آیا ترس کودکان عادی است؟ ترس کودکان از تاریکی و تنهایی

توسط تیم محتوای پزشک خوب
این مقاله توسط تیم محتوای پزشک خوب ترجمه شده است.

بله! موضوع ترس در کودکان، طبیعی است. اینکه کودک گاهی اوقات احساس ترس کند بسته به سن او می‌تواند طبیعی باشد. ترس احساسی است که می‌تواند به کودک کمک کند که با احتیاط‌تر عمل کند. معمولا چیزهای جدید، بزرگ، بلند یا متفاوت ممکن است در ابتدا برای کودکان ترسناک به نظر برسند. ولی والدین می‌توانند به خوبی به بچه ها کمک کنند تا احساس امنیت و راحتی داشته باشند.

 

کودکان بیشتر از چه چیزهایی می‌ترسند؟

همین که کودکان بزرگ می‌شوند، ترس‌هایشان نیز تغییر می‌کند. برخی ترس ها در سنین مشخص متداول و طبیعی است.

مثلا:

  • اضطراب غریبه‌ها در نوزادان، حدود ۸ ماهگی

وقتی نوزادان حدودا ۸ تا ۹ ماه سن دارند، می‌توانند چهره افرادی را که زیاد می‌بیند را تشخیص دهد. به همین دلیل است که چهره های جدید می‌تواند برای آنها ترسناک به نظر برسد. حتی نسبت به پرستارش یا اعضای خانواده ممکن است غریبگی و گریه کنند یا به والدین چسبیده تا احساس امنیت را دوباره برقرار کنند.

  • اضطراب جدایی در کودکان نوپا

در بعضی از سنین بین ۱۰ ماهگی تا ۲ سالگی، بسیاری از کودکان نو پا شروع به ترس از جدایی از والدین می‌کنند.

آنها نمی‌خواهند والدین آنها را در مهدکودک یا هنگام خواب ترک کنند. ممکن است گریه کنند، به پدر و مادر خود چسبیده و از کنار آنها تکان نخورند.

بچه های کوچک ممکن است “وانمود کنند”  از چیزهایی می‌ترسند. کودکان در ۴ تا ۶ سالگی تصور و وانمود کردن را یاد می‌گیرند. اما همیشه نمی‌توانند تشخیص دهند چه چیزی واقعی است و چه نیست.

برای آنها هیولاهای ترسناک که تصور می‌کنند، کاملا واقعی و حقیقی به نظر می‌رسند. یا حتی از تصور آنچه ممکن است در زیر تختخواب یا کمد پنهان باشد، واقعا می ترسند.

بسیاری از تاریکی و هنگام خواب می‌ترسند. برخی از رویاهای ترسناک می‌ترسند. بچه های خردسال نیز ممکن است از سر و صداهای بلند مانند رعد و برق یا آتش بازی بترسند.

اگر نیاز به راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
لیست مشاوران

راهکارهای درمانی انواع ترس در کودکان

  • بچه های بزرگتر از خطرات واقعی زندگی می‌ترسند

وقتی کودکان به سن ۷ سالگی و یا بزرگتر می‌رسند، اکثرا هیولاهای زیر تخت نمی‌توانند آنها را بترسانند، زیرا آنها می دانند که واقعی نیستند.

در این سن، برخی از بچه ها شروع به ترس از چیزهایی می‌کنند که ممکن است در زندگی واقعی اتفاق بیافتد. آنها ممکن است ترس داشته باشند که یک “آدم بد” در خانه باشد. ممکن است از بلایای طبیعی که در مورد آنها می‌شنوند احساس ترس کنند. ممکن است ترس از صدمه دیدن داشته باشند یا حتی از مرگ و از دست دادن عزیزان و پدر مادرشان بترسند.

بچه مدرسه‌ای ها نیز ممکن است نسبت به انجام کارهای مدرسه، نمرات یا متناسب بودن با سطح دوستان خود، احساس نگرانی کنند.

  • نوجوانان و نوجوانان ممکن است ترس‌های اجتماعی داشته باشند

کودکان وقتی وارد سنین نوجوانی می‌رسند ممکن است از اینکه چگونه به نظر می رسند احساس نگرانی کنند. آنها ممکن است قبل از ارائه گزارش در کلاس، احساس اضطراب یا ترس کنند، هنگام ورود به محیط مدرسه جدید، یک امتحان بزرگ  یا در یک شرکت در یک بازی حساس، احساس ترس شدید کنند.

اختلال اضطراب اجتماعی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 

چگونه می‌توانم وقتی کودکم ترسیده به او کمک کنم؟

وقتی کودک شما می‌ترسد، می‌توانید با انجام این کارها کمک کنید:

متناسب با سن فرزندتان صحبت کنید و به حرف‌های او گوش دهید

به کودک نوپا یا کودک بسیار کوچک اطمینان بخشی کلامی کنید. با گفتن اینکه همه چیز مرتب و خوب است، تو در امنیت هستی، من اینجا هستم. به فرزندتان اطمینان دهید که شما آنجا هستید تا از او محافظت و مراقبت کنید. او را  آغوش بگیرید و کلمات تسکین دهنده را برای او تکرار کنید تا آرامش خود را بدست بیاورد. آرام و صبور باشید. به کودک خود کمک کنید تا احساساتش را در قالب کلمات به زبان بیاورد و در حضور شما چیزهای جدید را امتحان کنند.

اجازه دهید کودک نوپای شما در ابتدا برای “مدت کوتاهی” از شما جدا باشد. وقتی می‌خواهید از او دور شوید، اطمینان دهید که برخواهید گشت و لبخند بزنید و بروید. بگذارید فرزندتان یاد بگیرد که شما همیشه برمی‌گردید.

مطلب مرتبط: ترس از حمام در کودکان | چگونه ترس از حمام در کودکان را از بین ببریم؟

رفتار درست با کودکانی که از تاریکی می‌ترسند

برای کودک خردسال خود که از تاریکی می ترسد، روال آرامش بخش ویژه‌ای برای قبل خواب انجام دهید. برای فرزند خود کتاب داستان بخوانید و به او اطمینان دهید مراقبش خواهید بود. بگذارید کودک شما احساس امنیت و دوست داشتنی بودن کند.به کودک خود کمک کنید تا به آرامی با ترس روبرو شود.

به عنوان مثال، وجود هیولاهای زیر تخت را با هم بررسی کنید. با حضور و حمایت شما در آنجا، اجازه دهید فرزندتان خودش ببیند هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد. به او کمک کنید که احساس شجاعت را در خودش شکل دهد.

دیدن تصاویر، فیلم ها یا نمایش های ترسناک را محدود کنید. اینها می توانند باعث به وجود آمدن ترس در کودکان شوند.

مطلب بیشتر: اختلال نافرمانی و لجبازی در کودکان چیست؟ نکاتی که در این‌ باره باید بدانید.

 

آیا کمک‌های من کافی است یا به کمک تخصصی احتیاج داریم؟

بیشتر بچه ها با حمایت والدین خود، می‌توانند با ترس های عادی مقابله می‌کنند.

بعضی از بچه ها ترس‌های قوی‌تر و پایداری را تجربه می‌کنند و به کمک بیشتری نیاز دارند.

اگر ترس‌ها شدید باشد یا کودک را از انجام کارهای عادی روزمره باز دارد، ممکن است نشانه ای از یک اختلال اضطرابی باشد.

در صورت ترس شدید فرزندتان، حتما با یک روانشناس کودک خوب مشورت کنید.

 

گر نیاز به راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
لیست متخصص‌ها

مطلب بیشتر: آموزش‌های مهارت‌های اجتماعی به کودکان| تقویت مهارت‌های اجتماعی در کودکان

 

چه موقع برای درمان ترس کودک به روانشناس مراجعه کنیم؟

  • زمانی که به نظر می رسد ترس بیش از حد عادی است و مدت زیادی پایدار مانده است
  • زمانی که ترس باعث شود کودک شما بسیار ناراحت یا دچار تنش و بدخلقی شود
  • زمانی که ترس فرد را از انجام کارها بازدارد . مثل: مدرسه نرفتن ، تنها نخوابیدن یا جدا نشدن از شما
  • زمانی که ترس باعث بروز باعث علائم جسمی (مانند سردرد، طپش قلب، سرگیجه و تنگی نفس) شود و یا اینکه کودک دائما احساس مریض بودن کند

 

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع ترس کودکان دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی  کودک  را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه می‌توانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین روانشناسان کودک تهران
لیست بهترین روانشناسان کودک اصفهان
لیست بهترین روانشناسان کودک اهواز
لیست بهترین روانشناسان کودک تبریز
لیست بهترین روانشناسان کودک رشت
لیست بهترین روانشناسان کودک شیراز
لیست بهترین روانشناسان کودک کرج
لیست بهترین روانشناسان کودک قم
لیست بهترین روانشناسان کودک کرمانشاه
لیست بهترین روانشناسان کودک همدان

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های پزشکی است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

سیما مرداد ۲۸, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴ ق٫ظ

سلام وقتتون بخیر یه پسر ۱۲ ساله دارم شب میاد نگاه میکنه ببینه من نفس میکشم زنده ام ودر طول رو تنها نمیمونه توی خونه اگر بخواهیم جایی بریم حتما یا خواهر بزرگترش پیشش باشه یا ببریمش باخودمون طوری شده تکرار میکنه من از این میترسم من از اتاق تاریک میترسم دیشب خیلی سخت خوابید البته قبلا فیلم ترسناک خیلی نگاه میکرد

پاسخ
شهاب افراز مشاور فردی | روانشناس نوجوان | مشاور تحصیلی مشاهده صفحه در پزشک خوب اسفند ۱, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹ ق٫ظ

سلام، نگرانی از دست دادن عزیزان در این سن طبیعیه و اغلب گذرا، ولی سایر موارد که توضیح دادید مساله‌سازه و بهتره با مراجعه به روانشناس نوجوان سبک ارتباطی و برخوردتون با پسرتون و سایر موارد بررسی بشه تا راهکار موثر برای کمک به فرزندتون رو طراحی و اجرا کنید.

پاسخ
علی بهمن ۱, ۱۳۹۹ - ۴:۰۹ ب٫ظ

سلام،من یه پسر ۸ساله دارم دوهفته پیش هواپیما با صدای خیلی بلند از کنار آپارتمان ما رد شد.از اون روز به بعد پسرم خیلی از صدای هواپیما میترسه وبا شنیدن صدای هواپیما زیر پتو میره وچون ما در تهران زندگی میکنیم هواپیما روز وشب میان ومیرن.الان دوهفته میشه که پسرم اینجوری هستش.ازش سوال کردم چرا میترسی گفت میترسم هواپیما روی خونه ی ما سقوط کنه.ممنون میشم کمکم کنید

پاسخ
شهاب افراز مشاور فردی | روانشناس نوجوان | مشاور تحصیلی مشاهده صفحه در پزشک خوب اسفند ۱, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹ ق٫ظ

سلام، فرزندتون رو همراهی کنید تا در مورد هواپیماها و احتمال سقوطشون تحقیق کنه، این که طبق آمار آیا هواپیما به اندازه کافی امن هست؟ به طور متوسط از هر چند پرواز یکی منجر به سقوط می‌شه؟ از هر چند سقوط یکی روی خانه مسکونی هست؟ آیا در صورت بروز مشکل احتمال داره خلبان بتونه هواپیما رو از منطقه مسکونی دور کنه؟ اصلا علت صدای هواپیما چیه؟ و هر سوال دیگه ای که ذهنش رو درگیر می‌کنه و به نگرانیش دامن می‌زنه. فقط به خاطر داشته باشید خودش تحقیق کنه و شما همراهیش کنید نه صرفا این اطلاعات رو پیدا کنید و بهش توضیح بدید.

پاسخ
آرش آبان ۲۹, ۱۳۹۹ - ۴:۵۸ ق٫ظ

سلام
من دختر ۵ ساله ای دارم که حدود ۸ ماه قبل یک فیلم ترسناک (ادوارد دست قیچی، با بازی جانی دپ) را دیده و هنوز درگیر آن است . بخصوص شبها هنگام خواب از ترس حتی به اتاق خودش هم نمیرود ، چه برسد به آنکه تنها بخواهد آنجا بخوابد.
آیا راهکاری بدای غلبه بر آن ترس وجود دارد؟
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید ??

پاسخ
میترا سیفان آذر ۱, ۱۳۹۹ - ۵:۲۸ ب٫ظ

سلام، سپاس از اشتراک گذاری تجربه‌تون، احتمالا فرزندتون نیاز به انجام تکنیک حساسیت زدایی منظم توسط یک متخصص روانشناس کودک دارند:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب