بهترین تست هوش چیست؟ معرفی معتبرترین تست هوش

توسط یاسمن اکبرزاده
این مقاله توسط یاسمن اکبرزاده ترجمه شده است.

تست هوش ارزیابی است که طیفی از توانایی های شناختی را اندازه گیری می کند و نمره ای را ارائه می دهد که به عنوان معیاری برای سنجش توانایی های فکری و پتانسیل یک فرد در نظر گرفته شده است. تست‌ های هوش از پرکاربرد ترین تست‌های روانشناسی هستند. در این مطلب به معرفی معتبرترین تست هوش و بهترین تست هوش می پردازیم. البته توجه به این نکته مهم است که بنا به شرایط ممکن است بهترین تست هوش برای هر فرد متفاوت باشد.

برای درک معنای واقعی نمرات تست هوش، ضروری است که نحوه محاسبه نمرات تست های هوش را بررسی کنیم. امروزه، بسیاری از تست‌های هوش استاندارد شده‌اند و نمرات با مقایسه عملکرد فردی در برابر هنجار افراد در آن گروه سنی به دست می‌آیند. در حالی که بسیاری از معتبرترین تست های هوش از روش‌های مشابهی برای استخراج نمرات خود استفاده می‌کنند، توجه به این نکته نیز مهم است که هر آزمون هوشی متفاوت است.

فهرست مطالب
 • هوش یا IQ چیست؟

  IQ مخفف ضریب هوش است و نوعی نمره استاندارد است که نشان می دهد یک فرد از گروه همسالان خود چقدر بالاتر یا پایین تر از توانایی ذهنی خود قرار دارد. نمره میانگین ضریب هوشی ۱۰۰ است. نمره میانگین هوش از طریق آزمون یکسان برای تعداد زیادی از افراد از همه اقشار اجتماعی – اقتصادی جامعه و گرفتن میانگین بدست می آید.

  اصطلاح IQ یا ضریب هوشی در سال ۱۹۱۲ توسط روانشناس ویلیام استرن در رابطه با اصطلاح آلمانی Intelligenzquotient ابداع شد. در آن زمان، ضریب هوشی به عنوان نسبت سن عقلی به سن تقویمی × ۱۰۰ نشان داده می شد. بنابراین، اگر یک فرد ۱۰ ساله دارای سن ذهنی ۱۰ بود، ضریب هوشی او ۱۰۰ بود. اما اگر سن ذهنی آنها بیشتر بود. نسبت به سن تقویمی آنها (مثلاً ۱۲ به جای ۱۰)، ضریب هوشی آنها ۱۲۰ خواهد بود. به همین ترتیب، اگر سن ذهنی آنها کمتر از سن تقویمی آنها بود، ضریب هوشی آنها کمتر از ۱۰۰ بود.

  نمره هوش نرمال چند است؟

  هنگامی که معتبرترین تست های هوش فعلی توسعه یافتند، نمره هوش نرمال به عنوان ۱۰۰ تعریف شد. و انحراف معیار (مفهومی آماری که پراکندگی متوسط را توصیف می‌کند) عدد ۱۵ تعریف شد. یعنی در نمودار توزیع نرمال حدود ۷۰ درصد افراد ۱۵ نمره کمتر یا بیشتر از ۱۰۰ را دریافت می کنند. تست هوش وکسلر و تست استنفورد بینه را می توان به عنوان معتبرترین تست هوش پذیرفت.

  نمره هوش نرمال، بهترین تست هوش

  تاریخچه تست هوش

  آلفرد بینه روانشناس فرانسوی اولین تست هوش را در اوایل دهه ۱۹۰۰ ایجاد کرد. با این حال، تست هوش به معنی مدرن آن در ایالات متحده از کار هنری هربرت گدارد سرچشمه می گیرد. گدارد روانشناسی بود که در سال ۱۸۹۹ دکترای خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه کلارک گرفت. او آزمون بینه را از فرانسوی به انگلیسی ترجمه کرد. این آزمون برای آزمایش عملکردهای فکری اساسی در کودکان مدرسه ای ایالات متحده و حمایت از تشخیص های روانشناسی مورد استفاده قرار گرفت.

  گودار در تاریخ روانشناسی به عنوان شخصیتی بحث برانگیز باقی مانده است. این به دلیل استدلال او است که بزرگسالان با IQ پایین نباید تولید مثل کنند. جامعه ها تا حد زیادی از چنین دیدگاه هایی کناره گرفته است. امروزه تست‌های IQ متعددی وجود دارد که برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند، اما بیشتر آنها برای کمک به تشخیص ناتوانی‌های یادگیری استفاده می‌شوند.

  انواع تست هوش

  طبق گفته verywellmind چندین تست هوش معتبر وجود دارد و محتوای آنها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. برخی از آنها برای بزرگسالان استفاده می شوند، اما بسیاری از آنها به طور خاص برای اجرا در کودکان طراحی شده اند. اما معتبرترین تست هوش کدام است؟ تست های هوش که تایید رسمی گرفته اند و در حال حاضر استفاده می شوند همه تست های معتبری هستند اما برخی دارای اعتبار و پایایی بالاتری نسبت به بقیه هستند. تست های زیر نمونه هایی از چند تست هوش استاندارد بین المللی هستند:

  1. تست هوش ریون
  2. تست هوش کتل
  3. تست هوش گاردنر
  4. تست هوش کافمن
  5. تست هوش استانفورد-بینه
  6. تست هوش غیرکلامی جهانی
  7. تست هوش وکسلر بزرگسالان
  8. تست هوش وکسلر برای کودکان
  9. تست های وودکاک-جانسون از توانایی های شناختی

  تست هوش ریون، یکی از بهترین تست های هوش

  تست هوش ریون یا Raven Matrices برای اندازه گیری سطح توسعه فکری و تفکر منطقی طراحی شده است. یک مزیت تست هوش ریون غیر کلامی بودن آن است. شما می توانید ضریب هوشی بزرگسالان ۱۴ تا ۶۵ ساله را بدون توجه به ملیت، مذهب و سایر تفاوت ها با کمک آن تعیین کنید. این آزمایش به لطف جان ریون در سال ۱۹۳۶ ایجاد شد. جان کارپتر ریون روانشناس بریتانیایی بود که این تست را برای اندازه‌گیری هوش عمومی و توانایی‌های شناختی در افراد طراحی کرد.

  تست هوش ریون معمولاً شامل مجموعه‌ای از الگوها و تصاویر مشابه است که با یک الگوی خالی کامل می‌شوند. افراد باید الگویی که قبل از الگوی خالی قرار دارد را تحلیل کرده و با توجه به الگوهای موجود، الگوی مناسب را انتخاب کنند. تست هوش ریون به عنوان یکی از ابزارهای مهم در اندازه‌گیری هوش استفاده می‌شود و قادر است به صورت مستقل از زبان و فرهنگ افراد، مهارت‌های شناختی آنها را ارزیابی کند. این آزمون از ۶۰ جدول (۵ سری) تشکیل شده است. هر سری شامل وظایفی است که دشوارتر می شود.

  تست هوش ریون به عنوان معروف ترین تست هوش برای ارزیابی مهارت های مشاهده ای، حل مسئله و توانایی یادگیری عمومی استفاده می شود. این تست هوش در سال ۱۹۴۲ برای سربازان انگلیسی معرفی شد و امروزه توسط ارتش بسیاری از کشورها استفاده می شود.

  تست هوش ریون، معتبرترین تست هوش

  تست هوش کتل

  یکی از اصلی‌ترین مخالفت‌ها در برابر معروف‌ترین آزمون‌های هوش مانند مقیاس هوش استانفورد بینه و وکسلر این است که آن‌ها بر اساس تأثیرات تجربی و زبانی که در سؤالات گنجانده شده است، از نظر فرهنگی سوگیری دارد. دکتر ریموند کتل، تست هوش منصفانه فرهنگ کتل (CFIT) یا Cattell Culture Fair Intelligence Test را با هدف اصلی از بین بردن تأثیرات فرهنگی، زبانی و آموزشی بر نتایج تست هوش ساخت. بنابراین، این تست به‌طور ویژه طراحی شده است تا مسائلی را در قالب تصاویر و الگوهای بصری بیان کند و از نیاز به دانش زبانی یا فرهنگی خاصی برای حل آن‌ها خودداری کند.

  با توجه به اینکه تست هوش کتل به طور کلی از فرهنگ و زبان بی‌تأثیر است، می‌تواند برای ارزیابی هوش در افرادی با زبان و فرهنگ متفاوت مورد استفاده قرار گیرد. این تست به عنوان یک ابزار همگانی در تحقیقات روانشناسی و آزمون‌های استخدامی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  او کار خود را بر روی اندازه گیری هوش در دهه ۱۹۲۰ آغاز کرد و در سال ۱۹۳۰ اولین تلاش خود را با نام “گروه و پرسشنامه کتل” منتشر کرد که برای کودکان طراحی شده بود. بازبینی‌های بعدی در سال‌های ۱۹۴۰، ۱۹۴۴ و ۱۹۶۱ انجام شد، زیرا این آزمون در ترتیب، سختی و قالب تغییراتی داشت. تست هوش کتل در حال حاضر در سومین ویرایش خود ارائه می شود که معمولاً به آن CFIT III می گویند.

  تست هوش کتل را می توان به صورت انفرادی یا گروهی انجام داد. سه مقیاس هوش اندازه گیری می شود که مقیاس I شامل هشت خرده آزمون است در حالی که مقیاس های II و III هر کدام دارای چهار خرده آزمون هستند. همه افراد در هر مقیاس مورد آزمایش قرار نمی گیرند، زیرا این آزمون بر اساس سن و توانایی ها انجام می شود.

  • مقیاس I: برای کودکان ۴ تا ۸ ساله و افراد دارای معلولیت ذهنی
  • مقیاس II: برای کودکان ۸-۱۴ ساله و همچنین بزرگسالان متوسط
  • مقیاس III: برای کودکان ۱۴ سال به بالا و همچنین بزرگسالان با هوش برتر

  تست هوش کتل، بهترین تست هوش

  تست هوش گاردنر

  تئوری پشت تست هوش چندگانه گاردنر که توسط روانشناس هاوارد گاردنر در سال ۱۹۸۳ ابداع شد، بیان می کند که هوش یک واحد اندازه گیری نیست، بلکه چندگانه است. برخی ممکن است درک قوی از ریاضیات داشته باشند، اما خود را مقاله نویس خوبی نمی دانند. اصل این مفهوم نشان می دهد که فقط به این دلیل که در یک موضوع خوب نیستید، به این معنی نیست که باهوش نیستید.

  تست هوش چندگانه گاردنر (Gardner’s Multiple Intelligences Test) بر مبنای نظریه هوش‌های چندگانه هوارد گاردنر، روانشناس و پژوهشگر آمریکایی، طراحی شده است، برای همین شاید جزو لیست معتبرترین تست هوش جای بگیرد. این تست به‌منظور شناسایی و اندازه‌گیری نوع هوش‌های مختلف در افراد استفاده می‌شود. نظریه هوش‌های چندگانه گاردنر، بر این ایده مبتنی است که هوش انسانی به صورت چندگانه و متنوع است و هر فرد می‌تواند در نوعی از هوش‌ها بهترین عملکرد را داشته باشد.

  تست هوش چندگانه گاردنر شامل سری از سوالات و وظایف است که برای سنجش هریک از هشت هوش معرفی شده توسط گاردنر طراحی شده است. این هشت هوش شامل هوش لغوی-کلامی، هوش منطقی-ریاضی، هوش تصویری-فضایی، هوش بدنی-جنبشی، هوش موسیقیایی، هوش درون فردی، هوش بین فردی، و هوش طبیعت‌گرا می‌شوند. با انجام این تست، افراد می‌توانند شناخت بهتری از نوع هوشی که در آن برخیترین استعداد و توانایی را دارند، به دست آورند. تست هوش چندگانه گاردنر می‌تواند در تحقیقات روانشناسی، انتخاب رشته تحصیلی و همچنین تعیین مسیر حرفه‌ای مفید باشد.

  تست هوش چندگانه گاردنر

  تست هوش کافمن

  این تست توسط آلن سی. کافمن و نانسی میلر، روانشناسان و پژوهشگران آمریکایی، طراحی و توسعه داده شده است. هدف اصلی از طراحی تست مختصر هوش کافمن، ایجاد یک ابزار سریع و ساده برای اندازه‌گیری هوش عمومی بوده است. تست مختصر هوش کافمن شامل سه خرده مقیاس است که شامل هوش غیرکلامی، هوش تصویری و هوش کلامی می شود.

  تست مختصر هوش کافمن، ویرایش دوم (آزمون KBIT-2) یک معیار مختصر (حدود ۲۰ دقیقه) است که به صورت جداگانه برای سنجش هوش کلامی و غیرکلامی انجام می شود.تست هوش کافمن اغلب برای غربالگری برای کودکان استفاده مس شود. پس از انجام تست هوش کافمن، از کودکی که در آزمون KBIT-2 خیلی خوب عمل می‌کند، پیشنهاد می شود یک تست دقیق‌تر، در بسیاری از موارد یک تست هوش کامل را انجام دهد.

  تست هوش کافمن در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش، تحقیقات روانشناسی، انتخاب رشته تحصیلی و ارزیابی هوش در فرایند استخدام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست به عنوان یک ابزار سریع و موثر در اندازه‌گیری هوش عمومی بکار گرفته می‌شود و می‌تواند به افراد کمک کند تا میزان هوش خود را در مقایسه با دیگران بسنجند.

  تست هوش کافمن، معتبرترین تست هوش

  تست هوش استنفورد بینه، بهترین تست هوش در نوع خود

  تست استنفورد بینه (Stanford-Binet Intelligence Scale) یکی از معروف‌ترین و مورد اعتمادترین تست‌های هوش است که برای سنجش هوش عمومی در افراد استفاده می‌شود. این تست از سال ۱۹۰۵ توسط الفرد بینه و لوئیس ترمن در دانشگاه استنفورد توسعه داده شده است. هدف اصلی از طراحی تست استنفورد بینه، اندازه‌گیری و سنجش هوش عمومی در افراد در طول عمر بوده است.

  آزمون تست هوش استنفورد-بینه یکی از معتبرترین آزمون‌های استاندارد شده است که در حال حاضر در آموزش استفاده می‌شود. در طول تاریخ یک قرنی خود، آزمایش‌های اعتبار و بازنگری‌های زیادی را پشت سر گذاشته است، و در حالی که بدون شک مشکلاتی در ارزیابی وجود دارد، اکثر نتایج آن دقیق تلقی می‌شوند. یعنی افرادی که نمرات بالایی دارند معمولا با استعداد هستند و افرادی که نمرات آزمون استنفورد بینه پایینی دارند اغلب با نوعی ناتوانی شناختی روبرو هستند.

  تست استنفورد بینه به عنوان معتبرترین تست هوش در نوع خود، آزمونی است که برای سنجش هوش از طریق پنج عامل شناختی انجام می شود. این پنج عامل عبارتند از استدلال سیال، دانش، استدلال کمی، پردازش دیداری- فضایی و حافظه کاری. پاسخ های کلامی و غیرکلامی هر دو اندازه گیری می شوند. به هر یک از پنج عامل وزن داده می شود و امتیاز ترکیبی اغلب به نسبتی کاهش می یابد که معمولاً به عنوان ضریب هوش یا IQ شناخته می شود.

  تست هوش استنفورد بینه، معتبرترین تست هوش

  تست هوش غیر کلامی جهانی

  تست هوش غیرکلامی جهانی (Universal Nonverbal Intelligence Test, UNIT) یک تست معروف و منحصربه‌فرد است که برای سنجش هوش عمومی در افراد با تمرکز بر هوش غیرکلامی طراحی شده است. این تست توسط یانگ و انجمن هوش بین‌المللی (International Society for Intelligence Research) توسعه داده شده است. هدف اصلی تست UNIT، ارائه یک روش غیرکلامی و غیر فرهنگی پاسخگویی به نیازهای کسانی است که نمی توان آنها را با استفاده از روش های کلامی به طور مناسب ارزیابی کرد.

  تست UNIT شامل سری از وظایف غیرکلامی است که در آن از عناصر تصویری، شکل‌ها، پازل‌ها، الگوها و ترتیبات مختلف استفاده می‌شود. این تست به‌طور کاملاً بین‌فرهنگی قابل استفاده است و تلاش دارد تا عوامل فرهنگی و زبانی را کاهش دهد و فقط بر روی توانایی‌های هوشی افراد تمرکز کند. با استفاده از تست UNIT، می‌توان به اندازه‌گیری هوش عمومی در افراد با توجه به توانایی‌های غیرکلامی آن‌ها، پرداخت.

  اجرای استاندارد تست هوش غیرکلامی جهانی تقریباً ۳۰ دقیقه طول می کشد و از چهار آزمون فرعی تشکیل شده است: حافظه نمادین، طراحی مکعب، حافظه فضایی و استدلال آنالوگ.  حافظه نمادین و حافظه فضایی معیارهای حافظه هستند و طراحی مکعب و استدلال آنالوگ برای اندازه گیری توانایی های استدلال در نظر گرفته شده اند. خرده‌آزمون‌های حافظه و استدلال ترکیب می‌شوند تا حافظه و ضریب استدلال مربوطه را تشکیل دهند که به عنوان نمرات استاندارد گزارش می‌شوند.

  تست هوش غیر کلامی جهانی، معتبرترین تست هوش

  تست هوش وکسلر یزرگسالان، یکی از معتبرترین تست های هوش

  تست هوش وکسلر بزرگسالان (Wechsler Adult Intelligence Scale, WAIS) یکی از معروف‌ترین و پراستفاده‌ترین تست‌های هوش است که برای سنجش هوش عمومی در افراد بالای ۱۶ سال طراحی شده است. این تست توسط دیوید وکسلر، یک روانشناس آمریکایی، توسعه داده شده است. هدف اصلی تست هوش وکسلر برای بزرگسالان، ارائه ابزاری جامع و جامعه‌پذیر برای سنجش هوش در افراد بزرگسال است.

  تست هوش وکسلر نسخه بزرگسالان به عنوان یکی از بهترین تست های هوش، شامل چندین خرده مقیاس است که به‌صورت کتابچه‌های مختلف ارائه می‌شود. این زیرآزمون‌ها شامل قسمت‌های مختلفی از جمله استدلال ادراکی، درک کلامی، حافظه کاری و سرعت پردازش می‌شود. با استفاده از تست هوش وکسلر برای بزرگسالان، می‌توان به‌طور جامع توانمندی‌های هوشی فرد را در زمینه‌های مختلف سنجید و ارزیابی کرد.

  نسخه اصلی تست وکسلر WAIS (فرم I) در فوریه ۱۹۵۵ توسط دیوید وکسلر، به عنوان بازبینی مقیاس هوش وکسلر-بلوئر منتشر شد. نسخه چهارم تست وکسلر (WAIS-IV) در سال ۲۰۰۸ توسط پیرسون منتشر شد. این نسخه ایست که در حال حاضر به صورت گسترده استفاده می شود. فرم اولیه WAIS از نظر محبوبیت در دهه ۱۹۶۰ از تست استنفورد-بینه پیشی گرفت.

  تست وکسلر بزرگسالان، بهترین تست هوش

  تست هوش وکسلر کودکان

  در طول سال ها، تست هوش وکسلر دستخوش ویرایش های زیادی شده است. این آزمون در سال ۱۹۷۴ با همان خرده آزمون‌ها اما محدوده سنی متفاوت مورد بازنگری قرار گرفت. سپس خرده‌آزمون‌ها در سال‌های ۱۹۹۱، ۲۰۰۳ و ۲۰۱۴ تغییر کردند و WISC-V یا در واقع تست هوش وکسلر کودکان نسخه پنج در سال ۲۰۱۴ با بیست و یک خرده‌آزمون و پانزده نمره ترکیبی منتشر شد. این تست برای کودکان ۶ تا ۱۶ سال و ۱۱ ماه قابل استفاده است.

  خرده مقیاس های تست هوش وکسلر کودکان شامل پرسش‌ ها و وظایف متنوعی است که برای کودکان به شکل جذابی طراحی شده است. این تست به‌طور کامل و جامع توانایی‌های هوشی کودکان را در زمینه‌های مختلف اندازه‌گیری و سنجیده می‌کند. نتایج این تست می‌تواند به معلمان، روانشناسان و والدین کمک کند تا مشکلات و استعدادهای هوشی کودکان را بهتر درک کنند و اقدامات آموزشی و پشتیبانی مناسب را برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنند.

  تست هوش وکسلر کودکان دارای ۵ خرده مقیاس اصلی است: درک کلامی، فضایی بصری، شاخص استدلال سیال، حافظه کاری، و شاخص سرعت پردازش. اگرچه هدف اصلی تست WISC این است که ببیند آیا کودک شما دارای سطوح هوشی با استعداد است یا خیر، جنبه دیگر تست وکسلر این است که ببینیم کودکان درچه حوزه هایی از نظر شناختی قوی هستند و در کجا ممکن است در مهارت‌های شناختی کمبود داشته باشند.

  تست وکسلر کودکان، معتبرترین تست

  تست وودکاک-جانسون

  تست‌ توانایی‌ های شناختی وودکاک جانسون، تست‌های هوشی هستند که توسط وودکاک و جانسون در اواخر دهه ۱۹۷۰ ابداع شدند. تست‌های وودکاک جانسون اخیراً در سال ۲۰۱۴ بازنگری شدند و این آخرین نسخه تست WJ IV نامیده می‌شود. تست‌های توانایی‌های شناختی وودکاک جانسون را می‌توان از ۲ سالگی تا ۹۹ سال انجام داد. تست های وودکاک جانسون طیف وسیعی از مهارت های شناختی را پوشش می دهد.

  مجموعه آزمون‌های جامع برای سنجش توانایی فکری عمومی، پیشرفت تحصیلی، استعداد تحصیلی، توانایی‌های شناختی و کلامی طراحی شده است. طبق منبع معتبری سیزده تست در سری نسخه سه این آزمون موجود است. آزمون ها کوتاه هستند و هر کدام به طور متوسط حدود پنج دقیقه هستند. بسته به اهداف ارزیابی، آزمون ها را می توان به طور متفاوتی ترکیب کرد.

  مجموعه هفت تست استاندارد شناختی تقریباً ۳۵ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود، در حالی که مجموعه یازده آزمون استاندارد پیشرفت بین ۵۵ تا ۶۵ دقیقه طول می کشد. آزمون‌ها در قالب کاغذ و مدادی تکمیل می‌شوند و سبک سؤالات از چند گزینه‌ای تا پاسخ کوتاه و انواع دیگر متفاوت است. اما نسخه جدیدتر این آزمون ۲۲ بخش دارد.

  تست‌ توانایی‌های شناختی وودکاک جانسون

  چه زمانی به تست هوش نیاز داریم؟

  تست هوش در بسیاری از موارد می‌تواند مفید و ضروری باشد. تست های هوش معتبر معمولاً در شرایط زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  1. تشخیص نیازهای آموزشی: ارزیابی هوش افراد می‌تواند به معلمان و والدین کمک کند تا نیازهای آموزشی آنان را بهتر درک کنند. با اطلاع از سطح هوش فرد، می‌توان برنامه‌های آموزشی مناسب‌تری را برای او طراحی کرد و راهنمایی‌های مناسب‌تری در مسیر تحصیلی و حرفه‌ایش ارائه داد.
  2. تشخیص اختلالات شناختی: تست هوش می‌تواند در تشخیص و ارزیابی اختلالات شناختی مانند اختلال نارسایی توجه/بیش‌فعالی (ADHD)، اختلال یادگیری یا اختلالات طیف اُتیسم (ASD) مفید باشد. با اندازه‌گیری هوش فرد، می‌توان الگوهای عملکردی نادرست یا مشکلاتی که در زمینه توجه، حافظه، حل مسئله و زبان وجود دارد را شناسایی کرد و تدابیر مناسبی برای مداخله و درمان آنها اتخاذ کرد.
  3. انتخاب شغل و رشته تحصیلی: ارزیابی هوش در فرایند انتخاب شغلی و تصمیم‌گیری درباره رشته تحصیلی می‌تواند کمک کند. هوش فرد به عنوان یک عامل مهم در عملکرد و موفقیت در شغل و تحصیل، در انتخاب مسیر مناسب تحصیلی و شغلی اهمیت دارد.
  4. تحقیقات روانشناسی: تست هوش می‌تواند در تحقیقات روانشناختی و علوم شناختی نقش مهمی داشته باشد. با اندازه‌گیری هوش و بررسی رابطه آن با سایر متغیرها، می‌توان الگوهای شناختی و رفتاری را بهتر درک کرد و به نتایجی درباره عملکرد شناختی افراد در موارد مختلف دست یافت.

  توجه داشته باشید که تست هوش تنها یکی از ابزارهایی است که در ارزیابی هوش استفاده می‌شود و باید همراه با سایر روش‌ها و ارزیابی‌ها به کار گرفته شود تا تصویر کاملی از هوش فرد به دست آید. همچنین، تست هوش باید توسط فرد ماهر و واجد صلاحیت تحلیل شود تا نتایج دقیق و قابل اعتمادی به دست آید.

  مزایای تست هوش

  استفاده از تست های هوش معتبر مزایای زیادی به همراه دارد که در ادامه به چند مورد آنها طبق گفته سایت pros cons اشاره می کنیم.

  ۱. به شناسایی افراد با استعداد کمک می کند

  تست IQ به طور معمول به شناسایی افرادی با توانایی های فکری بالاتر از حد متوسط کمک می کند. گروه بالاتر از متوسط افراد ممکن است در مدرسه یا محل کار به دلیل تحمل سطوح پر استرس و کسالت دچار مشکل شوند. این آزمون به شناسایی زودهنگام مشکل و شروع فرآیند یادگیری سریعتر کمک می کند.

  ۲. به درک نحوه عملکرد مغز کمک می کند

  داده های جمع آوری شده از تست های هوش از افراد مختلف در سراسر جهان به کسب اطلاعات در مورد نحوه عملکرد مغز کمک می کند. اطلاعات به دست آمده می تواند برنامه درسی مورد استفاده در مدارس را بهبود بخشد و یادگیری بهتر و موثرتر را افزایش دهد.

  ۳. می تواند دانش آموزان ضعیف تر را زود تشخیص دهد

  تست هوش به شناسایی دانش آموزانی که در آموزش مشکل دارند کمک می کند. این به تنظیم برنامه آموزشی برای تناسب با شکاف های موجود در توانایی های شناختی آنها کمک می کند. هنگامی که چالش ها زودتر شناسایی شوند، راه حل های ممکن می تواند زودتر آغاز شوند.

  ۴. از تشخیص اشتباه جلوگیری می کند

  در یک محیط کلاسی، معلم ممکن است از کسانی که بهره هوشی بالایی دارند انتظارات زیادی داشته باشد بدون اینکه در نظر داشته باشد که ممکن است در محیط آموزشی با چالش هایی مواجه شوند. گاهی اوقات ممکن است کودکان به عنوان با استعداد شناخته نشوند و ممکن است در نتیجه رفتار آنها به اشتباه تشخیص داده شود که منجر به مصرف داروهای غیر ضروری می شود. تقریباً ۲۰ درصد از دانش آموزان تیزهوش به دلیل افسردگی و اضطراب ترک تحصیل می کنند.

  ۵. کمک به پیگیری تأثیرات آموزش

  بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده از آزمون‌های IQ، تست وکسلر، به طور خاص، نشان می‌دهد که IQ در طول قرن بیستم حدود ۲۰ امتیاز افزایش یافته است. آموزش رسمی دوران کودکی و افزایش موضوعات حل مسئله مانند ریاضی به رشد شناختی کمک می کند. داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌تواند برای تعیین تأثیرات بر آموزش دوران کودکی استفاده شود.

  معایب تست هوش

  معتبرترین تست هوش نیز دارای معایبی است، تست های هوش در کنار مزایای فراوانی که دارند، می توانند معایبی نیز داشته باشند.

  ۱. برچسب زدن به افراد

  افرادی که ممکن است از آنها به عنوان “استعداد” یا نابغه یاد شود ممکن است اعتماد به نفس غیرواقعی در کاری که می توانند انجام دهند ایجاد کنند. کسانی که ضریب هوشی پایین تری دارند ممکن است عزت پایینی داشته باشند و انگیزه ای برای یادگیری یا کار ندارند.

  ۲. عدم اندازه گیری انواع هوش

  آزمون‌های IQ یک شکل از هوش را اندازه‌گیری می‌کنند یا بر روی آن تمرکز می‌کنند، که می‌تواند برای تشخیص اینکه آیا افراد با استعداد هستند یا خیر، چالش برانگیز باشد. با روش های محدود برای شناسایی یا اندازه گیری انواع مختلف هوش، ممکن است شناسایی نقاط قوت و ضعف چالش برانگیز باشد.

  ۳. محدودیت اجرای تست های هوش

  تست های IQ می تواند در ارزیابی افراد مبتلا به اوتیسم یا بیش فعالی-نقص توجه و توانایی های شناختی آنها سخت باشد. این یک واقعیت است که افراد راه های مختلفی برای ابراز وجود دارند، چه به صورت کلامی و چه با استفاده از اعمال.

  ۴. عدم سنج جنبه های مهم

  تست هوش بر جنبه خواندن، اصول علمی و دانش ریاضی تمرکز دارد. این موارد شامل مهارت های خلاقانه اولیه در مورد چگونگی زنده ماندن مردم در دنیای واقعی نمی شود.

  ۵. می تواند منجر به کلیشه ها شود

  وقتی افراد تست IQ می دهند، ممکن است بر اساس نتایج این باور را داشته باشند که باهوش یا احمق هستند. با این حال، عوامل متعددی در نمرات ضریب هوشی نقش دارند، مانند عوامل اجتماعی-اقتصادی و نوع مدرسه فرد.

  بهترین تست هوش کدام هست؟

  متأسفانه در مورد بهترین تست هوش اتفاق نظر وجود ندارد. در عوض، برخی پیشنهاد می‌کنند که هر کدام از معتبرترین تست های هوش مفهوم متفاوتی از هوش را اندازه‌گیری می‌کند، بنابراین نمرات آزمون هوش می‌تواند بسته به آنچه اندازه‌گیری می‌شود و آزمونی که انجام می‌شود متفاوت باشد.

  کجا می توانیم تست هوش بدهیم؟

  تست‌های هوش آنلاین در دسترس هستند، اما برای تشخیص نباید به آن‌ها اعتماد کنید. بهترین تست هوش نیز نیاز به تفسیر جامع دارد و بهتر است تحت نظر یک روانشناس این تست ها انجام شود. چرا که یک روانشناس می تواند در کنار مصاحبه بالینی و در نظر گرفتن تاریخچه فرد تفسیر دقیق و صحیح تری از تست هوش مورد نظر به شما ارائه دهد. پیشنهاد پزشک خوب مراجعه به یک روانشناس خوب و انجام تست های هوش با نظارت مستقیم یک متخصص است.

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  محمد امین شهریور ۱۴, ۱۴۰۲ - ۶:۳۴ ب٫ظ

  چی بگم ولا تست هوش ریون به من امتیاز ۱۵۲ داده ولی احساس میکنم معتبر نیست و به همه امتیاز های بالا میده و دروغی هست برای جذب افراد به سایت هاشون

  پاسخ
  تیم محتوای پزشک خوب شهریور ۱۷, ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱ ب٫ظ

  سلام و درود، تست های آنلاین طبق الگوریتم اصلی تست هستند و صرفا به صورت آنلاین پیاده سازی شدند. می تونید در صورت عدم اطمینان با مراجعه به روانشناس درخواست این تست رو داشته باشید.

  پاسخ
  ناشناس خرداد ۲۳, ۱۴۰۲ - ۶:۲۵ ب٫ظ

  اطلاعات کاملی در مورد تست های هوش داده شد، سپاس

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب