افسردگی روز تولد چیست؟ چرا در روز تولدمان احساس غمگینی داریم؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

آیا برای شما هم پیش آمده در روز تولد خود برخلاف انتظارتان احساس غم یا دلتنگی غریبی به سراغتان آمده باشد؟! یا خُلق تان پایین باشد و علت آن را ندانید؟! اگر این حالت یا تجارب مشابهی داشته اید، مطالعه مطلب افسردگی تولد برای شما مفید خواهد بود.

در این مطلب، روانشناس پزشک خوب، دکتر پردیس میرمعینی شما را با علل این مشکل آشنا کرده و راه حل هایی را در اختیارتان می‎گذارد.

افسردگی روز تولد

افسردگی تولد چیست؟

افسردگی تولد با نام های غم تولد (birthday blues) نوعی از افسردگی است که برای خیلی از ما ممکن است اتفاق می‌افتد.

افسردگی تولد در بین خانم ها شایع تر است اما مرگ در روز تولد آمار بالاتری در آقایان دارد.

با استفاده از واژه هایی که بار غم انگیز کمتری دارند به راحتی می‌توانیم با این مشکل کنار بیایم.

خبر خوب اینکه: طبیعت گذرای این خُلق افسرده باعث می‌شود حل و فصل آن، به راحتی شانه زدن موهایمان باشد.

علت افسردگی روز تولد چیست؟

اینکه دلیل افسردگی روز تولد بر اثر افزایش سن و تاریخ تولدمان است یا یک افسردگی مزمن است که می‌تواند احساس غم، ناامیدی و سایر احساسات منفی را افزایش دهد، قابل توجه و بررسی می‌باشد.

افسردگی روز تولد با شرایط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، جغرافیایی، دینی و مذهبی هم رابطه دارد.

به علاوه در افرادی که مبتلا به بیماری های لاعلاج و مزمن هستند نیز بیشتر است.

به همین دلیل مهم است که غم روز تولد بررسی شود و در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیرد.

پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانپزشکان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
مشاهده لیست روانپزشکان

 

افسردگی تولد در چه افرادی بیشتر دیده می‌شود؟

 • افراد مبتلا به افسردگی یا وجود سابقه خانوادگی افسردگی

اگر در حال حاضر با افسردگی مزمن روبرو هستید یا در گذشته به آن مبتلا بوده اید، افسردگی روز تولد می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی شما بگذارد. به همین ترتیب، اگر سابقه خانوادگی افسردگی دارید این موضوع می‌تواند در ابتلای شما به افسردگی روز تولد مؤثر باشد.

اضطراب، از هر نوع آن ( اضطراب اجتماعی، انواع ترس ها و …) می‌تواند احساس افسردگی را در شما حتی با وجود آیتم های خوشحال کننده ای مثل کیک و هدیه تولد ایجاد کنند. حتی با محرک های شادی آفرین، جشن تولد و تمام توجه هایی که دریافت می‌کنید روز تولد شما می‌تواند به یک روز فرسایشی و ناتوان کننده تبدیل شود.

 • افراد درونگرا

افراد درونگرا اغلب به عنوان افراد منزوی شناخته می‌شوند، اما این مطلب لزوماً درست نیست. بسیاری از افراد درونگرا همانند هر کس دیگری اجتماعی هستند. آنها نسبت به برونگراها به محرک های کمتری در اطرافشان احتیاج دارند.

مشکل جشن تولدها این است که معمولاً بیشتر از آنچه یک فرد درونگرا ظرفیتش را دارد، نیاز به معاشرت با دیگران دارند. به عنوان مثال، دریافت پیام های تبریک و حضور در جشن تولد برای یک فرد درونگرا آزاردهنده است.

 • افراد مبتلا به سایر اختلال های روانی

اما دلایل غم تولد عبارتند از:

تولد و افسردگی

 

 • انکار بالا رفتن سن

حتی گفتن این جمله که سن فقط یک عدد است هم نمی‌تواند غمی که ما با دیدن تغییرات جسمی احساس می‌کنیم را کاهش دهد، مخصوصاً اگر شرایط فیزیکی فعلی خود را با شرایط سابق مقایسه کنیم.

 • انتظارات و فشارهای اجتماعی

با اینکه همیشه به ما گفته شده که در انتخاب مسیر زندگی آزاد هستیم اما توقعاتی از ما وجود دارد مثل اتمام تحصیلات، اشتغال، ازدواج، فرزندآوری و … که همه اینها می‌تواند درجاتی از استرس و اضطراب را در ما ایجاد کند.

 • احساس شکست

بسیاری از ما در روز تولد یا زمان تحویل سال، برنامه هایی برای یک سال آینده خود را مشخص می‌کنیم که فقط تعداد اندکی از ما به این برنامه ها پایبند می‌مانیم و مشکل زمانی آغاز می‌شود که در سالگرد تولدمان به این واقعیت آزاردهنده می‌رسیم که هیچ کار مفید و مؤثری درطی یک سال گذشته انجام نداده ایم.

 • خانواده ناکارآمد

ما دوستان خود را انتخاب می‌کنیم، اما خانواده مان را خودمان انتخاب نمی‌کنیم. و گاهی اوقات، خانواده ما (اولین موقعیت اجتماعی ما) به منبع تنش، استرس و اندوه برای تبدیل می‌شود.

این واقعیتی است که معمولاً در طول روز تولد برجسته می‌شود.

چطور می‌توانیم افرادی را که ما را در روزتولدمان (روزی که آنها ما را به این دنیا آورده اند) فراموش کنیم؟!

خانواده ای که انسجام ندارد، می‌تواند با خاطرات تلخ ناشی از همین عدم انسجام باعث برانگیخته شدن صدمات قدیمی و در نهایت بروز احساس افسردگی شود.

“آه پدرم هرگز در روز تولد من در کنارم نبود…” و همین جمله ما را به همه خاطرات تلخ گذشته هدایت و در نهایت ایجاد غم می‌کند.

 • بحران هویت

اگر برای یافتن هدف یا معنای زندگی خود در تلاش هستید، تولد می تواند احساسی از نا امیدی درشما ایجاد کند یا ناامیدی را افزایش دهد.

این احساس می‌تواند زمانی افزایش یابد که احساس می‌کنید نتوانسته اید به برخی از انتظاراتتان دست بیابید.

 • احساس مهم یا دوست داشتنی نبودن

ما معمولاً ازغرق کردن کودکان در عشق و محبت خودداری نمی‌کنیم، اما گاهی اوقات وقتی صحبت از بزرگسالان می‌شود، به تعبیری دچار کم کاری می‌شویم.

شاید برای ابراز عشق و عمیق ترین احساسات خود احساس آسیب پذیری بیش از حد کنیم.

یا بعضی اوقات با بزرگتر شدن، به سادگی روابط نزدیک و معنی دار کمتری داشته باشیم. این می‌تواند به احساس بی علاقگی و بی اهمیت بودن در روز تولد شما منجر شود.

 • نوستالژی

وقتی به دوران کودکی و روزهای تولد خود فکر می‌کنید، ممکن است اوقات خوش و بی خیالی را به یاد بیاورید.

اما دلتنگی اغلب یک طرح مبهم از گذشته ما است، و اکثر ما به دنبال چیزی هستیم که دیگر وجود ندارد.

با این وجود، دلتنگی می‌تواند احساس افسردگی ما را در روز تولد افزایش دهد.

 • افزایش عدد سن (گذر از سنین خاص)

افراد می‌توانند از سن خاصی مانند ۲۵، ۳۰، ۴۰، ۵۰ و… بهراسند و با اینکه قراراست در روزهای تولد زمان مهم ورود به دوره جدیدی از زندگی را جشن بگیریم، اما همین روزها دلیل اضطراب، ترس و غم و اندوه می‌شوند.

اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
متخصص خوب برای افسردگی

 

خب حالا با این غم روز تولد چه کنیم؟

ساده است وقتی دلایل را شناختیم می‌توانیم به راحتی و با کمی توجه و دقت این مرحله از چرخه زندگی را پشت سر بگذاریم.

 • اگر می دانیم که در این روز حس و حال خوبی نداریم پیش از رسیدن به روز تولد و تجربه مجدد غم، از متخصصین مربوطه کمک حرفه ای بگیریم.
 •  برای سال جدید زندگی مان برنامه ریزی کنیم، اهداف و خواسته هایمان را مشخص کنیم و برای رسیدن به آن برای خودمان جایزه ای درخور در نظر بگیریم.
 • بدانیم که خودمان تنها کسی هستیم که مسئول شادی آفرینی در زندگی مان هستیم پس برنامه ای که حس خوب و شادی به ما می‌دهد برای روز تولدمان در نظر بگیریم.
 • نسبت به خودمان مهربان و سخاوتمند باشیم. نرسیدن به برخی اهداف، الزاماً شایستگی ما را زیر سوال نمی‌برد پس خودمان را برای این نرسیدن ها شماتت نکنیم درعوض تلاش کنیم با بررسی و شناسایی اشتباهاتی که منجر به وضعیت موجود شده هدف گذاری دقیقی برای سال جدید انجام دهیم تا این بار خطای کمتری در رسیدن به هدف داشته باشیم.

فراموش نکنیم که ما به این دنیا آمده ایم تا تجربه کنیم و از تجربیات‎مان درس بگیریم و زندگی بهتری بسازیم.

 

نویسنده: دکتر پردیس میرمعینی، روانشناس سلامت و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ناشناس اسفند ۲۸, ۱۴۰۰ - ۸:۳۷ ق٫ظ

عالی بود ولی من ۱۷سالمه دوساله پیش نامزاد کردم بنظرم زندگی خیلی تاریکه نمی‌خوام بمیرم ولی میخوام از همه مردم دور باشم هر سال که تولدم میشه خیلی حالم بد میشه نمیدونم دقیقا باید چیکار کنم

پاسخ
ناشناس اسفند ۲۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹ ب٫ظ

منم از روز تولدم بدم می یاد قبلا وقتی تولد برام میگرفتن خانواده ام خیلی خوشحال می شدم ولی الان دیگه نه از اینکه الکی دست بزنن و بگن تولدت مبارک تولدت مبارک متنفرم از کلمه ی تولدت مبارک هر روز دعا میکنم که روز تولدم نشه امسال که تولدم شد مجبور بودم الکی بخندم و تظاهر به خوشحال بودن بکم فقط خدا میدونست دو دلم چی میگذره به علاوه ی اینکه از روز تولدم بدم می یاد از مناسبت های دیگه هم بدم می یاد

پاسخ
ستایش اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ - ۷:۳۹ ب٫ظ

خیلی دوست داشتم یه یه خوانواده دیگ داشته باشم حالا چرا چون
من در واقع بدون خواسته پدر و مادرم به دنیا امدم و حتی با پدرم از بچه گی راحت نیستم فقط در حد یه سلام احساس میکنم دارم با یه غریبه زندگی میکنم هر وقت خوانواده اینو اونو میبینم بغضم میگیره وقتی میبینم دوستام با باباشون خیلی راحتن و همو بغل میکنن بغضم میگیره همیشه سر نماز به خدا میگم چرا منو ندادی به یه خوانواده ایی که واقعا بچه میخواستند چرا منو دادی به اینا که ختی منو نمیخواند

پاسخ
z اسفند ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳ ق٫ظ

من امروز ۲۴ ساله میشم و دانشجوی ارشدم ، شغل ندارم ، اميدي به آينده ندارم ، دانشگاهي كه دوست داشتم و قبول شدم ولي به خاطر كرونا نميتونم برم شهر ديگه و خونه نشين شدم ، هم سن هام همه كار ميكنن ، ازدواج ميكنن ، احساس بي مصرفي ميكنم ، اوضاع اقتصادي فشار مياره ، جوونيم داره ته ميكشه و من هنوز هيچي از زندگي نفهميدم ، امروز بدترين روز ساله!

پاسخ
Nila اسفند ۲, ۱۴۰۰ - ۸:۱۱ ب٫ظ

سلام من امروز ۱۶ سالم شد تا شب خوب بودم اما الان که چتای دوستامو خوندم ی حس نادیده گرفتن بهم دست داد انگار من نیستم قبلا اینجوری نبود شاید چون من درسم خ ب تر از اونا بودو اونا موقع امتحان ها به من نیاز داشتند اما الان که امتحانی نیست دوستی هم نیست و من خیلی از این موضوع ناراحتم که انگار برای بقیه مثل یه روحم💔💔💔

پاسخ
Mahdiyeh بهمن ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰ ب٫ظ

چقدر هم درد! امروز روز تولدمه و از اول تا آخرش فقط به گریه گذشته…کاملا همتونو درک میکنم…حس میکنم خانوادم علاقه ای بهم ندارن، حس میکنم روز تولدم فقط جهنمه. هر سال یه برنامه پیش میاد، یه سال دعوا یه سال گریه، امسال هم نه کادو داشتم نه کیک. فکر میکنن چون دیگه بچه نیستم حق داشتن اینا رو ندارم و خب من فقط ۱۵ سالمه…ناراحت میشم که دوستام بیشتر از خانواده خودم بهم تبریک میگن! پارسال که کلا یادشون رفته بود حتی یه تبریک خشک و خالی بگن، حس میکنم برای نزدیک ترین افراد زندگیم هیچ اهمیتی ندارم…

پاسخ
ناشناس بهمن ۲۹, ۱۴۰۰ - ۲:۵۰ ب٫ظ

بدترین حس دنیا روز تولدم دارم اونم بخاطر یه نفر ک نمیتونم از دنیاش خارج شم

پاسخ
AR بهمن ۲۵, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴ ب٫ظ

امروز تولدم بود متولد سال ۸۶ عم بعد این چند روزه با کل کل مامان بابامو این چیزا مواجه بودم مامانم دیروز برام تولد تولد خوند ولی سخت ب اون جمع خانوادگی نیاز دارم
یه حسیم ک انگار برای جلو توجهم شده دوس دارم افسرده باشم و خب این افسردگیو بقیه بفهمن
من همیشه خدا جلو دوستام مسخره بازی درمیارم و اونارو میخندونم
میگم هرکی شاد تره غمگین تره این واقعیته

پاسخ
ناشناس بهمن ۲۵, ۱۴۰۰ - ۳:۴۱ ب٫ظ

هفته دیگه تولدمه دوست ندارم از کسی تبریک بشنوم پارسال روز تولدم نشستم یک گوشه یه دل سیر گریه کردم میترسم امسال هم همین اتفاق بیوفته دلم میخواد روز تولدم غیب بشم تا تبریکی نشنوم البته از کجا معلوم کسی روز تولدمو یادش باشه…

پاسخ
آسیه فروردین ۲۱, ۱۴۰۱ - ۳:۱۲ ب٫ظ

منم مثل شما هستم دقیقا حتی پارسال روز تولدم به مامانم گفتم تولدمه نمیخوای برام یه کیک تولد بگیری …

پاسخ
N بهمن ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱:۴۶ ب٫ظ

سلام
من دو روز دیگه تولدمه و بیست سالم میشه ولی نگرانم ک روز تولدم افسردگی داشته باشمو حالم خوب نباشه چون ک پارسالم همین اتفاق افتادو من کل روزو تو حمام موندمو گریه کردم اصلا دلم نمیخاد دوباره امسالم این اتفاق بیوفته نمیدونم چیکار باید بکنم?

پاسخ
Oman’s بهمن ۱۰, ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶ ب٫ظ

منم امروز تولدمه
دوستم پرسید چه حسی داری از روز تولدت
گفتم انگار سالگرد وفاتمه
یه غم یه بغض
بخاطر اینکه میبینم بقیه منو دوست دارن برام ارزش قائلن
و میخان خوشحالم کنن
ولی من از خودم ناراحتم ناراضیم

پاسخ
ناشناس بهمن ۳, ۱۴۰۰ - ۶:۴۱ ب٫ظ

ناراحتم

پاسخ
اتش دی ۲۶, ۱۴۰۰ - ۰:۲۲ ق٫ظ

امشب که روز تولدمه دوست داشتم پدرو مادرم حداقل فراموش نمیکردن بچه طلاق بودن سخته وارزوی تبریک شنیدن محاله وقتی آرزو داری که اگه شده فقط واسه چند ثانیه محبت هردوشون کنار هم داشته باشی اما نمیشه به جاتبریک گفتن ناراحت این هستن که چرا اصلا وجود دارم متاسفم واسه هردوشون وهیچ وقت نمیبخشم

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب بهمن ۱۱, ۱۴۰۰ - ۴:۳۳ ب٫ظ

سلام
ناراحتی و غم شما کاملا قابل درک است . به نظر می رسد فراموشی روز تولد فرزندان توسط والدین به خصوص والدینی که از هم جدا شدند به خاطر خشم معطوف به خود است . نه نادیده انگاری فرزندان .
حضور شما در عرصه این جهان هدفی را دنبال می کند ان هدف را دریابید .تنهایی وجودی یکی از مسائلی است که امروزه در جهان به ان پرداخته میشود چون تنهایی یکی از بیشترین احساسهایی هست که تجربه می شود ..پیشنهاد می کنم حتما در جریان رواندرمانی قرار گیرید .

پاسخ
مهسا دی ۲۵, ۱۴۰۰ - ۲:۰۲ ب٫ظ

من از روز تولدم متنفرم،امروز تولدمه هنوز تو اتاقم از تخت پانشدم دوست دارم تا شب تو اتاقم باشم،دوست دارم گوشیم و خاموش کنم جواب هیچ زنگ و پیام و منشن اینستایی رو ندم،
از کادوهای مناسبت دار ،سوپرایزهای مناسبتی متنفرم
بنظرم اگه کسی و دوسش داریم باید بی مناسبت واسش هدیه بگیریم و سوپرایزش کنیم

پاسخ
محمد دی ۲۱, ۱۴۰۰ - ۵:۲۷ ق٫ظ

منم امروز تولدمه
ولی نمیدونم چرا واقعا اصلا واسم مهم نیست
من پشت کنکوریم و واقعا تو این چند ماه میشه گفت بجز درس خوندن هیچ کار دیگه ای نکردم (هیچ مناسبت یا جشن خاصی تو ۶ ماه اخیر نداشتیم و فقط منم و اتاقم و کتابام )
از وضعیت فعلیم راضی نیستم
در واقع اصلا از خودم راضی نیستم واسه همین دلیلی واسه جشن گرفتن و این چیزا نمیبینم
کلا جشن گرفتن بقیه هم واسم مسخره و بی معنی به نظر میاد
کلا یکم ارتباط برقرار کردن با بقیه برام سخت شده
ولی واقعا دیگه برام مهم نیست

پاسخ
:> دی ۲۰, ۱۴۰۰ - ۹:۳۵ ب٫ظ

عم خب فردا تولدمه از یه طرف دوست دارم یادشون باشه و از یک طرف متنفرم ازینکه فقط توی روز تولدم توجه های الکی رو داشته باشم یا غافلگیری. انگار ی حسی میگه قایم شو تا نبیننت،اینجا امن نیست (دقیقا نمیدونم مشکلم چیه میشه راهنمایی کنین?:)

پاسخ
امیر A دی ۱۴, ۱۴۰۰ - ۱:۱۶ ق٫ظ

سلام من هم از جشن تولد برای خودم واقعا بدم میاد آخه با چه زبونی بگم که برای من جشن تولد نگیرید بخدا دوست ندارم به افراد خانواده هر سال میگم با ناراحتی و عصبانیت میگم که دوست ندارم خوشم نمیاد دست خودم نیست دوست ندارم گوش نمیکند بازم مثل …. برام تولد میگیرند واقعا از پدید سورپرایز متنفرم. ??? من همین دو ساعت پیش جشن تولد بود بجای اینکه خوشحال بشم کلی ناراحت شدم علتشو هم نمیدونم الان چند سال که اینطوری شدم شاید احساس ترحم میکنم یا شاید ……!!!???مرسی ازتون اینارو اینجا گفتم کمی آروم شدم من امیر ۳۳ ساله ساکن تهران

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب بهمن ۲, ۱۴۰۰ - ۳:۰۶ ق٫ظ

سلام و درود اقای امیر گرامی
فرمودید چند سال است که از جشن تولد و به خصوص حالت سوپرایز احساس ناراحتی و خشم می کنید . در فرایند رشد انتظارات والدین و جامعه فشارهای زیادی را افراد به همراه دادد خواه ناخواه انتظارات از خود هم در این مسیر شکل می گیرد .
چنانچه از تصویر تعریف شده فاصله بگیریم احساس خشم از ناتوانی بر ما غلبه می کند . انچه باید اتفاق افتد بازسازی دوباره طرحواره های شماست . حتما به متخصص مراجعه کنید .این نوشتار شما اغاز اقدام برای تعییر است .

پاسخ
یه نفر دی ۱۱, ۱۴۰۰ - ۸:۵۶ ب٫ظ

من فردا تولدمه، از روز تولدم متنفرم نمیدونم چرا ??

پاسخ
ناشناس دی ۸, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳ ب٫ظ

چند روز دیگه تولدمه بیست سالم میشه بیشترین چیزی ک نگرانم میکنه ترس از اینده هست نمیدونم ت این کشور لعنتی شغلی ک میخوامو بهش برسم یا نه از طرفی بنظرم زندگی بی معنا داره میشه چ فایده داره این همه تلاش کنی اخرش همش تو ایران بفنا میره مهاجرتم ک پول میخواد ?? گاهی با خودم میگم ای کاش هرگز به دنیا نمیومدم

پاسخ
تولد آذر ۳۰, ۱۴۰۰ - ۴:۲۷ ب٫ظ

من امروز تولدم هست ناراحت هستم و شب یلدا هست هیچکس نمیاد خونمون تنها تنها تنها هستیم خیلی دلم گرفته ???

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب دی ۴, ۱۴۰۰ - ۷:۲۱ ق٫ظ

سلام
احساس شما قابل درک است .در ریشه های فرهنگ ایرانی شب یلدا با مهمانی و جمع گرم خانواده ها همراه بوده و این امر اگر با روز تولد فرد همراه بود به زیباییش می افزود .با همه گیری کرونا و محدودیت های جمعی تعریف جدیدی از مراسم شده است .
پذیرش تغییر و سازگاری اهمیت بسیاری در این امر دارد . چه خوب است خود شما برای خودتان اماده سازی جشن کوچک را داشته باشید و به دنبال جمع کوچک انلاین را می توانید فراهم کنید. روز تولد یعنی یک سال بزرگتر شدن و تعهد و مسیولیت لذا این امر می تواند تنش زا باشد .

پاسخ
لاله آذر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۵:۳۱ ب٫ظ

فردا تولده ولی برعکس همه که تولدشون میشه خوشحال میشن من جوری بغض گلومو گرفته اصلا خوشحال نیستم حالم خیلی بده

پاسخ
فایقه آذر ۸, ۱۴۰۰ - ۳:۵۷ ب٫ظ

عالی

پاسخ
ناشناس آذر ۷, ۱۴۰۰ - ۵:۱۹ ب٫ظ

امروز تولدم ولی اصلا حالم خوب نیس۴

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۸:۲۵ ق٫ظ

سلام و درود
روز تولد ورود به سنی جدید محسوب می شود .این عامل می تواند در مقاطع مختلف احساس های متفاوتی را ایجاد کند در سن نوجوانی مسیولیت پذیری و کنجکاوی متناسب با سن می تواند کاهش حس منفی را از روز تولد به همراه داشته باشد ..زندگی نازیسته غم و ناشادی را ایجاد می کند . ایجاد هدف و معنا برای زندگی کمک کننده است . خوددوستاری را افزایش دهید و در جهت ان اقدام کنید .

پاسخ
:) آذر ۵, ۱۴۰۰ - ۷:۰۸ ب٫ظ

سلام ،فردا تولدمه ولی انقدر حالم بده که میخوام تاریخ مرگم همین فردا باشه:)))))) ……

پاسخ
ناشناس آذر ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۵۹ ب٫ظ

منم ۶ اذر تولدمه . تولدمون مبارک

پاسخ
یه دختری آذر ۲۱, ۱۴۰۰ - ۹:۱۰ ق٫ظ

مثل من متولد پاییزی
تولدمون مبارک
منم تولدم امروزه
۲۱ آذر

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آذر ۸, ۱۴۰۰ - ۵:۱۲ ب٫ظ

سلام
افسردگی روز تولد می تواند از اضطراب ناشی شود. اضطراب بابت اینکه با افزایش یک سال به عمرم مسئولیت من نیز در قبال خودم خانواده و جامعه افزایش می یابد. کمک طلبی از جمله ویژگیهایی است که برای سلامت روان تعریف می شود. برای گذر از این دوره و ورود به مسیر جدیدی از زندگی می توانید از دوستان و معلمان و مشاورین کمک بگیرید.

پاسخ
بزار نگم اسممو آبان ۲۳, ۱۴۰۰ - ۰:۵۰ ق٫ظ

امروز۲۳ ابانه و من ناراحتم .اول اینکه پدرو مادرم برای خوشال بودنم خیلی تلاش میکنن ولی من نمیدونم چمه اونا فقط ی خواسته از من دارن و نمیتونم انجامش بدم جدا از همه اینا خیلی تنهام میدونی دورم پر از ادمه ولی الان تنهام شاید سال دیگه بیامو نظرمو بخونم ارزو میکنم که به ارزوهام رسیده باشم و ???تویی که اینو داری میخونی میدونم سخته میدونم ناراحتی میدونم دلت گرفته شاید دلت میخواد یکیو بغل کنیو ?گریه کنی فقط همین یه اغوش شایدم نه نمیدونم من که نیاز دارم به این چیزا خلاصه میخواستم بهت بگم تو فوق العاده ای فقط هنوز نفهمیدیش ما همه فوق العاده ایم کاش زودتر بفهمیم ?خب دیگه خیلی فلسفی شد??بیاین به هم قول بدیم موفق بشیم

پاسخ
ناز آبان ۲۲, ۱۴۰۰ - ۷:۵۷ ب٫ظ

منم واسه روز تولدم لحظه شماری میکردم ولی روز تولدم بدجوری احساس پوچی میکردم انگار یه ساعت خوبم دوساعت بد . از اون طرف هم معلما عین چی بهمون فشار میارن آقا مگه ما رباتیم مارو چی فرض میکنین که واسه ۵دیقه کلاس یه خربار درس میدن بعد میگن خیلی آسونه شما وظیفه تونه بخونین که بازم براتون دارم بعد امتحان سوالایی میدن که نگفتن بعد انتظار دارن تو این وضعیت افسرده نشیم فقط راهنمایی ها و دبیرستانی ها میفهمن من چی میگم دبستانی بودن خیلی خیلی آسونه وقتی مجازی وارد راهنمایی بشن حرف منو میفهمن با

پاسخ
یه بد بخت افسرده آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ب٫ظ

من یک هفته رفتم یه مسافرت برا دکتر و اینچیزا بود
بعد اینکه برگشتم رفتم سالن ورزشیم
یک بسکتبال پلیر حرفه ای هستم و اینکه خیلییییییییی تو این مدت کم ضعف کردع بود بازیم به شدت افسرده شده بودم و الان دو ماهه دیگه نمیخوام اصلا به باشگاه برم

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۲۴, ۱۴۰۰ - ۴:۴۹ ب٫ظ

سلام و درود
هنگامی که در شرایط حرفه ای ورزشی را دنبال می کنیم حتما جنبه های از کمالگرایی و سخت گیری های افراطی در برنامه های فردی وجود دارد همین دو عامل احتمال گرایش به ناشادی را تسهیل می کند . سطح انرژی روانی شما کاهش یلفته ، ورزش بسکتبال بازی تیمی است این خود بر جنبه ای شخصیت اجتماعی شما نشان دارد .
حتما دوستان خود را در جریان حال و احوال خود قرار دهید . و به ردانشناس مراجعه کنید .سبک اسنادی می تواند عامل مهمی در اثر گذاری احساس متفی باشد .

پاسخ
یه بد بخت افسرده آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۹:۳۵ ب٫ظ

حالم داره بهم میخوره از این روز واقعا خیلی بدع و من اصلا ازش خوشم نمیاد خیلی این روز شخمیه و من دیگه داره حالم خودم از خودم بهم میخوره نه غذای مورد علافه من نه کیکی اصلا به اندازه کافی داشتم من
از این به بعد تو زندگی من روز ۱۴ آبان دیگر معنی نخواهد داشت حالم داره بهم میخوره این چیه آخه ناموسا ولمون کنید اه
انگار نه انگار تولدمه
واقعا حوصله ام سر رفته خیلی مسخره س این روز ?

پاسخ
هدیه آبان ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶ ق٫ظ

امروز ۱۳آبان روز تولدمه اما مثل روزای قبلم میگزره حتاََ ۱۴سالم شده هیچ کس احمیت نمیده من خیلی خیلی افسرده شدم ??????

پاسخ
یه بد بخت افسرده آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۹:۴۰ ب٫ظ

امروزم تولد منه و واقعا شخمی هستش

پاسخ
ناشناس آبان ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ ق٫ظ

هدیه عزیز
دوره نوجوانی ویژگی های خاص خودش را دارد و انتظارات و تفاوت دیدگاه ها با والدین می تواند احساسهایی از غم را همراه داشته باشد .
به راستی شما خودت در روز تولد هدیه عزیز چه حسی و حالی داشتی چه هدیه ای دادی ؟ روز تولد یعنی فرصت دوباره رشد لدا برای جهت دار شدن و هدفمند شدن مسیر زندگی و احساس بهتر می توانی از مشاورین کمک بگیرید تا انتظارات از بیرون به درون تغییر کند .

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۹:۵۰ ق٫ظ

هدیه عزیز
دوره نوجوانی ویژگی خاص خودش را دارد .به راستی شما چه هدیه ای به خودتلن دادید ؟ روز تولد فرصت دوباره رشد و تغییر است لذا برای جهت دار شدن و هدفمند سدن مسیر زندگی و احساس بهتر ضمن تغییر انتظارات از بیرون از خود به درون از مشاورین کمک بگیرید

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۸:۱۵ ق٫ظ

سلام هدیه عزیز
دوره نوجوانی و دست یابی به هویت می تواند عاملی برای ایجاد اضطراب و به دنبالش شکل گیری اضطراب باشد . زنده نگاه داشتن کنجکاوی و علاقمندی به کاوش که یکی از ابعاد کسب هویت است می تواند در کاهش این امر اثر گذار باشد . مشاوره از متخصصین در این امر بسیار موثر است .

پاسخ
تنها آذر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۳:۵۲ ب٫ظ

سلام من تولدم بهمن از چند ماه قبلش برنامه ریزی میکنم چند هفته به تولدم مادرم و … برام تولد میگیرن اما چون خواهرم و خودم تولدمون چند روز فاصله هست باهم یکجا میگیرم روز تولد خواهرم تولد میگیریم و توی ذوقم میزنن و به خواهرم بیشتر توجه می کنن و برام هدیه مورد نظرم رو نمی گیرن و یک ماه مونده به تولد گریه میکنم تا روز تولدم پارسال خونه مادربزرگم تولد گرفتیم اما پدربزرگم حتی تبریک هم نگفت مادربزرگم گفت که با پول من کیک بخرید اما بخاطرش بدترین و ارزونترین کیک رو خریدیم ..

پاسخ
زهرا آبان ۸, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ق٫ظ

امروز۸/۸ تولدمه ? و من حتی خوشحالم نیستم بلکه خیلی ناراحتم با اینکه فقط ۱۵ سالمه اما انقد ناراحتم و افسرده که امروز هم برام مثب روزای دیگه عادی و خیلی هم ناامیددانه هست

پاسخ
آیلار آذر ۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲ ب٫ظ

وااای دقیقا امروز ۱ آذر تولد ۱۵ سالگیمه و خیلییییی ناراحتم و نمیدونم چرا

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸ ب٫ظ

ایلار عزیزم
نوجوانی خود تعییر و تحولات فیزیولوژی و روانی را به همراه دارد .از طرفی در جستجوی هویت و مسیولیت پدیری برای اینده فردی می تواند استرس زا باشد .روز تولد روز اغاز است روژ اغاز تجربه های جدید و یادگیری های بیشتر .
اگر بدانید بیشترین شرایط سخت در دوسال اول زندگی هر فرد تعریف می شود که راه رفتن سخن گفتن و ارتباط برقرار کردن صورت می گیرد کمتر احساس سختی مسیر احساس میشود .

پاسخ
S بهمن ۴, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲ ق٫ظ

خوبه پس تنها نیستم
فردا عمل دارم داشتم فکر میکردم خوب میشد اگه تولد بهمن و مرگ‌هم بهمن لعنتی باشه
از بهمن متنفرم مخصوصا ۵ بهمن

پاسخ
تنفر آبان ۴, ۱۴۰۰ - ۷:۰۲ ب٫ظ

چرا باید برای چیزی که توش دخالتی نداشتم زجر بکشم بخاطر چی مامانم به دنیام آورد بخاطر همین بدنیا اومدنمه که باید اینقدر زجر بکشم نه میتونم خود کشی کنم و نه میتونم درست زندگی کنم فقط هرروز به دردام اضافه میشه و با همه ی این وجود وقتی با بقیه عصبی برخورد میکنم فکر میکنن من مشکلی دارم !! اگه اینقدر ازم بدون میومد چرا بدنیام اوردیننن؟!!!!!

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۴۴ ب٫ظ

سلام واقعیت زندگی این است که جنسیت ،سال تولد،کشور و شهر و خانواده ای که در ان متولد می شویم خارج از انتخاب ماست .البته اینکه در چه سنی هستید نمی دانم یک نوجوان ۱۴ ساله یا یک جوان ۲۶ ساله ، ولی اگر امکانات اولیه برای زندگی ،تحصیل و …برای شما توسط خانواده فراهم شده است می توانید با دریافت مشاوره و همراهی یک متخصص مسیر زندگی خود را از نو تعریف کنید .در تکرار زندگی والدین قرار نگیرید .کتابهای خودیار متناسب با سن را می توانید تهیه کنید .

پاسخ
پروانه مهر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۴:۰۲ ب٫ظ

من دو روز دیگه تولدمه! هر سال خیلی شوق و ذوق داشتم و دقیقا روز تولدم که میشد غمگین میشدم، چون دوست داشتم روز تولدم دورم شلوغ باشه، همه کسایی که دوسشون دارم پیشم باشن و این روزو با هم جشن بگیریم اما همیشه با چهارتا تبریک خشک و خالی میگذشت و از اینکه این روز خاص با روزای دیگه هیچ فرقی نداشته ناراحت میشدم.
امسال ولی از دوهفته پیش همین حسو دارم! روز تولدم هیج فرقی با روزای دیگه نخواهد داشت. من هرسال خودم برای خودم کادو میخرم و همیشه کادویی که خودم برای خودم میخرم بیشتر از همه چیز خوشحالم میکنه اما حتی امسالم کادویی که خودم خریدم چند روز بعد به دستم میرسه! دوستامو بخاطر کرونا هیچ کدومو قرار نیست ببینم! از یه سال پیش هم همش به خانواده گفتم که این روز بریم بیرون خونه نمونیم و الان هرجور بهونه ای میارن که از جاشون تکون نخورن. حتی از بچگیم از اینکه چند روز قبل یا چند روز بعد برام تولد بگیرن یا روز تولدم بهم کادو ندن ناراحت میشدم.
تولدم جمعه است! عصر نحس جمعه ! همه چی دست به دست هم میده زهرمارم کنه این روزو.

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آبان ۴, ۱۴۰۰ - ۲:۳۶ ب٫ظ

سلام برشما
یکی از مواردی که افراد را به سمت افسردگی و عدم رضایت از زندگی هدایت می کند ایجاد و افزایش انتظاراتی بیرونی برای خود می باشد .تولد به معنای فرصتی برای تجربه در کره زمین است و روز تولد یاداوری این فرصت می باشد . درونی ساختن این نکته که خودمان تنها کسی هستیم که مسئول شادی آفرینی در زندگی مان هستیم اهمیت دارد .مهارتهای خاصی برای شادی افرینی در زندگی وجود دارد که متخصصین روانشناس و مشاورین در جلسات درمان این تکنیک ها و فنون مختلف رفتاری و شناختی رااموزش می دهند

پاسخ
یکی مهر ۲۱, ۱۴۰۰ - ۸:۵۹ ق٫ظ

سلام منم هرسال روز تولدم ناراحتم حس میکنم بی دلیل اینجوریم یا بخاطر چیزی که یادم نمیاد چیه و تو ناخوداگاهمه
قبلش کلی ذوق و شوق دارم و وقتی روزش میرسه حس غریبی میکنم،روزهای بعدشم افسوس میخورم که چرا روز تولدم خوشحال نبودم
کلا این اتفاق هرسال میوفته و من با اینکه تلاش کردم نتونستم درستش کنم شایدم بخاطر اینه که هرسال شب تولدم یه اتفاق بد برام میوفته
یبار از ته دلم خواستم کسی سورپرایزم کنه ولی چون تولدم تو شب یلداس همه به فکر مراسم خودشونن تا تولد من…تنها خوشحالیم اینه که تو این مورد تنها نیستم و ادمای دیگه ای هم هستن که روز تولدشون ناراحتن

پاسخ
ناشناس مهر ۲۰, ۱۴۰۰ - ۸:۴۸ ق٫ظ

امروز تولدمه و من خیلی ناراحتم بهترین رفیقم فقط یه تبریک خشک و خالی گفت در صورتی که من برای تولدش کلی سوپرایز اماده کردم خیلی از این حرکتش ناراحت شدم پدر و مادرم همتبریک گفتن ولی تبریک خوبی بود کلا از بین این همه دوست و رفیق ۳ نفر یادشون بود این اتفاق خیلی ناراحتم کرد:)

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۵:۲۰ ب٫ظ

سلام و درود
این احساس شما شاید برای بسیاری تجربه مشترکی باشد . یکی مواردی که سبب می شود انتظارات است که از دیگران داشته باشیم .مدیریت انتظارات و سپاس گویی از هر گونه توجه مثبت دریافتی از محیط خانواده و دوستان می تواند احساس بهتری را برای فرد ایجاد کند .
برای کسب مهارتهای مدیریت انتظارات می توانید به متخصصین روانشناس مراجعه کنید . هر توجهی هرچند کوچک توجه است .

پاسخ
یه نفر مهر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۳:۱۱ ب٫ظ

من امروز تولدمه. از تولدم بدم نمیاد، اتفاقا خیلی هم خوشم میومد. از چند روز قبل ذوق داشتم که امروز تولدمه! ۱۷ سالم میشه! یه جشن کوچیک با خونواده‌ام گرفتم و چندتا پیام تبریک انگشت شمار ولی فوق‌العاده باارزش گرفتم. ولی انگار یه چیزی واقعا کمه… خیلی بچگانه ممکنه به نظر برسه ولی فکر میکردم امروز خاص تر باشه، نمیدونم حداقل فکر میکردم خودم امروز احساس خاص تری داشته باشم… بی دلیل غمگینم… گاهی این فکر به ذهنم میاد که اندازه ای که من برای تولدم ذوق داشتم، مامان بابام هم هیجان زده بودن؟ نکنه از بدنیا آوردنم پشیمونن؟ تولد خواهر کوچیکترم دو روز بعده ولی بابام اول تولد اونو تبریک گفت بعد منو. بچگانه‌ست نه؟ ولی برای من خیلی سنگینی میکنه رو سینم. چند وقت پیش یه بحث گنده باهاشون داشتم، راجب شغلی که میخوام تو آینده داشته باشم. میترسم که نکنه حالا که دخترشون نمیخواد شغلی که اونا میگفتن رو داشته باشه، دیگه از اومدنش تو زندگیشون پشیمون باشن. احساس میکنم کسی بابت به این دنیا اومدنم خوشحال نیست…

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۸:۳۵ ب٫ظ

سلام
نکاه منفی به خود ، دنیا و اینده مثلث افسردگی و ناشادی را نشان می دهد . دوره نوجوانی از جهاتی بسیار مستعد افسردگی است .جهت رفع نگاه منفی و افکاری غیر منطقی مانند از زاویه دید دیگران مساله را بررسی کردن می توانید به مشاورین و روانشناسان متخصص مراجعه کنید و کتاب خودیاری چون هیچ چیز نمی تواند مرا ناراحت کند اری هیچ چیز البر الیس را درباره خود قرار دهید

پاسخ
م‍... مهر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴ ب٫ظ

فردا تولدمه و فق ناراحتم کاش ب دنیا نمیومدم خیلی بده تو ۱۵ سالگی این حسو داشته باشی??

پاسخ
سمیه مهر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳ ب٫ظ

منم امروز تولدمه خیلی غمگینم ، کاش بدنیا نمیومدم? کاش برا برگردوندن نفسم از پاهام اویزونم نمیکردن و به پشتم بزنن کاش …?

پاسخ
م.ا مهر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۵:۱۶ ب٫ظ

منم امروز ۱۲ ام تولدمه
تولد مزخرف ۲۵ سالگی ک فقط یاداوری میکنه زندگیم چقد پوچه ک ای کاش بدنیا نیومده بودم . از عالم و ادم بدم میاد و یه روز مزخرف داشتم امروز. وقتی ام ک بدخلقی میکنم و از ادما فاصله میگیرم ک حداقل با بدخلقیم مواجه نشن خانوادم میگن چته چرا اینجوری هستی و فلان و بسان
دلم میخواست اصلا وجود نداشتم . همه ی عمرمو درس خوندم و هیچ وقت برای خودم زندگی نکردم …

پاسخ
Hk مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۵:۰۳ ب٫ظ

باهات همدردی میکنم بدون تو تنها نیستی?

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۵۸ ب٫ظ

سلام و درود گاهی اوقات غمگین و خستگی نشان امادگی روانی برای تغییر و حرکتی رو به جلو است .برای اینکه یک فنر اماده پرش شود باید جمع شود .تحصیلاتی داشتید بسیار خوب . ابعاد دیگری وارد زندگی کنید. مهارت ،ورزش ،اختصاص زمانی برای حضور در طبیعت و افزایش علایق اجتماعی خود. در این مسیر کمک طلبی از یک روان درمانگر می تواند ضمن شناخت بهتر از استعدادهای خود ،شجاعت تغییراتی را در سبک زندگی داشته باشید .چون به بینشی در توان خود رسیده اید .

پاسخ
عابدی مهر ۱۸, ۱۴۰۰ - ۷:۲۵ ب٫ظ

منم امروز تولدمه
بدم میاد واسم تولد بگیرن برای همین به همه تاریخ اشتباه دادم که نفهمن امروز تولدمه وقتی هم بفهمن دیگه دیره
احساس میکنم اصلا براشون احمیت نداره تولدمه یا نه

پاسخ
ناشناس شهریور ۳۰, ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴ ق٫ظ

منم امروز تولدمه حتي همسرم هم يادش نبود بهم تبريك بگه خيلي دلم شكست اصلا كنترل اشكام رو ندارم

پاسخ
م مهر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۹:۳۴ ب٫ظ

??

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آبان ۵, ۱۴۰۰ - ۵:۳۵ ب٫ظ

سلام
در برخی خانواده تاریخ تولد و تبریک گفتن ان جز اداب و رسوم خانوادگی نبوده ، لذا پس از ازدواج امکان فداموشی تاریخ تولد همسر پیش بیاید .
یاداوری تاریخ تولد روز قبل از ان می تواند موثر واقع شود .از طرفی بیان زبان عشق همسر شما می تواند متفاوت از تبریک تولد و در عمل به گونه ی دیگری ارایه شود .

پاسخ
بانوی غمگین آبان ۱۶, ۱۴۰۰ - ۹:۱۷ ب٫ظ

امشب شب تولدمه،ولی پدرومادرم بهم تبریک نگفتن ،دوستام سوپرایزم کردن ،ولی همسرم مث یه غریبه فقط بهم تبریک گفت ،حس میکنم اصلا این روز براش مهم نیس ،دلم میخاد هیچکس هیچ کاری واسم نکنه ولی حداقل همسرم با محبت بهم تبریک بگه و حداقل یه شاخه گل برام بگیره،خیلی دلم گرفته،کاش ما ادما بدونیم که روزای مهم زندگی هم باید کنار هم باشیم،ن فقط تو کلمات

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰ ق٫ظ

سلام
زبان های عشق ورزی متفاوت است . اینکه
تبریک و شاد باش روز تولد در فرهنگ و رسوم خانوادگی نهادینه باشد یا سالهای اخیر به خانواده راه پیدا کرده باشد ، می تواند بر اهمیت ان در خانواده اثر گذار باشد . همیشه دوست داشتن و عشق ورزی با تبریک تولد یا کادو و جشن ان روز خود را نشان‌نمی دهد .اهمیت افراد با نقشهای انان در زندگی فردی و اجتماعی مشخص می شود .
پیشنهاد می کنم حتما در یک شرایط مثبت رفتارهای حاکی از عشق ورزی همسرتون را به او یاداور شوید و قدرشناسی را نشان دهید و سپس احساس و نگاه خود را به این مساله به همسر خود بگویید و اینکه چرا این یاداور شدن این روز تولد برایتان اهمیت دارد .و اینکه هنگامی غفلت صورت گیرد جه تقکر و احساسی ایجاد می کند .

پاسخ
ناشناس شهریور ۲۸, ۱۴۰۰ - ۸:۴۹ ب٫ظ

خیلی حس بدیه واقعا برخلاف همه همه روز تولدم غیب میشن اصلا عقده یه جشن تولد از طرف خوانده یا دوستامو دارم

پاسخ
لاله آذر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۵:۳۳ ب٫ظ

من فردا تولدمه ولی یه دنیا غم دارم

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۲۴, ۱۴۰۰ - ۴:۵۳ ب٫ظ

روز تولد در بسیاری از افراد حالات متضاد شادی و هم را ایجاد می کند . احساس مسئولیت از بزرگتر شدن و شکل گیری هویت می تواند عامل اثر گذار در این فرایند باشد .
خود دوستاری و مفهوم شفقت به خود از عوامل مهم و جدی در عرصه روان درمانی و مشاوره است .پیشنهاد می کنم در این امر با مراجعه یا تماس با مشاور اقدام کنید .

پاسخ
ریحان مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۷:۵۳ ب٫ظ

اووم منم امروز تولدمه . وجودهمه در کنارم آزارم میده .البته اون همه که گفتم هعی سربه سرم میزلرنو حرفای ناخوشایند میزنن .اینکه هیچوقت برامن جشن نگرفتن و وقتی هم که بدنیا اومدم همه از وجودم گریه میکردن حتی مامانم .البته اینو از مامانبزرگم شنیدم باتایید مامانم.اخه اونا انتظارپسروداشتن نه دختر برای همین منو نادیده میگیرن والان که دارم میرم داخل ۱۸سالگی واقعا به حمایتشون نیاز دارم ولی اونا همش اذیتم میکنن .خواهرم هی میگه باز روز تولدشه عقده کرده و ازاین حرفا اون یکی برمیگرده میگه پول بده برم برات کیک بگیرم .واقعا این دنیام دیگه شورشو دراورده..

پاسخ
سما مرداد ۵, ۱۴۰۰ - ۱:۱۵ ق٫ظ

منم امروز تولدم بود و متنفرم از تولدم اینقدر زیاد که هر دفعه تولدم میشه دلم میخواد برم تو غار قایم شم وقتی چند وقت گذشت بیام بیرون .

پاسخ
ناشناس مهر ۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵ ق٫ظ

منم از زوز تولد خودم متنفرم

پاسخ
ناشناس آبان ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲ ق٫ظ

سلام سمای عزیز
این احساس از دیدگاههای مختلف روان درمانی و مشاوره معنا دارد .ارتباط با مادر و بازگشت به دوران حمایتی وی .این اضطراب امیخته با ترس می تواند مورد تحلیل قرار گیرد . انچه در فرایند زندگی به دست اوردید را مورد بررسی مجدد قرار دهید . لحظات زیبا که در فرایند زندگی ثبت کردید یا دریافت کردید را مرور کنید و مراجعه به روان درمانگر داشته باشید .

پاسخ
فاطمه زنگنه تیر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۶:۲۶ ب٫ظ

من همش دوس دارم روز تولدم بشه ولی دقیقا وقتی تولدمه بی دلیل ناراحتم و دلم میخواد یا کل روزو بخوابم یا گریه کنم اصن خوشم نمیاد کسیو ببینم

پاسخ
Nazanin آذر ۵, ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷ ب٫ظ

۵آذرماه امروزتولدمه هیچ کس نه خانواده نه دوستام حتی یه تبریک خشک تایکی دوسال قبل به عین خیالمم نبود ولی می بینم هرچی بزرگ ترمیشه آدم میازش یه عزیزی کردن توجه کردن خوشحال شدن ازطرف عزیرانش نیازداره ۲۰سالم شدامروز اونقدری حس بددارم فک می کنم دارم غرق میشم ازبغض واقعا اونقدفک کردم تایه وقتی فک می کزدم لابودمن ادم عجیب غریبی هستم همه روخوشحال می کنم سوپرایز می کنم برامن که میشه هیچ کس فقط صبح یه تبریک اومد برام ازبانک بود
ولی خوشحال شدم کامنتاروخوندم اینکه باعث دلگرمی هم شدیم فک نکردیم که فقط مااینطوریم لابودادم عجیبی هستیم ای کاش جوری بودکه هممون دورهم میشدیم باهم

پاسخ
ma خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

دقیقا دو روز مونده به تولد و همش حس غم دارم همش دوست دارم تنها باشم هیچکس کنارم نباشه و فقط گریه کنم
روز تولدمم هیچکس یادش نیس و با اینکه دوستای زیادی دارم اما هیچکس بهم محل نمیزاره خیلی بده داشتن همچین حسی و با وجود این حس به همه آرامش و انگیزه میدم?????????

پاسخ
مفقود الاثر خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۶ ق٫ظ

من هم همینجوری هستم، اکانت های واتساپ تلگرام و اینستاگرامم رو پاک کردم و تمامی راه های ارتباطی رو به روی خودم بستم. سیم کارتمم درآوردم. حتی پیام تبریک بانک هم برام آزاردهنده است. تماس هایی که به خونه منجر میشه از همسرم میخوام بپیچونه و یه بهونه بیاره، میخوام خونه نباشم تا کسی نخواد سورپرایزم کنه، بیرون باشم و برم گم شم. مفقود الاثر
کسانی که ۳۶۵ روز سال به یادت نیستند و میخوان توی روز تولدت تظاهر به یاد بودنت کنن، همون بهتر که به یادت نباشن

پاسخ
هانی بهمن ۳, ۱۳۹۹ - ۱:۰۱ ب٫ظ

وای من دقیقااا همینم. از یه هفته قبل تولدم ناراحتم تا روز تولدم اوج ناراحتیمه.. اصلا هیچ کادو و جشن و هیچی خوشحالم نمیکنه. گریه میکنم‌ داغون اصن..

پاسخ
Saina خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ - ۷:۰۲ ق٫ظ

امروز تولدمه
از دیشب که همه دوستام چه واقعی چه مجازی بهم تبریک گفتنو‌خوشحالی کردنو‌کلیپ فلان ولی من حس غریبی داشتم حس میکردم‌چقدر تنهام چقدر هیچکی دوسم نداره درحالیکه میدونم دوسم دارن
مل دیشبو گریه کردم تا خسته شدم خوابم برد
کل خوابمم اشفته بود حتی الانم باز دارم گریه میکنم
خیلی حس بدیه
خوشم میاد بهم تبریک بگن یادشون باشه ولی از یه طرف خوشم نمیاد تبریک تولد جواب بدم
فکر میکردم فقط من اینجورم تا اینکه دوستم گفت فوبیا تولد داری

پاسخ
nazanin خرداد ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹ ب٫ظ

منم دقیقا همین طورم همش حس میکنم کسی دوستم نداره کسی با من دوست نیست خانواده ام دوستم ندارن از من بدشون میاد برای همین وقتی برام تولد میگیرن همش باید یه دعوا و دلخوری پیش بیاد که مقصرش هم خودم هستم متاسفانه فقط روز تولد اینجوری نیستم روز هایی مثل روز دختر یا مثلا سال نو هم همین جوری هستم دلم میخواد مثل بقیه از تولدم خوشحال باشم دوست دارم یه بار بدون اینکه خودم اصرار کنم خانواده ام سوپرایزم کنن بین دوستام که میبینم همشون خیلی خوشحالل همه دوستاشون سوپرایزشون میکنن ولی منو نه 🙁 روزی از تولدم نیست که گریه نکنم ای کاش همه ماها که این مشکل رو داریم کنار هم جمع بشیم و با هم حرف بزنیم.

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی روانشناس، مشاور، مشاور فردی مشاهده صفحه در پزشک خوب آذر ۱۳, ۱۴۰۰ - ۸:۴۳ ق٫ظ

سلام و درود
گاهی برخی رفتارها ‌ریشه تفکرات و احساسهای پنهانی دارد که نسبت به ان اگاه نیستیم .از دید تخصصی کامل قابل دریافت و شناسایی است .
این باور که نازنین برای شما ارزشمند است می تواند کلید پاسخ این رفتارها باشد . اگر بافت خانوادگی سنتی دارید بدانید سورپرایز کردن معمولا در این بافت صورت نمی گیرد فرزند اخر بودن و یا کنجکاویهای بیشتر داشتن می تواند فرد را به سمت علاقمندی به سورپرایز سوق دهد .
برای دریافت احساس بهتر و شناخت بیشتر از خود و دیگران حتما از مشاور کمک بگیرید

پاسخ
مرضیه دی ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰ ب٫ظ

منم از روز تولدم فراری هستم. دوست دارم همه فراموش کنن و هیچکس بهم تبریک نگه. یه حسه غم دارم و برعکس هر روز خدا ک ادم شاد و بذله گویی هستم روز تولدم خودم رو دوس دارم گم و گور کنم. الان ک مطالب پیجتون رو خوندم فهمیدم ناراحتم ک آزادی ندارم و هیچوقت تولدی برام گرفته نشده و کادویی داده نشده ک در حد ذهنیاتم باشه.
در کل منتظر تبریک تولد هم هستم اما امسال واقعا همه یادشون رفته و از همه ناراحتم?

پاسخ
الیا فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸ ب٫ظ

من از روز تولدم متنفر نیستم ولی اکثرا توی این روز غم عجیبی دارم یه غم بی دلیل نمیدونم چرا با وجود اینکه آدم تنهایی نیستم ولی اون روز خیلی حس تنهایی میکنم

پاسخ
AYO دی ۲۶, ۱۳۹۹ - ۹:۳۳ ب٫ظ

امروز تولدمه این مقاله رو خیلی اتفاقی دیدم ،واقعا هم متنفرم از روز تولدم

پاسخ
زری دی ۲۱, ۱۳۹۹ - ۷:۲۷ ب٫ظ

الان شب تولدمه دارم گریه میکنم، اینا رو خوندم جالب بود، امیدوارم…..

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۷:۱۸ ب٫ظ

زری عزیزم سلام غم از هیجان های طبیعی انسان است تجربه ان در فرایند زندگی غیر قابل انکار است . اینکه مطلب برای شما جالب بوده یعنی با خواندن ان احساس مثبت را تجربه کردید . پس امادگی دریافت تجارب مثبت و ایجاد رویدادهای مثبت را برای خود دارید . در این مسیر دریافت مشاوره تخصصی از روانشناس می تواند نیروی محرکه رو به جلو و تغییر در ساختارهای شناختهای منفی شما باشد .

پاسخ
دکتر فاطمه حاجی اربابی آذر ۲, ۱۴۰۰ - ۱:۳۶ ب٫ظ

زری نازنین
امیدوارم …نشان از قسمتی از وجود شماست که برای زندگی بهتر و سلامت مدار تلاش می کند . باز امد روز تولد امکان ادامه مسبر را یاداور می شود و امکان تلاش دوباره با مراجعه به مشاور در خصوص هدف گذینی اقدام کنید .امیدواری نیروی محرکه خوبی است

پاسخ
یک بیننده دی ۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲ ب٫ظ

من خودم از روز تولدم نگم متنفرم میگم خوشم نمیاد. یاد آوری می کنه که فرصت من بازم کمتر و محدود تر شده

پاسخ
میترا سیفان دی ۶, ۱۳۹۹ - ۴:۱۷ ب٫ظ

سلام، ممنون از بیان تجربه‌تون. این حس در خیلی از افراد بخصوص در برخی سنین خاص بیشتر به وجود میاد.

پاسخ
ناشناس آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۷:۰۷ ب٫ظ

سلام و درود . روز تولد را می توان به عنوان زنگ اغاز یک رند جدید از رینگ زندگی دانست .گاهی بایستی ضربه ای را به مشکلاتی که سر راهت قرار می گیرند بزنی .گاهی بایستی برای دریافت ضربه ای اماده شوی .مطمینا در این مسیر چگونگی فاصله گرفتن از ضربه های سهمگین را هم فرا می گیری. هر دور با دور گذشته متفاوت است .با دریافت جلسات مشاوره و اگاهی از استعدادهای خود می توانید تغییری از روز پس از تولدتون داشته باشید .

پاسخ
.. آذر ۲۱, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ ب٫ظ

یکی از دوستان من از روز تولد خودش خوشش نمیاد و کل اون روزو می‌خوابه درحالی کنین زیادی ندارم و هنوز وارد جوانی نشده چطور باید روز تولدش خوشحالش کنم؟

پاسخ
میترا سیفان آذر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۳:۳۶ ب٫ظ

سلام، باید دلایل زمینه ساز این مسئله روشن بشه تا بتونیم بهترین راهکار رو ارائه بدیم. شاید دلایل متعددی در این زمینه دخیل باشند. اگر این مسئله در سایر حیطه‌های زندگی هم تاثیر داشته، بهتر هست راهنمایی‌شون کنید با یک متخصص روانشناس صحبت کنند.

پاسخ
Lili مرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۷:۳۴ ب٫ظ

منم از یه ماه مونده به تولدم دلم شروع به گرفتن میکنه و همینکه وارد ماهه تولدم میشم روانم آشفته میشه. هرروز که میگذره و به روزش نزدیک میشم فقط و فقط گریه میکنم.و نمیدونم چه غلطی باید کنم که حالم خوب شه بارها به این فک کردم که حالمو خوب کنم ولی هیچ چیز جوابگو نبود.
فقط میدونم خیلی دلم میگیره و بغض میکنم. من تو بقیه روزها هم حس دلتنگی برا کسی که حتی نمیدونم کی هست رو هم دارم.

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب