ازدواج سفید : تعریف، تاریخچه، آمارها و تمام مطالب مرتبط با آن

توسط علی قائم‌مقامی
این مقاله توسط علی قائم‌مقامی ترجمه شده است.

ازدواج سفید

در طول تاریخ بشری و در جامعه و فرهنگهای مختلف، رابطه با جنس مخالف، اشکال و ابعاد متنوعی به خود گرفته است. یکی از انواع جدید و رو به گسترش آن که در سالهای اخیر در کشورمان بخصوص در کلان شهرها شاهد آن هستیم، ازدواج سفید است.

ازدواج سفید

تعریف ازدواج سفید

شروع زندگی مشترک زیر یک سقف، با توافق دو طرفه بین زن و مرد و بدون ثبت رسمی، قانونی و حقوقی ازدواج سفید گفته می‌شود. ازدواج سفید، پیوندی غیرقانونی و غیررسمی است که در آن دو طرف هیچ تعهد برای کنار هم ماندن ندارند.

ازدواج سفید

تاریخچه ازدواج سفید در غرب

شروع زندگی مشترک بدون تبعیت از رسوم و قوانین قضایی و تنها با توافق طرفین، یکی از شیوه‌های مرسوم زندگی در غرب است. اين پديده نخستين بار در ایالات متحده آمریکا و در پي جنبشي پديدار شد که “جنبش آزادي زن” نام داشت. اين جنبش ظاهرا با هدف ايجاد تحول در نظام اجتماعي، اقتصادي و سياسي جامعه آمريکا انجام شد و هدف آن برقراري شرايط عادلانه و برابر براي زنان بود. اما آنچه واقعا اتفاق افتاد پديده‌اي بود که بعدها “انقلاب جنسي” نام گرفت و نتيجه آن رواج رفتارهاي ناهنجار و نامتعارفی بود که به غلط آزادي زنان نام گرفت.

ازدواج سفید

آمارهای ازدواج سفید

بیش از دوسوم زوج‌های آمریکایی قبل از ازدواج رسمی، مدتی با یکدیگر زیر یک سقف زندگی می کنند. در سال ۱۹۹۴، حدود ۳/۷ میلیون زوج آمریکایی بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کردند و نزدیک به اواخر دهه ۱۹۹۰، حداقل ۵۰ تا ۶۰ درصد زوج‌ها پیش از ازدواج رسمی، با هم زندگی می کردند. این در حالی است که تا پیش از ۱۹۷۰، زندگی بدون ازدواج در ایالات متحده غیرقانونی بود. طبق آمار آمریکا، از ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ ، تعداد زوج‌هایی که بدون ازدواج رسمی با یکدیگر زندگی کرده‌اند، ده برابر شده و در حال حاضر، زندگی مشترک بدون ازدواج، به مرحله‌ای عادی در روند آشنایی دو فرد تبدیل شده‌ است.

مطلب بیشتر: فواید ازدواج چیست؟

ازدواج سفید در فرهنگ ایرانی

با توجه به ریشه های فرهنگی و مذهبی در ایران، ازدواج به شکل رسمی و سنتی با حضور پررنگ خانواده ها روال رایج و مطلوب رابطه بین زوجهای جوان است که از آداب و رسوم خاص فرهنگی هر منطقه تبعیت می کند به همین دلیل هرگونه عدم تجانس با این شیوه پذیرفته شده در جامعه ایرانی مذموم به شمار می آید.

با این حال تغییرات اجتماعی و تبعیت از فرهنگ غرب راه را برای ورود شیوه های غیرسنتی به جامعه ما باز کرده است. از جمله عواملی که می‌تواند جوان‌ها را به این شکل از روابط بکشاند می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات اقتصادی، بالا رفتن سن ازدواج، بالا رفتن آمار طلاق، محک زدن رابطه، شناخت بیشتر و نداشتن اعتقاد به ازدواج، عدم مسئولیت پذیری و حدود و قواعد ازدواج.

آنچه که از نظر اکثر جوانانی که اقدام به ازدواج سفید می کنند دور می ماند، عدم آگاهی یا بی توجهی به مشکلاتی است که این سبک از زندگی در پی دارد.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
لیست روانشناسان

ازدواج سفید

آمارهای ازدواج سفید در ایران

هر چند آمار رسمی در این زمینه منتشر نشده است اما شنیده‌ها حاکی از رواج نسبی این ازدواج در مناطقی از تهران به ویژه شمال شهر است. از حدود اواسط دهه نود شمسی تعداد این نوع از روابط افزایش یافته و به گزینه‌ای برای ادامه رابطه به خصوص برای افرادی با تمایلات کمتری مذهبی تبدیل شده است.

 

احتمال جدایی در ازدواج سفید

در کشورهای غربی نیز ازدواج‌های سفید عمری کوتاه دارند و معمولاً حدود یک سال یا کمی بیشتر طول می‌کشند که یا به ازدواج رسمی و یا جدایی ختم می‌شوند. احتمال بر هم خوردن ازدواج‌های سفید بسیار بالاتر از ازدواج‌های رسمی است؛ اما پذیرش این شیوه غیرمرسوم در کشور ما اغلب موارد به جدایی می انجامد.

مشکلات ازدواج سفید

عدم تعهد و وفاداری، خیانت جنسی، وقت گذرانی و تفریحات مجردی، بروز مشکل در روابط خانوادگی و عدم پذیرش و حمایت عاطفی و مالی از طرف خانواده ها  از جمله مواردی است که در ازدواج سفید بیشتر از ازدواجهای رسمی گزارش می شود. روال آزمایشی، موقت و بی‌تعهد ازدواج سفید مانع می‌شود که بسیاری فواید ازدواج رسمی را برای دو طرف داشته باشد. بسیاری از روانشناسان معتقدند که عدم قطعیت درمورد ثبات و طول عمر این روابط، سرمایه‌گذاری در آن را برای هر دو طرف پرخطرتر می‌کند. از طرفی زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت ازدواج را برای افراد کاهش می دهد و حتی در صورت پذیرش ازدواج دائم با همان فرد یا فرد دیگر، احتمال موفق شدن این افراد کمتر است.

ازدواج سفید

عوامل ترجیح طرفین بر ازدواج سفید به جای ازدواج رسمی

تصور رایج این است که طی یک دوره آزمایشی می تواند اطمینان طرفین را به موفقیت در رابطه بیشتر کند و دلیلی که اکثر این زوج‌ها برای ازدواج سفید ارائه می‌دهند این است که بفهمند به اندازه کافی با هم سازگار هستند که ازدواج کنند یا خیر. شاید تعجب‌آور باشد که بدانید برخلاف باور عموم، احتمال طلاق و شکست رابطه در زوج‌هایی که قبل از ازدواج رسمی با هم زندگی می‌کرده‌اند بسیار بالاتر است. دلیل آن می‌تواند این باشد که زندگی زیر یک سقف بدون عقد ازدواج رفتار دو طرف را طوری تغییر می‌دهد که باعث می‌شود در ازدواج کمتر متعهد شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که آنهایی که تصمیم به ازدواج سفید می‌گیرند ویژگی‌هایی دارند که راضی به ازدواج سفید می‌شوند که اغلب باعث بروز مشکلات بعدی در زندگی مشترک می شود. در صورتی که زوجی نسبت به ازدواج و موفقیت آن در آینده تردید دارند می‌توانند با مراجعه به مشاوره ازدواج در تهران از روانشناس و متخصصان این حوزه کمک بگیرند.

ازدواج سفید

ازدواج رسمی: سلامت بالاتر

سلامت جسمی و جنسی افرادی که ازدواج رسمی می‌کنند به مراتب بالاتر از دسته‌ای است که فقط با مردی هم‌خانه می‌شوند. همچنین سلامت روانی در زوج‌هایی که ازدواج سفید کرده‌اند در مقایسه با آنهایی که ازدواج رسمی کرده‌اند بسیار کمتر است. این زوج‌ها به مراتب افسرده‌تر بوده و سطح رضایت از زندگی بسیار پایین‌تری دارند. اینکه زندگی آنها ممکن است خیلی زود بر هم بخورد، فشار عصبی سنگینی هم بر مرد و هم زن خواهد داشت و به همین دلیل است که علائم افسردگی به شدت در این افراد به چشم می‌خورد.

مشخص نبودن مرز مسئولیتها و تعهدات در زندگی مشترک و توقع مشارکت مالی و تقسیم درآمد، هدفمند نبودن افراد برای سرمایه گذاری اقتصادی و رشد مالی از دیگر مسائلی است که افراد در ازدواج سفید با آن مواجه می شوند.

البته بررسی ابعاد مختلف این موضوع و علل رواج آن در جامعه در این مجال کوتاه نمی گنجد و نیازمند واکاوی مباحث فقهی، روانشناسی و اجتماعی است.

اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
لیست روانشناسان

ازدواج سفید

رابطه سالم با همسر: شدنی است؟ چگونه؟؟

 

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

amiri بهمن ۱۲, ۱۳۹۸ - ۲:۵۰ ق٫ظ

افرادی که ازدواج می کنند ، صرف نظر از نژاد یا جنسیت ، نسبت به افراد در ازدواج های همگن تمایل به وضعیت تحصیلی و اقتصادی بالاتری دارند. هنوز هم حمایت محدودی از انواع تبادلات اجتماعی بین همسران وجود دارد که در نظریه های پیشین جامعه شناسی دلالت داشتند

پاسخ
میترا سیفان اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۹ - ۴:۰۹ ب٫ظ

ممنون از شما

پاسخ
میلاد اردیبهشت ۶, ۱۳۹۷ - ۹:۴۹ ق٫ظ

میتونیم از مقاله شما در سایتمون استفاده کنیم ؟

پاسخ
علی قائم‌مقامی اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۷ - ۵:۰۴ ب٫ظ

سلام
بله با ذکر منبع مشکلی نیست

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب