با ترس های شدید و غیر معقول خود چه کنیم؟ آشنایی با انواع فوبیا و درمان آن

توسط میترا سیفان
99 نظرها

آشنایی با انواع فوبیا و ترس های شدید و غیرمعقول و درمان آنها

فوبیا (هراس) ممکن است با ترس مداوم و غیر منطقی از شرایط یا چیزهای خاص مثل سگ‌، حشرات یا مار، رانندگی کردن، ارتفاع، تونل یا پل، رعد و برق، پرواز، آسانسور یا جراحات شامل خونریزی همراه باشد.

فوبیا صرفا ترس شدید نیست، بلکه یک ترس غیرمنطقی است.

احساس اضطراب یا ناراحتی ممکن است به هر کسی دست دهد.

برای مثال، اولین روز شما در محل کار جدید است، می‌خواهید برای یک سفر طولانی برنامه‌ریزی کنید یا نزد دندانپزشک بروید که می‌بینید کف دست‌تان عرق کرده، می‌لرزید یا تپش قلب دارید. اضطراب تا حدی به شما کمک می‌کند بر روی کارتان تمرکز کنید.

اما وقتی اضطراب آنقدر جدی است که شما را از کارتان باز می‌دارد یا شما را از مواجهه با شرایط خاص یا لذت بردن از زندگی می‌ترساند، ممکن است به یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی موسوم به اختلال اضطراب مبتلا شده باشید.

انواع فوبیا (هراس ها) نیز جزئی از اختلالات اضطرابی محسوب می‌شوند. 

اختلال اضطراب یک مشکل ساده و پیش پا افتاده نیست. شما نمی‌توانید صرفا با اتکا به قدرت اراده خود بر اختلال اضطراب غلبه کنید یا آن را نادیده گرفته و علائمش را پشت گوش بیاندازید.

این اختلال باعث می‌شود بیشتر اوقات دچار اضطراب شوید و در انجام امور روزمره خود آنقدر احساس ناراحتی کنید که از انجامشان پشیمان شوید. یا ممکن است گاهی اوقات دچار اضطراب شوید، اما آنقدر شدید باشد که از ترس و وحشت خشک‌تان بزند. اگر ترس و اضطراب تقریبا در اکثر اوقات همراه شما هست، احتمال دارد که دچار اختلال اضطراب فراگیر شده باشید.

گرچه این وضعیت بسیار ترسناک و عجزآور است، اما قابل درمان می‌باشد. فقط باید علائم را تشخیص دهید و کمک بگیرید.

فوبیا سه نوع اصلی دارد:

 • فوبیای خاص (ساده) که شایع‌ترین فوبیا است و بر روی اشیاء خاص تمرکز دارد.
 • فوبیای اجتماعی که باعث اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی یا عمومی می‌شود. از این نوع از فوبیا در آخرین نسخه راهنمای تشخیص اختلالات روانی (DSM-5) با نام اضطراب اجتماعی یاد می‌شود.
 • آگورافوبیا یا ترس از تنها بودن در مکان‌های عمومی که نشود به راحتی از آنجا فرار کرد.

ترس از مار ،ترس از پرواز، ترس از آسانسور، ترس از عنکبوت

فوبیای خاص چیست؟

فوبیای خاص یا ساده باعث ایجاد ترس شدید از وضعیت یا اشیائی می‌شود که در واقع بی‌خطر هستند. افرادی که از این فوبیا رنج می‌برند می‌دانند که ترسشان غیرمنطقی است، اما تصور مواجه شدن با آن وضعیت یا شی خاص آنها را دچار هراس می‌کند.

بعنوان مثال، ممکن است به راحتی بتوانید بلندترین کوه‌های جهان را اسکی کنید، اما از ماندن در طبقه دهم یک ساختمان به وحشت بیافتید.

یا از حشرات، حیوانات خاص یا اشیای خاصی بشدت وحشت داشته باشید!

میزان شیوع انواع فوبیا

بزرگسالانی که از این فوبیا رنج می‌برند، می‌دانند که ترسشان غیرمنطقی است؛ اما تصور مواجهه با آن وضعیت باعث می‌شود دچار ترس و حملات شدید شوند. فوبیای خاص از هر 10 نفر در 1 نفر وجود دارد و به نظر می‌رسد زنان کمی بیشتر از مردان به انواع فوبیا دچار می‌شوند.

علت به وجود آمدن فوبیاها

هیچ کس نمی‌داند چه چیزی باعث فوبیا می‌شود، هرچند به نظر می‌رسد در بین اعضای خانواده منتقل شده و بیشتر در زنان شایع است.

فوبیاهای خاص معمولا در سنین نوجوانی یا بزرگسالی شروع می‌شوند. ترس به طور ناگهانی آغاز می‌شود و از ترس‌های دوران کودکی دوام بیشتری دارد. فوبیای خاص در کودکان -مثلا ترس از حیوانات- معمولا در طول زمان از بین می‌رود، هرچند ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد. کسی نمی‌داند چرا فوبیا در برخی از بین رفته و در برخی دیگر ادامه می‌یابد.

راجع به چگونگی درمان ترس در کودکان، اینجا بخوانید.

آیا ترس کودکان عادی است؟ چگونه وقتی کودکم ترسیده، به او کمک کنم؟

ترس در کودکان

علائم فوبیاهای خاص:

 • ترس مشخص و مداوم به شکل حاد و غیرمنطقی به دلیل وجود یک شی یا پیش‌بینی یک وضعیت خاص (برای مثال، پرواز، ارتفاع، حیوانات، تزریق، مشاهده خون).
 • ترس مداوم که حداقل 6 ماه به طول بیانجامد.
 • قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک‌کننده فوبیا معمولا به یک واکنش فوری منجر می‌شود که ممکن است به صورت یک حمله هراس در شرایط خاص صورت گیرد (اضطراب در کودکان ممکن است با گریه، کج خلقی، افسردگی یا دلبستگی همراه باشد).
 • ترس یا اضطراب فرد با خطری که وی را تهدید می‌کند تناسب ندارد و در بستر اجتماعی یا فرهنگی فرد عادی شمرده نمی‌شود. بزرگسالان معمولاً متوجه می‌شوند که ترس آنها بیش از حد یا غیرمنطقی است و از اینکه چنین وضعیتی دارند ناراحت می‌شوند.
 • فرد از شرایط هراس‌آور دوری می‌کند یا به زحمت در آن محیط‌ها می‌ماند که باعث بروز اضطراب شدید می‌گردد.
 • اجتناب، پیش‌بینی اضطراب یا پریشانی در شرایط هراس‌آور بر عملکرد روتین، شغلی (یا تحصیلی) یا فعالیت‌های اجتماعی یا روابط اجتماعی فرد تأثیر می‌گذارند، یا فرد از داشتن چنین وضعیتی دچار پریشانی می‌گردد.
 • اضطراب، حملات هراس یا اجتناب از شرایط هراس‌آور در مواجهه با اشیاء یا شرایط خاص چیزی جز علائم فوبیای خاص نیستند.

درمان فوبیای خاص

فوبیا ها میتوانند اغلب از طریق رواندرمانی و گاهی با تلفیق رواندرمانی و دارودرمانی، درمان شوند.

از میان رواندرمانی ها، رفتار درمانی و رفتار درمانی شناختی (CBT) نقش به سزایی در درمان این اختلالات دارند.

لیست بهترین روانشناسان متخصص در زمینه درمان فوبیا در سراسر کشور

رفتار درمانی بر تغییر رفتار بیمار تمرکز داشته و از تکنیک‌های مختلف برای متوقف ساختن این رفتارها استفاده می‌کند.

یکی از این تکنیک‌ها روش تنفس دیافراگمی است که نوعی تنفس عمیق است.

روش دیگر مواجهه‌درمانی است که در آن بیمار به تدریج با وضعیتی که از مواجهه با آن هراس دارد روبرو می‌شود تا بتواند به مهارت‌های مقابله با این وضعیت دست یابد.

در رفتار درمانی شناختی مهارت‌های جدیدی به فرد آموخته می‌شود تا در مواجهه با شرایطی که موجب اضطراب یا حملات هراس می‌شود از آنها استفاده کند. بیماران همچنین یاد می‌گیرند که الگوی فکری‌شان به ظهور علائم کمک می‌کند، در نتیجه از آن برای کاهش یا جلوگیری از بروز علائم استفاده می‌کنند.

و از بهترین روش های کاهش استرس ناشی از فوبیا، استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی است.

فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی باعث می‌شود فرد در مقابل دیگران احساس حقارت یا خجالت کند. احساس کوچک بودن یا عدم اعتماد به نفس نیز به بروز این مشکل دامن می‌زند و ممکن است فرد را در محیط مدرسه، جامعه و محل کار دچار تنش کند.

ترس از صحبت در جمع

با اینکه این اختلال گاهی اوقات شبیه خجالت کشیدن به نظر می‌رسد، اصلاً شبیه آن نیست.

افراد خجالتی در شرایط اجتماعی دچار اضطراب شدید نمی‌شوند و لزوما از این شرایط اجتناب نمی‌کنند. در مقابل، افرادی که دچار فوبیای اجتماعی هستند در اغلب موارد احساس راحتی می‌کنند و صرفا در شرایط خاص دچار اضطراب می‌شوند. فوبیای اجتماعی معمولا با افسردگی یا سوء مصرف مواد مخدر همراه است.

افرادی که از فوبیای اجتماعی رنج می‌برند ممکن است:

 • اشتباهات کوچک را بزرگ‌تر از آنچه که هست در نظر بگیرند.
 • قرمز شدن را حالتی شرم‌آور بدانند.
 • احساس کنند تمام توجهات به سمت آنها است.
 • از صحبت کردن در جمع یا قرار گذاشتن و حرف زدن با افراد صاحب‌اختیار بترسند.
 • از استفاده از دستشویی عمومی یا غذاخوری‌های عمومی بهراسند.
 • از صحبت کردن با تلفن یا نوشتن در مقابل دیگران بترسند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دانستن راه های درمانی این اختلال، مطالعه مطلب زیر مفید خواهد بود:

اختلال اضطراب اجتماعی؛ نشانه ها، علل و راهکاری درمانی

 آگورافوبیا

آگورافوبیا باعث می‌شود فرد از قرار گرفتن در مکان‌ها یا شرایطی که فرار از آن دشوار یا خجالت‌آور است دچار اضطراب شود. برای مثال، در اتاقی پر از افراد غریبه یا آسانسور. در برخی موارد، حملات هراس آنقدر فرد را ضعیف می‌کند که ممکن است از ترس یک حمله دیگر دچار آگورا فوبیا شود. در موارد حاد، فرد مبتلا به آگروافوبیا از بیرون رفتن از خانه نیز می‌ترسد. هیچ کسی مجبور نیست ترس و وحشت بی‌امانی که گاهی گریبانش را می‌گیرد تحمل کند. متخصصان بهداشت روانی این عارضه را بسیار جدی می‌گیرند و فوبیاها با درمان مناسب از بین می‌روند.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع فوبیا دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی فردی برای درمان فوبیا را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه میتوانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین روانشناسان تهران
لیست بهترین روانشناسان کرج
لیست بهترین روانشناسان شیراز
لیست بهترین روانشناسان مشهد
لیست بهترین روانشناسان اهواز
لیست بهترین روانشناسان رشت
لیست بهترین روانشناسان اصفهان
لیست بهترین روانشناسان تبریز
لیست بهترین روانشناسان قم
لیست بهترین روانشناسان کرمانشاه

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، روانپزشکان و سایر حوزه های سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

99 نظرها

مینا ژوئن 7, 2020 - 12:00 ب.ظ

دوست من نسبت به سوسک ترس عجیب و زیادی داره. درحدیکه سوسک بیاد تو خونه، حالش بد میشه و نمیخواد تو خونه بمونه و سریع سم بریزه و اینا. و نزدیک نشه. خیلی حالش بد میشه، راهی هست که بشه کمکش کرد؟ به غیر از اینکه مثلا سوسک رو دور کرد و اجازه ورود نداد. اگه امکان روانشناس رفتن هم نباشه

پاسخ
میترا سیفان ژوئن 10, 2020 - 1:14 ب.ظ

سلام دوست عزیز، درمان قطعی فوبیای خاص حتما باید توسط متخصص انجام بشه، البته پروسه پیچیده ای نیست و در حد دو یا سه جلسه موضوع با موفقیت کامل رفع میشه در اکثر اوقات.

پاسخ
مائده ژوئن 24, 2020 - 6:57 ب.ظ

سلام، من از صدای بلند خصوصا اگر ناگهانی باشه وحشت میکنم و بطوری ک هیچ حرکتی نمیتونم بکنم انگار فریز شدم برای چند دقیقه، از بچگی هم همین بودم و صدا بلند ب شدت منو میترسونه. میخواستم بدونم چ کاری باید انجام بدم ک اینطور نباشم نسبت ب صدا بلند

پاسخ
میترا سیفان ژوئن 24, 2020 - 7:52 ب.ظ

سلام، استفاده از تکنیک های حساسیت زدایی و توجه آگاهی میتونه موثر باشه. برای حصول نتیجه بهتر لطفا به رواندرمانگر متخصص این حوزه ها مراجعه کنید.

پاسخ
Hussain ژوئن 27, 2020 - 11:26 ب.ظ

بابت موضوعات خوبی که اشاره کردید ممنون!
من در اکثر اوقات که در تاریکی یا تنهایی باشم خودم به خودم ترس میدم یعنی در باره موضوعات فکر مکنم که اصلا منطقی نیست و امکان ندارد اما برای خودم خیال بافی میکنم و شدیدا هم میترسم. و همچنان در موضوع دعوا و یا بحث و گفتگو ، دور نگری من بیش از حد و با وحشت زیاد است. برای این حالات آیا درمانی وجود دارد؟؟
ممنون میشم اگر لطف کنید

پاسخ
میترا سیفان جولای 1, 2020 - 5:52 ب.ظ

این که آگاه هستید که این ترس منطقی نیست، خودش یکی از نشانه های فوبیا است. اما بغیر از فوبیا، احتمال وجود وسواس فکری و یا اختلال اضطراب فراگیر هم وجود دارد که هر دو درمانهای متفاوتی دارند. لینک مطلب رو قرار میدهم:
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/08/18/generalized-anxiety-disorder/

پاسخ
محمد حسین منبری ژوئن 28, 2020 - 7:04 ب.ظ

سلام. ببخشید. یه سوال در مورد فوبیا داشتم که میخواستم بپرسم اگه امکان داره میشه با واتس آپ یا هر چیز دیگه باهاتون در ارتباط باشم.

پاسخ
علی کریمی ژوئن 29, 2020 - 11:33 ب.ظ

سلام
من خیلی از دعوا میترسم و میترسم از خونه برم بیرون فکر میکنم با کسی دعوام میشه
اما تنهایی نمیترسم اگه با خانواده برم میترسم از جاهایی مثلا مسافرت رفتن تفریح و …

پاسخ
میترا سیفان جولای 1, 2020 - 5:49 ب.ظ

آیا قادر هستید فکر کردن به دعوا رو در ذهن خودتون کنترل و قطع کنید؟ آیا فکرها فقط بصورت جملات تکرار میشوند و یا اینکه صحنه های دعوا رو هم متصور میشین؟

پاسخ
محمد اکتبر 6, 2020 - 1:44 ق.ظ

سلام. من ترس شدید از دعوا کردن دارم. وقتی شرایط احتمال دعوا و درگیری فیزیکی پیش میاد ضربان قلب من شدیدا بالا میره و دچار ترس شدید میشم و تا مدت‌ها ذهنم رو درگیر میکنه و آزارم میده. مواجه با خطر هم غیرمنطقیه چون معلوم نیست کار به کجا میکشه. در واقع ترس انقدر شدیده که از عواقب نترسیدن از دعوا هم میترسم

پاسخ
nirvana جولای 1, 2020 - 10:58 ق.ظ

سلام من اخیرا از روح و وجودشون درست کنار خودم خیلی میترسم به طوری که هر چه زودتر از اون مکان فعلیم باید دور بشم. به نظرتون علتش چی میتونه باشه و چیکار باید بکنم؟
حتی شب ها که میخوام بخوابم باید خودمو توی پتو بپیچونم یجوری که هیچ راهی از بیرون به درون پتو نباشه و با استرس به خواب میرم!

پاسخ
میترا سیفان جولای 1, 2020 - 5:47 ب.ظ

سلام. باتوجه به این که از وجودشون در کنارتون میترسید، سوالم این هست که آیا این حس فقط محدود به ترس شدید هست و یا اینکه علائم یا نشانه های دیگری مثل صدا و یا تصویر هم تجربه میکنید؟

پاسخ
حسنا جولای 4, 2020 - 11:34 ق.ظ

سلام این یه نوع فوبیا س من خودم از توپ به شدت میترسم

پاسخ
علی جولای 2, 2020 - 8:40 ب.ظ

سلام
من ۳۰ سالمه
۱۵ ساله درگیر فوبیای اجتماعی شدید هستم و نمی تونم در جمع صحبت کنم
پیش روانشناس و روانپزشک رفتم ولی فایده ای نداشته
تورو خدا کمکم کنید دیگه خسته شدم

پاسخ
میترا سیفان جولای 4, 2020 - 5:08 ب.ظ

سلام، پیشنهاد من این هست که به رواندرمانگری مراجعه کنید که رویکرد درمانیش، رویکرد پذیرش و تعهد (اکت) باشه. این رو میشه از رزومه ی متخصصین توی سایت پزشک خوب هم متوجه شد که کدام درمانگر با این رویکرد فعالیت میکند.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/02/22/acceptance-and-commitment-therapy/
https://pezeshkekhoob.com/

پاسخ
Anid جولای 2, 2020 - 8:41 ب.ظ

سلام خسته نباشید…من یه ترس عجیب نسبت به پدرم دارم پدرم ادمی که نیست که کتک بزنه یا اذیت کنه اتفاقا مهربونم هست اما بعضی وقتا خیلی عصبانی میشه از بچگی جوری بودم که هیچ وا به میل خودم کاری نکردم همش از ترس اینکه نکنه بابام بدش بیاد عصبانی بشه درحالی که ممکن هم بود چیزی نگه بهم ولی این ترس همیشه همراهمه و خیلی اذیتم ۱۸ سال سن دارم ولی هنوز نتونستم تصمیمی برای خودم بگیرم و کاری که دوست دارم انجام بدم همش از روی ترس از پدرمه به نظرتون باید پیش روان شناس برم؟

پاسخ
میترا سیفان جولای 4, 2020 - 5:11 ب.ظ

سلام، ممنون از اینکه نظر خودتون رو به اشتراک گذاشتید. بله این مدل افکار بیشتر از ترس، در دسته بندی وسواس های فکری جای میگیرند. مراجعه به روانشناس حتما میتونه کمک کننده باشه چون این ترس ها و افکار مدت زمان زیادی با شما بوده و ممکن است خودتون به راحتی نتوانید مدیریتش کنید. وجود یک فرد متخصص کمک کننده است.

پاسخ
تنها جولای 3, 2020 - 12:54 ب.ظ

سلام ببخشید من ترس شدید از رابطه دارم چیکاربایدانجام بدم؟

پاسخ
میترا سیفان جولای 4, 2020 - 5:13 ب.ظ

سلام، این مورد نیاز به بررسی های بیشتری دارد. مثل اینکه دقیقا از چه چیزی در رابطه ترس دارید؟ و اگر اون اتفاق بیفته، فکر میکنید چی بشه؟ و…. مراجعه به یک فرد متخصص، قطعا کمک کننده است. اما نگران نباشید، افراد زیادی با این مشکل روبرو بوده و هستند. متخصصین این مورد رو میتوانند به خوبی برطرف کنند.

پاسخ
حسنا جولای 4, 2020 - 11:36 ق.ظ

سلام بله من هم تجربه کردم فکر کنم فویباس

پاسخ
فاطمه جولای 4, 2020 - 5:04 ب.ظ

سلام من یک روز در جنگل در حال قدم زدن بودم که یک درخت بزرگ از ریشه جدا شد و افتاد و نزدیک بود روی من بیافتد از آن روز به شدت میترسم هر موقع بیرون برم درخت باشه میترسم و حتی روبروی خونمون درخت همش فکر میکنم اگر یک لحظه درخت بیافتهاینقدر بلند هست میاد داخل پذیرایی روی من یا بچم میافته بعد از آن ماجرا اصلا آرامش ندارم

پاسخ
میترا سیفان جولای 4, 2020 - 5:16 ب.ظ

سلام. نگران نباشید و آرامش خودتون رو حفظ کنید. به نظر میرسه احتمالا بیشتر از فوبیا، شما دچار فلش بک های استرس پس از سانحه و یا وسواس فکری شده باشید. مطلب زیر رو مطالعه کنید و در صورت لزوم به متخصصین مربوطه مراجعه داشته باشید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/07/08/post-traumatic-stress-disorder/

پاسخ
ati جولای 12, 2020 - 7:26 ب.ظ

سلام .من چند وقته توخواب میترسم شبا به مرگ فکر میکنم خیلی استرس دارم توخونه تنهام همش شوهرمم اخرشب ازسرکارمیادعلتش فکر کنم ازتنهایی باشه …روزام خواب نمیبره احساس میکنم کسی تو خونس …چیکار کنم ازاین وضع دربیام ممنون میشم راهنماییم کنید…

پاسخ
میترا سیفان جولای 14, 2020 - 2:44 ب.ظ

با سلام، فوبی مرگ و تنهایی بهتر هست که در اولین فرصت تحت نظر متخصص درمان بشوند.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
مهرناز جولای 13, 2020 - 2:59 ق.ظ

سلام من دختر 19 ساله ای هستم که از بیرون رفتن هراس دارم مخصوصا تنها.اگر با مادرم هم برم باید بهش تکیه کنم و دستشو بگیرم.اینکه دیگران به من زل بزنند یا منو مورد قضاوت قرار بدن منو بشدت میترسونه.حس میکنم همیشه استرس دارم و وقتی استرسم زیاد میشه قلبم محکم میزنه و عرق میکنم مخصوصا دستام.ظاهرم خیلی برام مهمه و میترسم اگه خوب بنظر نرسم.حاضرم بمیرم ولی مورد تمسخر قرار نگیرم.از وارد شدن توی رابطه به حدی میترسم که هم از خودم هم از قرار گرفتنم توی رابطه متنفرم.خونه برای من محل ارامشه و اگه بخوام هوایی هم بخورم میرم بالاپشتبوم.قراره دانشگاه و سرکار رفتنم همزمان باشه ولی میترسم خیلی میترسم چون تا حالا تو همچین محیط هایی قرار نگرفتم.خواهش میکنم کمکم کنید.

پاسخ
میترا سیفان جولای 14, 2020 - 2:39 ب.ظ

با سلام، مطالب اضطراب اجتماعی، آگورافوبیا و بدریخت انگاری در وبلاگ ما رو مطالعه کنید، در اونجا راه حل هایی ارائه شده اند. به نظر میرسه مشکلتون در این سه حیطه باشه.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/10/06/body-dysmorphic-disorder/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2017/07/13/social-anxiety/

پاسخ
وحید جولای 14, 2020 - 4:55 ب.ظ

سلام، خیلی ممنونم بابت مطلب و پاسخ‌های خوبتون، در مورد ترس از «از دست دادن» هم اگه میشه راهنمایی بفرمایید.

پاسخ
میترا سیفان جولای 19, 2020 - 12:05 ب.ظ

سلام، ممنون از توجهتون.
ترس از دست دادن خیلی به موضوع فوبیا مربوط نمیشه و بیشتر در حیطه طرحواره هاست. به زودی مطالبی در این باره در وبلاگ خواهیم نوشت.

پاسخ
Fatemeh جولای 18, 2020 - 9:19 ق.ظ

سلام وقت بخیر
حدود ۴ ماه هست که ترس عجیبی اومده سراغم. دائم فکر میکنم که اتفاق بدی قراره پیش بیاد و یا قراره سرطان بگیرم و بمیرم و اینجور تفکرات. زیر نظر دکتر طب سنتی هستم و خودم خیلی تلاش میکنم و مطالعه دارم کمی بهتر شدم اما هنوز ترس هام باهام هستن
میشه کمکم کنید

پاسخ
میترا سیفان جولای 19, 2020 - 11:55 ق.ظ

با سلام و احترام. مشکل شما فوبیا نیست. بلکه موردی مشابه هست به نام اضطراب بیماری که راجع به علائم و درمانش در پست زیر توضیح دادم:
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/10/14/health-anxiety/

پاسخ
Hasty جولای 19, 2020 - 12:47 ق.ظ

سلام من یه دختر 17 ساله ام. راستش نمی دونم از کی (از وقتی یادم میاد اینجوری بودم) از تاریکی به شدت میترسم. نمی تونم حتی یه لحظه توی تاریکی باشم. بعضی مواقع توهم میزنم که موجودات ترسناک اطرافمن. مثلا موقع خواب همیشه در اتاقمو میبندم چون همش میترسم یه نفر با صورت وحشتناک درو بدون صدا هل بده و بیاد تو. یا همش میترسم از پشت تختم یا از توی کمدم یه چیز ترسناک بیاد بیرون. میدونمم که غیر منطقیه. و خب واقعا اذیتم میکنه.

پاسخ
میترا سیفان جولای 19, 2020 - 12:07 ب.ظ

سلام، مشکل شما احتمالا فوبیای خاص است و با وسواس فکری همراه شده، درمان این مورد حتما باید توسط متخصص صورت بگیره چون ممکن هست در صورت عدم درمان، تبعات بعدی داشته باشه.

پاسخ
Hasty جولای 22, 2020 - 1:53 ق.ظ

سلام. بابت کمکتون خیلی ممنونم. فقط میشه بگید منظورتون از تبعات چیه؟ متشکرم 🙏

پاسخ
میترا سیفان جولای 23, 2020 - 3:49 ب.ظ

سلام مجدد، منظورم از تبعات مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی هستند که در صورت عدم درمان مشکلتون ممکن هست اونها هم اضافه بشوند.

پاسخ
امید جولای 19, 2020 - 9:54 ق.ظ

سلام . من مدتی هست که وقتی تو جمعی قرار بگیرم و سرویس بهداشتی در دسترس نباشه ترس ادرار منو میگیره که کم کم بیشتر شده ، تو جاده باشم یا جلسه هر آن ممکنه همین احساس بهم دست بده… باعث شده کم تر بیرون برم تو مراسمات یا جم شرکت نکنم خیلی سخته لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ
میترا سیفان جولای 19, 2020 - 12:06 ب.ظ

سلام، این مشکل بیشتر در حیطه وسواس فکری هست تا فوبیا. به زودی مطالبی در این باره خواهم نوشت.

پاسخ
رکسانا جولای 19, 2020 - 6:55 ب.ظ

سلام ممنون از مطالب مفیدتون من هفت ماه میشه که از تنهایی خیلی میترسم باید یکی مثل شوهرم یا مامانم همیشه پیشم باشه احساس میکنم مشکلی برام پیش میاد وابسته به مادرم هستم غذا اصلا نمی خورم الان دیگه از زیر دوش رفتن توالت رفتن حتی غذا خوردن میترسم همیشه حالت تهوع دارم وقتی خبرهای بد می شنوم اضطراب و استرسم خیلی بالا میره تپش قلب میگرم شب وروز یه بطری آب دستم هست حتی تو توالت نمیتونم کنارش بذارم

پاسخ
میترا سیفان جولای 21, 2020 - 1:29 ب.ظ

سلام، دوست عزیز احتمالا به غیر از فوبیا مشکل پنیک و اضطراب فراگیر رو تجربه میکنید. لینک مطالب رو میگذارم مطالعه کنید، و در اسرع وقت به متخصص مربوطه که راهنمایی شده مراجعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/06/03/اختلال-پانیک-وحشتزدگی/
و
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/08/18/generalized-anxiety-disorder/

پاسخ
رکسانا جولای 20, 2020 - 6:28 ق.ظ

چرا نظرم ثبت نمیشه

پاسخ
میترا سیفان جولای 21, 2020 - 1:29 ب.ظ

با سلام، ثبت شد و پاسخ داده شد. 🙂

پاسخ
مهتاب جولای 21, 2020 - 8:18 ب.ظ

سلام.راستش من الان‌ دختری هستم که ۲۳ سال سن دارم ولی از مسائل پزشکی خیلی میترسم.هم از این هم از مریضی .من از چیز های دیگه هم مثل جاهای تنگ میترسم ولی ترس از مسائل پزشکی همیشه از بچگی باهام بوده .بچه‌که بودم از رفتن به دکتر و امپول میترسیدم الان دیگه از اونا نمیترسم ولی مدل ترسم تغییر کرده.پدر و مادرم هم هیچ وقت منو از دکتر نترسوندن ولی نمیدونم چرا این قدر میترسم.یه بار که دکتر رفته بودم از شدت ترس گریه کردم.بعد گفت باید اول به روانشناس بری بعد بیایی درمانو شروع کنی که منم پیگیری نکردم.کلا از همه نوع دکتری میترسم حتی دندون پزشکی.

پاسخ
عاطفه جولای 22, 2020 - 3:55 ق.ظ

سلام
من به شدت مشکل دارم با اینکه چیزی وارد دهنم بشه به خاطر همین شدیدا از دندون پزشکی میترسم در حدی که از الان به شدت استرس دندون پزشکی رو دارم که قرار است تا یک ماه آینده برم حتا تا حدودی خوابم دچار اختلال شده و از شدت استرس بی اشتها شدم
میشه راهنماییم کنید اصلا حال خوبی ندارم

پاسخ
میترا سیفان جولای 23, 2020 - 3:47 ب.ظ

با سلام، ترس از پزشک و دندانپزشکی هم جز طبقه بندی فوبیای خاص هست که درمانش توسط متخصص روانشناس صورت میگیره و اصولا سه الی چهار جلسه طول میکشه!

پاسخ
آرام جولای 26, 2020 - 11:33 ب.ظ

من ترس از طوفان و باد دارم یه روز در اینجا یه طوفان شدید حدودا ۹۴ کیلومتر بر ساعت اومد و دیگه از اون شب به بعد هر وقت لب پنجره میرم و یه باد خیلی کم روی صورتم میوزه خیلی میترسم لطفاً بهم کمک کنید خیلی سخته😿

پاسخ
میترا سیفان جولای 27, 2020 - 2:18 ب.ظ

سلام لطفا لینک زیر را مطالعه کنید. در صورتی که ترس و استرس در کارایی شما در انجام فعالیت های روزمره تاثیر گذاشته، حتما به متخصص روانشناس مراجعه کنید.
فوبیای خاص:
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

لیست متخصصان روانشناس
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
امیر جولای 27, 2020 - 3:04 ب.ظ

سلام ببخشید من ترس شدید از چرخش و یا حرکات شبیه بهش دارم مثلا وقتی برم جایی درختا با باد تکون بخورن حس سرگیجه بهم دست میده و شدیدا خوف میکنیم با اینکه حس میکنم منطقی نیست
از تاب و الاکلنگ و همچین وسایلی هم ترس شدید دارم
آیا فوبیاس؟

پاسخ
میترا سیفان جولای 27, 2020 - 3:55 ب.ظ

با سلام، بله احتمال داره که فوبیا باشه البته نیاز به بررسی بیشتر هست. لطفا مطلب فوبیای خاص را مطالعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

پاسخ
محمد رضا آگوست 18, 2020 - 11:28 ق.ظ

سلام من از بلندی خیلی میترسم
می ترسم خودم رو پرت کنم پایین
باید چیکار کنم

پاسخ
میترا سیفان آگوست 18, 2020 - 4:21 ب.ظ

سلام، اگر این ترس به صورت افکار آزار دهنده شما رو اذیت میکنه، ممکن هست فوبیا نباشه و در واقع مشکل، وسواس فکری باشه. لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید، اگر سوالی بود در خدمتم.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/08/10/obsessive-thoughts/

پاسخ
رامین نیک اندیش آگوست 23, 2020 - 11:32 ب.ظ

سلام من ۴۸ سال دارم از دوران کودکی از مکانهای تاریک و تاریکی و تنها شب جایی ماندن ترس شدید دارم همواره حس میکنم کسی و یا چیزی ماوراءطبیعی در کنارمه یا در خونه اس متاسفانه پسر بزرگم هم مثل من است هرکاری میکنم نمیتونم به ترس رو کنترل کنم کم رو هستم کارها رو تنها کمتر میتونم انجام بدم تو کار اکثر اوقات بدنبال شریک میگردم نمیدونم دیگه چیکار کنم فقط کافیه یه متن ترسناک یا فیلم ترسناک ببینم تا چند وقت از همه چیز البته فقط شبها میترسم همش حس میکنم شخصی از پشت سر میخواد منو بگیره لطفا راهنمائیم کنید بیشتر بخاطر پسر اولم ناراحتم که مثل من بزرگ نشه چون همین مسائل بارها در کار باعث گرفتاری و اینکه شریک بد به پستم خورد و کلاهم را برداشت نمیخوام پسرم هم مثل من بشه ممنون از حوصله ای که بخرج دادید

پاسخ
میترا سیفان آگوست 24, 2020 - 2:02 ب.ظ

سلام و سپاس از بیان نظرتون. با توجه به اینکه این مشکل در شما قدیمی است بهتر است حتما به متخصص روانشناس مراجعه کنید. در رابطه با پسرتون چون هم آمادگی ژنتیکی و هم عوامل محیطی محیای فوبیا رو دارند، این عامل لزوم مراجعه به متخصص رو خیلی پررنگ میکنه.
لیست روانشناسان سراسر کشور که شما میتوانید وقت خودتون رو بصورت آنلاین رزرو کنید:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
لیلی سپتامبر 2, 2020 - 7:47 ب.ظ

سلام خسته نباشید ،درباره اینکه من ازاجتماع گریز هستم ونمیخوام برم بیرون مثلا حتی سرکوچه یاامروز قراربودبریم بیرون حدود5دیقه هم راهش نیست اما بااین افکارم نمیتونم برم اگرم بگم مشکل دارم کسی توجه نمیکنه چون میگن تقصیر خودته و جوابی نمیگیرم… بعدازاون چون قدن کوچیکه مشکل بزرگی میدونم و اعتمادبه نفسم کاملا دوساله خورد شده حتی باکوچیک ترین حرفهاناراحت میشم اینکه چرااحساس بدبختی میکنم بعدازاون من ازبچگی خیلی نترس بودم یعنی تا10سالگی که 8سالم بود یه نیرویی زد توگوشام کاملا تنهابودم تااونموقع نمیدونستم موجود ماورایی وجن چیه که بعدازاون تاحالاکه 20سالم حدود دوساله دیگه جنی نمیبینم و خیلی رنج میبردم شبا اذیتم میکردن که شکر بادعا حل شد اما یکی بدترش اینه شبا وقتی تنهام یا حتی یکی پیشم نیست و مثلا نصف شب ازخواب بیداربشم چشمام اول جزسیاهی فقط توفکر جنه و نکنه اطرافم باشن و منونگاکنه یکی فوری چراغ گوشیمو روشن میکنم تا ببینم چیزی نیست و بعد اگر خیلی بترسم میرم پیش مادرم بخوابم وباپتو سرم و میپیچم وبه خصوص پاهام میگم شاید یکی پاهامو بگیره و چون ازاون ضربه توگوشم که 8سالگی داشتم همیشه حتی روز گوشامو میگیرم چه بادست و پتو و فقط فکرمیکنم من اگر نتونم برم بیرون و چون کوچیکم نمیتونم تنهایی دنبال این مشکلم بیفتم و توزندگ همیشه افسرده هستم حتی جایی نمیرم پس چجور زندگی کنم و اگه کسی بگه منو دوسداره میگم تظاهر به دلسوزی حتی الان هم میگم چراباید این قدر عذاب داشته باشم ! 😭

پاسخ
لیلی سپتامبر 2, 2020 - 8:06 ب.ظ

دوباره سلام خیلی ازحرفام جاموندن که بگم … من ازاشیا تیز نمیترسم فقط گاهی ازاین میترسم نکنه گاهی حموم بخوام به خودم باتیغ ضربه بزنم یا ازاین که بخوام زخمی کنم خودمو وزیاد میترسم ازش ، بعدمن ازیه جسم بالا تنه به شدت خجالتیم یعنی فرصت اینکه پول بیاددستم دراولین وقت میرم جراحی کنم تاهرجایی که بشه کوچیک بشه ازکوچیک ترین برجستگی هم به شدت رنم میبرم بخاطرهمین خیلی ازلباسارو محدودمیکنم یا میخرم اما نمیپوشم متاسفانه فقط منتظر فصل سردهستم چون لباسایی مثل سیوشرت داره که میتونم بااونتاجلیی احساس راحتی کنم اما نه که بگم دخترم راضی نیستم فقط ازاین یکی بیزارم بقیه فکرمیکنن بخاطر اونا اما واقعا گریم میگیره چرا وجودداره اصلانمیت نمیتونم قبول کنم یامیگم باید انقدرلاغربشم تامعلوم نباشه اما بازم اینطوری شدنی نیست …عمل بهتره

پاسخ
میترا سیفان سپتامبر 5, 2020 - 3:27 ب.ظ

سلام دوست عزیز. ممنون که مشکلاتتون رو بیان کردید. مشکل شما فوبیا و ترس شدید نیست. بلکه به سه مشکل دیگه اشاره کردید که هریک درمان خاص خودش رو میطلبه. یکی مشکل اضطراب اجتماعی، اختلال بدریخت انگاری بدن و مشکل وسواس فکری، ترس از قضاوت دیگران. من مطالب این سه موضوع را هم نوشتم، لینکش رو اینجا قرار میدهم. مطالعه کنید قطعا کمک کننده خواهد بود.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2017/07/13/social-anxiety/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/10/06/body-dysmorphic-disorder/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/08/10/obsessive-thoughts/

پاسخ
حمیدرضا سپتامبر 3, 2020 - 11:08 ب.ظ

سلام بیش ازیک سال است پسرم از رعد وبرق و آثار آن (ابروباران) به شدت میترسه وازخونه بیرون نمیاد بعضی مواقع دچار اضطراب شدید شده و گریه میکند آیا این حالات درمان قطعی دارد یا نه ممنون از سایت خوب وپاسخگوییتون درضمن پسرم ۱۴ سالشه .

پاسخ
میترا سیفان سپتامبر 5, 2020 - 3:20 ب.ظ

با سلام، به این حالت، فوبیای طوفان میگن و کاملا قابل درمان هست. کافی است به متخصص رواندرمانی فردی که در زمینه فوبیا کار میکنند مراجعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/
https://pezeshkekhoob.com/psychologists
در این لینک میتونید رزومه متخصصین رو به دقت بررسی کنید و وقت خودتون رو هم آنلاین رزرو کنید.

پاسخ
مهتاب سپتامبر 4, 2020 - 5:11 ب.ظ

سلام خسته نباشید
ببخشید من خیلی از توالت فرنگی میترسم و میدونم ک ترسم غیرمنطقی و بی دلیله اما دست خودم نیست حتی نمیتونم ب این نوع توالت نزدیک بشم

پاسخ
مهتاب سپتامبر 4, 2020 - 5:14 ب.ظ

سلام وقتتون بخیر
ببخشید من خیلی از توالت فرنگی میترسم میدونم ک ترسم غیرمنطقی و بی دلیله اما دسو خودم نیست حتی نمیتونم ب این نوع توالت نزدیک بشم، باید چکار کنم؟

پاسخ
میترا سیفان سپتامبر 5, 2020 - 3:15 ب.ظ

با سلام، ترسهای شدیدی که خود فرد میدونه که غیرمنطقی هست اما نمیتونه رفعش کنه دقیقا در دسته بندی فوبیا قرار داره و درمانش فقط توسط متخصص ممکن هست. البته پروسه سختی نیست و طی چندجلسه به طور کامل رفع خواهد شد.

پاسخ
منصوره سپتامبر 7, 2020 - 2:41 ق.ظ

سلام و وقت به خیر
من ترس شدیدی از صداها و حرکات ناگهانی دارم, این ترس بسیار آزاردهنده هست و گاهی باعث خجالت و شرمندگی میشه چون منطقی نیست! این صداها لزوما بلند نیستن,
مثلا وقتی تو ماشین نشستیم, صدا و حرکت ناگهانی برف پاک کن منو میترسونه و جا میخورم, یا اگر کسی ناگهان داد بزنه به شدت میترسم, حتی وقتی نون رو توی تستر گذاشتم, وقتی تست میشه و میپره بالا, من ناگهان جا میخورم با اینکه خودم گذاشتم و میدونم قراره اتفاق بیفته!
درحال حاضر امکان مراجعه حضوری به درمانگر رو ندارم, راهی هست که لااقل کمی بهم کمک کنه? واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

پاسخ
منصوره سپتامبر 8, 2020 - 3:39 ق.ظ

سلام و وقت به خیر
من از صدا یا حرکات ناگهانی به شدت میترسم و این صداها لزوما بلند نیستن!
مثلا وقتی که توی ماشین نشستیم صدای ناگهانی برف پاک کن منو به شدت میترسونه, یا داد زدن کسی باعث میشه به شکل غیر منطقی شوکه بشم و جا بخورم, مثلا وقتی نون رو توی تستر گذاشتم, وقتی تست میشه و بالا میپره من جا میخورم درحالی که خودم گذاشتم و مطلع هستم که قراره این اتفاق بیفته.
در حال حاضر امکان مراجعه حضوری به درمانگر رو ندارم اما این وضعیت باعث ناراحتی و گاهی شرمندگی من میشه و به شدت ناراحتم میکنه, خصوصا که تعبیر به ترسو بودن میشه!
آیا راهی هست که لااقل کمی به بهبود وضعیت کمک کنه? بسیار ممنون میشم از راهنمایی تون🙏

پاسخ
unes سپتامبر 14, 2020 - 12:43 ق.ظ

سلام خسته نباشید .پسر 17 ساله ای هستم که همراه خانوادم توی خانع ی آپارتمانی زندگی میکنیم .از دیشب که مادرم توی دستشویی خونه سوسک دیده خواهرم میترسه بره دستشویی .من امروز خواستم ب خواهرم نشون بدم که هیچ سوسکی توی دستشویی نیست که از شانس بد من ی سوسک خیلی بزرگ از کنار کاسه توالت اومد بیرون .خواهرم طوری داد زد که منم تپش قلب گرفتم و متاسفانه الان جفتمون میترسیم بریم دستشویی .در ضمن من خودم از هیچی ب جز سوسک توالت نمیترسم .حتی مار هم برا من ترسی ایجاد نمیکنه و میدونیم ترسمون غیر منطقیه ولی باز میترسیم . ممنون میشم راه حل بدید

پاسخ
Unknown سپتامبر 17, 2020 - 4:16 ق.ظ

سلام من ١٥ سالمه و ترس شديدي از ادرار كردن افراد توي شلوارشون دارم، اگر به دستشويي برسند نميترسم ولي اگر توي خودشون ادرار كنن واقعا دچار حال خيلي وحشتناكي ميشم. به حدي كه وقتي كسي جريانش رو هم تعريف ميكنه به يكباره حالت بغض و عصبانيت و تپش قلب شديد بهم دست ميده، نميتونم فيلم و يا داستان هايي هم كه اين اتفاق توشون افتاده باشه هم ببينم، بنظرتون عللش چي ميتونه باشه و چيكار بايد بكنم؟..

پاسخ
میترا سیفان سپتامبر 19, 2020 - 10:54 ق.ظ

سلام، این موضوع در دسته بندی ترس قرار نداره و به نوعی وسواس فکری هست. که حتما باید توسط فرد متخصص درمان بشه! لطفا مطلب وسواس فکری رو مطالعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/08/10/obsessive-thoughts/

پاسخ
الهه معینی سپتامبر 25, 2020 - 8:05 ب.ظ

سلام من از سکوت شدن تو جایی میترسم به طوری که نمیخواستم سر جلسه کنکور برم
حالم خیلی بد میشه و دستشوییم میگیره نمیتونم بیش از ۵-۱۰ دقیقه تحمل کنم
چکار کنم چند وقت دیگه باید برای مصاحبه فرهنگیان برم و قطعا با این رفتارم رد میشم:((

پاسخ
میترا سیفان سپتامبر 27, 2020 - 11:14 ق.ظ

سلام، این مورد به دلیل احتمال وجود موانع زیربنایی تر حتما باید توسط متخصص بررسی و درمان بشه دوست عزیز

پاسخ
پاشا سپتامبر 30, 2020 - 11:09 ب.ظ

سلام من هجده سالمه و حدود دوماهه كه ترس از بيرون رفتن دارم، اعتماد به نفسك بالاست و مشكلي با ظاهرم ندارم ولي ميترسم اگه تنها برم بيرون حالم بد بشه وقتي تنها ميشم استرس ميگيرم حالت تهوع ميگيرم حتي فشارم ميفته و به گريه ميفتم نميدونم بايد چيكار كنم

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 4, 2020 - 10:16 ق.ظ

سلام، ممنون به اشتراک گذاری تجربه تون. موضوعی که با اون درگیر هستید، احتمالا آگورافوبیا هست و برای بررسی جامع تر و درمان حتما باید به روانشناسان فردی مراجعه کنید
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
درسا اکتبر 7, 2020 - 11:21 ب.ظ

سلام دختر۲۰ساله ای هستم که ازاین که دیگران دوسم نداشته باشن ودوستیشونوباهم بهم بزنن یاحرفی بزنم که ناراحت بشن خیلی میترسم واسه ی همینم بعضی وقتاحرفمونمیتونم بزنم ازاین که بایکی دعوام بشه میترسم کلاازازتنهایی ترس دارم یابعضی وقتاکه یکی ازدوستام یه حرفی میزنه که شایداصلاحرف خاصی نباشه واصلابه من ربط نداشته باشه فکرم خیلی مشغول میشه وفکرمیکنم میخواددوستیشوباهم بهم بزنه میشه لطفاکمکم کنیدچیکارکنم واقعااین ترس بهم استرس واردمیکنه وناراحتم میکنه

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 14, 2020 - 1:08 ب.ظ

سلام عزیزم. ممنون که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتید، لطفا مطلب هجوم افکار و ترس از تنهایی رو بخونید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/monophobia/
https://pezeshkekhoob.com/blog/obsessive-thoughts/

پاسخ
کارمینا اکتبر 16, 2020 - 11:45 ق.ظ

سلام مشکلی که میخوام واستون بگم مشکل خواهرمه:خواهرم 27سالشه و دوران بچگی مورچه توی گوشش میره و میبرن دکتر و گوششو شستو شو میدن و از همون روز سرگیجه پیدا میکنه تا به همین امروز سال پیش متخصص گوش رفت هیچ مشکلی از گوشش پیدا نکردن و علت سرگیجه فقط اعصاب شناخته شد.حالا شده خوره جون و ذهنش نه خواب داره نه خوراک البته بگم فقط عصر ها تا صبح اینجوریه، افتاب که بالا میاد و روز میشه کاملا از بین رفته و فقط یکم احساس بی تعادل داره…اینجوری بگم که ترس از سرگیجه داره زندگیشو تباه میکنه…بعضی ها از ادما از استرس زیاد مشکلات گوارش و اینطور چیزا پیدا میکنن خواهر من اگر حتی خیلی کم استرس بهش وارد بش سرش گیج میره بعد شاید سرگیجه از بین بره اما ترسش همچنان هست…همین دیشب از سر شب تا ساعت4 صبح بیدار بود وقتی میخوابه سرش گیج میره و بعد ترسش سراغش میاد و نمیذاره که بخوابه…لطفا بگین که مشکلش حل میشه یا نه؟

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 21, 2020 - 9:43 ب.ظ

سلام. ممنونم از طرح مسئله خواهرتون. اگر از لحاظ ساختار فیزیکی و از نظر متخصص گوش و حلق و بینی مشکلی وجود نداره، به نظرم حتما یک دوره رواندرمانی رو امتحان کنید. به دلیل اینکه ممکن است سرگیجه ها ریشه های روان تنی داشته باشند.
مطلب زیر رو هم مطالعه بفرمایید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/psychosomatic-disorders/

پاسخ
ندا اکتبر 20, 2020 - 8:41 ب.ظ

سلام.وقت بخیر. خانم 30 ساله ای هستم که به شدت از همه ی حیوانات به خصوص گربه وحشت دارم. این ترس رو زندگیم تاثیر بدی داشته و گاهی از رفتن به طبیعت هیچ لذتی نمیبرم چون مدام باید حواسم به اطراف باشه تا حیوانی نبینم. قصد بارداری دارم و میخوام قبلش این مشکلم حل بشه.لطفا یک راه حل مفید پیشنهاد بدید.ممنون

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 21, 2020 - 9:37 ب.ظ

سلام به شما، ترس از حیوانات تحت عنوان فوبیای خاص طبقه بندی میشود. از بین بردن فوبیای خاص حتما به چند جلسه حساسیت زدایی زیرنظر متخصص روانشناس احتیاج داره.
مطلب فوبیای خاص:
https://pezeshkekhoob.com/blog/common-phobia/

پاسخ
متین اکتبر 20, 2020 - 10:34 ب.ظ

سلام برادر من به شدت از عروسک های ترسناک مثل مومو و آنابل و ایت و اینجور چیزای ترسناک که روح و ازنا داره به شدت می ترسه برادرم آدم شلوغ و شیطون بود الان اصلا درست حسابی غدا نمی خوره همش تو فکره شب ها تنها نمی خوابه از فکرش بیرون نمی ره😓

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 21, 2020 - 9:35 ب.ظ

سلام، در وهله اول درست ترین کار این هست که کودکان در معرض تماشای شخصیت های کارتونی ارواح یا فیلم ترسناک قرار نگیرند. ولی در حال حاضر به علت این که در کارکردهای عادی روزانه برادرتون تغییر ایجاد شده، حتما باید با روانشناس متخصص کودک و نوجوان ملاقات داشته باشند تا از بروز علائم بعدی جلوگیری بشه و ترس هم رفع خواهد شد.

پاسخ
متین اکتبر 20, 2020 - 10:37 ب.ظ

داداشم فقط ۹ سالشه

پاسخ
زهرا اکتبر 21, 2020 - 8:15 ق.ظ

سلام من یک پسر 12 ساله دارم همیشه ترسی با او هست در زمانب که کوچکتر بود با دیدن انیمیشنی که خرسی به مردی حمله می کرد تری از خری در او به وجود آمد اما این تری ادامه میدا کرد و الآن تقریبل از تمام حشرات حتی پروانه می ترسد و متا سفانه همین که هوا تاریک می شود در خانه را می بندد و دایما در را باز می کند و بیرون را چک می کند وقتی علتش را می پرسم میگه می ترسم دزد بیاد و هنگام خواب با ترس بلند می سود و میاد من را از خواب بیدار می کند و میگه می ترسم و حتی به داخل کوچه هم اصلا نمی رود لطفا کمکم کنید می ترسم از این ترس صدمه ای جبران نا پذیر به او بخورد

پاسخ
زهرا اکتبر 21, 2020 - 8:53 ق.ظ

سلام من یک پسر 12 ساله دارم همیشه ترسی با او هست در زمانی که کوچکتر بود با دیدن انیمیشنی که خرسی به مردی حمله می کرد ترس از خرس در او به وجود آمد اما این ترس ادامه پیدا کرد و الآن تقریبا از تمام حشرات حتی پروانه می ترسد و متا سفانه همین که هوا تاریک می شود در خانه را می بندد و دایما در را باز می کند و بیرون را چک می کند وقتی علتش را می پرسم میگه می ترسم دزد بیاد و هنگام خواب با ترس بلند می شود و میاد من را از خواب بیدار می کند و میگه می ترسم و حتی به داخل کوچه هم اصلا نمی رود لطفا کمکم کنید می ترسم از این ترس صدمه ای جبران نا پذیر به او بزند

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 21, 2020 - 9:33 ب.ظ

سلام، ترس های کودکی تا حدی طبیعی هستند ولی از یک حدی به بعد حتما باید در اولین فرصت توسط متخصص روانشناس کودک و نوجوان درمان شود تا در بزرگسالی، با مسئله های بعدی مواجهه نشوند. لطفا مطلب ترس در کودکان رو مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/children-fears/

پاسخ
مریم اکتبر 21, 2020 - 4:07 ب.ظ

سلام،یکی از دوستان من در سن کم توی استخر‌ بوده و فضا یکم تاریک بوده کف استخر عکس دلفین رو میبینه و چون تاریک بوده به شدت میترسه و هنوز بعد سالها از عکس دلفین کف استخر ترس شدید داره و داخل آب نمیره و به خاطر همین موضوع از تیم ملی شنا هم همون سن جدا میشه،میشه راهنمایی کنین چه طور میشه کمکش کنیم!

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 21, 2020 - 9:30 ب.ظ

سلام، برای رفع این موضوع، باید روش حساسیت زدایی توسط متخصص روانشناس انجام بگیره.

پاسخ
هستی اکتبر 26, 2020 - 2:06 ق.ظ

سلام من پسر سه ساله ای دارم ک از صدای بلند و تاریکی میترسه..صداآژیر تو پارکینگ یا دریل کاری خونه همسایه بشنوه میترسه و در گوش هاشو میگیره. واقعا نمیتونم بگم از کجا منشا گرفته اینطور شده.. ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ
میترا سیفان اکتبر 31, 2020 - 6:39 ق.ظ

سلام، برخی ترسها در کودکان تا سنین خاصی طبیعی هستند، که در مطلب زیر بهش اشاره کردم. اگر علائم کودک شما چیزی غیر از علائمی است که ذکر شده، بهتر است هرچه زودتر تحت نظر متخصص روانشناسی کودک قرار بگیرند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری بشه.

ممنون

https://pezeshkekhoob.com/blog/children-fears/
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

پاسخ
امیر نوامبر 2, 2020 - 8:05 ب.ظ

سلام من از افراد هم سن و سال های خودم میترسم و همش فکر میکنم اگه دعوا بشه نمیتونم از حقم دفاع کنم و از نگاه کردن به چشمان ام سن های خودم هراس دارم

پاسخ
میترا سیفان نوامبر 3, 2020 - 8:28 ب.ظ

سلام
لطفا برای بررسی های بیشتر به یک تراپیست مراجعه کنید. به این خاطر که ممکن هست مشکلتون الزاما فوبیا نباشه. ممکن هست عواملی مثل کمبود مهارتهای ارتباطی یا کمبود عزت نفس یا حتی اضطراب اجتماعی هم دخیل باشند.

پاسخ
Baran نوامبر 4, 2020 - 8:55 ق.ظ

سلام من زنی۲۵سالمه در خارج از کشور رندگی میکنم . تازه یک سال میشه که به اروپا اومدم . و زندگی جدید با همسر را شروع کردم . مشکلم اینه که ترس خیلی خیلی شدیدی از تنهایی در شب و تاریکی دارم . متأسفانه شیفت کاری شوهرمم خیلی بده و عوضش هم نمیشه کرد . اون دیروقت به خانه میاد و صبح زود هوای تاریک میره . وقتی صبح ساعت ۴ میره من چراغ رو روشن میزارم ک نترسم ولی بازم وقتی میخوابم خوابای خیلی ترسناک میاد سراغم مثلا خواب میبینم یکی داره برق رو خاموش میکنه یا یکی داره راه میره تو اطرافم . این ترس تا حدی بده ک از خواب بلند میشم و میترسم و خیلی احساس تنهایی میکنم . قبلا عادت نداشتم تنها باشم در شب . چون خانواده ی پرجمعیتی بودیم و تنهایی نمیخوابیدم. اما الان همینکه هوا تاریک باشه و من تنها باشم تررررس شدیدی دارم فکر میکنم یکی از پشت کنارمه و … ولی وقتی شوهرم خانه باشه هیچ ترسی ندارم کنار او. لطفا کمکم کنيد

پاسخ
میترا سیفان نوامبر 5, 2020 - 7:10 ب.ظ

سلام، ممنون از بیان تجربه تون. عموما خود موضوع مهاجرت، فشار پنهانی به روان وارد میکنه و حالا در شما، با ترس از تنهایی تلفیق شده پس بهتره حتما از یک مشاوره فردی کمک بگیرید.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
Khatereh نوامبر 5, 2020 - 12:41 ب.ظ

سلام ،من ۳ساله در رابطه ام و دوست پسرم در حالت عادی دستش عرق نمیکنه وقتی منو میبینه دستاش شروع میکنه به عرق کردن همچین چیزی ممکنه ،علتش چیه؟

پاسخ
میترا سیفان نوامبر 5, 2020 - 7:05 ب.ظ

تعریق کف دست و پا منشا ژنتیکی داردند و معمولا در شرایط اضطراب آور، تعریق بیشتر میشود.

پاسخ
آسمان نوامبر 21, 2020 - 5:58 ب.ظ

سلام من از ادمها میترسم. مثلا امروز با خانم همسایه ک با مادرم کار داشت و مادرم نبود من صحبت کردم.از اون لحظه تا الان من دارم گریه میکنم و ترسیدم
نمیدونم از چی و چرا

پاسخ
میترا سیفان نوامبر 22, 2020 - 7:14 ب.ظ

سلام و سپاس از اشتراک گذاری تجربه‌تون. مورد شما نیاز به بررسی جامع توسط رواندرمانگر داره دوست عزیز. تا علت ترس و گریه شما مشخص و درمان بشه.

پاسخ
رضا دسامبر 1, 2020 - 11:27 ق.ظ

واینکه انگار ینفر میگه خودتو بکش تو معتادی دوس دارم خودمو بکشم توروقران کمکم کنید

پاسخ
رضا دسامبر 1, 2020 - 12:02 ب.ظ

سلام خسته نباشید.من جدیدا خیلی میترسم از چیزی که نیستم فک میکنم معتاد شدم با اینکه تا الان هیچ چیزی مصرف نکردم ولی موقع خواب فکرای عجیبی به سرم میزنه مثلا انگار ینفر بهم میگه بلندشو برو چیزی مصرف کن الان چندروزه از بیرون رفتن میترسم بیرون نمیرم حتی جلوی در هم نمیرم قلبم از جا کنده میشه نمیدونم چرا اینطوری شدم حالم به قدری بد میشه که مث بچه ها گریه میکنم حوصله ی هیچ کاریو ندارم دیگه همش فکرو خیال میکنم از ترس اینکه معتاد نشم حتی ساعت ها حرف نمیزنم و اینکه انگار ینفر بهم میگه خودتو بکش لطفا کمکم کنید ممنون .

پاسخ
میترا سیفان دسامبر 2, 2020 - 3:27 ق.ظ

سلام، مشکل شما وسوای فکری است و به کمک متخصص قابل رفع هست.
لطفا این مطلب رو مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/obsessive-thoughts/

پاسخ
فاطمه دسامبر 6, 2020 - 12:01 ق.ظ

سلام من ترایپو فوبیا شدیدی دارم تورو خدا راهنماییم کنید دارم دیوونه میشم

پاسخ
میترا سیفان دسامبر 7, 2020 - 9:36 ب.ظ

سلام، درمان فوبیای خاص روشی است به نام حساسیت‌زدایی منظم که توسط متخصص روانشناس فردی انجام میشه:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
محمد علی دسامبر 6, 2020 - 10:30 ب.ظ

سلام.با تشکر از سایت خوبتون ببخشید من الان 17 سالمه ولی بشدت از موجوداتی مثل سوسک یا مارمولک یا حتی یه عنکبوت یه سگ و خلاصه هرچیزی که فکرشو بکینین میترسم.
واین برام خیلی اعصاب خورد کنه و حتی وقتی یه سوسک میبینم اصلا نمیرم طرفش که بکشمش. سریع فرار میکنم
میخواستم بدونم آیا راهی هست که من با این ترس که پیش خودم خیلی ناجوره مقابله کنم؟

پاسخ
میترا سیفان دسامبر 7, 2020 - 9:32 ب.ظ

سلام. بله، حتما. درمان ابن فوبیا، روش حساسیت زدایی منظم هست که توسط متخصص روانشناس فردی انجام میگیره:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ

نظر بدهید

You may also like