تست افسردگی بک

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده است.

تست افسردگی بک یک پرسش‌نامه ۲۱ سوالی است و یکی از تست‌های روانشناسی پرکاربرد برای سنجش میزان و شدت افسردگی است. توسعه این تست باعث تغییر چشمگیر در میان متخصصان سلامت روان شد و باعث شد آن‌ها افسردگی را از دیدگاه روان پویشی ببینند. به جای آنکه افسردگی را ناشی از افکار خود فرد بدانند.

در نسخه فعلی این تست برای افراد بالای سیزده سال طراحی شده است و شامل آیتم‌ها مرتبط با علائمی مثل بی قراری، نا امیدی، عذاب وجدان یا احساس خود تخریبی و علائم فیزیکی مثل خستگی از دست دادن وزن و کاش میل جنسی است.

فهرست مطالب
 • سه ورژن مختلف از تست افسردگی بک (نسخه اولیه) وجود دارد. اولین تست در سال ۱۹۶۱ منتشر شد و در سال ۱۹۷۸ بازبینی شد و به نام BDI-1A منتشر شد و در سال ۱۹۹۶ هم نسخه BDI-II منتشر شد. تست bdi به طور گسترده به عنوان ابزاری برای متخصصان سلامت روان و محققان استفاده می‌شود.

  تست افسردگی بک به عنوان مدلی برای توسعه تست افسردگی کودکان cdi مورد استفاده قرار گرفت. این تست در سال ۱۹۷۹ توسط یک روانشناس بالینی به نام ماریا کواکس منتشر شد.

  ‌‌

  تست افسردگی بک آنلاین
  کلیک کنید

   

  خستگی از علائم افسردگی

  افسردگی چیست؟

  افسردگی جز اختلالات خلقی طبقه‌بندی شده است که با احساس فقدان، خشم و غم همراه است. این اختلال روانی باعث مختل شدن بسیاری از فعالیت‌های روزمره فرد می‌شود. احساس غمگینی طولانی مدت، بی‌علاقگی به امور مورد علاقه، کاهش تمرکز و خستگی بیش از حد از جمله نشانه‌های افسردگی است. این اختلال روانی احساسات، افکار و رفتار فرد بیمار را عوض می‌کند و با مشکلات هیجانی و جسمی همراه است.

  انواع تست افسردگی

  تست‌های مختلفی برای تشخیص اختلال افسردگی وجود دارد که یکی از آن‌ها تست افسردگی بک است. در طی انجام تست‌های افسردگی، روانشناس یا متخصص مربوطه با بررسی علائم و پرسیدن سوالاتی درباره خلق و خو، اشتها، الگوی خواب، سطح فعالیت و افکار  فرد، علائم بیمار را شناسایی می‌کند. همچنین با انجام تست‌های استاندارد افسردگی توسط بیمار، متخصص مربوطه شدت اختلال افسردگی بیمار را شناسایی می‌کند.

  تست افسردگی بک چیست؟

  تست افسردگی بک یکی از تست‌های روانشناسی پرکاربرد، برای سنجش میزان و شدت افسردگی است. این تست افسردگی یک پرسشنامه ۲۱ سوالی است که نسخه فعلی آن برای افراد بالای سیزده سال طراحی شده است و شامل آیتم‌های مرتبط با علائمی چون بی قراری، نا امیدی، عذاب وجدان یا احساس خود تخریبی و علائم فیزیکی است.

  این تست اولین بار در سال ۱۹۶۱ منتشر شد و شامل ۲۱ سوال درباره احساسات فرد در طی هفته گذشته است. هر سوال تست بک دارای حداقل ۴ جواب است که شدت ویژگی‌های فرد را مشخص می‌کند. برای مثال:

  • من احساس غم نمی‌کنم.
  • من احساس غم می‌کنم.
  • من همیشه غمگینم و نمی‌توانم از این حس بیرون بیایم.
  • من آنقدر غمگینم که نمی‌توانم آن را تحمل کنم.

  وقتی تست بک فرد امتیازدهی می‌شود، به هر پاسخ او ارزشی بین ۰ تا ۳ داده می‌شود و در نهایت جمع امتیازات فرد با کلید تست مقایسه می‌شود تا شدت افسردگی او تعیین شود. اعداد زیر  مشخص کننده شدت افسردگی در افراد است:

  • افسردگی خیلی خفیف: امتیاز ۰ تا ۹
  • افسردگی خفیف: امتیاز ۱۰ الی ۱۸
  • افسردگی متوسط: امتیاز ۱۹ الی ۲۹
  • افسردگی شدید: امتیاز ۳۰ تا ۶۳

  امتیاز بالاتر از عدد ۶۳ بیانگر افسردگی خیلی شدید است.

  تاریخچه تست افسردگی بک

  تست بک در دهه ۱۹۵۰ توسط آرون بک تهیه شده است که یک رویکرد نوآورانه در زمان خود به حساب می‌آمد. چرا که این تست علائم و توصیفات فرد را به صورت کلمه به کلمه جمع آوری کرده و از آن‌ها در جهت ساخت معیاری برای تعیین شدت علائم افسردگی استفاده ‌کرده است.

  سه ورژن مختلف از تست افسردگی بک وجود دارد. اولین تست در سال ۱۹۶۱ منتشر شد و در سال ۱۹۷۸ بازبینی شد که با نام BDI-1A منتشر شد و در سال ۱۹۹۶ نیز نسخه BDI-II آن منتشر شد. تست BDI برای متخصصان سلامت روان به عنوان ابزاری ضروری برای شناخت افسردگی است.

  تست افسردگی بک برای تشخیص افسردگی

  تست روانشناسی و اختلالات روانی

  تست‌های روانشناسی و اختلالات روانی، آزمون‌هایی شفاهی یا کتبی هستند که به منظور ارزیابی رفتار افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع این تست‌ها به افراد کمک می‌کنند تا ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی خود را شناسایی کنند. تست‌های روانشناسی و اختلالات انواع مختلفی چون بالینی و تشخیصی، هوش، استعداد، مهارت‌ و شخصیت دارند.

  این تست‌ها عمدتا برای تشخیص موضوعات روان شناختی، غربالگری شغلی، شناسایی جایگاه‌های علمی، شناسایی رفتارهای خاص و اهداف تحقیقاتی استفاده می‌شود. در واقع طبقه‌بندی آزمون‌های روان‌شناختی براساس ماهیت یا عملکرد آن‌ها است.

  کاربرد تست افسردگی بک

  همانطور که در بخش‌های بالا هم بیان کردیم، افسردگی یک اختلال روانی شایع است که دارای علائمی چون خلق و خوی تند و عدم علاقه به انجام برخی کارها است. محققان و دانشمندان زیادی برای تشخیص راحت‌تر این اختلال، روش‌ها و آزمون‌های زیادی را بررسی کردند که یکی از این روش‌ها، تست افسردگی بک است. این آزمون مختص افراد بالای ۱۳ سال است که در تشخیص راحت‌تر افسردگی بسیار موثر است و با کمک تفسیر دقیقی که دارد به روند بهبود بیماری سرعت می‌بخشد.

  تست افسردگی بک نسخه IA

  نسخه IA تست افسردگی بک، در واقع یک بازنگری از تست اصلی بک است که در دهه ۱۹۷۰ توسط آرون بک توسعه داده شد. این نسخه با ایجاد تغییراتی در گزینه‌های تست اصلی، از پاسخ دهندگان می‌خواهد تا احساس خود را نسبت به برخی امور در طی دو هفته گذشته ثبت کنند. اما این تست شامل ایراداتی بود، برای مثال تنها ۶ تا ۹ معیار استاندارد افسردگی را نشانه می‌گرفت؛ به همین دلیل نسخه BDI-II تست بک تهیه شد.

  تست افسردگی بک BDI-II

   نسخه BDI-II  تست افسردگی بک در سال ۱۹۹۶ مطابق با استانداردهای انجمن روانشناسی آمریکا ایجاد شد. این نسخه با ایجاد تغییراتی در آیتم‌های نسخه اصلی تهیه شده است که نسبت به نسخه IA  بسیار دقیق‌تر عمل می‌کند. نسخه BDI-II تست بک نیز شامل ۲۱ سوال است که هر سوال امتیازی بین ۰ تا ۳ دارد که بصورت زیر است.

  • افسردگی اندک: امتیاز ۰ تا ۱۳
  • افسردگی خفیف: امتیاز ۱۴ تا ۱۹
  • افسردگی متوسط: امتیاز ۲۰ تا ۲۸
  • افسردگی شدید: امتیاز ۲۹ تا ۶۳

  امتیاز بالای ۶۳ نشان دهنده افسردگی بسیار شدید است.

  محدودیت‌های تست افسردگی بک

  در نسخه‌های جدید تست بک محدودیت‌هایی وجود دارد. برای مثال نسخه BDI-II  تست افسردگی بک مانند سایر تست‌های افسردگی با مشکلاتی همراه است؛ چرا که فرد در این تست می‌تواند علائم بیماری خود را کمتر از حالت واقعی نشان دهد یا درباره آن‌ها اغراق کند. در واقع در تمامی پرسشنامه‌های روانشناسی نحوه پاسخ فرد به تست‌ها بر امتیاز نهایی اثرگذار است. جالب است بدانید اگر از بیماری خواسته شود که تست افسردگی خود را در حضور سایر افراد در یک محیط کلینیکال پر کند، توقعات اجتماعی او باعث ایجاد پاسخ‌های متفاوتی می‌شود.

  همچنین در افراد دارای بیماری‌های جسمی، برخی علائم فیزیکی مانند خستگی مشابه به علائم افسردگی خواهد بود و همین موضوع باعث می‌شود که فرد این ویژگی را به پای افسردگی خود بگذارد. اما جالب است بدانید برای حل مشکل پیشین، نسخه جدید تست BDI بک از علائم فیزیکی مستقل است تا فرد علائم بیماری و اختلال افسردگی خود را با یکدیگر اشتباه نگیرد. در واقع برخلاف تست اولیه بک، نسخه جدید دیدگاه صفر و یکی دارد و نتیجه آن تنها به «افسرده» یا «عدم ابتلا به افسردگی» ختم می‌شود.

  تاثیرات تست افسردگی بک

  توسعه نسخه BDI تست افسردگی بک، اتفاق بسیار مهمی در علم روانشناسی و روانپزشکی بوده؛ چرا که این تست باعث ایجاد تحولی عظیم در دیدگاه متخصصان حرفه سلامت و روان، نسبت به افسردگی شده است.

  تست افسردگی بک به عنوان ابزاری عددی برای ارزیابی شدت افسردگی افراد در نظر گرفته می‌شود. از آنجا که این تست برای سنجش عمق افسردگی طراحی شده؛ می‌تواند تغییرات افراد را در طول زمان بسنجد و روش‌های درمانی هدفمندی را برای درمان افراد ارائه دهد. همچنین جالب است بدانید این تست به زبان‌های مختلف فارسی، عربی، چینی، ژاپنی و زبان‌های اروپایی ترجمه شده است.

  نتیجه تست افسردگی بک

  یکی از روش‌های تشخیص اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب، استفاده از انواع آزمون‌ها و تست‌هایی است که هنجاریابی شده و در اختیار روانشناسان و مردم قرار گرفته است. جالب است بدانید برای تشخیص و تعیین شدت اختلال افسردگی تست‌های زیادی طراحی شده؛ که معروف‌ترین آن تست افسردگی بک است.

  این تست تا به امروز در بین روانشناسان و مردم بیشترین استفاده را در تشخیص شدت افسردگی داشته و در دو نسخه IA  و BDI طراحی و ارائه شده است. در واقع این پرسشنامه در مقایسه با سایر تست‌های تشخیص افسردگی، به عنوان بهترین گزینه انتخاب شده که دارای ۲۱ سوال است و علائم جسمی، رفتاری و شناختی افراد را اندازه‌گیری می‌کند. تست افسردگی بک با تفسیر کامل حالات و روحیات فرد، میزان افسردگی او را مشخص کرده و به هر فرد یک نمره دقیق اختصاص می‌دهد.

  خبر خوب؛ انجام تست آنلاین بک در وبسایت پزشک خوب

  گسترش بستر وب و اینترنت همواره شامل حال دنیای روانشناسی، روانپزشکی و پزشکی قرار گرفته و کار ما را برای انجام بسیاری از تست‌های روانشناسی و روانپزشکی راحت کرده است. شاید برای بسیاری از افراد مراجعه به روانشناس و متخصص موضوعی دشوار و امکان ناپذیر باشد، پس چه بلایی بر سر آن‌ها می‌آید؟ آیا با وجود داشتن علائم افسردگی باید به راحتی از کنار آن عبور کنند و نسبت به بیماری خود بی‌توجه باشند؟ خبر خوب این است که پزشک خوب قابلیت انجام تست افسردگی بک را به صورت آنلاین به وبسایت خود اضافه کرده است. پس دیگر جای هیچ نگرانی نیست؛ چرا که هر فرد مشکوک به افسردگی با انجام آنلاین تست بک می‌تواند در مسیر تشخیص شدت بیماری خود گام بردارد. اگر شما از جمله افراد مشکوک به اختلال افسردگی هستید؛ پس از انجام تست افسردگی بک بصورت آنلاین، غافل نشوید و همین حالا اقدام کنید.

   

  ‌‌

  برای انجام تست بک به صورت آنلاین روی دکمه زیر کلیک کنید
  تست آنلاین بک

   

  سوالات متداول

  افسردگی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

  افسردگی جز اختلالات خلقی طبقه‌بندی شده است که با احساس فقدان، خشم و غم همراه است. این اختلال روانی باعث مختل شدن بسیاری از فعالیت‌های روزمره فرد می‌شود. احساس غمگینی طولانی مدت، بی‌علاقگی به امور مورد علاقه، کاهش تمرکز و خستگی بیش از حد از جمله نشانه‌های افسردگی است.

  آیا روشی برای شناسایی اختلال افسردگی وجود دارد؟

  بله، تست‌های مختلفی برای تشخیص اختلال افسردگی وجود دارد که یکی از آن‌ها تست افسردگی بک است. در طی انجام تست‌های افسردگی، روانشناس یا متخصص مربوطه با بررسی علائم و پرسیدن سوالاتی درباره خلق و خو، اشتها، الگوی خواب، سطح فعالیت و افکار  فرد، علائم بیمار را شناسایی می‌کند.

  تست افسردگی بک چیست؟

  تست افسردگی بک یکی از تست‌های روانشناسی پرکاربرد، برای سنجش میزان و شدت افسردگی است. این تست افسردگی یک پرسشنامه ۲۱ سوالی است که نسخه فعلی آن برای افراد بالای سیزده سال طراحی شده است و شامل آیتم‌های مرتبط با علائمی چون بی قراری، نا امیدی، عذاب وجدان یا احساس خود تخریبی و علائم فیزیکی است.

  آیا تست افسردگی بک مشکل یا محدودیتی دارد؟

  بله، نسخه BDI-II  تست افسردگی بک مانند سایر تست‌های افسردگی با مشکلاتی همراه است؛ چرا که فرد در این تست می‌تواند علائم بیماری خود را کمتر از حالت واقعی نشان دهد یا درباره آن‌ها اغراق کند. اما جالب است بدانید برای حل مشکل پیشین، نسخه جدید تست BDI بک از علائم فیزیکی مستقل است تا فرد علائم بیماری و اختلال افسردگی خود را با یکدیگر اشتباه نگیرد.

   

   

  منابع:

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس خرداد ۱۴, ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸ ب٫ظ

  خیلی جامع بود و ممنون که آزمون آنلاین این مورد را هم دارید

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب