افسردگی روز تولد چیست؟ چرا در روز تولدمان احساس غمگینی داریم؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

آیا برای شما هم پیش آمده در روز تولد خود برخلاف انتظارتان احساس غم یا دلتنگی غریبی به سراغتان آمده باشد؟! یا خُلق تان پایین باشد و علت آن را ندانید؟! اگر این حالت یا تجارب مشابهی داشته اید، مطالعه مطلب افسردگی تولد برای شما مفید خواهد بود.

در این مطلب، روانشناس پزشک خوب، دکتر پردیس میرمعینی شما را با علل این مشکل آشنا کرده و راه حل هایی را در اختیارتان می‎گذارد.

افسردگی روز تولد

افسردگی تولد چیست؟

افسردگی تولد با نام های غم تولد (birthday blues) نوعی از افسردگی است که برای خیلی از ما ممکن است اتفاق می‌افتد.

افسردگی تولد در بین خانم ها شایع تر است اما مرگ در روز تولد آمار بالاتری در آقایان دارد.

با استفاده از واژه هایی که بار غم انگیز کمتری دارند به راحتی می‌توانیم با این مشکل کنار بیایم.

خبر خوب اینکه: طبیعت گذرای این خُلق افسرده باعث می‌شود حل و فصل آن، به راحتی شانه زدن موهایمان باشد.

علت افسردگی روز تولد چیست؟

اینکه دلیل افسردگی روز تولد بر اثر افزایش سن و تاریخ تولدمان است یا یک افسردگی مزمن است که می‌تواند احساس غم، ناامیدی و سایر احساسات منفی را افزایش دهد، قابل توجه و بررسی می‌باشد.

افسردگی روز تولد با شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی، دینی و مذهبی هم رابطه دارد.

به علاوه در افرادی که مبتلا به بیماری های لاعلاج و مزمن هستند نیز بیشتر است.

به همین دلیل مهم است که غم روز تولد بررسی شود و در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیرد.

افسردگی تولد در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

 • افراد مبتلا به افسردگی یا وجود سابقه خانوادگی افسردگی

اگر در حال حاضر با افسردگی مزمن روبرو هستید یا در گذشته به آن مبتلا بوده اید، افسردگی روز تولد می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی شما بگذارد. به همین ترتیب، اگر سابقه خانوادگی افسردگی دارید این موضوع می‌تواند در ابتلای شما به افسردگی روز تولد مؤثر باشد.

اضطراب، از هر نوع آن ( اضطراب اجتماعی، انواع ترس ها و …) می‌تواند احساس افسردگی را در شما حتی با وجود آیتم های خوشحال کننده ای مثل کیک و هدیه تولد ایجاد کنند. حتی با محرک های شادی آفرین، جشن تولد و تمام توجه هایی که دریافت می‌کنید روز تولد شما می‌تواند به یک روز فرسایشی و ناتوان کننده تبدیل شود.

 • افراد درونگرا

افراد درونگرا اغلب به عنوان افراد منزوی شناخته می‌شوند، اما این مطلب لزوماً درست نیست. بسیاری از افراد درونگرا همانند هر کس دیگری اجتماعی هستند. آنها نسبت به برونگراها به محرک های کمتری در اطرافشان احتیاج دارند.

مشکل جشن تولدها این است که معمولاً بیشتر از آنچه یک فرد درونگرا ظرفیتش را دارد، نیاز به معاشرت با دیگران دارند. به عنوان مثال، دریافت پیام های تبریک و حضور در جشن تولد برای یک فرد درونگرا آزاردهنده است.

 • افراد مبتلا به سایر اختلال های روانی

اما دلایل غم تولد عبارتند از:

تولد و افسردگی

 

 • انکار بالا رفتن سن

حتی گفتن این جمله که سن فقط یک عدد است هم نمی‌تواند غمی که ما با دیدن تغییرات جسمی احساس می‌کنیم را کاهش دهد، مخصوصاً اگر شرایط فیزیکی فعلی خود را با شرایط سابق مقایسه کنیم.

 • انتظارات و فشارهای اجتماعی

با اینکه همیشه به ما گفته شده که در انتخاب مسیر زندگی آزاد هستیم اما توقعاتی از ما وجود دارد مثل اتمام تحصیلات، اشتغال، ازدواج، فرزندآوری و … که همه اینها می‌تواند درجاتی از استرس و اضطراب را در ما ایجاد کند.

 • احساس شکست

بسیاری از ما در روز تولد یا زمان تحویل سال، برنامه هایی برای یک سال آینده خود را مشخص می‌کنیم که فقط تعداد اندکی از ما به این برنامه ها پایبند می‌مانیم و مشکل زمانی آغاز می‌شود که در سالگرد تولدمان به این واقعیت آزاردهنده می‌رسیم که هیچ کار مفید و مؤثری درطی یک سال گذشته انجام نداده ایم.

 • خانواده ناکارآمد

ما دوستان خود را انتخاب می‌کنیم، اما خانواده مان را خودمان انتخاب نمی‌کنیم. و گاهی اوقات، خانواده ما (اولین موقعیت اجتماعی ما) به منبع تنش، استرس و اندوه برای تبدیل می‌شود.

این واقعیتی است که معمولاً در طول روز تولد برجسته می‌شود.

چطور می‌توانیم افرادی را که ما را در روزتولدمان (روزی که آنها ما را به این دنیا آورده اند) فراموش کنیم؟!

خانواده ای که انسجام ندارد، می‌تواند با خاطرات تلخ ناشی از همین عدم انسجام باعث برانگیخته شدن صدمات قدیمی و در نهایت بروز احساس افسردگی شود.

“آه پدرم هرگز در روز تولد من در کنارم نبود…” و همین جمله ما را به همه خاطرات تلخ گذشته هدایت و در نهایت ایجاد غم می‌کند.

 • بحران هویت

اگر برای یافتن هدف یا معنای زندگی خود در تلاش هستید، تولد می تواند احساسی از نا امیدی درشما ایجاد کند یا ناامیدی را افزایش دهد.

این احساس می‌تواند زمانی افزایش یابد که احساس می‌کنید نتوانسته اید به برخی از انتظاراتتان دست بیابید.

 • احساس مهم یا دوست داشتنی نبودن

ما معمولاً ازغرق کردن کودکان در عشق و محبت خودداری نمی‌کنیم، اما گاهی اوقات وقتی صحبت از بزرگسالان می‌شود، به تعبیری دچار کم کاری می‌شویم.

شاید برای ابراز عشق و عمیق ترین احساسات خود احساس آسیب پذیری بیش از حد کنیم.

یا بعضی اوقات با بزرگتر شدن، به سادگی روابط نزدیک و معنی دار کمتری داشته باشیم. این می‌تواند به احساس بی علاقگی و بی اهمیت بودن در روز تولد شما منجر شود.

 • نوستالژی

وقتی به دوران کودکی و روزهای تولد خود فکر می‌کنید، ممکن است اوقات خوش و بی خیالی را به یاد بیاورید.

اما دلتنگی اغلب یک طرح مبهم از گذشته ما است، و اکثر ما به دنبال چیزی هستیم که دیگر وجود ندارد.

با این وجود، دلتنگی می‌تواند احساس افسردگی ما را در روز تولد افزایش دهد.

 • افزایش عدد سن (گذر از سنین خاص)

افراد می‌توانند از سن خاصی مانند ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و… بهراسند و با اینکه قراراست در روزهای تولد زمان مهم ورود به دوره جدیدی از زندگی را جشن بگیریم، اما همین روزها دلیل اضطراب، ترس و غم و اندوه می‌شوند.

خب حالا با این غم روز تولد چه کنیم؟

ساده است وقتی دلایل را شناختیم می‌توانیم به راحتی و با کمی توجه و دقت این مرحله از چرخه زندگی را پشت سر بگذاریم.

 • اگر می دانیم که در این روز حس و حال خوبی نداریم پیش از رسیدن به روز تولد و تجربه مجدد غم، از متخصصین مربوطه کمک حرفه ای بگیریم.
 •  برای سال جدید زندگی مان برنامه ریزی کنیم، اهداف و خواسته هایمان را مشخص کنیم و برای رسیدن به آن برای خودمان جایزه ای درخور در نظر بگیریم.
 • بدانیم که خودمان تنها کسی هستیم که مسئول شادی آفرینی در زندگی مان هستیم پس برنامه ای که حس خوب و شادی به ما می‌دهد برای روز تولدمان در نظر بگیریم.
 • نسبت به خودمان مهربان و سخاوتمند باشیم. نرسیدن به برخی اهداف، الزاماً شایستگی ما را زیر سوال نمی‌برد پس خودمان را برای این نرسیدن ها شماتت نکنیم درعوض تلاش کنیم با بررسی و شناسایی اشتباهاتی که منجر به وضعیت موجود شده هدف گذاری دقیقی برای سال جدید انجام دهیم تا این بار خطای کمتری در رسیدن به هدف داشته باشیم.

فراموش نکنیم که ما به این دنیا آمده ایم تا تجربه کنیم و از تجربیات‎مان درس بگیریم و زندگی بهتری بسازیم.

 

نویسنده: دکتر پردیس میرمعینی، روانشناس سلامت و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

فایقه آذر ۸, ۱۴۰۰ - ۳:۵۷ ب٫ظ

عالی

پاسخ
ناشناس آذر ۷, ۱۴۰۰ - ۵:۱۹ ب٫ظ

امروز تولدم ولی اصلا حالم خوب نیس۴

پاسخ
:) آذر ۵, ۱۴۰۰ - ۷:۰۸ ب٫ظ

سلام ،فردا تولدمه ولی انقدر حالم بده که میخوام تاریخ مرگم همین فردا باشه:)))))) ……

پاسخ
ناشناس آذر ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۵۹ ب٫ظ

منم ۶ اذر تولدمه . تولدمون مبارک

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آذر ۸, ۱۴۰۰ - ۵:۱۲ ب٫ظ

سلام
افسردگی روز تولد می تواند از اضطراب ناشی شود. اضطراب بابت اینکه با افزایش یک سال به عمرم مسئولیت من نیز در قبال خودم خانواده و جامعه افزایش می یابد. کمک طلبی از جمله ویژگیهایی است که برای سلامت روان تعریف می شود. برای گذر از این دوره و ورود به مسیر جدیدی از زندگی می توانید از دوستان و معلمان و مشاورین کمک بگیرید.

پاسخ
یه بد بخت افسرده آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ب٫ظ

من یک هفته رفتم یه مسافرت برا دکتر و اینچیزا بود
بعد اینکه برگشتم رفتم سالن ورزشیم
یک بسکتبال پلیر حرفه ای هستم و اینکه خیلییییییییی تو این مدت کم ضعف کردع بود بازیم به شدت افسرده شده بودم و الان دو ماهه دیگه نمیخوام اصلا به باشگاه برم

پاسخ
هدیه آبان ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶ ق٫ظ

امروز ۱۳آبان روز تولدمه اما مثل روزای قبلم میگزره حتاََ ۱۴سالم شده هیچ کس احمیت نمیده من خیلی خیلی افسرده شدم 😭😭😭😞😖😢

پاسخ
ناشناس آبان ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ ق٫ظ

هدیه عزیز
دوره نوجوانی ویژگی های خاص خودش را دارد و انتظارات و تفاوت دیدگاه ها با والدین می تواند احساسهایی از غم را همراه داشته باشد .
به راستی شما خودت در روز تولد هدیه عزیز چه حسی و حالی داشتی چه هدیه ای دادی ؟ روز تولد یعنی فرصت دوباره رشد لدا برای جهت دار شدن و هدفمند شدن مسیر زندگی و احساس بهتر می توانی از مشاورین کمک بگیرید تا انتظارات از بیرون به درون تغییر کند .

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۸:۱۵ ق٫ظ

سلام هدیه عزیز
دوره نوجوانی و دست یابی به هویت می تواند عاملی برای ایجاد اضطراب و به دنبالش شکل گیری اضطراب باشد . زنده نگاه داشتن کنجکاوی و علاقمندی به کاوش که یکی از ابعاد کسب هویت است می تواند در کاهش این امر اثر گذار باشد . مشاوره از متخصصین در این امر بسیار موثر است .

پاسخ
زهرا آبان ۸, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ق٫ظ

امروز۸/۸ تولدمه 😂 و من حتی خوشحالم نیستم بلکه خیلی ناراحتم با اینکه فقط ۱۵ سالمه اما انقد ناراحتم و افسرده که امروز هم برام مثب روزای دیگه عادی و خیلی هم ناامیددانه هست

پاسخ
آیلار آذر ۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲ ب٫ظ

وااای دقیقا امروز ۱ آذر تولد ۱۵ سالگیمه و خیلییییی ناراحتم و نمیدونم چرا

پاسخ
تنفر آبان ۴, ۱۴۰۰ - ۷:۰۲ ب٫ظ

چرا باید برای چیزی که توش دخالتی نداشتم زجر بکشم بخاطر چی مامانم به دنیام آورد بخاطر همین بدنیا اومدنمه که باید اینقدر زجر بکشم نه میتونم خود کشی کنم و نه میتونم درست زندگی کنم فقط هرروز به دردام اضافه میشه و با همه ی این وجود وقتی با بقیه عصبی برخورد میکنم فکر میکنن من مشکلی دارم !! اگه اینقدر ازم بدون میومد چرا بدنیام اوردیننن؟!!!!!

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۴۴ ب٫ظ

سلام واقعیت زندگی این است که جنسیت ،سال تولد،کشور و شهر و خانواده ای که در ان متولد می شویم خارج از انتخاب ماست .البته اینکه در چه سنی هستید نمی دانم یک نوجوان ۱۴ ساله یا یک جوان ۲۶ ساله ، ولی اگر امکانات اولیه برای زندگی ،تحصیل و …برای شما توسط خانواده فراهم شده است می توانید با دریافت مشاوره و همراهی یک متخصص مسیر زندگی خود را از نو تعریف کنید .در تکرار زندگی والدین قرار نگیرید .کتابهای خودیار متناسب با سن را می توانید تهیه کنید .

پاسخ
پروانه مهر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۴:۰۲ ب٫ظ

من دو روز دیگه تولدمه! هر سال خیلی شوق و ذوق داشتم و دقیقا روز تولدم که میشد غمگین میشدم، چون دوست داشتم روز تولدم دورم شلوغ باشه، همه کسایی که دوسشون دارم پیشم باشن و این روزو با هم جشن بگیریم اما همیشه با چهارتا تبریک خشک و خالی میگذشت و از اینکه این روز خاص با روزای دیگه هیچ فرقی نداشته ناراحت میشدم.
امسال ولی از دوهفته پیش همین حسو دارم! روز تولدم هیج فرقی با روزای دیگه نخواهد داشت. من هرسال خودم برای خودم کادو میخرم و همیشه کادویی که خودم برای خودم میخرم بیشتر از همه چیز خوشحالم میکنه اما حتی امسالم کادویی که خودم خریدم چند روز بعد به دستم میرسه! دوستامو بخاطر کرونا هیچ کدومو قرار نیست ببینم! از یه سال پیش هم همش به خانواده گفتم که این روز بریم بیرون خونه نمونیم و الان هرجور بهونه ای میارن که از جاشون تکون نخورن. حتی از بچگیم از اینکه چند روز قبل یا چند روز بعد برام تولد بگیرن یا روز تولدم بهم کادو ندن ناراحت میشدم.
تولدم جمعه است! عصر نحس جمعه ! همه چی دست به دست هم میده زهرمارم کنه این روزو.

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آبان ۴, ۱۴۰۰ - ۲:۳۶ ب٫ظ

سلام برشما
یکی از مواردی که افراد را به سمت افسردگی و عدم رضایت از زندگی هدایت می کند ایجاد و افزایش انتظاراتی بیرونی برای خود می باشد .تولد به معنای فرصتی برای تجربه در کره زمین است و روز تولد یاداوری این فرصت می باشد . درونی ساختن این نکته که خودمان تنها کسی هستیم که مسئول شادی آفرینی در زندگی مان هستیم اهمیت دارد .مهارتهای خاصی برای شادی افرینی در زندگی وجود دارد که متخصصین روانشناس و مشاورین در جلسات درمان این تکنیک ها و فنون مختلف رفتاری و شناختی رااموزش می دهند

پاسخ
ناشناس مهر ۲۰, ۱۴۰۰ - ۸:۴۸ ق٫ظ

امروز تولدمه و من خیلی ناراحتم بهترین رفیقم فقط یه تبریک خشک و خالی گفت در صورتی که من برای تولدش کلی سوپرایز اماده کردم خیلی از این حرکتش ناراحت شدم پدر و مادرم همتبریک گفتن ولی تبریک خوبی بود کلا از بین این همه دوست و رفیق ۳ نفر یادشون بود این اتفاق خیلی ناراحتم کرد:)

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۵:۲۰ ب٫ظ

سلام و درود
این احساس شما شاید برای بسیاری تجربه مشترکی باشد . یکی مواردی که سبب می شود انتظارات است که از دیگران داشته باشیم .مدیریت انتظارات و سپاس گویی از هر گونه توجه مثبت دریافتی از محیط خانواده و دوستان می تواند احساس بهتری را برای فرد ایجاد کند .
برای کسب مهارتهای مدیریت انتظارات می توانید به متخصصین روانشناس مراجعه کنید . هر توجهی هرچند کوچک توجه است .

پاسخ
یه نفر مهر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۳:۱۱ ب٫ظ

من امروز تولدمه. از تولدم بدم نمیاد، اتفاقا خیلی هم خوشم میومد. از چند روز قبل ذوق داشتم که امروز تولدمه! ۱۷ سالم میشه! یه جشن کوچیک با خونواده‌ام گرفتم و چندتا پیام تبریک انگشت شمار ولی فوق‌العاده باارزش گرفتم. ولی انگار یه چیزی واقعا کمه… خیلی بچگانه ممکنه به نظر برسه ولی فکر میکردم امروز خاص تر باشه، نمیدونم حداقل فکر میکردم خودم امروز احساس خاص تری داشته باشم… بی دلیل غمگینم… گاهی این فکر به ذهنم میاد که اندازه ای که من برای تولدم ذوق داشتم، مامان بابام هم هیجان زده بودن؟ نکنه از بدنیا آوردنم پشیمونن؟ تولد خواهر کوچیکترم دو روز بعده ولی بابام اول تولد اونو تبریک گفت بعد منو. بچگانه‌ست نه؟ ولی برای من خیلی سنگینی میکنه رو سینم. چند وقت پیش یه بحث گنده باهاشون داشتم، راجب شغلی که میخوام تو آینده داشته باشم. میترسم که نکنه حالا که دخترشون نمیخواد شغلی که اونا میگفتن رو داشته باشه، دیگه از اومدنش تو زندگیشون پشیمون باشن. احساس میکنم کسی بابت به این دنیا اومدنم خوشحال نیست…

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۸:۳۵ ب٫ظ

سلام
نکاه منفی به خود ، دنیا و اینده مثلث افسردگی و ناشادی را نشان می دهد . دوره نوجوانی از جهاتی بسیار مستعد افسردگی است .جهت رفع نگاه منفی و افکاری غیر منطقی مانند از زاویه دید دیگران مساله را بررسی کردن می توانید به مشاورین و روانشناسان متخصص مراجعه کنید و کتاب خودیاری چون هیچ چیز نمی تواند مرا ناراحت کند اری هیچ چیز البر الیس را درباره خود قرار دهید

پاسخ
سمیه مهر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳ ب٫ظ

منم امروز تولدمه خیلی غمگینم ، کاش بدنیا نمیومدم🥺 کاش برا برگردوندن نفسم از پاهام اویزونم نمیکردن و به پشتم بزنن کاش …😭

پاسخ
م.ا مهر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۵:۱۶ ب٫ظ

منم امروز ۱۲ ام تولدمه
تولد مزخرف ۲۵ سالگی ک فقط یاداوری میکنه زندگیم چقد پوچه ک ای کاش بدنیا نیومده بودم . از عالم و ادم بدم میاد و یه روز مزخرف داشتم امروز. وقتی ام ک بدخلقی میکنم و از ادما فاصله میگیرم ک حداقل با بدخلقیم مواجه نشن خانوادم میگن چته چرا اینجوری هستی و فلان و بسان
دلم میخواست اصلا وجود نداشتم . همه ی عمرمو درس خوندم و هیچ وقت برای خودم زندگی نکردم …

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۵۸ ب٫ظ

سلام و درود گاهی اوقات غمگین و خستگی نشان امادگی روانی برای تغییر و حرکتی رو به جلو است .برای اینکه یک فنر اماده پرش شود باید جمع شود .تحصیلاتی داشتید بسیار خوب . ابعاد دیگری وارد زندگی کنید. مهارت ،ورزش ،اختصاص زمانی برای حضور در طبیعت و افزایش علایق اجتماعی خود. در این مسیر کمک طلبی از یک روان درمانگر می تواند ضمن شناخت بهتر از استعدادهای خود ،شجاعت تغییراتی را در سبک زندگی داشته باشید .چون به بینشی در توان خود رسیده اید .

پاسخ
عابدی مهر ۱۸, ۱۴۰۰ - ۷:۲۵ ب٫ظ

منم امروز تولدمه
بدم میاد واسم تولد بگیرن برای همین به همه تاریخ اشتباه دادم که نفهمن امروز تولدمه وقتی هم بفهمن دیگه دیره
احساس میکنم اصلا براشون احمیت نداره تولدمه یا نه

پاسخ
ناشناس شهریور ۳۰, ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴ ق٫ظ

منم امروز تولدمه حتي همسرم هم يادش نبود بهم تبريك بگه خيلي دلم شكست اصلا كنترل اشكام رو ندارم

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۵:۳۵ ب٫ظ

سلام
در برخی خانواده تاریخ تولد و تبریک گفتن ان جز اداب و رسوم خانوادگی نبوده ، لذا پس از ازدواج امکان فداموشی تاریخ تولد همسر پیش بیاید .
یاداوری تاریخ تولد روز قبل از ان می تواند موثر واقع شود .از طرفی بیان زبان عشق همسر شما می تواند متفاوت از تبریک تولد و در عمل به گونه ی دیگری ارایه شود .

پاسخ
بانوی غمگین آبان ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۱۷ ب٫ظ

امشب شب تولدمه،ولی پدرومادرم بهم تبریک نگفتن ،دوستام سوپرایزم کردن ،ولی همسرم مث یه غریبه فقط بهم تبریک گفت ،حس میکنم اصلا این روز براش مهم نیس ،دلم میخاد هیچکس هیچ کاری واسم نکنه ولی حداقل همسرم با محبت بهم تبریک بگه و حداقل یه شاخه گل برام بگیره،خیلی دلم گرفته،کاش ما ادما بدونیم که روزای مهم زندگی هم باید کنار هم باشیم،ن فقط تو کلمات

پاسخ
ناشناس شهریور ۲۸, ۱۴۰۰ - ۸:۴۹ ب٫ظ

خیلی حس بدیه واقعا برخلاف همه همه روز تولدم غیب میشن اصلا عقده یه جشن تولد از طرف خوانده یا دوستامو دارم

پاسخ
ریحان مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۷:۵۳ ب٫ظ

اووم منم امروز تولدمه . وجودهمه در کنارم آزارم میده .البته اون همه که گفتم هعی سربه سرم میزلرنو حرفای ناخوشایند میزنن .اینکه هیچوقت برامن جشن نگرفتن و وقتی هم که بدنیا اومدم همه از وجودم گریه میکردن حتی مامانم .البته اینو از مامانبزرگم شنیدم باتایید مامانم.اخه اونا انتظارپسروداشتن نه دختر برای همین منو نادیده میگیرن والان که دارم میرم داخل ۱۸سالگی واقعا به حمایتشون نیاز دارم ولی اونا همش اذیتم میکنن .خواهرم هی میگه باز روز تولدشه عقده کرده و ازاین حرفا اون یکی برمیگرده میگه پول بده برم برات کیک بگیرم .واقعا این دنیام دیگه شورشو دراورده..

پاسخ
سما مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۵ ق٫ظ

منم امروز تولدم بود و متنفرم از تولدم اینقدر زیاد که هر دفعه تولدم میشه دلم میخواد برم تو غار قایم شم وقتی چند وقت گذشت بیام بیرون .

پاسخ
ناشناس آبان ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲ ق٫ظ

سلام سمای عزیز
این احساس از دیدگاههای مختلف روان درمانی و مشاوره معنا دارد .ارتباط با مادر و بازگشت به دوران حمایتی وی .این اضطراب امیخته با ترس می تواند مورد تحلیل قرار گیرد . انچه در فرایند زندگی به دست اوردید را مورد بررسی مجدد قرار دهید . لحظات زیبا که در فرایند زندگی ثبت کردید یا دریافت کردید را مرور کنید و مراجعه به روان درمانگر داشته باشید .

پاسخ
فاطمه زنگنه تیر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۶:۲۶ ب٫ظ

من همش دوس دارم روز تولدم بشه ولی دقیقا وقتی تولدمه بی دلیل ناراحتم و دلم میخواد یا کل روزو بخوابم یا گریه کنم اصن خوشم نمیاد کسیو ببینم

پاسخ
Nazanin آذر ۵, ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷ ب٫ظ

۵آذرماه امروزتولدمه هیچ کس نه خانواده نه دوستام حتی یه تبریک خشک تایکی دوسال قبل به عین خیالمم نبود ولی می بینم هرچی بزرگ ترمیشه آدم میازش یه عزیزی کردن توجه کردن خوشحال شدن ازطرف عزیرانش نیازداره ۲۰سالم شدامروز اونقدری حس بددارم فک می کنم دارم غرق میشم ازبغض واقعا اونقدفک کردم تایه وقتی فک می کزدم لابودمن ادم عجیب غریبی هستم همه روخوشحال می کنم سوپرایز می کنم برامن که میشه هیچ کس فقط صبح یه تبریک اومد برام ازبانک بود
ولی خوشحال شدم کامنتاروخوندم اینکه باعث دلگرمی هم شدیم فک نکردیم که فقط مااینطوریم لابودادم عجیبی هستیم ای کاش جوری بودکه هممون دورهم میشدیم باهم

پاسخ
ma خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

دقیقا دو روز مونده به تولد و همش حس غم دارم همش دوست دارم تنها باشم هیچکس کنارم نباشه و فقط گریه کنم
روز تولدمم هیچکس یادش نیس و با اینکه دوستای زیادی دارم اما هیچکس بهم محل نمیزاره خیلی بده داشتن همچین حسی و با وجود این حس به همه آرامش و انگیزه میدم😔😔😔😔😔😔😔😔😔

پاسخ
مفقود الاثر خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶ ق٫ظ

من هم همینجوری هستم، اکانت های واتساپ تلگرام و اینستاگرامم رو پاک کردم و تمامی راه های ارتباطی رو به روی خودم بستم. سیم کارتمم درآوردم. حتی پیام تبریک بانک هم برام آزاردهنده است. تماس هایی که به خونه منجر میشه از همسرم میخوام بپیچونه و یه بهونه بیاره، میخوام خونه نباشم تا کسی نخواد سورپرایزم کنه، بیرون باشم و برم گم شم. مفقود الاثر
کسانی که ۳۶۵ روز سال به یادت نیستند و میخوان توی روز تولدت تظاهر به یاد بودنت کنن، همون بهتر که به یادت نباشن

پاسخ
هانی بهمن ۳, ۱۳۹۹ - ۱:۰۱ ب٫ظ

وای من دقیقااا همینم. از یه هفته قبل تولدم ناراحتم تا روز تولدم اوج ناراحتیمه.. اصلا هیچ کادو و جشن و هیچی خوشحالم نمیکنه. گریه میکنم‌ داغون اصن..

پاسخ
Saina خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ - ۷:۰۲ ق٫ظ

امروز تولدمه
از دیشب که همه دوستام چه واقعی چه مجازی بهم تبریک گفتنو‌خوشحالی کردنو‌کلیپ فلان ولی من حس غریبی داشتم حس میکردم‌چقدر تنهام چقدر هیچکی دوسم نداره درحالیکه میدونم دوسم دارن
مل دیشبو گریه کردم تا خسته شدم خوابم برد
کل خوابمم اشفته بود حتی الانم باز دارم گریه میکنم
خیلی حس بدیه
خوشم میاد بهم تبریک بگن یادشون باشه ولی از یه طرف خوشم نمیاد تبریک تولد جواب بدم
فکر میکردم فقط من اینجورم تا اینکه دوستم گفت فوبیا تولد داری

پاسخ
nazanin خرداد ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹ ب٫ظ

منم دقیقا همین طورم همش حس میکنم کسی دوستم نداره کسی با من دوست نیست خانواده ام دوستم ندارن از من بدشون میاد برای همین وقتی برام تولد میگیرن همش باید یه دعوا و دلخوری پیش بیاد که مقصرش هم خودم هستم متاسفانه فقط روز تولد اینجوری نیستم روز هایی مثل روز دختر یا مثلا سال نو هم همین جوری هستم دلم میخواد مثل بقیه از تولدم خوشحال باشم دوست دارم یه بار بدون اینکه خودم اصرار کنم خانواده ام سوپرایزم کنن بین دوستام که میبینم همشون خیلی خوشحالل همه دوستاشون سوپرایزشون میکنن ولی منو نه 🙁 روزی از تولدم نیست که گریه نکنم ای کاش همه ماها که این مشکل رو داریم کنار هم جمع بشیم و با هم حرف بزنیم.

پاسخ
مرضیه دی ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

منم از روز تولدم فراری هستم. دوست دارم همه فراموش کنن و هیچکس بهم تبریک نگه. یه حسه غم دارم و برعکس هر روز خدا ک ادم شاد و بذله گویی هستم روز تولدم خودم رو دوس دارم گم و گور کنم. الان ک مطالب پیجتون رو خوندم فهمیدم ناراحتم ک آزادی ندارم و هیچوقت تولدی برام گرفته نشده و کادویی داده نشده ک در حد ذهنیاتم باشه.
در کل منتظر تبریک تولد هم هستم اما امسال واقعا همه یادشون رفته و از همه ناراحتم?

پاسخ
الیا فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸ ب٫ظ

من از روز تولدم متنفر نیستم ولی اکثرا توی این روز غم عجیبی دارم یه غم بی دلیل نمیدونم چرا با وجود اینکه آدم تنهایی نیستم ولی اون روز خیلی حس تنهایی میکنم

پاسخ
AYO دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۹:۳۳ ب٫ظ

امروز تولدمه این مقاله رو خیلی اتفاقی دیدم ،واقعا هم متنفرم از روز تولدم

پاسخ
زری دی ۲۱, ۱۳۹۹ - ۷:۲۷ ب٫ظ

الان شب تولدمه دارم گریه میکنم، اینا رو خوندم جالب بود، امیدوارم…..

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۷:۱۸ ب٫ظ

زری عزیزم سلام غم از هیجان های طبیعی انسان است تجربه ان در فرایند زندگی غیر قابل انکار است . اینکه مطلب برای شما جالب بوده یعنی با خواندن ان احساس مثبت را تجربه کردید . پس امادگی دریافت تجارب مثبت و ایجاد رویدادهای مثبت را برای خود دارید . در این مسیر دریافت مشاوره تخصصی از روانشناس می تواند نیروی محرکه رو به جلو و تغییر در ساختارهای شناختهای منفی شما باشد .

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۱:۳۶ ب٫ظ

زری نازنین
امیدوارم …نشان از قسمتی از وجود شماست که برای زندگی بهتر و سلامت مدار تلاش می کند . باز امد روز تولد امکان ادامه مسبر را یاداور می شود و امکان تلاش دوباره با مراجعه به مشاور در خصوص هدف گذینی اقدام کنید .امیدواری نیروی محرکه خوبی است

پاسخ
یک بیننده دی ۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲ ب٫ظ

من خودم از روز تولدم نگم متنفرم میگم خوشم نمیاد. یاد آوری می کنه که فرصت من بازم کمتر و محدود تر شده

پاسخ
میترا سیفان دی ۶, ۱۳۹۹ - ۴:۱۷ ب٫ظ

سلام، ممنون از بیان تجربه‌تون. این حس در خیلی از افراد بخصوص در برخی سنین خاص بیشتر به وجود میاد.

پاسخ
.. آذر ۲۱, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ ب٫ظ

یکی از دوستان من از روز تولد خودش خوشش نمیاد و کل اون روزو می‌خوابه درحالی کنین زیادی ندارم و هنوز وارد جوانی نشده چطور باید روز تولدش خوشحالش کنم؟

پاسخ
میترا سیفان آذر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۳:۳۶ ب٫ظ

سلام، باید دلایل زمینه ساز این مسئله روشن بشه تا بتونیم بهترین راهکار رو ارائه بدیم. شاید دلایل متعددی در این زمینه دخیل باشند. اگر این مسئله در سایر حیطه‌های زندگی هم تاثیر داشته، بهتر هست راهنمایی‌شون کنید با یک متخصص روانشناس صحبت کنند.

پاسخ
Lili مرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۷:۳۴ ب٫ظ

منم از یه ماه مونده به تولدم دلم شروع به گرفتن میکنه و همینکه وارد ماهه تولدم میشم روانم آشفته میشه. هرروز که میگذره و به روزش نزدیک میشم فقط و فقط گریه میکنم.و نمیدونم چه غلطی باید کنم که حالم خوب شه بارها به این فک کردم که حالمو خوب کنم ولی هیچ چیز جوابگو نبود.
فقط میدونم خیلی دلم میگیره و بغض میکنم. من تو بقیه روزها هم حس دلتنگی برا کسی که حتی نمیدونم کی هست رو هم دارم.

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب