افسردگی ماژور چیست؟ آیا افسردگی ماژور قابل درمان است؟

توسط نغمه عثمانپور
این مقاله توسط نغمه عثمانپور ترجمه شده است.

غم و اندوه بخش طبیعی از زندگی روزمره انسان است. افراد مختلف ممکن است بر اثر از دست دادن عزیزان و یا ایجاد یک تغییر اساسی در زندگی مانند طلاق و یا بیماری دچار افسردگی و ناراحتی شوند. این احساسات معمولا کوتاه مدت هستند و بعد از مدتی از بین می‌روند. احساس ناامیدی و غم مداوم می‌تواند یکی از نشانه‌های ابتلا به افسردگی ماژور باشد که با آن افسردگی بالینی نیز گفته می‌شود. در این مقاله به بررسی افسردگی ماژور می‌پردازیم.

فهرست مطالب
 • افسردگی ماژور چیست؟

  افسردگی (اختلال افسردگی ماژور یا افسردگی بالینی) که گاهی اوقات به عنوان افسردگی تک قطبی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال خلقی شایع اما به شدت جدی است. این نوع از افسردگی علائم شدیدی در فرد ایجاد می‌کند که بر احساس، تفکر و کنترل فعالیت‌های روزمره مانند خواب، غذا خوردن یا شغل وی تأثیر می‌گذارد. برای تشخیص افسردگی، علائم حداقل باید به مدت دو هفته در فرد وجود داشته باشد. بسیاری از پزشکان برای تشخیص افسردگی ماژور از معیارهای علائم اختلال افسردگی اساسی در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، منتشر شده توسط انجمن روانپزشکان آمریکا استفاده می‌کنند. خوشبختانه افسردگی ماژور در جامعه پزشکی کاملاً شناخته شده است و اغلب از طریق ترکیبی از داروها و رواندرمانی (گفتار درمانی) به راحتی قابل درمان است.

   

  علائم افسردگی ماژور

  علائم افسردگی بالینی می‌تواند آنقدر شدید باشد که زندگی شخص را از انجام کارهای روزمره تا فعالیت‌های اجتماعی در سر کار و یا مدرسه را به طور کامل مختل کند. شایع‌ترین علائم افسردگی یالینی عبارت‌اند از:

  • احساس غم، پوچی یا ناامیدی
  • از دست دادن علاقه نسبت به کارهایی که سابق از آن لذت می‌بردید.
  • طغیان عصبانیت، تحریک پذیری یا ناامیدی، حتی در مورد مسائل کوچک.
  • عدم اعتماد به نفس
  • احساس گناه
  • بی‌انگیزگی و بی‌علاقگی
  • از دست دادن علاقه یا لذت در بیشتر یا همه فعالیت‌های عادی، مانند رابطه جنسی، سرگرمی یا ورزش
  • اختلالات خواب، از جمله بی‌خوابی یا خواب زیاد
  • خستگی و کمبود انرژی مداوم
  • کاهش اشتها و کاهش وزن یا افزایش میل به غذا و افزایش وزن
  • افکار مکرر درباره خودکشی و یا اقدام به خودکشی
  • مشکلات جسمی غیرقابل توضیح، مانند کمر درد یا سردرد

  علائم معمولاً به قدری شدید هستند که می‌توانند در روابط با دیگران یا فعالیت‌های روزمره مانند کار، مدرسه یا فعالیت‌های اجتماعی مشکلات محسوسی ایجاد کنند. افسردگی بالینی می‌تواند افراد در هر سنی از جمله کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، علائم افسردگی ماژور، حتی اگر شدید باشد، معمولاً با مشاوره روانشناسی، داروهای ضد افسردگی یا ترکیبی از این دو بهبود می‌یابد.

   

  مطلب بیشتر: افسردگی در کودکان | افسردگی در کودکان چه علائمی دارد؟

  پزشک خوب به شما کمک میکند بهترین روانپزشکان را در کوتاه‌ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید
  رزرو آنلاین نوبت

   

  چه کسانی بیشتر در معرض مبتلا شدن به اختلال افسردگی ماژور هستند؟

  زنان تقریبا ۲ برابر بیشتر از مردان به افسردگی یالینی مبتلا می‌شوند. تغییرات هورمونی در دوران بلوغ، بارداری، سقط جنین و یائسگی همگی محرک‌های ایجاد و افزایش افسردگی در زنان هستند. از دیگر عوامل افزایش افسردگی ماژور در زنان افزایش استرس در خانه و یا محل کار، مراقبت از پدر و مادر پیر و تربیت و نگهداری از فرزندان به تنهایی است.

   

  عوامل محرک افسردگی ماژور چیست؟

  برخی از عوامل محرک یا دلایل عمده افسردگی ماژور عبارت‌اند از:

  • از دست دادن عزیزی (مرگ، مهاجرت و یا طلاق)
  • انزوای اجتماعی
  • تغییرات عمده زندگی (نقل مکان، فارغ التحصیلی، تغییر شغل، بازنشستگی)
  • درگیری و نزاع در رابطه
  • آزار جسمی، جنسی یا عاطفی

  مطلب بیشتر:‌ دلتنگی در غربت | چگونه احساس افسردگی بعد از مهاجرت را از بین ببریم؟

   

  چگونه می‌توان افسردگی ماژور را تشخیص داد؟

  معمولا روانپزشک یا روانشناس با انجام یکسری آزمایش خاص می‌تواند افسردگی ماژور را تشخیص دهد. روانپزشک ممکن است آزمایش غربالگری افسردگی را انجام دهد. رواندرمانگر همچنین ممکن است سوالاتی را در خصوص سابقه شخصی و خانوادگی مشکلات و اختلالات روانی از شما بپرسد. هیچ آزمایشی برای تشخیص افسردگی یالینی وجود ندارد. با این حال رواندرمانگر ممکن است آزمایش خون را برای کمک به تشخیص سایر مشکلات پزشکی که علائمی مشابه افسردگی دارند، انجام دهد. به عنوان مثال، کم کاری تیروئید، سوء مصرف الکل و مواد مخدر، سکته مغزی و مصرف یک سری داروی خاص می‌توانند علائمی مانند علائم افسردگی ایجاد کنند.

   

  آیا افسردگی ماژور قابل درمان است؟

  افسردگی ماژور یا بالینی یک بیماری جدی اما قابل درمان است. بسته به شدت علائم، روانپزشک ممکن است درمان با داروی ضد افسردگی را توصیه کند. او همچنین ممکن است رواندرمانی یا گفتار درمانی را پیشنهاد دهند که در آن وضعیت عاطفی و احساسی فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. گاهی اوقات، داروهای دیگری نیز برای تقویت اثربخشی به داروی ضد افسردگی اضافه می‌شوند. برخی از داروها برای برخی از افراد بهتر عمل می‌کنند. ممکن است لازم باشد که پزشک داروهای مختلف را در دوزهای مختلف امتحان کند تا مشخص شود کدام دارو برای شما بهتر است. گزینه‌های درمانی دیگری نیز برای درمان افسردگی بالینی وجود دارد. مانند الکتروشوک درمانی، ECT یا تشنج درمانی الکتریکی نیز نامیده می‌شود. که در صورت عدم تاثیر داروها یا شدید بودن علائم، می‌توان از آن استفاده کرد. سایر درمان‌های افسردگی که به علت شدید بودن و درمان نشدن توسط دارو روانپزشکان تجویز می‌کنند شامل کتامین داخل بینی یا تحریک مغناطیسی فرا جمجمه‌ای (TMS) است.

  افسردگی ماژور

   

  تغییر سبک زندگی برای درمان افسردگی ماژور

  انجام یکسری از فعالیت‌ها می‌تواند به کاهش و در نتیجه درمان افسردگی موثر باشد. برای بسیاری از افراد، ورزش منظم به ایجاد احساس مثبت و بهبود خلق و خو کمک می‌کند. خواب منظم و با کیفیت به طور منظم، داشتن یک رژیم غذایی سالم و پرهیز از الکل نیز می‌تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. افسردگی بالینی یک بیماری بسیار جدی و شایع در جامعه امروز است. و در صورت بروز یابد حتما تحت درمان قرار گیرد. با تشخیص و درمان مناسب، بیشتر افراد مبتلا به افسردگی بر آن غلبه می‌کنند.

  مطلب بیشتر: درمان افسردگی در خانه | ۱۰ درمان خانگی افسردگی

   

  آیا می‌شود از ابتلا شدن به افسردگی ماژور جلوگیری کرد؟

  هنگامی که یک اپیزود(دوره) افسردگی بالینی را تجربه کنید، از ریسک بیشتری برای دریافت دوره دیگر از این بیماری برخوردار خواهید شد. بهترین راه برای پیشگیری از بروز یک افسردگی ماژور، آگاهی از عوامل یا دلایل افسردگی بالینی است (مواردی که در بالا به آن اشاره شد) و ادامه مصرف داروهای تجویز شده برای جلوگیری از عود بیماری است. همچنین مهم است که بدانید علائم افسردگی بالینی چیست و در صورت داشتن هر یک از این علائم هرچه سریع‌تر به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

  مطلب بیشتر: آیا افسردگی ژنتیکی است؟ نقش وراثت در ابتلا به افسردگی 

  سوالات متداول

  علاوه بر مراجعه به پزشک چگونه می‌توان از ابتلا به این عارضه جلوگیری کرد؟

  پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر، خواب کافی و به موقع، خوردن غذاهای سالم که به فعالیت سلول‌های مغزی کمک بسیاری خواهد کرد. 

  از کجا می‌توان فهمید که فردی به افسردگی ماژور مبتلا شده است؟

  این افسردگی هم مانند دیگر افسردگی‌ها دارای علائم بسیاری است. اگر حداقل پنج مورد از این علائم را در طول دو هفته داشته باشید، شما به افسردگی ماژور مبتلا شده‌اید. 

  میزان شیوع این نوع افسردگی در مقایسه با دیگر افسردگی‌ها چگونه است؟

  میزان شیوع افسردگی ماژور در زنان حدود یک و نیم تا سه برابر مردان است. از طرفی سالانه حدود دو درصد از زنان و یک درصد از مردان به این عارضه مبتلا می‌شوند. شایع‌ترین سن ابتلا به این عارضه بین ۱۹ تا ۲۵ سالگی است. 

  علل ایجاد افسردگی چه می‌تواند باشد؟

  ژنتیک، ضربه‌های روحی و روانی، ناهنجاری‌های جسمی، ساختار مغز و…. همه از عواملی هستند که می‌توانند زمینه را برای بروز افسردگی آماده کنند. 

  منابع

  1. health.harvard.edu
  2. healthline
  3. webmd

  در صورتی که فکر می کنید خود یا اطرافیانتان به افسردگی مبتلا هستید می توانید از بهترین متخصص ها در زمینه افسردگی سایت پزشک خوب کمک بگیرید.

  اگر نیاز به دریافت راهنمایی در این زمینه دارید، روی دکمه زیر کلیک کنید
  متخصص خوب برای افسردگی

   

  پرسش و پاسخ

  پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

  ناشناس اسفند ۷, ۱۴۰۰ - ۶:۲۷ ب٫ظ

  مطلب مفیدی بود ممنون

  پاسخ

  دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب