علائم و نشانه‌های اختلال شخصیت اسکیزوتایپال و راهکارهای درمانی

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال چیست؟

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال یکی از انواع اختلال‌های شخصیت است که در آن افراد مبتلا به اختلال، اغلب به صورت عجیب و غریب یا غیرعادی توصیف می‌شوند و معمولا روابط نزدیک کمی برقرار می‌کنند.

آنها معمولا در درک چگونگی روابط اجتماعی یا تأثیر رفتارشان بر دیگران مشکل دارند. این افراد همچنین ممکن است انگیزه ها و رفتارهای دیگران را نادرست تفسیر کنند و باعث ایجاد بی اعتمادی قابل توجهی نسبت به دیگران شوند.

این مشکلات ممکن است منجر به اضطراب شدید و تمایل به خودداری از شرکت در موقعیت‌های اجتماعی شود، زیرا فرد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی تمایل دارد عقاید عجیب و غریب خود را همیشه حفظ کند و ممکن است در پاسخگویی مناسب به نشانه‌های اجتماعی مشکل داشته باشد.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپی به طور معمول در اوایل بزرگسالی تشخیص داده می‌شود و احتمالا در طول عمر فرد دوام می‌یابد. گرچه درمان، مانند دارودرمانی و روان‌درمانی، می‌تواند شدت علائم را بهبود بخشد.

 

علائم اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اختلال شخصیت اسکیزوتایپی معمولا شامل پنج مورد یا بیشتر از این علائم و نشانه ها است:

  • تنها بودن و فاقد دوستان نزدیک در خارج از دایره خانواده 
  • احساسات خنثی یا پاسخ های عاطفی محدود یا نامتناسب
  • اضطراب اجتماعی مداوم و بیش از حد
  • تعبیر نادرست از وقایع، مانند احساس اینکه چیزی که در واقع بی ضرر است را دارای معنای شخصی می‌دانند
  • طرز تفکر عجیب، غیرعادی یا غیرمعمول، داشتن اعتقادات یا شیوه های خاص رفتاری
  • افکار مشکوک یا پارانوئید و تردیدهای مداوم در مورد وفاداری دیگران
  • اعتقاد به قدرت های خاص مانند تله پاتی ذهنی یا خرافات
  • برداشت غیرمعمول؛ مانند احساس حضور شخص غایب یا داشتن توهم
  • لباس پوشیدن به روش های عجیب و غریب
  • سبک گفتاری عجیب و غریب، مانند الگوهای مبهم یا غیرمعمول گفتار یا تندخوانی عجیب و غریب هنگام مکالمات

علائم و نشانه های اختلال شخصیت اسکیزوتایپال، از جمله افزایش علاقه به فعالیت های انفرادی یا سطح بالای اضطراب اجتماعی، ممکن است در سال های نوجوانی دیده شود. و در کودکی ممکن است در مدرسه تحت فشار یا زورگویی باشند.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپی و اسکیزوفرنی

اختلال شخصیت اسکیزوتایپی به راحتی می‌تواند با اسکیزوفرنی اشتباه گرفته شود. اسکیزوفرنی یک بیماری روانی شدید است که در آن افراد، تماس با واقعیت را از دست می‌دهند (روان پریشی). درحالیکه افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی ممکن است دوره های کمی توهم یا هذیان را تجربه کنند. این اپیزودها به اندازه اپیزودهای اسکیزوفرنی طولانی و شدید و مکرر نیست.

تمایز مهم دیگر این است که معمولا افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال از تفاوت بین عقاید تحریف شده و واقعیت آگاه می‌شوند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به طور کلی نمی توانند فرق هذیان و واقعیت را تشخیص دهند.

با وجود این تفاوت‌ها، افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال می‌توانند از روش‌های درمانی مشابه با درمان های اسکیزوفرنی استفاده کنند. اختلال شخصیت اسکیزوتایپال شدت کمتری نسبت به بیماری اسکیزوفرنی دارد و گاهی اوقات به عنوان یک بیماری در معرض ابتلا به اسکیزوفرنی محسوب می‌شود.

 

چه زمانی به روانشناس یا روانپزشک مراجعه شود؟

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی احتمالاً فقط در صورت درخواست دوستان یا اعضای خانواده ممکن است به متخصص مراجعه کنند. یا ممکن است به دنبال درمان مشکل دیگری مانند افسردگی باشند. اگر گمان می‌کنید که یک دوست یا یک عضو خانواده ممکن است به این اختلال مبتلا باشد، می‌توانید او را با آرامش به ملاقات با یک روانپزشک یا یک متخصص بهداشت روان، دعوت کنید.

 

در صورت نیاز به کمک فوری

اگر نگران این هستید که به خودتان یا شخص دیگری آسیب برسانید، سریعاً به اورژانس اجتماعی بروید یا با شماره ۱۲۳ یا شماره فوریت های محلی خود تماس بگیرید.

 

علل ایجاد اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

شخصیت، ترکیبی از افکار، احساسات و رفتارهایی است که شما را منحصر به فرد می‌کند. شخصیت دریچه‌ای است که شما از طریق آن دنیای خارج را مشاهده و درک می‌کنید و با آن ارتباط برقرار می‌کنید. شخصیت در دوران کودکی، از طریق تعامل عوامل ارثی و محیطی شکل می‌گیرد.

در شرایط رشد عادی، کودکان به مرور زمان یاد می‌گیرند که به طور دقیق نکات اجتماعی را تفسیر کنند و به درستی و با انعطاف پاسخ دهند. علت ایجاد اختلال شخصیت اسکیزوتایپال ناشناخته است، اگرچه ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی، به ویژه در اوایل کودکی، ممکن است در بروز این اختلال نقش داشته باشد.

 

عوامل خطر و ریسک فاکتورهای ابتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اگر یک خویشاوند درجه یک مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال روانی دیگری داشته باشید، امکان ابتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی بیشتر است.

 

عوارض ابتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در معرض خطر ابتلا به موارد زیر قرار دارند:

درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپی اغلب شامل ترکیبی از رواندرمانی و دارودرمانی است. به بسیاری از افراد از طریق کار و فعالیت های اجتماعی که مناسب سبک شخصیتی آنها باشد می‌توان کمک کرد.

روان درمانی

روان درمانی ممکن است به افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی کمک کند که با ایجاد یک رابطه اعتماد به نفس با یک درمانگر، اعتماد به نفس دیگران را یاد بگیرند و مهارت های مقابله را بیاموزند.

روان درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان شناختی-رفتاری: شناسایی و به چالش کشیدن الگوهای تفکر منفی، یادگیری مهارت های اجتماعی خاص و اصلاح رفتارهای مسئله‌ساز

درمان حمایتی: ارائه تشویق و تقویت مهارت های سازگاری

خانواده درمانی: درگیر کردن اعضای خانواده، که ممکن است به بهبود ارتباط، اعتماد و توانایی همکاری در خانه کمک کند

دارودرمانی

هیچ دارویی تصویب شده توسط سازمان غذا و دارو به طور خاص برای درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپال وجود ندارد. با این حال، پزشکان ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای کمک به کاهش یا کاهش علائم خاص مانند افسردگی یا اضطراب تجویز کنند. برخی از داروها ممکن است به بهبود انعطاف پذیری در تفکر کمک کنند.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع اختلالات شخصیت دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی فردی را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه می‌توانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین روانشناسان تهران
لیست بهترین روانشناسان کرج
لیست بهترین روانشناسان شیراز
لیست بهترین روانشناسان مشهد
لیست بهترین روانشناسان اهواز
لیست بهترین روانشناسان رشت
لیست بهترین روانشناسان اصفهان
لیست بهترین روانشناسان تبریز
لیست بهترین روانشناسان قم
لیست بهترین روانشناسان کرمانشاه

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان و روانپزشکان و سایر تخصص های حوزه سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

ییییی مهر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹ ب٫ظ

خب حالا اگه یکی این مشکل رو داشته باشه وناشی از یه خانواده بد باشه و قطعا پولی برای درمان نداره خب راه حل چیه

پاسخ
ناشناس شهریور ۲۳, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴ ب٫ظ

از بقیه مطالب سایتهای دیگر کامل تر و روان تر بود

پاسخ
نسیم شهریور ۱۶, ۱۳۹۹ - ۵:۰۴ ب٫ظ

فکر میکنم با یه سری تغییرات اجتماعی و فرهنگی تو جوامع، این افراد رو خیلی هم دارای اختلال نمیبینن و به عنوان یه مسلک تعریف میشن

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب