سکس در پریودی؛ عوارض رابطه جنسی در زمان پریودی

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

طبق قوانین شرعی و اسلامی؛ نزدیکی در زمان پریودی حرام است و نزدیکی هفت تا ده روز پس از اولین روز پریودی برای زوجین مجاز است. اما از نظر پزشکی این موضوع کمی متفاوت دیده می‌شود، به این معنی که از نظر پزشکی داشتن رابطه در زمان پریودی هیچگونه مشکلی ندارد اما باعث ایجاد بیماری‌های مقاربتی می‌شود. از این رو تمام ادیان برای این دوران محدودیت‌هایی را در نظر گرفته‌اند.

فهرست مطالب
 • سکس در پریودی

  بسیاری از افراد درباره داشتن سکس در زمان پریود یا بلافاصله بعد از قاعدگی سوالاتی دارند و از این بابت مطمئن نیستند و همیشه نگران این هستند که آیا سکس در دوران قاعدگی مشکلی ایجاد می‎کند یا خیر؟

  در جواب باید گفت: خیر! تا زمانیکه خودتان مشکلی با این قضیه نداشته باشید، هیچ منعی برای داشتن رابطه جنسی در زمان پریود وجود ندارد. اماهمانطور که گفتیم از نظر شرعی و دینی حرام بوده و ضررهایی هم دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

  سکس در دوره عادت ماهیانه

  مضرات سکس در دوران قاعدگی

  ۱) احتمال بارداری ناخواسته

  با اینکه احتمال بسیار کمی وجود دارد اما باید این مورد را در نظر گرفت که اسپرم می‌تواند چند روز در بدن خانم‌ها زنده بماند.

  ۲) افزایش خون قاعدگی

  داشتن رابطه جنسی در زمان پریودی منجر به افزایش خون قاعدگی می‌شود. از طرفی؛ ممکن است تا دو روز بعد از سکس پریودی متوقف شود.

  ۳) کاهش میل جنسی در مردان

  یکی دیگر از مضرات سکس در پریودی، کاهش میل جنسی در مردان است. بوی نامطبوع ترشحات قاعدگی و وضعیت بد جسمی و روانی زنان از عوامل بسیار موثر در کاهش میل جنسی مردان در این دوران است.

  ۴) ایجاد عفونت و بیماری‌های مقاربتی

  یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مضرات سکس در زمان پریودی انتقال بیماری‌های مقاربتی نظیر HIV، هپاتیت و دیگر بیماری‌های مقاربتی است. درست است که این بیماری‌ها در شرایط معمول هم می‌تواند منتقل شود اما در زمان پریودی احتمال انتقال آن بسیار بیشتر است.

  سکس در پریودی

  فواید سکس در دوران قاعدگی

  اما رابطه جنسی در زمان پریود چند نکته مثبت هم دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  ۱) کاهش درد دوران قاعدگی

  رسیدن به ارگاسم در بانوان ممکن است درد دوران قاعدگی را کاهش دهد. گرفتگی عضلات در قاعدگی در نتیجه انقباض رحم به وجود می‌‎آید، هنگامی که زن به ارگاسم می‎رسد، همزمان عضلات رحم منقبض می‎شوند و سپس رها می‎شوند، که این رهایی باعث می‎شود درد قاعدگی کاهش پیدا کند.

  هورمون های آزادشده در حین رابطه جنسی می‎توانند بسیاری از ناراحتی های جسمی زن از جمله: سردرد، فشار خون پایین، کمردرد و… را کاهش دهد.

  رابطه جنسی همچنین باعث ترشح مواد شیمیایی به نام اندروفین می‎شود که نتیجه آن ایجاد حس خوب در دو طرف است. به علاوه فعالیت جنسی ذهن شما را مشغول می‎کند، در نتیجه احساس ناراحتی دوره قاعدگی را کاهش می‎دهد.

  ۲) پریود کوتاه مدت 

  رابطه جنسی در زمان پریود ممکن است طول پریود شما را کوتاه تر کند. و دلیل کوتاه شدن دوره پریود افزایش انقباض‌های رحم در حین رسیدن به ارگاسم است.

  ۳) افزایش میل جنسی

  میل جنسی در طول دوره قاعدگی تغییر می‎کند که نتیجه نوسانات هورمونی در این دوره می‎باشد. در حالی که بسیاری از خانم‌ها می‎گویند که میل جنسیشان در طی تخمک گذاری افزایش می‎یابد، یعنی حدود دو هفته قبل از پریود. عده ای دیگر میل جنسیشان در طی دوره قاعدگی افزایش می‎یابد.

  از دیگر فواید داشتن رابطه جنسی در طی دوران قاعدگی می‎توان به بهبود سردرد، تقویت سیستم ایمنی بدن، خواب بهتر و استرس کمتر اشاره کرد.

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  لیست متخصص‌ها

  عوارض سکس در دوران پریود

  عوارض سکس در پریودی

  یکی از عوارض سکس پریودی، خطر انتشار عفونت مقاربتی مانند ایدز و هپاتیت می‎باشد. این ویروس‌ها در خون زندگی می‎کنند و از طریق تماس با خون قاعدگی انتشار پیدا می‎کنند. استفاده از کاندوم در سکس هنگام پریود می‎تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد.

  عفونت های مقاربتی شامل موارد زیر می‎باشد:

  1. سیفیلیس
  2. مولوسکوم عفونی
  3. تریکومونیازیس (عفونت واژن)
  4. زگیل تناسلی (HPV)
  5. ایدز (HIV)
  6. سوزاک
  7. هپاتیت B
  8. کلامیدیا

  اگر قصد دارید در دوران قاعدگی خود رابطه جنسی داشته باشید و از تامپون استفاده می‎کنید، باید آن را قبل از سکس خارج کنید. زیرا خارج نکردن تامپون در حین رابطه جنسی خطرناک بوده و ممکن است برای خارج کردنش نیاز به دکتر باشد.

  P

  ‌‌

  آیا احتمال بارداری در دوران پریودی وجود دارد؟

  ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا احتمال بارداری در دوره قاعدگی امکان پذیر است یا خیر؟

  گرچه احتمال بارداری در زمان پریود کم است، اما امکان باردار شدن وجود دارد. پیشنهاد می‎شود برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و جلوگیری از هرگونه عفونت در هنگام مقاربت از کاندوم یا هر وسیله محافظتی و پیشگیری دیگری استفاده کنید.

  احتمال بارداری در هنگام تخمک گذاری بسیار زیاد است که این اتفاق حدود ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی رخ می‎دهد. با این وجود طول چرخه قاعدگی هر فرد با فرد دیگری متفاوت است و طول چرخه شما ممکن است ماهانه تغییر کند.

  اگر طول دوره قاعدگی کوتاهی دارید، احتمال بارداری برای شما در طی دوره قاعدگی بیشتر است.

  همچنین توجه داشته باشید که اسپرم می‎تواند تا ۷ روز در بدن شما زنده بماند، بنابراین اگر یک چرخه ۲۲ روزه دارید، احتمال تخمک گذاری بعد از اتمام پریود بسیار زیاد است.

  آیا استفاده از کاندوم حین رابطه در زمان پریود الزامی است؟

  همانطور که گفته شد استفاده از کاندوم در دوره قاعدگی می‎تواند خطر ناشی از ابتلا به عفونت را کاهش دهد. در طول دوره قاعدگی نه تنها می‎توانید به راحتی بیماری های جنسی بگیرید، بلکه می‎توانید آن را به آسانی به شریک جنسیتان منتقل کنید، زیرا همانطور که گفته شد، این نوع ویروس در خون زندگی می‎کند و از طریق خون پریود به راحتی انتشار پیدا می‎کند.

  برای کاهش احتمال بارداری و ابتلا به بیماری های مقاربتی از شریک جنسی خود بخواهید از کاندوم لاتکس استفاده کند. اگر شما یا شریک جنسیتان به لاتکس حساسیت دارید، می‎توانید از محافظت های دیگری استفاده کنید. برای اینکه بدانید چه وسیله محافظتی استفاده کنید، می‎توانید از داروساز یا پزشک خود بپرسید.

  اگر نیاز به مشاوره تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
  لیست متخصص‌ها

  نکاتی در مورد سکس در زمان پریود

  • با شریک جنسی خود صادق باشید. احساس خود را در زمان سکس با شریک جنسی خود در میان بگذارید. اگر از داشتن رابطه در این دوره مردد هستید، با یکدیگر صحبت کنید و دلایل مردد بودنتان را به همدیگر بگویید.
  • اگر تامپون دارید، قبل از رابطه آن را خارج کنید.
  • یک حوله تیره رنگ بر روی تخت بیاندازید تا از ریختن خون بر روی تخت جلوگیری شود و تختتان کثیف نشود. دیدن خون روی حوله رنگ روشن لذت جنسی را کاهش می‎دهد.
  • از شریک جنسیتان بخواهید از کاندوم رنگی استفاده کند. استفاده از کاندوم رنگ قرمز باعث می‎شود تا خون پریود را نبینید.
  • در حمام عمل نزدیکی را انجام دهید.
  نکاتی در مورد سکس در زمان پریود

  اجازه ندهید که قاعدگی زندگی جنسی شما را مختل کند. داشتن سکس در این دوره ۵ روزه یا بیشتر می‎تواند جذاب تر یا حداقل مانند بقیه اوقات باشد. به طور یقین فواید سکس در این دوره قابل انکار نیست اما در مورد خطر ابتلا به عفونت و بارداری ناخواسته مراقب باشید زیرا سلامت جنسی شما و همسرتان بسیار مهم است.

  منابع:

  1. Health
  2. Healthline

  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سکس پریودی می‎توانید به یکی از متخصص زنان در پزشک خوب مراجعه کنید تا به سوالات و نگرانی های شما در این زمینه پاسخ داده شود.

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰ ق٫ظ

  اینکه سکس زمان پریودی روکاهش میده خطری نداره؟مشکلی به وجودنمیاره؟؟

  پاسخ
  ویدا بهمن ۲۲, ۱۴۰۰ - ۵:۴۳ ق٫ظ

  من روزای آخر پریودم که داشتم تموم میشدم ولی هنوز لک بینی داشتم با نامزدم از جلو سکس داشتم الانم چند روزه که هم سوزش ادرار دارم هم درد چیکار کنم ?

  پاسخ
  .... دی ۲۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹ ب٫ظ

  خسته نباشیم،ببخشید من بیست ویک سالمه سومین روز پریودیم بانامزدم دوبار پشت سرهم رابطه مقعدی داشتم،میترسم اسیب بزنه به پردم چون هنوز دوره نامزدی هستیم،ازاینکه نازا بشم میترسم لطفا راهنماییم کنین

  پاسخ
  مجید دی ۱۸, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵ ب٫ظ

  سلام بعد از اخرین روز پریودی بهترین زمان برای سکس کی هستش ایا همون روز یا یکی دو روز دیگه؟

  پاسخ
  ناشناس دی ۷, ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰ ب٫ظ

  آیا سکس در زمان پریودی امکان دارد یا خیر

  پاسخ
  z.a آذر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۴:۳۰ ب٫ظ

  سلام چرا گفته شده بیماریهایی مثلHIV وقتی میدونیم نه من و نه همسرم دچار این بیماری نیستیم؟؟!

  پاسخ
  منسا آذر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱:۵۰ ق٫ظ

  سلام من عقدم رابطه از جلو دارم بعد از جلو سکس کردم الان یک هفته از مریضی میگذره الان ک رابطه داریم من حسی ک بفهم ارضا شدم ندارم نمیدونم چرا خیلی نگرانم؟؟

  پاسخ
  توکلی آذر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۴:۵۰ ق٫ظ

  من روز ۵ پریودیم بود با نامزدم رابطه برقرار کردم از پشت.. بعد مالش روی ناحیه *** انجام داد. تا قبل سکس اصلا خونی ندیدم. موقع که سکس انجام دادیم. خون زیادی آمد. پرده بکارت پاره شده یا بخاطر فعالیت هورمون ها ترشح کردن..

  پاسخ
  زیتب آذر ۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷ ب٫ظ

  عالی بود

  پاسخ
  حسن جاهد آذر ۹, ۱۴۰۰ - ۸:۰۵ ق٫ظ

  ب نظرم خوب بود

  پاسخ
  ناشناس آذر ۱, ۱۴۰۰ - ۴:۱۰ ب٫ظ

  سلام ایا زمان‌پریودی سکس کنی کیست تحمدان میگیری؟

  پاسخ
  محسنی آذر ۱, ۱۴۰۰ - ۲:۰۶ ق٫ظ

  خیلی ممنون دستتون درد نکنه ???

  پاسخ
  مریم آبان ۱۴, ۱۴۰۰ - ۰:۵۶ ق٫ظ

  سلام من در دوران قاعدگی هستم اما شوهرم یدفعه شروع ب عملیات کرد! من نزدیک ۴ ماهه ک زایمان کردم نمیدونم ایا احتمال بارداری یا خطرات دیگری دارد؟؟

  پاسخ
  Sahar آبان ۹, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵ ب٫ظ

  سلام شب بخیر من یک ماه نیم که با همسرم قصد داریم بچه دار بشیم در این یک ماه نیم رابطه مایع داخل ریخته شده اما بار دار نشدم باید چیکار کنم به پزشک هم مراجعه کردم گفتم هیچ مشکلی نداره میشه راهنمایی کنید ؟؟

  پاسخ
  رها مهر ۳۰, ۱۴۰۰ - ۹:۳۶ ق٫ظ

  سلام ،من برای اولین بار توی پریودی سکس کردم ،و برای احتمال بارداری ناخاسته ،بعدش الان چه قرصی استفاده کنم مطمعن شم که دیگ باردار نمیشم ؟

  پاسخ
  maral مهر ۲۳, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶ ق٫ظ

  سلام یه سوال داشتم
  من لک و خون عادت ماهانه رو دیدم و چون میخواستم با نامزدم رابطه داشته باشم یروز قبلش قرص ال دی خوردم و برای جلوگیری از خون ریزی ۱ دونه مفنامیک اسید هم خوردم….بعد از رابطه هم طبق سرچی که کردیم بعد از رابطه ۴ قرص ال دی همزمان با هم خوردم و ۱۲ ساعت بعد هم ۴ تا دیگه….حالا میخوام بدونم احتمال باردار شدن هست؟

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱۶, ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶ ق٫ظ

  سلام من در دوره قاعدگیم با همسر از جلو سکس داشتم می خواستم ببینم چه عوارضی داره

  پاسخ
  ناشناس مهر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۷:۳۱ ق٫ظ

  به نظر من داشتن سکس در زمان پریود اصلا لازم نیست چون عوارض زیاد دارد وه فواید کم خوب تر است سکس کمی دیر تر باشد تا جذاب تر شود هر دقه و هر لحظه یا هر روز داشتن سکس بی مزه می‌شود

  پاسخ
  مهسا مهر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۲:۱۰ ب٫ظ

  خیلی عالی بود ممنون

  پاسخ
  ابوالفضل شهریور ۱۸, ۱۴۰۰ - ۴:۱۵ ق٫ظ

  من تازه واردرابطه شدم و اونم روزهای اخرعادت ماهانه اش بودمن بدون اینکه از کاندوم استفاده کنم مشغول کارشدم دیدم آلت من خونی شده الان چی میشه آیا بایک بارمریض میشم؟ ممنون

  پاسخ
  فرهاد شهریور ۱۰, ۱۴۰۰ - ۹:۲۰ ب٫ظ

  مفید بود تشکر

  پاسخ
  ناشناس شهریور ۱, ۱۴۰۰ - ۶:۳۳ ب٫ظ

  سلام . متاهلم ۳۳دارم .
  کیست دارم در زمان قاعدگی میتونم رابطه جنسی داشته باشم ضرر نداره؟

  پاسخ
  میلاد شهریور ۱, ۱۴۰۰ - ۴:۱۷ ق٫ظ

  سلام من خیلی میترسم با ی دختری سکس داشتم پریود بوده خیلی میترسم کاری بشم ??راه روشش چیه

  پاسخ
  s.m مرداد ۲۷, ۱۴۰۰ - ۵:۰۵ ب٫ظ

  سلام من تو دقیقه های اول پریودیم شروع به رابطه کردم اون لحظه خونریزیم زیاد شد ولی شبش خونریزی نداشتم تا الان که دوروز ازش میگذره هنوز خون نیومده چیکار کنم؟

  پاسخ
  نگین تیر ۲۸, ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱ ب٫ظ

  سلام من تو دوران قاعدگیم با نامزدم از جلو سکس داشتم میخاستم ببینم ضرری داره ؟

  پاسخ
  علی آذر تیر ۱۴, ۱۴۰۰ - ۶:۳۷ ب٫ظ

  خیلی عالی بود ممنون این کمک زیادی ب من کرد

  پاسخ
  zohre تیر ۲, ۱۴۰۰ - ۱:۵۴ ق٫ظ

  مرسی که از نظر علمی هم بررسی کردین، همه‌ی سایتا فقط مذهبی بررسی می‌کنن.

  پاسخ
  مهرناز اردیبهشت ۹, ۱۴۰۰ - ۹:۲۱ ب٫ظ

  باسلام، ممنون از مطالب خوبتون. یک سوال اینکه چند روز بعد از اتمام پریود زمان مناسبی برای بارداری است؟

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۸, ۱۴۰۰ - ۵:۰۰ ب٫ظ

  با سلام من پریودم سه روز الی چهار روز است چند روز بعد از تمام شدن پریودی زمان مناسبی برای بارداری است

  پاسخ
  سميه اردیبهشت ۱, ۱۴۰۰ - ۲:۴۵ ب٫ظ

  سلام، من ماه پيش وقتيكه پريود بودم رابطه داشتم اين ماه پريود نشدم ممكنه باردار باشم؟

  پاسخ
  آتوسا فروردین ۲۶, ۱۴۰۰ - ۲:۳۴ ب٫ظ

  عذز میخوام در مورد روز اول پریودم این قضیه صدق میکنه؟

  پاسخ
  محسن امینی آذر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۷:۳۶ ب٫ظ

  سلام شرمنده پس چرا مراجع تقلید از سکس در زمان پریود را حرام میدانند

  پاسخ
  نغمه عثمانپور دی ۱۰, ۱۳۹۹ - ۴:۳۳ ب٫ظ

  با عرض سلام خدمت شما
  دوست عزیز، مطلبی که نوشته شده منبع از یک سایت علمی خارجی هست و از نظر علمی بررسی شده.

  پاسخ
  H.s شهریور ۲۵, ۱۴۰۰ - ۸:۳۰ ق٫ظ

  عالی

  پاسخ
  جواد آذر ۱۶, ۱۳۹۹ - ۸:۴۸ ق٫ظ

  از نظر شرعی برقراری رابطه جنسی در دوران پریودی حرام است

  پاسخ
  نغمه عثمانپور دی ۱۰, ۱۳۹۹ - ۴:۳۶ ب٫ظ

  با عرض سلام
  دوست عزیز متن زیر از نظر علمی و از منابع خارجی بررسی شده.

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب