بی انگیزگی و ۸ راهکار برای درمان آن در افراد افسرده

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

امروزه افسردگی یک اختلال روانی شایع است. علائم افسردگی می‎‌تواند خفیف، متوسط و در مواقعی شدید باشد. این اختلال می‎‌تواند مزمن باشد. یا می‌‌تواند یک مرتبه بر اثر وقایع ناشی از حوادث آسیب‌‎زا در زندگی مانند مرگ یا بیماری در خانواده، طلاق و یا مشکلات مالی رخ دهد. در این مقاله به بررسی بی انگیزگی ناشی از افسردگی و راهکارهایی برای درمان آن می‌‎‌پردازیم.

فهرست مطالب
 •  

  بی‎‌انگیزگی

  بروز بی‌‌انگیزگی در فرد موجب از بین رفتن علاقه و انرژی برای انجام کارهای روزمره و ساده است. به طوری که انجام هر کاری برای فرد دشوار می‌‏‎‌شود. شستن ظرف‌‌‎ها و یا رفتن به سوپرمارکت برای خرید روزانه می‌‎‌تواند حسی مانند کوه‌پیمایی برای شخص داشته باشد. باید توجه داشت که در مواقعی، بی‌‌‎انگیزگی می‌‌‎تواند نشانه اختلال سلامت روان جدی‎تری مانند اسکیزوفرنی باشد.این بیماری یک اختلال روانی است که بر نحوه تفکر، احساس و عملکرد فرد تأثیر می‎‌‌گذارد. بی‌‌انگیزگی می‎‌تواند نشانه افسردگی شدید و یا حتی از عوارض مصرف داروهای خاص باشد.

  اگر بی‌‌‎انگیزگی تحت درمان قرار نگیرد، می‌‌‎تواند همه جوانب زندگی فرد را از روابط عاطفی تا شغل او را تحت تاثیر قرار دهد. مراقبت از خود در حالی‎ که تمایل به انجام کاری ندارید می‌‎‌تواند بسیار سخت باشد. به همین دلیل مراجعه به روانشناس و استفاده از جلسات رواندرمانی می‌‌‎تواند برای درمان بی‌انگیزگی مفید باشد.

   

  علائم افسردگی

  علائم افسردگی عبارت‌‌‎اند از:

  • کاهش علاقه به فعالیت‌‌‎هایی که زمانی برای فرد لذت بخش بودند.
  • بی‎‌‌خوابی و یا افزایش نیاز به خواب
  • اختلالات خوردن که منجر به افزایش یا کاهش وزن می‌‌‏شود.
  • بی‎‌قراری، خلق تحریک پذیر و یا کمبود انرژی و خستگی مداوم
  • مشکل در تمرکز و انجام فعالیت‌‌‏‎های روزانه
  • عدم اعتماد به نفس
  • افکار یا تلاش برای خودکشی

   

  علائم بی انگیزگی

  از علائم بی انگیزگی می‌‌‎توان به عدم نظافت شخصی اشاره کرد و یا شرکت در جلساتی که برای آن برنامه ریزی انجام شده نتوانید حاضر شوید. همچنین ممکن است به تماس، پیامک و یا ایمیل دوستانتان پاسخ ندهید. عملکردتان در کار یا مدرسه به شدت ضعیف باشد. ممکن است از پرداخت قبض‌‎هایتان امتناع کنید و یا کارهای روزمره‎‏‌تان را انجام ندهید. بیشتر افراد متوجه علائم بی‌‎انگیزگی نمی‌‌‌شوند و فکر می‎‌کنند که کاری که انجام می‌‌‎دهند کاملا طبیعی و نرمال است، به همین دلیل وجود یک شخص برای گوشزد علائم به شما ضروری است.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
  لیست روانشناسان

  چه عواملی باعث بی ‎انگیزگی در فرد می‎شود؟

  بی انگیزگی علاوه بر اینکه می‌‎‌تواند یکی از علائم بیماری اسکیزوفرنی باشد، مصرف دارو نیز می‌‌‎تواند باعث آن شود. مصرف برخی از داروهای ضد روان پریشی که برای درمان اسکیزوفرنی تجویز می‌‌‎شود نیز می‌‎توانند باعث ایجاد بی‌‎انگیزگی در فرد شوند.

  بی‌‎‌انگیزگی علاوه بر افسردگی شدید می‌‎‌تواند به دلیل یکی از اختلالات زیر نیز بوجود آید:

  مطلب بیشتر: علائم افسردگی در نوجوانان 

   

  تشخیص بی‌انگیزگی

  یک متخصص بهداشت روان مانند روانشناس یا روانپزشک می‌‎تواند بی‌انگیزگی را تشخیص دهد. در صورت داشتن علائم اسکیزوفرنی، افسردگی شدید یا سایر اختلالات که باعث بی‌‌‎انگیزگی می‌‎شوند، به یک روان درمانگر مراجعه کنید.

  بی انگیزگی

   

  راهکارهایی برای افزایش انگیزه در افراد افسرده

  اگر انجام کارهای روزمره برای شما طاقت فرسا است، برای خودتان اهداف کوچکی تعیین کنید. با رسیدن به این اهداف کوچک و گنجاندن کارهای روزمره‌‎تان در آن می‎‌توانید در نهایت به همه کارهایتان برسید. در اینجا چند راهکار را برای افزایش انگیزه توصیه می‌‎کنیم:

   

  از تختتان بیرون بیایید و لباس‎ خوابتان را عوض کنید.

  از تخت بیرون آمدن در طول روز اولین عمل پیروزمندانه برای مبارزه با بی‌‌‎انگیزگی است. چند یادداشت با نگرش مثبت برای خودتان بنویسید و آن را در جایی که جلوی چشمتان باشد قرار دهید. این یادداشت‌‌ها می‎‌تواند شامل جملات انگیزشی مانند: “تو میتونی از پس هرکاری بر بیای،  خواستن توانستن است،  هیچ وقت تسلیم نشو!” استفاده کنید. مغز شما از افکار شما تغذیه می‌‎‌کند، پس سعی کنید از جملات مثبت استفاده کنید تا بتوانید انگیزه‎ کافی برای انجام هر کاری را داشته باشد.

   

  پیاده‎‌روی کنید.

  ورزش و پیاده‌‎روی به بدن شما کمک می‌‎‌کند تا هورمون‌‌‎هایی که احساس خوب به شما می‌‎‌دهند (اندروفین) در بدن آزاد شوند. پیاده‌‎روی برای ۳۵ دقیقه در روز و پنج روز در هفته می‌‌‎تواند علائم افسردگی از خفیف تا متوسط را بهبود بخشد. همچنین ممکن است به دیگر اختلالات شدید‎تر افسردگی کمک کند.

   

  دستانتان را کثیف کنید تا انگیزه‌‎تان افزایش یابد!

  طبق آزمایشی که بر روی موش‌‎‌های آلوده به باکتری (مایکوباکتریوم واکا) انجام شد، نشان داد که نوع خاصی از باکتری‌‌‎های موجود در خاک (مایکوباکتریوم واکا) ممکن است تولید سروتونین را افزایش دهند. سروتونین به نوبه خود به کاهش علائم افسردگی کمک می‌‌‎کند. باکتری‌‌‎های موجود در غذاهای تخمیر شده، مانند ماست، همچنین می‌‌‎تواند با کاهش اضطراب و بهبود بالقوه علائم افسردگی، باعث بهبود روحیه شود.

   

  بیش از حد برنامه‌‎ریزی نکنید!

  اگر فقط می‌‌‎توانید یک یا دو کار را انجام دهید، خوب است. برای هر کار یا هدفی که به پایان رسانده‌اید، هر چند هم که کوچک باشد، به خود تبریک بگویید و یا حتی برای خود هدیه‌‌‎ای تهیه کنید. این کار به بهبود اعتماد به نفس و احساس انگیزه در شما کمک می‌‎‌کند.

   

  تفکرات منفی را دور بریزید!

  خواندن اخبار یا جستجو در اینترنت، صحبت با افرادی که احساس منفی در شما ایجاد می‌‎کنند و شما را خسته می‌‌‎کنند یا مرور مجدد موضوعات غم انگیز، این فعالیت‌‌‎ها می‌‌‎توانند در خلق و خو و انگیزه شما تاثیر داشته باشند. درعوض، بر احساس سپاسگزاری تمرکز کنید. مطالب نشاط آور را بخوانید و سعی کنید با افراد مثبت رفت و آمد داشته باشید.

   

  به یک برنامه مرتب روزانه پایبند باشید.

  برنامه خود را بنویسید، آن را به دیوار یا جایی که می‌‌‎بینید بچسبانید و وقتی کارها را انجام دادید از علامت گذاری استفاده کنید. احساس انجام و به پایان رساندن کارهای روزمره باعث ایجاد حس مثبت در شما می‌‎‌شود و به شما انگیزه می‌‎‌دهد تا هر روز هدف والا‌تری داشته باشید.

   

  معاشرت کنید!

  افراد مثبت و افرادی که به شما حس خوب می‌‎‌دهند برای معاشرت انتخاب کنید. برای کمک به افراد مختلف داوطلب شوید. کمک به فرد نیازمند باعث بهبود روحیه و انگیزه شما برای برخاستن از رختخواب در روز بعد می‌‎‌شود. همچنین انجام یک کار خیرخواهانه در رابطه با کمک به حیوانات یا تهیه غذا برای آ‌ن‌‎ها می‌‎تواند بسیار در روحیه و انگیزه شما تاثیرگذار باشد.

   

  به اندازه بخوابید.

  افسردگی و بی‌‌انگیزگی می‌‎تواند شما را به خواب زیاد و خستگی مداوم بکشاند. زیاد خوابیدن بر روی شما تاثیر می‌‌‎گذارد. ۸ ساعت خواب روزانه برای گرفتن انرژی لازم برای هر فردی کافی‎ است. بیش‎تر یا کم‎تر از این مقدار می‎‌تواند مشکلات سلامت روان و حتی مشکلات سلامت جسمی بسیاری برای فرد ایجاد کند.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید،روی دکمه زیر کلیک کنید
  لیست روانشناسان

  منبع

  Healthline


  در صورت نیاز می‌‎توانید با مراجعه به سایت پزشک خوب از بهترین روانشناسان ایران به صورت اینترنتی وقت بگیرید.

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  امیررضا اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۸ ق٫ظ

  سلام منم خیلی بی انگیزه ام. سی ودوساله هستم وتا سه سال پیش خیلی باانگیزه بودم که کارکنم یا دوست دخترداشته باشم یا به تیپم وظاهرم برسم اما ازسه سال پیش که کارموازدست دادم ومجبورشدم برگردم به شهرم کاملا بی انگیزه شدم.من تنها زندگی میکنم ودرتمام طول روز خوابم.الان شیش ماهه وفقط تاسوپرمارکت سرکوچه خونمون رفتم.جواب دوستامووهیچکسونمیدم.گاهی وقتا اونقدر مبخوابم که وقتی بیدارمیشم نمیدونم چندشنبه هست وفقط درطول خوابم بایک چشم باز بیدارمیشم که برم دستشویی،یاهمونطور که خوابیدم،بدون بازکردن چشمام از بغل دستم کیک یابیسکوییتی بردارم بخورم .جدیدا جوری شدم که میترسم تاسوپر مارکت سرکوچه برم،چون اگه باکسی چشم توچشم بشم شایدباهاش دعواکنم.البته بعدازدعواکردن تاحد مرگ عذاب وجدان میگیرم.بایدچه قرصی بخورم.تو زندگیمم تا دلتون بخواد،توهرزمینه ای شکست خوردم.تو رابطه عشقی شکست خوردم،تورابطه باخوانده شکست خوردم،پولامو گذاشتم توبورس ونابودشد،ماشینمم که فروختم،ازدانشگاه انصراف دادم وکلی چیزای دیگه.چه قرص هایی برای انگیزه گرفتن خوبه؟البته جدیدامتادون میگیرم میخورم.باتشکر

  پاسخ
  محمد امین اردیبهشت ۸, ۱۴۰۱ - ۰:۱۶ ق٫ظ

  منم آدم با انگیزه و پر تلاشی بودم. اما الان حدود ۴ ساله هیچ امیدی به زندگی ندارم . هر چی تلاش می‌کنیم فقط اوضاع بدتر میشه. واسه خرید هرچی برنامه ریزی میکنم گرون میشه و نمیتونم . هیچ برنامه ای ندارم که براش تلاش کنم . ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

  پاسخ
  ناشناس آبان ۲۱, ۱۴۰۰ - ۵:۴۸ ق٫ظ

  من خیلیییییی بی انگیزه شدم.البته چند ساله که بی انگیزه شدم. طوری که حتی نمیتوانم کارهای روزمره ام را انجام بدم.. البته چند ساله که دچار افسردگی شدید هم شدم.‌ لطفاً راهکار بدید

  پاسخ
  محبوبه س مهر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۶:۲۱ ب٫ظ

  باسلام ،من آدم بی انگیزه ای نبودم به خاطر شکست های متعدد و درک نکردن اطرافیان ،وضربه زدن اطرافیان بانا اگاهی اطلا عات دادن وبا زوربه کرسی نشاندن و تحمیل نظرات اطرافیان الان کامل بی انگیزه وبی هدف شدم،هم میخواهم اطرافیانم را نرنجانم وهم حرفم را مثل خودشان به کرسی بنشانم ،نمیدانم چه کنم حتی دیگر برای فعالیت های روزانه معمولی بی انگیزه شدم،لطفا کمکم کنید.

  پاسخ
  ناشناس اسفند ۶, ۱۳۹۹ - ۲:۱۷ ب٫ظ

  خیلی مطلب خوبی بود
  ممنون از شما
  کاربردی و مفید

  پاسخ
  نغمه عثمانپور اسفند ۶, ۱۳۹۹ - ۳:۴۹ ب٫ظ

  سپاس از توجه شما

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب