عوارض استرس در زنان چیست؟ درمان استرس در زنان

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

همه‌ی ما ممکن است در شرایط سخت زندگی قرار گرفته باشیم. واکنش به این شرایط می‌تواند گریه، خنده، استرس، اضطراب و…. باشد. در واقع میزان استرس و اضطراب یا دیگر واکنش‌ها به شرایط، می‌تواند با توجه به سیستم بدنی فرد و روحیه‌ای که دارد متفاوت باشد.
جالب است بدانید که عکس‌العمل زنان در مقایسه با مردان، در برابر استرس تفاوت جندانی نخواهد داشت. تنها تفاوت زنان و مردان در این بخش، در پاسخ به علائم و نشانه‌های عاطفی است. این علائم و نشانه‌ها اگر درمان نشوند، می‌توانند بر سلامتی فرد تاثیر بگذارند.
عوارض استرس در زنان بر بدن بسیار مخرب است. عوارض استرس می‌تواند در بیشتر مواقع موجب بیماری‌های قلبی و آسیب به بدن فرد شود. عوارض استرس زنان را بسیار سریع‌تر از مردان تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اما راه چاره چیست؟ یک برنامه سلامت شخصی با دوره‌های بهبودی و مراقبت از خود می‌تواند به زنان کمک کند تا استرس خود را مدیریت کنند و خود را برای ایجاد تغییرات سالم در زندگی آماده سازند.

فهرست مطالب
 • استرس چیست؟

  اضطراب پاسخ بدن شما به رویدادهای روزانه‌ای است که در زندگی شما رخ می‌دهد. هر فردی در زندگی خود استرس را تجربه می‌کند، استرس می‌تواند مثبت باشد و برای دستیابی به اهداف برجسته استفاده شود. اما در بسیاری از مواقع استرس می‌تواند منفی و مخرب باشد و در بسیاری از زمینه‌های زندگی تاثیر مخرب بگذارد. وقتی استرس مزمن می‌شود و شدت پیدا می‌کند، سازگاری و کنار آمدن با آن سخت خواهد شد.

  استرس مزمن به گونه‌ای افزایش می‌یابد که استرس برای برخی از زنان به عنوان یک روش زندگی به نظر می‌رسد. در بیشتر مواقع زنان به قدری مشغول کار و فعالیت هستند که زمان کافی برای فکر کردن به مشکلات و استرس باقی نمی‌ماند.

  stress in women

  استرس چگونه بر سلامت زنان تاثیر می‌گذارد؟

  استرس می‌تواند نقش مخربی در سلامتی زنان داشته باشد، در واقع استرس و اضطراب سلامتی زنان را در معرض خطر قرار می‌دهد. اما این خطرات شامل چه چیزهایی می‌شوند؟

  • افسردگی و اضطراب: میزان ابتلای زنانی که استرس دارند به این بیماری ها و سایر اختلالات روانی از جمله اختلال هراس و اختلال وسواس فکری-اجباری بیشتر از مردان است.
  • مشکلات قلبی: استرس می‌تواند موجب افزایش فشار خون و ضربان قلب در زنان شود.
  • سردرد و میگرن: استرس و اضطراب می‌تواند به مرور زمان موجب سردردهای تنشی و میگرنی در زنان شود. 
  • چاقی و افزایش وزن: زنان بیشتر از مردان در معرض افزایش وزن ناشی از استرس قرار دارند.
  • مشکلات روده: داشتن استرس زیاد برای زنان می‌تواند منجر به مشکلات روده مانند سندرم روده تحریک پذیر شود.
  • مسائل بارداری: زنانی که سطح استرس بالاتری دارند نسبت به زنانی که سطح استرس کمتری دارند، دوران بارداری دشوارتری دارند. پزشکان بر این باورند که استرس و و اضطراب، می‌تواند در بارداری زنان تاثیرگذار باشد.  
  • مشکلات قاعدگی: سندرم پیش از قاعدگی با افزایش سطح استرس در بدن زنان شدیدتر می‌شود.

  چگونه زنان می‌توانند استرس را بهتر مدیریت کنند؟

  زنان می‌توانند با تمرین راهبردهای خود مراقبتی سالم برای مقابله با استرس، آن را مدیریت کنند. بدین ترتیب باید علائم منفی استرس را در هر یک از این ۶ بخش زندگی بررسی کنید: جسمی، عاطفی، ذهنی، شغلی، اجتماعی و معنوی.
  دوست دارید چه چیزی در زندگی شما متفاوت باشد؟ برای رسیدن به تعادل یا پتانسیل بیشتر چه کاری باید انجام دهید؟ در اینجا چند پیشنهاد در این ۶ بخش وجود دارد:

  بخش فیزیکی: ورزش کنید، تکنیک‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید (یوگا، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش)، سالم غذا بخورید (مثلاً رژیم مدیترانه ای را دنبال کنید)، اوقات فراغت خود را برنامه ریزی کنید، به اندازه کافی بخوابید (۷ تا ۹ ساعت در شب).

  بخش عاطفی: احساسات خود را بیان کنید، احساسات مثبت را تکرار کنید، برای یک عزت نفس سالم تلاش کنید.

  بخش ذهنی: نگرش مثبت، تفکر واقع بینانه، نگرش انعطاف پذیر داشته باشید، خلاق باشید.

  بخش شغلی: اهداف قابل انجام را تعیین کنید، تعادل خانه و کار را شناسایی کنید، محدودیت هایی برای کار خارج از خانه و کار در خانه تعیین کنید.

  بخش اجتماعی: برای حفظ روابط عاشقانه، ایجاد مرزهای سالم، حفظ ارتباط با دوستان تلاش کنید.

  بخش معنوی: هدف خود را بیابید، بر قدردانی تمرکز کنید، در لحظه حال بمانید.

  stress in women symptoms

  طرح سلامت شخصی

  یک برنامه سلامت شخصی با اهداف مشخص شده می‌تواند مفید باشد. هدف‌گذاری برای برنامه شاید در ابتدا کمی طاقت فرسا به نظر برسد. اما این مراحل عملی می‌تواند شروعی برای یک هدف بزرگ و دستیابی به طرح سلامت شخصی باشد. طرح سلامت شخصی بدین شرح است: 

  • حوزه‌های زندگی را مرور کنید. شش حوزه زندگی را برای تغییرات احتمالی بررسی کنید.
  • اهداف را شناسایی کنید. از کارهایی که باید انجام شود آگاه باشید و اهداف تعیین کنید.
  • خاص باشید. بدانید که چه چیزی را می خواهید انجام دهید.
  • اهداف قابل اندازه گیری تعیین کنید در جهت درست حرکت کنید.
  • واقع بین باشید. اهداف کوچکتری را تعیین کنید که قابل دستیابی هستند.
  • منابع را شناسایی کنید. از منابع مفید برای کاهش مشکلات احتمالی استفاده کنید.
  • محدودیت‌های زمانی را تعیین کنید. محدودیت‌های زمانی معقول و مشخص را در نظر بگیرید.
  • پیشرفت را ارزیابی کنید در صورت نیاز تغییرات ایجاد کنید.

  زنان همچنان استرس را در زندگی خود تجربه خواهند کرد. یک برنامه سلامت شخصی با دوره‌های بهبودی و مراقبت از خود، می‌تواند به زنان کمک کند تا استرس را مدیریت کنند و خود را برای ایجاد تغییرات سالم در زندگی آماده کنند.

  علائم استرس چیست؟

  استرس علائم بسیاری دارد. این علائم در هر زنی می‌تواند به شیوه‌های مختلفی خود را نشان دهد. ازجمله علائم رایج استرس در زنان عبارتند از:

  • علائم فیزیکی: سردرد، مشکل در خوابیدن، خستگی، درد (معمولاً در پشت و گردن)، پرخوری/کم غذا خوردن، مشکلات پوستی، سوء مصرف مواد مخدر و الکل، کمبود انرژی، ناراحتی معده، علاقه کمتر به رابطه جنسی و… ازجمله علائم و نشانه‌های فیزیکی استرس هستند. 
  • علائم عاطفی: اضطراب، افسردگی، عصبانیت، ناراحتی، تحریک پذیری، احساس خارج از کنترل بودن، نوسانات خلقی، ناامیدی و… از علائم عاطفی استرس و اضطراب در زنان می‌باشد. 
  • علائم ذهنی: ازجمله علائم ذهنی می‌توان به فراموشی، نگرانی، ناتوانی در تصمیم گیری، تفکر منفی، عدم تمرکز، بی حوصلگی اشاره کرد. 
  • علائم شغلی: از علائم شغلی اضافه کار، ساعات طولانی، روابط پرتنش، تمرکز ضعیف، کار ناتمام مهم‌ترین علائم استرس در زنان هستند. 
  • علائم اجتماعی: صمیمیت کمتر، انزوا، مشکلات خانوادگی، تنهایی و.. می‌تواند نشان دهنده استرس در زنان باشد. 
  • علائم معنوی: بی تفاوتی، از دست دادن معنا، پوچی، نابخشودنی، شک، گناه، ناامیدی هم از نشانه‌های استرس و اضطراب در زنان می‌باشند. 

  stress and women

  علت برخی از استرس‌های دیده‌شده در زنان چیست؟

  دلایل زیادی برای استرس وجود دارد. امروزه مردان و زنان در مسائل مالی، امنیت شغلی، سلامتی و مسائل مربوط به روابط مشترک باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. در جامعه امروزی، نقش زنان اغلب شامل تعهدات خانوادگی، مراقبت از فرزندان یا والدین سالخورده (از نظر آماری بیشتر احتمال دارد زن باشند)، مسئولیت‌های کاری و… است. با افزایش تقاضا برای ایفای این نقش‌ها، زنان تحت فشارهای زمانی و تعهدات برآورده نشده غرق می‌شوند. آن‌ها ممکن است احساس شکست و ناتوانی، در برآورده کردن انتظارات خود و دیگران را داشته باشند. اغلب اوقات، زنان زمان بیشتری را صرف رفع نیازهای دیگران می‌کنند در صورتی که باید به نیازهای خود هم توجه داشته باشند. 

  سایر نکات مفید برای استرس

  • به منابع استرس خود فکر کنید. آیا می‌توانید آن‌ها را از بین ببرید؟ برای چیزی که تصمیم دارید آن را نگه دارید به دنبال معنا و هدف باشید.
  • تغییر چهره را به عنوان یک چالش و فرصت بپذیرید نه یک تهدید.
  • روی زمان حال تمرکز کنید. بزرگترین دارایی در این شرایط زمان است. در زمان حال بمانید. نگرانی در رابطه با آینده نمی‌تواند موجب پیشرفت شما شود.
  • به ذهنت گوش کن باورها و چگونگی تأثیر آنها بر زندگی را بررسی کنید.
  • عشق، کار و بازی و…. را ادغام کنید. یاد بگیرید که چگونه در هر زمانی زندگی کنید.
  • پذیرش را تمرین کنید، آنچه را که قابل تغییر نیست بپذیرید و آنچه را که قابل تغییر است تغییر دهید. اگر نمی توانید شرایط را تغییر دهید، نحوه واکنش خود را به آن تغییر دهید.
  • جستجوی کمک، همه ما گاهی به کمک نیاز داریم. هیچ یک از ما آنقدر خوب نیستیم که به کمک نیاز نداشته باشیم. ما انسان‌هایی هستیم که به هم نیاز داریم.
  • به جنبه هایی از زندگی خود فکر کنید که به خاطر آنها سپاسگزار هستید. 
  • به دنبال زمانی برای ورزش باشید، حتی اگر فقط از پله‌ها هر روز استفاده کنید.
  • میوه و سبزیجات زیاد بخورید؛ غذاهای فرآوری شده انرژی شما را کاهش می‌دهند. 
  • روی مسائل منفی تمرکز نکنید. نگرش مثبت مزایای سلامتی و اجتماعی دارد.

  کلام آخر

  عوارض استرس همانطور که در متن گفته شد می‌تواند بخش‌های مختلفی چون بخش‌های ذهنی، جسمی، معنوی و… را تحت تاثیر قرار دهد. زنان در مقابله با استرس و اضطراب به سرعت تحت تاثیر قرار می‌گیرند. عوارض استرس می‌تواند مشکلات بسیاری را در بدن زنان به وجود آورد. پس با شناخت آن‌ها و راه‌های جلوگیری از آن، می‌تواند این عوارض را بهبود بخشید. 

  سوالات متداول

  • چه روش‌هایی می‌تواند میزان استرس در زنان را کاهش دهد؟
   خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی، رفتن به پیاده روی، نگهداری از حیوانات خانگی، بیرون رفتن با دوستان و… همه ازجمله راه‌کارهایی هستند که می‌توانند میزان استرس بدن زنان را کاهش دهد. 
  • استرس می‌تواند چه آثار مخربی روی سلامتی زنان داشته باشد؟
   از عوارض استرس در زنان می‌توان به کاهش میل جنسی، آکنه، ریزش مو، قاعدگی نامنظم، افزایش وزن، اختلال در هضم غذا، بی‌خوابی، کاهش باروری و…. اشاره کرد. 
  • شدت استرس در بدن زنان چقدر است؟
   استرس در بدن زنان به دو نوع استرس حاد و استرس مزمن تقسیم می‌شود. این دو از لحاظ شدت درگیری و علائمی که دارند با یکدیگر متفاوت هستند. 
  • مهم‌ترین دلایل استرس در زنان کدامند؟
   عدم اطمینان کافی در زندگی، داشتن مسئولیت‌های سنگین، عدم وجود کار، نگرانی در رابطه با آینده، مواجهه با چالش‌های بزرگ زندگی، قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی و…. از مهم‌ترین دلایل استرس در زنان می‌باشد. 

  منبع : my.clevelandclinic

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  لاله تیر ۱۵, ۱۴۰۲ - ۶:۰۳ ب٫ظ

  خوب بود خیلی ممنون

  پاسخ
  کژال مرداد ۱۲, ۱۴۰۱ - ۴:۴۶ ق٫ظ

  عالی بود.ممنون

  پاسخ
  سحر مرداد ۴, ۱۴۰۱ - ۳:۵۴ ب٫ظ

  تشکر بابت مقاله خوبتون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب