شما شده است. ترس از سگ می‌تواند پس از مورد حمله قرار گرفتن توسط سگ ایجاد شود و یا اینکه به تدریج و به مرور زمان فرد به این فوبیا مبتلا شود. همچنین شرایط یا زمینه‌های خاصی مانند ژنتیک وجود دارد که می‌تواند ریسک فرد را برای ابتلا به این نوع فوبیا افزایش دهد.

  عواملی که ریسک ابتلا به این فوبیا را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

   

  تجربه:

  آیا در گذشته تجربه بدی در مواجه با سگ داشته‌اید؟ مورد حمله قرار گرفتن یا گاز گرفتن؟ موقعیت‌های آسیب‌زا ممکن است شما را بیشتر در معرض ابتلا به این نوع فوبیا قرار دهد.

   

  سن:

  فوبیاهای خاص هم کودکان و هم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در برخی از موارد فوبیاهای خاص ممکن است از سن ۱۰ سالگی خود را نشان دهند. و یا اینکه فرد بعدها به آن مبتلا شود.

   

  خانواده:

  اگر یکی از افراد خانواده به فوبیا مبتلا شود احتمال اینکه شما نیز به فوبیا مبتلا شوید بسیار زیاد است. ممکن است از طریق ژنتیکی به ارث برسد یا با گذشت زمان به یک رفتار آموخته شده تبدیل شود.

   

  محیط:

  اگر اطلاعات منفی در رابطه با سگ‌ها شنیده باشید احتمال اینکه به سینوفوبیا مبتلا شوید بسیار زیاد است. به عنوان مثال اگر خبری در رابطه با حمله سگ‌ها خوانده باشید احتمال اینکه به این نوع فوبیا مبتلا شوید بسیار بیشتر است.

  سینوفوبیا

  تشخیص ترس از سگ

  برای اینکه فوبیای خاصی مانند سینوفوبیا تشخیص داده شود، باید به مدت ۶ ماه علائم این فوبیا را داشته باشید. اگر متوجه شده‌اید ترس شما از سگ‌ها بر زندگی روزمره شما تاثیر گذاشته است، یک دفترچه تهیه کنید و سوالاتی را که در زیر گفته می‌شود از خود بپرسید و به آن جواب دهید و به پزشک خود نشان دهید.

  • آیا وقتی در کنار سگ هستم یا به سگ فکر می‌کنم بلافاصله احساس ترس می‌کنم یا دچار حمله وحشت می‌شوم؟
  • آیا ترس من از سگ شدید و غیر منطقی است؟
  • آیا از شرایطی که ممکن است با سگ روبرو شوم، اجتناب می‌کنم؟

  اگر جواب شما به این سوال‌ها “بله” بود ممکن است طبق معیارهای DSM-5‌ به سینوفوبیا مبتلا باشید. که در این صورت روانشناس می‌تواند در درمان آن به شما کمک کند.

  هنگامی که به روانشناس مراجعه می‌کنید، او احتمالاً سوالاتی را درباره علائمی که در طی فوبیا تجربه می‌کنید و همچنین سوالاتی در مورد سابقه اختلالات روانی از شما خواهد پرسید.

   

  درمان ترس از سگ

  برای درمان برخی از فوبیاها نیازی به مراجعه به روانشناس نیست. اما هنگامی که ترس به قدری شدید شود که مانع رفتن شما به پارک‌ها شود و با هنگام دیدن سگ حملات پانیک به شما دست دهد، گزینه‌های درمانی بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید برای غلبه بر ترس از سگ انجام دهید. درمان فوبیاهای خاص به طور کلی شاما ترکیبی از رواندرمانی و مصرف دارو می‌باشد.

   

  رواندرمانی

  رفتار درمانی شناختی (CBT) می‌تواند برای درمان فوبیاهای خاص بسیار موثر باشد. برخی از افراد طی ۱ تا ۴ جلسه انجام این رواندرمانی نتایج بهبودی خود را اعلام کرده‌اند.

  مواجهه درمانی یکی از اشکال رفتار درمانی شناختی است. بسیاری از افراد می‌تواند با استفاده از مواجهه درمانی چه به صورت واقعی چه به صورت غیر واقعی با ترس خود مواجه شود و پس از مدتی ترس‌شان را از بین برند.

   

  مصرف دارو

  رواندرمانی به طور کلی در درمان هراس های خاص مانند سینوفوبیا موثر است. برای موارد شدیدتر که رواندرمانی به تنهای موثر نیست افراد می‌توانند مصرف دارو را طبق تجویز پزشک برای مدت کوتاهی مصرف کنند. این داروها عبارت‌اند از:

  بتابلاکرها: بتابلاکرها نوعی دارو هستند که باعث می‌شوند ترشح آدرنالین هنگام ترس علائمی مانند افزایش ضربان قلب و تنفس، فشار خون بالا یا لرزش ایجاد نکند.

  آرامبخش‌ها: این داروها برای کاهش اضطراب تجویز می‌شوند. بنابراین در شرایط ایجاد ترس آرامش را به شما باز می‌گردانند.

   

  سخن آخر پزشک خوب

  اگر سینوفوبیا در شما خفیف باشد، ممکن است از گزینه‌های مختلف تغییر سبک زندگی که می‌تواند به کاهش علائم ناشی از ترس شما کمک کند، استفاده کنید. هنگام احساس اضطراب، روش‌های مختلف آرام‌سازی را امتحان کنید، مانند انجام تمرینات تنفس عمیق یا تمرین یوگا. ورزش منظم یکی دیگر از ابزارهای قدرتمندی است که ممکن است به شما کمک کند تا در دراز مدت فوبیای خود را مدیریت کنید. برای موارد شدیدتر این نوع فوبیا به روانشناس مراجعه کنید. رواندرمانی‌هایی مانند رفتار درمانی به طور کلی موثر هستند. اگر فوبیای خود را درمان نکنید ممکن است منجر به عوارض جدی‌تری مانند اختلالات خلقی، سوء مصرف مواد مخدر یا حتی خودکشی شود.

   

  منابع


  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین روانشناسان در سراسر ایران به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از روانشناس

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب