قرص‌های ضدبارداری | انواع قرص ها و عوارض جانبی آنها

توسط میترا سیفان
0 نظر

قرص ضدبارداری چیست و چه مصارفی دارد؟

استفاده از قرص‌های ضدبارداری یکی از متداول‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری است، که اگر درست مصرف شوند 99% از بارداری جلوگیری می‌کند.

استفاده از این قرص‌ها یک روش مبتنی بر هورمون برای پیشگیری از بارداری محسوب می‌شود. اما باید توجه داشت که این قرص‌ها از انتقال بیماری‌های مقاربتی مانند ایدز جلوگیری نمی‌کنند. قرص‌های ضد بارداری می‌توانند به برطرف کردن مشکلاتی مانند قاعدگی نامنظم و دردناک، آندومتریوز، سندرم پیش از قاعدگی و آکنه کمک کنند. اما بدانید قرص‌های ضد بارداری همیشه بهترین روش نیستند. شما می‌توانید با استفاده از سایر روش‌ها نیز از بارداری پیشگیری کرده و عوارض جانبی کمتری را متحمل شوید.

انواع قرص‌های ضد بارداری

در صورتی که قرص‌های ضد بارداری در زمان‌بندی درست مصرف شوند، روشی مطمئن است. ولی هنگامی که مصرف آن‌ فراموش شود، احتمال بارداری زیاد می‌شود.

1. قرص‌های ضدبارداری ترکیبی

این دسته از قرص‌ها حاوی دو هورمون استروژن و پروژسترون هستند و چون ترکیبی از این دو هورمون هستند، به آن‌ها قرص‌های ضد بارداری‌ ترکیبی گفته می‌شود. قرص‌های دروسبلا، دروسبلین، دزولست، لویتود و سیبل از دسته قرص‌های ضد بارداری ترکیبی هستند.

2. قرص‌های پروژسترون

دسته دیگر قرص‌های پروژسترون هستند. این قرص‌ها به قرص‌های شیردهی معروف هستند. نحوه عملکردشان هم این است که تنها روی یک هورمون زنانه تاثیر می‌گذارند. آزورل نمونه‌ای از این قبیل قرص‌ها محسوب می‌شود.

3. قرص‌های ضدبارداری LD با دوز کم

قرص‌های LD در هر دو مدل ترکیبی و پروژسترونی موجود می‌باشند. تنها تفاوت این قرص‌ها در میزان دوز دارو می‌باشد. در واقع قرص‌های LD در مقایسه با قرص‌هایHD  دوز پایین‌تری داشته و در نتیجه عوارض جانبی کم‌تری هم ایجاد می‌کنند.

4. قرص‌های ضد بارداری اورژانسی

همان طور که از نامش پیدا است، این قرص‌ها تنها در شرایط اضطراری استفاده می‌شود و در طول یک سال نباید بیش از یک یا دو بار به کار گرفته شوند، زیرا عوارض ناخوشایندی به همراه خواهند داشت. از این دسته می‌توان به قرص تنسی اشاره کرد.

اثرات جانبی قرص‌های ضد بارداری

قرص‌های ضد بارداری کاملا هم بی‌خطر نیستند. آن‌ها نیز همانند بسیاری دیگر از داروها، دارای عوارضی هستند که به آن‌ها می‌پردازیم.

  • سردرد

هورمون‌های موجود در این قرص‌ها می‌توانند باعث ایجاد سردرد شوند. مصرف قرص‌هایی با دوز پایین‌تر ممکن است احتمال ایجاد سردرد را کم کند. معمولا این قبیل سردردها، بعد از مدتی خوب می‌شوند، ولی اگر سردردهای شدید گرفتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

  • تهوع

بعضی از افراد ممکن است در مصرف اول خود دچار حالت تهوع شوند، اما معمولا بعد از مدتی این علایم از بین می‌روند. پزشکان توصیه می‌کنند بهترین زمان برای مصرف این داروها، مصرف قرص همراه با غذا یا هنگام خواب می‌باشد. این روش احتمال ایجاد حالت تهوع را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که اگر حالت تهوع شدید باشد یا بیش از ۳ ماه طول بکشد، حتما باید به پزشک مراجعه شود.

  • افزایش و کاهش وزن

در تحقیقات رابطه مستقیمی بین مصرف قرص‌های ضد بارداری و اضافه وزن پیدا نشده است، ولی ممکن است احتمال تجمیع مایعات در اطراف سینه و باسن بیشتر شود. ناگفته نماند که برخی از انواع قرص‌های ضد بارداری هورمونی، به کاهش وزن بدن کمک می‌کند، که البته این مورد هم می‌تواند یکی از عوارض این قرص‌ها باشد.

  • لکه بینی بین دو دوره ‌قاعدگی

در زمان مصرف این قرص‌ها ممکن است خونریزی واژینال در فواصل بین دو دوره اتفاق بیفتد. این عارضه معمولا پس از مصرف قرص‌های ضد بارداری در طول 3 ماه برطرف می‌شود. اگر با وجود مصرف این قرص‌ها، بیشتر از 5 روز دچار خونریزی شده‌ بودید، یا چند روز خونریزی شدیدی را تجربه کردید، باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

  • التهاب پستان

قرص‌های ضد بارداری ممکن است باعث بزرگی یا التهاب پستان شوند. این عارضه مانند سایر موارد فوق معمولا چند هفته پس از شروع مصرف قرص برطرف می‌شود. در صورت برطرف نشدن یا ایجاد التهاب و درد شدید در پستان باید به پزشک مراجعه شود.

  • تغییر در خلق و خو

قرص‌های ضد بارداری ممکن است روی خلق و خوی فرد تاثیر منفی بگذارد و خطر افسردگی را افزایش دهند.

  • ترشحات واژینال

افزایش یا کاهش روان‌کننده واژن یا تغییر در ماهیت ترشحات می‌تواند به خاطر مصرف قرص‌های ضد بارداری باشد. این مورد به خودی خود ایرادی ندارد، ولی اگر احساس کردید تغییراتی در رنگ یا بوی ترشحات ایجاد شده، حتما به پزشک مراجعه کنید.

  • تاخیر در قاعدگی

یکی از عوارض مصرف این قرص‌ها می‌تواند تاخیر در قاعدگی باشد. اگر پریود به تاخیر افتاد یا بسیار سبک بود، توقف خوردن قرص و انجام تست حاملگی توصیه می‌شود. در صورت حاد شدن موضوع حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  • افزایش و کاهش میل جنسی

هورمون‌های موجود در قرص‌های ضد بارداری می‌توانند تمایلات جنسی را کاهش دهند. در صورت کاهش شدید میل جنسی، باید به پزشک متخصص مراجعه شود. البته از طرفی با از بین رفتن نگرانی‌های مربوط به بارداری، کاهش دردهاي پریود و موارد دیگر، ممکن است این میل افزایش نیز یابد.

  • ضخیم شدن قرنیه چشم

تغییرات هورمونی حاصل از مصرف قرص‌های ضد بارداری ممکن است باعث ضخیم شدن قرنیه چشم شود. این مسئله شاید خطرناک نباشد، ولی ممکن است استفاده از لنزهای تماسی برای فرد را سخت کند. مسلما در این مورد هم در صورت شدت گرفتن این امر باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

عوارض قرص‌های ضدبارداری

شایان ذکر است که علاوه بر موارد فوق، این قرص‌ها در موارد نادر می‌توانند موجب بروز بیماری‌های قلبی و عروقی شده و سکته مغزی و قلبی را با ایجاد لخته خون در رگ‌ها، افزایش دهند. همچنین ممکن است باعث افزایش فشار خون، ایجاد تومورهای خوش‌خیم کبد و برخی دیگر از انواع سرطان‌ها باشند.

نتیجه‌گیری

می‌توان گفت ساده‌ترین روش برای جلوگیری از بارداری، مصرف قرص‌های ضد بارداری است. اما توصیه می‌شود پس از مصرف چند دوره از این قرص‌ها، از روش‌های دیگری مانند استفاده از کاندوم نیز به کار برده شود، تا در آینده دچار آسیب‌های مرتبط با مصرف زیاد این قرص‌ها نشوید. با این حال، برای کسب اطلاعات بیشتر از روش‌ها و نحوه جلوگیری از بارداری مناسب با توجه به شرایط شما، بهتر است با یک متخصص زنان در این رابطه مشورت کنید، تا هم بتوانید به راحتی جلوی بارداری ناخواسته را بگیرید و هم از بروز آسیب‌های جدی به خودتان جلوگیری کنید.

تهیه شده توسط تیم پزشک خوب

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از پزشکان، دندانپزشکان، روانشناسان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

نظر بدهید

You may also like