ترس از اجسام بزرگ (مگالو فوبیا) چیست؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

اگر فکر کردن و یا دیدن اجسام بزرگ موجب ترس و اضطراب در شما می‌شود ممکن است به مگالو فوبیا (Megalophobia) مبتلا شده باشید.  این فوبیا با ایجاد احساس ترس و اضطراب بسیار شدید شناسایی می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افرادی که به این نوع فوبیا مبتلا هستند از محرک‌های این ترس به شدت دوری می‌کنند. مانند سایر فوبیاها مشخصه اصلی این نوع فوبیا اضطراب شدید می‌باشد. اما راه‌های بسیاری برای درمان و مقابله با این نوع فوبیا وجود دارد. در این مقاله به بررسی ترس از اشیاء بزرگ، علائم، علل و درمان آن می‌پردازیم.

 

 

فهرست مطالب
 •  

   

  روانشناسی مگالو فوبیا

  همانطور که می‌دانید فوبیا (هراس) به معنی ترس شدید و غیرمنطقی از چیزی می‌باشد که به اندازه ترسی که افراد مبتلا از آن دارند خطری ایجاد نمی‌کند. ترسیدن از یکسری چیزهای خاص می‌تواند تا حدی نرمال و طبیعی باشد. به عنوان مثال ممکن است از ارتفاع بترسید و یا به جهت تجربه منفی که در گذشته داشته‌اید از یک نوع حیوان خاص بترسید. تفاوت اساسی ترس منطقی با فوبیا در این است که فوبیا باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شما می‌شود و زندگی شما را مختل می‌کند. فوبیا می‌تواند باعث شود که شما از موقعیت‌های خاص دوری کنید. در موارد شدیدتر می‌تواند تا حدی جدی شود که شما را از رفتن به بیرون از خانه منع کند.

  منشا اصلی مگانولوفوبیا می‌تواند تجربه‌های منفی با اشیاء بزرگ باشد. به همین دلیل هنگامی که اجسام بزرگ را مشاهده می‌کنید و یا حتی به آن فکر می کنید ممکن است علایم شدید اضطراب را تجربه کنید.

  اجسام بزرگ می‌توانند طیف وسیعی را در برگیرند. از کشتی بزرگی گرفته تا یک هواپیمای بزرگ و حتی یک حیوان بزرگ. این نوع ترس برای هر کسی متفاوت است.

   

  محرک‌های مگالو فوبیا

  موارد مختلفی وجود دارد که می‌تواند احساس ترس و اضطراب را برای فردی که به مگالو فوبیا مبتلا هستند، ایجاد کند. برخی از افراد ممکن است علائم را در حضور طیف گسترده‌ای از اشیا بزرگ تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر  ممکن است این احساسات را فقط در صورت داشتن عوامل محرک خاص داشته باشند. فرد مبتلا به مگالو فوبیا ممکن است از حیوانات بسیار بزرگ یا اشیاء بزرگ ساخته شده توسط انسان بترسد. برخی از محرک‌های رایج عبارت‌اند از:‌

  • کشتی هوایی بادکنکی
  • هواپیما
  • ساختمان
  • اتوبوس
  • تجهیزات ساخت و ساز
  • فیل
  • وال
  • درختان عظیم مانند سکویا
  • تپه‌ها و کوه‌ها
  • مقدار زیاد آب (اقیانوس)
  • کشتی
  • مجسمه‌های بزرگ
  • قطار

   

  علائم مگالو فوبیا

  علائم اصلی مگالو فوبیا ترس از اشیاء بزرگ یا حیوانات عظیم الجثه است. علاوه بر تجربه ترس در حضور یک جسم بزرگ، افراد همچنین علائم زیر را دارند:

  • درد قفسه سینه
  • اسهال
  • سرگیجه
  • احساس وحشت
  • افزایش ضربان قلب
  • حالت تهوع
  • لرزیدن
  • تنگی نفس
  • تعریق

  مبتلا بودن به این نوع فوبیا می‌تواند تا حد قابل توجهی تعاملات شما را با مشکل روبه‌رو کند. به همین دلیل دریافت کمک‌های ویژه برای درمان این فوبیا امری ضروری است.

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانشناسان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  لیست بهترین روانشناسان

   

  دلایل مگالو فوبیا

  علت اصلی مگالو فوبیا امری ناشناخته است. با این حال عوامل مختلفی در ایجاد این فوبیا تاثیرگذار هستند.

   

  ترس طبیعی اغراق آمیز

  داشتن مقداری ترس از برخی اجسام که ترسناک و تهدید آمیز به نظر می‌رسند امری طبیعی است. برای افراد مبتلا به مگالو فوبیا این ترس بسیار شدیدتر از مقدار ترسی است که افراد نرمال آن را تجربه می‌کنند.

   

  اجسام بزرگ

  این ترس از اشیا بزرگ معمولاً با اشیایی بزرگتر از جسم واقعی که آن‌ها نشان می‌دهند مرتبط است. برای افراد مبتلا به مگالو فوبیا، این اندازه‌های غیر طبیعی احساس ترس واقعی را ایجاد می‌کند.

   

  رسانه‌ها و افسانه‌ها

  گاهی اوقات داستان‌ها و یا افسانه‌ها می‌توانند در ایجاد این ترس‌ها نقش داشته باشند. یک مثال کامل ترس از حیوانات غول پیکر است. به عنوان مثال ماهی مرکب غول پیکر از این دست افسانه‌ها است. افسانه‌هایی در این باره وجود داشت که کشتی‌هایی که از نزدیکی این ماهیان عبور می‌کردندمورد حمله این نوع ماهیان که آن موقع ناشناخته بودند قرار می‌گرفتند. این احتمال وجود دارد که در روزهای قبل از سیستم‌های ناوبری مدرن، بسیاری از آن کشتی‌ها به راحتی درگیر صخره ها شده باشند و علت کشته شدن افراد همین قضیه باشد. اما هنوز هم شایعاتی در این باره پابرجاست. همچنین کتاب‌های طنز و داستان‌های علمی در این باره نوشته شده است. اولین عکس‌ها از ماهی مرکب غول پیکر زنده در نهایت در سال ۲۰۰۴ بدست آمد. به راحتی می‌توان تصور کرد که شنیدن چنین داستان‌هایی چگونه می تواند به محرک ایجاد یک ترس و اضطراب وحشتناک دامن بزند.

  ترس از اجسام بزرگ

  درمان مگالو فوبیا

  امروزه برای درمان فوبیا راهکارهای مختلفی وجود دارد که به چند بخش و دسته تقسیم می‌شوند. رواندرمانی متداول‌ترین روش درمانی انواع مختلف فوبیاها به شمار می‌رود. در برخی از موارد مصرف دارو برای افرادی که علائم فوبیا را در سطح گسترده‌ای تجربه می‌کنند همراه با رواندرمانی تجویز می‌شود. چند روش رواندرمانی مختلف وجود دارد که می‌تواند در درمان فوبیاهای خاص مانند مگالو فوبیا موثر باشد.

   

  رفتار درمانی شناختی (CBT)

  رایج‌ترین نوع رواندرمانی برای درمان فوبیا رفتار درمانی شناختی است. که در آن فرد ترغیب می‌شود که افکار غیرمنطقی را با افکار منطقی‌تر جایگزین کند و از استراتژی‌های مختلف مواجهه درمانی استفاده کند. در این فرآیند، آن‌ها سعی میکنند به فرد کمک کنند تا منطقی درک کند که چرا این ترس ممکن است بی‌دلیل باشد. هدف از رفتار درمانی شناختی این است که از طریق نگرشی واقع بینانه‌تر نسبت به ترس و مواجهه با موقعیت‌هایی که هراس باعث شده است تا فرد از آن اجتناب کند، آن را به یک ترس منطقی‌تر تبدیل کنید.

   

  مواجهه درمانی

  به طور کلی روش مواجهه درمانی یک تکنیک از رفتار درمانی شناختی  محسوب می‌شود و به فرایندی گفته می‌شود که به کاهش پاسخ‌های ترس و اضطراب منجر می‌شود. در تکنیک مواجهه درمانی تلاش می‌شود حساسیت بیش از اندازه فرد به محرک‌ها کاسته شده و احساس آرامش جایگزین احساس ترس و همراه محرک قرار گیرد. بنابراین مواجهه درمانی کاملا از شرطی سازی کلاسیک استفاده می‌کند و در صدد حذف پاسخ ترس در نتیجه محرک و جایگزینی احساس آرامش در کنار محرک می‌باشد.

   

  سخن آخر پزشک خوب

  اگر به فوبیای اجسام بزرگ و یا حیوانات عظیم الجثه مبتلا هستید بهتر است هرچه سریع تر به دنبال راهی برای درمان آن باشید. بیشتر فوبیاها قابل درمان و قابل کنترل هستند. اما عدم درمان آن‌ها می‌تواند وضعیت را وخیم‌تر کند.

   

  منابع

  verywell mind

   

   


  در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب به صورت اینترنتی از بهترین مشاوران فردی در سراسر ایران نوبت بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  رزرو آنلاین نوبت از مشاوره فردی

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اسفند ۱۲, ۱۴۰۰ - ۳:۴۳ ق٫ظ

  سپاس از مطالب کارامد

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب