علائم جسمی افسردگی و بیماری اعصاب

توسط مهناز جلدی
این مقاله توسط مهناز جلدی ترجمه شده است.

آیا علائم جسمی افسردگی را می‌شناسید؟ افسردگی را اغلب به عنوان یک بیماری روانی می‌شناسیم که هیچ علامت جسمی یا دردی از خود نشان نمی دهد. اما جالب است بدانید که امروزه متخصصان علم روان به این نتیجه رسیده‌اند که افسردگی هم درد دارد؛ و این در حالی است که همه ما افسردگی را با دردهای احساسی مثل غم، گریه و ناامیدی می‌شناسیم!

بسیاری از مراجعان به مراکز درمانی با شکایت دردهای جسمی از ریشه روانی دردهای خود آگاه نیستند. در واقع با درمان افسردگی می‌توان بسیاری از علائم جسمی را هم درمان کرد. بدن ما با بروز علائم جسمی افسردگی به ما هشدار می‌دهد که چیزی در ذهن ما به درستی عمل نمی‌کند و احتمالاً باید آن را درمان کنیم.

همانطور که متوجه شدید افسردگی یک بیماری روانی جدی است و علاوه بر ذهن می‌تواند جسم را هم به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله ۷ نشانه جسمی افسردگی را شرح می‌دهیم.

فهرست مطالب

شایع‌ترین علائم جسمی افسردگی

این علائم عبارتند از:

  1. خستگی و سطح انرژی پایین
  2. کاهش آستانه تحمل درد
  3. کمردرد و سایر دردهای عضلانی
  4. سردرد افسردگی
  5. مشکلات بینایی یا کاهش دید
  6. معده درد و احساس ناراحتی در ناحیه شکم
  7. مشکلات گوارشی و اختلال در دفع

‌در ادامه، هر کدام از این علائم را شرح می‎دهیم.

 

۱. خستگی و سطح انرژی پایین

خستگی یکی از شایع‌ترین علائم جسمی در افسردگی است. همه ما گاهی در زندگی انرژی پایین و احساس کرختی صبحگاهی را تجربه می‌کنیم. روزهایی که آرزو می‌کنیم کاش می‌شد در رختخواب بمانیم و به جای سرکار رفتن تلویزیون تماشا کنیم. با اینکه یکی از تاثیرات استرس و اضطراب روی بدن خستگی است اما افسردگی هم می‌تواند باعث احساس خستگی و کمبود انرژی شود. تفاوت خستگی روزمره با خستگی ناشی از افسردگی این است که خستگی ناشی از افسردگی می‌تواند باعث عدم تمرکز، بیقراری و کاهش انگیزه هم بشود.

‌مطلب مرتبط: چرا همیشه خسته ام؟ ۱۶ علت خستگی و کمبود انرژی و درمان آن

علت عدم تمرکز این است که افراد افسرده خواب با کیفیتی ندارند. بی خوابی (Insomnia) و کیفیت پایین خواب شب در افراد افسرده باعث کرختی و خستگی صبحگاهی و به دنبال آن کاهش تمرکز می‌شود. اما از کجا بفهمیم علت خستگی، افسردگی است و بیماری دیگری مثل سرماخوردگی یا عفونت باعث آن نشده است؟ یک راه تشخیص خستگی افسردگی این است که علائمی مثل احساس غم، ناامیدی و لذت نبردن از فعالیت‌های روزمره یا «آنهدونیا» (Anhedonia) هم با خستگی همراه می‌شوند.

‌‌‌

پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین متخصصان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
رزرو آنلاین نوبت

 

۲. کاهش آستانه تحمل درد

شاید اخیراً حس کرده باشید که تحمل هیچ دردی را ندارید یا بی دلیل احساس درد می‌کنید. اینجاست که علائم جسمی افسردگی بیشتر خود را نشان می‌دهند.

درد و افسردگی از دو جهت با هم در ارتباطند:

  1. افراد افسرده کمتر از سایرین تحمل درد را دارند.
  2. درد تاثیر بیشتر و قوی‌تری روی افراد مبتلا به افسردگی دارد.

رابطه علت و معلولی بین دردهای جسمی و افسردگی هنوز روشن نیست. اما در صورتی که به پزشک یا روانشناس مراجعه کردید مهم است که هر دو مشکل را با هم ارزیابی و درمان کنید.

جالب است بدانید که برخی مطالعات ثابت کرده‌اند انواع داروهای ضدافسردگی نه تنها می توانند افسردگی را درمان کنند بلکه در تسکین درد و افزایش آستانه تحمل آن هم موثرند.

علت افسردگی چیست؟ معرفی مهمترین دلایل افسردگی

۳. کمردرد و سایر دردهای عضلانی

ممکن است گاهی وقتی در محل کار یا دانشگاه و مدرسه حضور دارید پشت میز احساس ناراحتی و کمردرد کنید. استرس می‌تواند باعث بروز این دردها شود؛‌اما افسردگی هم بی تاثیر نیست. نحوه نشستن یا آسیب های احتمالی وارد شده به جسم هم عوامل دیگری هستند که در بروز کمردرد تاثیر دارند.

روانشناسان و روانپزشکان سال‌هاست که به ارتباط مشکلات روانی و دردهای مزمن باور دارند. برای مثال یک مطالعه نشان داده است که التهاب در بدن ممکن است بتواند سیگنال‌های مغزی را مختل کرده و در ایجاد افسردگی و نحوه درمان آن تاثیرگذار باشد.

مطالعه بیشتر: دردهای روان تنی (دردهای جسمی با منشا روانی) و درمان آن‌ها

۴. سردرد افسردگی

همه ما گاهی دچار سردرد می‌شویم. در واقع سردرد آنقدر شایع است که در اغلب موارد آن را جدی نمی‌گیریم. استرس کاری و تحصیلی یا بیخوابی می‌تواند باعث بروز سردرد شود؛ با اینحال سردرد همیشه ناشی از استرس نیست و ممکن است یکی از علائم افسردگی باشد.

برخلاف سردردهای غیرقابل تحمل میگرنی، سردرد افسردگی عملکرد فرد را چندان تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. سردردهای ناشی از افسردگی از نوع تنشی بوده و با احساس فشار خفیف اطراف ابروها همراه هستد.

این سردردها دوره‌ای هستند. یعنی ممکن است به طور موقتی به مسکن‌ها پاسخ دهند اما دوباره برمی‌گردند. گاهی سردردهای تنشی مزمن را می‌توان جزء علائم جسمی از وجود اختلال افسردگی اساسی هستند.

البته سردرد به تنهایی نمی‌تواند منشا روانی درد را تایید کند. افراد دچار افسردگی علائم دیگر افسردگی را مثل غم، بی قراری و کاهش سطح انرژی تجربه می‌کنند.

مطالعه بیشتر: مشکلات اضطراب و افسردگی در مبتلایان به میگرن

۵. مشکلات بینایی یا کاهش دید

یکی دیگر از علائم جسمی افسردگی اختلال در بینایی و تاری دید است. در مطالعه ای که روی هشتاد نفر انجام شده بود مشخص شد افراد افسرده در مشاهده تفاوت میان سفید و سیاه مشکل داشتند.

۶. معده درد و احساس ناراحتی در ناحیه شکم

یکی از واضح‌ترین علائم افسردگی انقباض، درد شکم و حالت تهوع است. افسردگی می‌تواند باعث التهاب سیستم گوارشی شود؛ به همین دلیل افراد با شکایت درد شکمی اغلب با تشخیص بیماری التهابی روده (IBD) یا سندرم روده تحریک پذیر درمان می‌شوند و از منشا روانی بیماری آن‌ها غفلت می‌شود.

۷. مشکلات گوارشی و اختلال در دفع

مشکلات گوارشی مثل اسهال یا یبوست می‌توانند آزاردهنده باشند. ویروس‌ها و مسمومیت غذایی از عواملی هستند که می‌توانند در دستگاه گوارش مشکل ایجاد کنند. اما می‌توان آن‌ها را جزو علائم جسمی افسردگی هم به حساب آورد.

اما مشکلات عاطفی مثل احساس غم، اضطراب، افسردگی و تلاطم افکار هم می‌توانند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شوند. بنابراین اگر همراه با این احساسات مشکلات گوارشی را تجربه می‌کنید بهتر است افسردگی و مشکل جسمی را به موازات هم درمان کنید.

‌‌

اگر نیاز به مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین دارید روی دکمه زیر کلیک کنید
رزرو آنلاین نوبت از روانپزشک

 

مغز از طریق درد با انسان حرف می‌زند!

اگر صحبت کردن از احساساتی مثل غم، عصبانیت و شرم برایتان سخت است ممکن است این احساسات بخش‌های مختلف جسم را تحت تاثیر قرار دهند.

اگر به مدت طولانی این علائم را تجربه می‌کنید بهتر است به روانپزشک مراجعه کنید. (اگر برای یافتن یک روانپزشک خوب به راهنمایی احتیاج دارید می‌توانید از لیست روانپزشک‌های سایت پزشک خوب کمک بگیرید.)

افسردگی می‌تواند در اثر عوامل متعددی مثل ژنتیک، تجربه آسیب‌های روانی و استرس در کودکی و به هم خوردن تعادل شیمیایی در مغز ایجاد شود. افراد مبتلا به افسردگی باید از رواندرمانی و دارودرمانی کمک بگیرند تا به طور کامل بهبود یابند.

بنابراین اگر علائم جسمی افسردگی را که در این مقاله به آن‌ها اشره کردیم در خود می‌بینید، با پزشک یا روانشناس خود درباره آن‌ها صحبت کنید. بررسی هر چه بیشتر این علائم به متخصص کمک می کند تا راحت‌تر نحوه درمان مناسب را تجویز کند.

مطلب مرتبط: افسردگی شدید دارم چیکار کنم؟ | رهایی از افسردگی شدید

‌منبع:

Healthline

«شما چه تجربه‎ای از دردهای جسمی و افسردگی دارید؟ در بخش نظرات برایمان بنویسید.»

 

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

فوزیه شهریور ۱۸, ۱۴۰۲ - ۹:۵۱ ب٫ظ

سلام من اعصاب شدید دارم دارم دیوانه میشم چشم دیدن بچه هایم ندارم

پاسخ
سیده حسینی مرداد ۲۰, ۱۴۰۲ - ۱:۳۱ ب٫ظ

مطالب بسار خوب هست و ما را در یافتن مشکلاتمان کمک میکند ولی کافی نیست لطفا راهنمایی بفرمایید من یسری مشکات دارم از مصرف داروهای اعصاب بسیار میترسم بخاطر اعتیاد اور بودنشان شبها با وجود خستگی بیش از حد ولی نمیتوانم براحتی بخوابم اولا در خواب تا صبح شاید صد بار چپ و راست خودم میپرخم و وسط خواب تا صبح هم احداقل ۳ بار دستشویی میرم تکرر ادرار دارم هر چند من دیابت و فشار خون هم دارم و دارم قرص میخورم به اینصورات بخواب رفتن مجدد من به مشکل بر میخوره بخصوص اینکه اگر حدودای ساعت ۵ بیدار بشم در ازمایشات خون من لوپوس مثب بود در سال ۹۶ که بمن داروی کرتون تزریق کردند استفاده نکردم قبلا شاید سال ۸۱ هپاتیت بی داشتم ریزش شدید مو دارم چند ساله همیشه خسته و بی حال هستم خستگی مفرط کم اشتها هستم کاهش بینایی دارم عدم تحرک دارم فراموشکار شدم خارش پا دارم پوستم رنگش زرد شده و بی روح سال ۸۲ در ازمایشم دفع پروتیین دیده شده ۵۹ سالمه زن هستم بیقرار هم هستم ممنن میشم راحنمایی بفرمایید

پاسخ
زهرا مرداد ۱۶, ۱۴۰۲ - ۴:۵۶ ب٫ظ

سلام من مدت دوساله اعصابم زود بهم میریزه با ی صدای بلند تمرکزمو از دس میدم بچمو میزنم بای حرف اعصابم بهم میریزه بعضی وقتا هم حوصله حرف زدن باکسیرو نذارم دوس دارم ی دارو ارامبخش بخورم ولی از خودکشی بعد دارو ترس دارم دوس دارم بایکی ک منو درک کنه دردو دل کنم واونم ارومم کنه بنظرتون نشانه افسردگیه و باید چکارکنم

پاسخ
مریمی مرداد ۱۰, ۱۴۰۲ - ۱:۰۱ ق٫ظ

سلام من ۱۴ ساله افسردگی و استرس دارم و قرص سیپرام مصرف میکنم ۴۰ میلی ..ماخوام کمش کنم ولی نمتونم …الان علایم جسمی افسردگی هم دارم مشکلات گوارشی دارم یا روده درد دارم یا معده درد کمر درد
چه کار کنم ؟ الان مدتی ۳ ماهه سمت چپ زیر قفسه سینه احساس درد خفیف تیر کشیدن بعضی وقت گرفتگی که اذیت میشم ..ایا این مشکل عصبی است

پاسخ
ناشناس تیر ۲۹, ۱۴۰۲ - ۱:۳۸ ق٫ظ

سلام من افسردگی بعداز زیمان دارم دو ماه اعصابی میشم مثل دیوانه ها شروع ب کتک زدن پسرم میکنم پسرم شش سالشه کمک کنید لطفن

پاسخ
حلما تیر ۱۰, ۱۴۰۲ - ۰:۴۲ ق٫ظ

سلام شوهر سالم و سرحال خوابید نصف شب یهو با تب و لرز شدید از خواب بیدار شد به شروع به هزیون گفتن کرد با بیقرار الان نزدیک ۴روزم هست نه حرف میزنه نه چیزی میخوره فقط خیره میشه یجا میخواستم ببینم مشکلش چیه

پاسخ
حمید تیر ۳, ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۴ ب٫ظ

پسرم قرص آسنترا میخوره ۱۴ سالشه آیا تا شش ماه درمان میشع،بیماریش وسواس هست و دستهاشو زیاد میشوره

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۷ ب٫ظ

احتمالاً پسر شما زیر نظر روانپزشک هستند؛ بنابراین به درمان اعتماد کنید و هر زمان نیاز بود درباره عوارض جانبی دارو، با پزشک پسرتان مشورت کنید. بسته به شدت علائم، وسواس می‌تواند با دارودرمانی و روان‌درمانی بهبودی نسبی بیابد.

پاسخ
ناشناس اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲ - ۱:۴۰ ب٫ظ

سلام ۴۷ سالمه شب خیالاتی وتفکرعجیب قریب میان سراغم سردردلرزبدن دارم اگرصدای میشنوم میپرم

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۸ ب٫ظ

مهم است مشخص شود که این موارد به چه تعداد، و با چه کیفیتی برای شما بروز می‌کنند. برای راهنمایی لازم است اطلاعات کامل‌تری وجود داشته باشد.

پاسخ
ماحک فروردین ۲۵, ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۹ ب٫ظ

درود بر شما دخترم هفده سال ش هست افسردگی داره. بیشتر با حالت تهوع و‌کم حوصله کی شکایت داره. لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۸ ب٫ظ

تشخیص افسردگی از متخصص دریافت کرده‌اند یا شما حدس می‌زنید ممکن است افسردگی داشته باشد؟
اگر متخصص تشخیص افسردگی داده است، آیا تحت درمان است؟ مهم است مشخص شود چه مدت است این شکایت‌ها را دارد. همچنین چه نشانه‌های دیگری وجود دارد. راهنمایی‌نکردن از راهنمایی دادن با اطلاعات اندک، بهتر است!

پاسخ
محمد اسفند ۱۸, ۱۴۰۱ - ۸:۴۳ ق٫ظ

واقعا این مقاله درست بود من افسردگی شدید داشتم وهنوز م دارم وتمام این دردها را کشیدم شایدبدتر

پاسخ
محمدرضا ع آذر ۱۸, ۱۴۰۱ - ۸:۳۹ ب٫ظ

من تقریبا ۳ ماهه درگیرم ، دلم برای زندگی قبلی که داشتم تنگ شده ، قیافم و چشمام ، همه چیز تغییر کرده ، الانم دارو مصرف میکنم ، اگه یه روز مصرف نکنم انگاری آخرالزمان برام و دارم میمیرم ، نفسم بالا نمیاد ، از هر چیزی فراری ام ، و الان با مصرف دارو میتونم ادامه بدم ، دکتر بهم گفت خیلی به خودت فشار آوردی و لبریز شدی ، به امید روزی که بتونم برگردم به قبل این داستانا

پاسخ
سعدیه مهر ۱۷, ۱۴۰۱ - ۲:۴۷ ب٫ظ

سلام روزتان بخیر من یک خانم هستم ۴۴ ساله هستم .اختلال خواب دارم سردرد . جان درد .کمر درد ودرد عضلات دارد همیشه خسته هستم هیچ علاقه بکار وظیفه . جای رفتن وتفریح رفتن.ندارم کمی کار کنم زود خسته میشم انرژیم زود خلاص میشه زود عصبانی میشم و اشتهایم زیاد است و وزن من زیاد است لطفا برایم مشاوره بدین

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۸ ب٫ظ

اگر این مشکلات جدید نیستند و در اثر مشکل و بیماری جسمی نباشند، علائم شما حدس افسردگی را تقویت می‌کنند و باید تحت درمان قرار بگیرید. اگر جدید هستند و در اثر حادثه یا رویدادی رخ داده‌اند، سایر موارد نیز باید بررسی شوند. اگر دسترسی به درمان ندارید، تا حد ممکن بهداشت خواب را رعایت کنید، از انرژی‌زا یا غذاهای پرکالری دوری کنید، قدم‌های بسیار کوچکی برای تغییر بردارید و خود را بابت این قدم‌های کوچک تشویق کنید و از همه مهم‌تر، از سرزنش کردن خودتان بابت این شرایط پرهیز کنید.

پاسخ
ناشناس شهریور ۲۶, ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۲ ق٫ظ

سلام من ۱۳سال است که مشکل افسرده گی دارم

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۹ ب٫ظ

با اطلاعات اندکی که داده‌اید، جز مطالب گفته شده در متن، راهنمایی دیگری نمی‌توان اضافه کرد. مثلا به این سؤالات پاسخ دهید: ۱۳ سال است که تحت درمان افسردگی هستید یا احساس افسردگی و غم می‌کنید؟ این احساس افسردگی چه مشکلاتی برای شما ایجاد کرده است؟ شما در واکنش به این احساس افسردگی چه‌کار می‌کنید؟ اگر مشکل افسردگی شما حل شود، چه کار یا کارهایی خواهید کرد؟

پاسخ
علی شهریور ۱۰, ۱۴۰۱ - ۳:۳۳ ق٫ظ

سلام.چندساله بدن درد دارم وتشخیصی داده نشده خیلی ناراحتم .و ۲۰ساله افسردگی اضطراب دارم دارو میخورم..ممکنه این بدن درد ازاعصاب باشه کدام دکتر برم ؟؟

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۹ ب٫ظ

ممکن است درد مزمن در اثر مشکلات سلامت روان نیز باشد. درمان مبتنی بر پذیرش و پایبندی در کنار آمدن با درد مزمن اثربخش است.

پاسخ
ناشناس شهریور ۱, ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲ ق٫ظ

سلام من بدن دردشدیدمیگیرم انگشتای پام انگشتای دستام خیلی دردمیکنه ممکنه براافسردگی باشه؟

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۴۹ ب٫ظ

ابتدا با پزشک روماتولوژیست یا ارتوپد مشورت کنید.

پاسخ
کیومرث اسفند ۱۱, ۱۴۰۰ - ۹:۴۷ ق٫ظ

سلام ، چندین سال است که دچار سردرد ناشی از افسردگی می باشم و همین امر باعث اختلال در زندگی ام شده است. لطفا راهنمائی بفرمائید چه داروئی مصرف نمایم.
با تشکر

پاسخ
دکتر امیر تیموری روانشناس نوجوان | روان درمانگر مشاهده صفحه در پزشک خوب تیر ۲۳, ۱۴۰۲ - ۲:۵۰ ب٫ظ

اگر تشخیص افسردگی از متخصص سلامت روان دریافت کرده‌اید، درباره سردرد نیز با ایشان مشورت کنید، با توجه به آشنایی با سابقه بیماری شما، حتماً راهنمایی بهتری خواهند کرد. اما اگر تشخیص افسردگی نگرفته‌اید و حدس می‌زنید که سردرد شما وابسته به افسردگی است، بهتر است نظر یک متخصص را جویا شوید. چرا که تشخیص یک اختلال نیاز به ارزیابی جامع دارد.

پاسخ
ناشناس اسفند ۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۶ ب٫ظ

مرسی از اطلاعات کامل و جامعتون

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب