درمان ترس شدید و ناگهانی؛ علت ترس های بی مورد چیست؟

توسط میترا سیفان
این مقاله توسط میترا سیفان ترجمه شده است.

آشنایی با انواع فوبیا و ترس های شدید و غیرمعقول و درمان آنها

فوبیا (هراس) ممکن است با ترس مداوم و غیر منطقی از شرایط یا چیزهای خاص مثل سگ‌، حشرات یا مار، رانندگی کردن، ارتفاع، تونل یا پل، رعد و برق، پرواز، آسانسور یا جراحات شامل خونریزی همراه باشد.

فوبیا صرفا ترس شدید نیست، بلکه یک ترس غیرمنطقی است.

احساس اضطراب یا ناراحتی ممکن است به هر کسی دست دهد.

برای مثال، اولین روز شما در محل کار جدید است، می‌خواهید برای یک سفر طولانی برنامه‌ریزی کنید یا نزد دندانپزشک بروید که می‌بینید کف دست‌تان عرق کرده، می‌لرزید یا تپش قلب دارید. اضطراب تا حدی به شما کمک می‌کند بر روی کارتان تمرکز کنید.

اما وقتی اضطراب آنقدر جدی است که شما را از کارتان باز می‌دارد یا شما را از مواجهه با شرایط خاص یا لذت بردن از زندگی می‌ترساند، ممکن است به یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی موسوم به اختلال اضطراب مبتلا شده باشید.

انواع فوبیا (هراس ها) نیز جزئی از اختلالات اضطرابی محسوب می‌شوند. 

اختلال اضطراب یک مشکل ساده و پیش پا افتاده نیست. شما نمی‌توانید صرفا با اتکا به قدرت اراده خود بر اختلال اضطراب غلبه کنید یا آن را نادیده گرفته و علائمش را پشت گوش بیاندازید.

این اختلال باعث می‌شود بیشتر اوقات دچار اضطراب شوید و در انجام امور روزمره خود آنقدر احساس ناراحتی کنید که از انجامشان پشیمان شوید. یا ممکن است گاهی اوقات دچار اضطراب شوید، اما آنقدر شدید باشد که از ترس و وحشت خشک‌تان بزند. اگر ترس و اضطراب تقریبا در اکثر اوقات همراه شما هست، احتمال دارد که دچار اختلال اضطراب فراگیر شده باشید.

گرچه این وضعیت بسیار ترسناک و عجزآور است، اما قابل درمان می‌باشد. فقط باید علائم را تشخیص دهید و کمک بگیرید.

فوبیا سه نوع اصلی دارد:

 • فوبیای خاص (ساده) که شایع‌ترین فوبیا است و بر روی اشیاء خاص تمرکز دارد.
 • فوبیای اجتماعی که باعث اضطراب شدید در موقعیت‌های اجتماعی یا عمومی می‌شود. از این نوع از فوبیا در آخرین نسخه راهنمای تشخیص اختلالات روانی (DSM-5) با نام اضطراب اجتماعی یاد می‌شود.
 • آگورافوبیا یا ترس از تنها بودن در مکان‌های عمومی که نشود به راحتی از آنجا فرار کرد.

ترس از مار ،ترس از پرواز، ترس از آسانسور، ترس از عنکبوت

فوبیای خاص چیست؟

فوبیای خاص یا ساده باعث ایجاد ترس شدید از وضعیت یا اشیائی می‌شود که در واقع بی‌خطر هستند. افرادی که از این فوبیا رنج می‌برند می‌دانند که ترسشان غیرمنطقی است، اما تصور مواجه شدن با آن وضعیت یا شی خاص آنها را دچار هراس می‌کند.

بعنوان مثال، ممکن است به راحتی بتوانید بلندترین کوه‌های جهان را اسکی کنید، اما از ماندن در طبقه دهم یک ساختمان به وحشت بیافتید.

یا از حشرات، حیوانات خاص یا اشیای خاصی بشدت وحشت داشته باشید!

میزان شیوع انواع فوبیا

بزرگسالانی که از این فوبیا رنج می‌برند، می‌دانند که ترسشان غیرمنطقی است؛ اما تصور مواجهه با آن وضعیت باعث می‌شود دچار ترس و حملات شدید شوند. فوبیای خاص از هر ۱۰ نفر در ۱ نفر وجود دارد و به نظر می‌رسد زنان کمی بیشتر از مردان به انواع فوبیا دچار می‌شوند.

علت به وجود آمدن فوبیاها

هیچ کس نمی‌داند چه چیزی باعث فوبیا می‌شود، هرچند به نظر می‌رسد در بین اعضای خانواده منتقل شده و بیشتر در زنان شایع است.

فوبیاهای خاص معمولا در سنین نوجوانی یا بزرگسالی شروع می‌شوند. ترس به طور ناگهانی آغاز می‌شود و از ترس‌های دوران کودکی دوام بیشتری دارد. فوبیای خاص در کودکان -مثلا ترس از حیوانات- معمولا در طول زمان از بین می‌رود، هرچند ممکن است تا بزرگسالی ادامه یابد. کسی نمی‌داند چرا فوبیا در برخی از بین رفته و در برخی دیگر ادامه می‌یابد.

راجع به چگونگی درمان ترس در کودکان، اینجا بخوانید.

آیا ترس کودکان عادی است؟ چگونه وقتی کودکم ترسیده، به او کمک کنم؟

ترس در کودکان

علائم فوبیاهای خاص:

 • ترس مشخص و مداوم به شکل حاد و غیرمنطقی به دلیل وجود یک شی یا پیش‌بینی یک وضعیت خاص (برای مثال، پرواز، ارتفاع، حیوانات، تزریق، مشاهده خون).
 • ترس مداوم که حداقل ۶ ماه به طول بیانجامد.
 • قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک‌کننده فوبیا معمولا به یک واکنش فوری منجر می‌شود که ممکن است به صورت یک حمله هراس در شرایط خاص صورت گیرد (اضطراب در کودکان ممکن است با گریه، کج خلقی، افسردگی یا دلبستگی همراه باشد).
 • ترس یا اضطراب فرد با خطری که وی را تهدید می‌کند تناسب ندارد و در بستر اجتماعی یا فرهنگی فرد عادی شمرده نمی‌شود. بزرگسالان معمولاً متوجه می‌شوند که ترس آنها بیش از حد یا غیرمنطقی است و از اینکه چنین وضعیتی دارند ناراحت می‌شوند.
 • فرد از شرایط هراس‌آور دوری می‌کند یا به زحمت در آن محیط‌ها می‌ماند که باعث بروز اضطراب شدید می‌گردد.
 • اجتناب، پیش‌بینی اضطراب یا پریشانی در شرایط هراس‌آور بر عملکرد روتین، شغلی (یا تحصیلی) یا فعالیت‌های اجتماعی یا روابط اجتماعی فرد تأثیر می‌گذارند، یا فرد از داشتن چنین وضعیتی دچار پریشانی می‌گردد.
 • اضطراب، حملات هراس یا اجتناب از شرایط هراس‌آور در مواجهه با اشیاء یا شرایط خاص چیزی جز علائم فوبیای خاص نیستند.

درمان فوبیای خاص

فوبیا ها میتوانند اغلب از طریق رواندرمانی و گاهی با تلفیق رواندرمانی و دارودرمانی، درمان شوند.

از میان رواندرمانی ها، رفتار درمانی و رفتار درمانی شناختی (CBT) نقش به سزایی در درمان این اختلالات دارند.

لیست بهترین روانشناسان متخصص در زمینه درمان فوبیا در سراسر کشور

رفتار درمانی بر تغییر رفتار بیمار تمرکز داشته و از تکنیک‌های مختلف برای متوقف ساختن این رفتارها استفاده می‌کند.

یکی از این تکنیک‌ها روش تنفس دیافراگمی است که نوعی تنفس عمیق است.

روش دیگر مواجهه‌درمانی است که در آن بیمار به تدریج با وضعیتی که از مواجهه با آن هراس دارد روبرو می‌شود تا بتواند به مهارت‌های مقابله با این وضعیت دست یابد.

در رفتار درمانی شناختی مهارت‌های جدیدی به فرد آموخته می‌شود تا در مواجهه با شرایطی که موجب اضطراب یا حملات هراس می‌شود از آنها استفاده کند. بیماران همچنین یاد می‌گیرند که الگوی فکری‌شان به ظهور علائم کمک می‌کند، در نتیجه از آن برای کاهش یا جلوگیری از بروز علائم استفاده می‌کنند.

و از بهترین روش های کاهش استرس ناشی از فوبیا، استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی است.

فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی باعث می‌شود فرد در مقابل دیگران احساس حقارت یا خجالت کند. احساس کوچک بودن یا عدم اعتماد به نفس نیز به بروز این مشکل دامن می‌زند و ممکن است فرد را در محیط مدرسه، جامعه و محل کار دچار تنش کند.

ترس از صحبت در جمع

با اینکه این اختلال گاهی اوقات شبیه خجالت کشیدن به نظر می‌رسد، اصلاً شبیه آن نیست.

افراد خجالتی در شرایط اجتماعی دچار اضطراب شدید نمی‌شوند و لزوما از این شرایط اجتناب نمی‌کنند. در مقابل، افرادی که دچار فوبیای اجتماعی هستند در اغلب موارد احساس راحتی می‌کنند و صرفا در شرایط خاص دچار اضطراب می‌شوند. فوبیای اجتماعی معمولا با افسردگی یا سوء مصرف مواد مخدر همراه است.

افرادی که از فوبیای اجتماعی رنج می‌برند ممکن است:

 • اشتباهات کوچک را بزرگ‌تر از آنچه که هست در نظر بگیرند.
 • قرمز شدن را حالتی شرم‌آور بدانند.
 • احساس کنند تمام توجهات به سمت آنها است.
 • از صحبت کردن در جمع یا قرار گذاشتن و حرف زدن با افراد صاحب‌اختیار بترسند.
 • از استفاده از دستشویی عمومی یا غذاخوری‌های عمومی بهراسند.
 • از صحبت کردن با تلفن یا نوشتن در مقابل دیگران بترسند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دانستن راه های درمانی این اختلال، مطالعه مطلب زیر مفید خواهد بود:

اختلال اضطراب اجتماعی؛ نشانه ها، علل و راهکاری درمانی

 آگورافوبیا

آگورافوبیا باعث می‌شود فرد از قرار گرفتن در مکان‌ها یا شرایطی که فرار از آن دشوار یا خجالت‌آور است دچار اضطراب شود. برای مثال، در اتاقی پر از افراد غریبه یا آسانسور. در برخی موارد، حملات هراس آنقدر فرد را ضعیف می‌کند که ممکن است از ترس یک حمله دیگر دچار آگورا فوبیا شود. در موارد حاد، فرد مبتلا به آگروافوبیا از بیرون رفتن از خانه نیز می‌ترسد. هیچ کسی مجبور نیست ترس و وحشت بی‌امانی که گاهی گریبانش را می‌گیرد تحمل کند. متخصصان بهداشت روانی این عارضه را بسیار جدی می‌گیرند و فوبیاها با درمان مناسب از بین می‌روند.

نویسنده: میترا سیفان – روانشناس

 

خوانندگان محترم چنانچه سوالی در زمینه انواع فوبیا دارید در قسمت نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشیم.

در ادامه بهترین متخصصان رواندرمانی فردی برای درمان فوبیا را در سراسر کشور معرفی خواهیم کرد، شما با مراجعه به پروفایل متخصص مربوطه میتوانید وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو کنید.

لیست بهترین روانشناسان تهران
لیست بهترین روانشناسان کرج
لیست بهترین روانشناسان شیراز
لیست بهترین روانشناسان مشهد
لیست بهترین روانشناسان اهواز
لیست بهترین روانشناسان رشت
لیست بهترین روانشناسان اصفهان
لیست بهترین روانشناسان تبریز
لیست بهترین روانشناسان قم
لیست بهترین روانشناسان کرمانشاه

پزشک خوب، سامانه آنلاین رزرو اینترنتی نوبت از روانشناسان، روانپزشکان و سایر حوزه های سلامت است که به شما کمک می‌کند بهترین متخصصان را در کوتاه ترین زمان و در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و وقت خود را به صورت “آنلاین” رزرو نمایید.

پرسش و پاسخ

پزشک خوب، نظرتان را درباره این مقاله بگویید یا سوالاتتان را بپرسید، متخصصان ما در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ می‌دهند.

فاطمه آذر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۶:۱۷ ب٫ظ

سلام من حدودا یک ماه هست که وقتی کسی بهم دست میزند میترسم میخواستم راهنمایی کنید

پاسخ
سعید آذر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۴:۰۰ ب٫ظ

سلام.من کرونا گرفتم حدود ۱۳ روز میشه درحال حاضر خوبم بلحاظ جسمانی. ولی چند روز احساس خفگی میکنم و میترسم بخوابم خفه بشم یا جاهای کوچک برم.لطفا راهنمایی کنید

پاسخ
آتوسا آبان ۲۴, ۱۴۰۰ - ۷:۱۶ ب٫ظ

سلام من دچار ترس شده ام و مدام از تنهایی می ترسم این عارضه دوماه است که بر من غالب شده و همه اش می ترسم وقتی بیماری زامبی آمد کجا بروم و خانواده ام چه برسرشان می آید

پاسخ
محسن آبان ۲۱, ۱۴۰۰ - ۸:۵۵ ق٫ظ

سلام ببخشید من چند وقتی هست که دچار یه مشکلی شدم. دچار ترس. از چیز خاصی نمی‌ترسم یه ترس کلی. با کوچکترین صدایی بر میگردم وعکس العمل نشون می دم. در رانندگی هم مشکل پیش اومده واسم. درحین رانندگی وقتی جاده یکم شیب میشه ناخودآگاه پام میره رو ترمز. احساس می‌کنم داره ماشین چپ میشه لطفا اگه توصیحی هست ایمیل کنید

پاسخ
ناشناس آبان ۱۹, ۱۴۰۰ - ۸:۴۶ ب٫ظ

سلام. من از بچگی موقعی که باد شدید میاد سقف صدا می کنه خیلی می ترسم دوست دارم از خونه برم بیرون تا دیگه صدا رو نشنوم خیلی استرس میگیرم

پاسخ
kosar آبان ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱ ق٫ظ

سلام من کوثرم ۱۸ سالمه از چیزای جفت میترسم بقیه میگن ترست مسخرس ولی واقعا وحشتنامه مثلا وقتی چشمم میخوره ب کفشام یا دوتا سیب یا دوتا چیز مثل هم وحشت میکنم دوتا چهره ی مخشوش و نامعلوم دوتا چیز میان سمتم دوتان ب من نگاه میکنن خیلی معلوم نیس چی ان مردن یا زن ولی انگار نزدیکم میشن تو اون لحظه بی اختیار گریم میگیره و فق جیغ میزنم حالم بد میشه لطفا راهنمایی کنین

پاسخ
نوری آبان ۱۹, ۱۴۰۰ - ۹:۵۵ ق٫ظ

با سلام ،من از رفتن به باشگاه بدن سازی میترسم چون ۲بار قبلا که رفتم دچار کم پولی شدم حالا میترسم،واقعا عذاب آور شده ،لطفا کمک کنید،چون دوست دارم به تناسب اندام هم برسم

پاسخ
زهرا آبان ۱۸, ۱۴۰۰ - ۱:۳۲ ق٫ظ

سلام
ببخشید بنده به شدت از مرگ می ترسم همیشه از آن وحشت دارم گاهی انقدر می ترسم که رگ های گردنم کلفت می شوند و من احساس خفگی می کنم لطفا در این مورد راهنماییم کنید

پاسخ
م ح آبان ۱۰, ۱۴۰۰ - ۹:۵۴ ق٫ظ

سلام خانم ۲۳ ساله هستم تقریبا از ۲ سال پیش استرس بدی دارم تو جمع نمیتونم بشینم از استرس زیاد دستام عرق میکنه و تپش قلب میگیرم. و تند تند میرم دستشویی همینم شده یه مشکل بزرگ همین ک به دستشویی میرسم آروم میشم اما وقی میام دوباره تو جمع دوباره حالم بد میشه همه میگن زیاد دستشویی میری به خاطر همین خونه نشین شدم و هیچ جا نمیرم با شوهرم دعوام میشه اون دوس داره بره خونه اقوام ولی من نمیتونم برم شاید فقط نیم ساعت. کنار یک نفر جز شوهرم و بچم بتونم بشینم لطفا کمکم کنین چطور این مشکلو حل کنم..

پاسخ
ناشناس آبان ۹, ۱۴۰۰ - ۹:۵۲ ب٫ظ

سلام،من از سوار شدن توماشین وهروسیله ی دیگه ای میترسم ،۳۹سالمه واز ۲۴سالگی اینطوری شدم،زندگیم مختل شده،وخیلی ناراحتم،چکار کنم؟؟

پاسخ
هما آبان ۷, ۱۴۰۰ - ۹:۲۲ ب٫ظ

هما
سلام من بیماری ام اس دارم وموقع راه رفتن همش احساس میکنم که الان میوفتم واین ترس خیلی منواذیت میکنه

پاسخ
علی آبان ۴, ۱۴۰۰ - ۰:۲۶ ق٫ظ

سلام دختری دارم ۱۴ساله سندرم دان که هروقت میرسم تو سالن های بزرگ مثل سینما و یا فروشگاه های بزرگ دیگه حرکت نمی کنه یه جا وای میسته میگه برگردیم تو نمی یاد پاهاش قفل میشه کمرشم خم میشه بالا رو نگاه نمیکنه خیلی اذیت میشیم وقتی این طور میشه دیگه راهی نداریم ساعت ها درگیر میشیم نمی دونیم چکار کنیم تو رو خدا راهنمایی کنید لطفا

پاسخ
قمر د مهر ۲۷, ۱۴۰۰ - ۷:۳۰ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من یه پسر ۳۵ ساله دارم شبها تا صبح فقط خودشو اینو د اون ور می کوبه حرف می زنه اعصاب همه را به هم ریخته چکار کنم

پاسخ
ا م مهر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۸:۱۳ ق٫ظ

سلام من خانم ۳۵ سال در جمع ترس ووحشت دارم ترس من انقدر زیاد است که دست هایم شدید میلزد فکر میکن که همه جمع به من نگاه میکنن از رفتن به بیرون ترس دارم دکتر هم رفتم قرص اعصاب بهم داد اما استفاده نکردم با کوچکترین حرف ناراحت میشود از کمک شما ممنونم

پاسخ
ناشناس مهر ۲۵, ۱۴۰۰ - ۰:۲۵ ق٫ظ

سلام وقت بخیر

بنده حدود ۱۰ سال است که بیماری پانیک و تشنج دارم داروی اس سیتالوپرام مصرف می کنم ولی متاسفانه هنوز بهبودی کامل پیدا نکرده ام ، با وجود اینکه فرد بسیار اجتماعی هستم ولی احساس تنهایی درونی دارم لطفا بنده را راهنمایی بفرمائید .

پاسخ
زهرا مهر ۲۳, ۱۴۰۰ - ۰:۲۲ ق٫ظ

خواهرم بعد از عمل سزارین دچار حمله های عصبی شد و متاسفانه قند خونشون هم خیلی بالا رفت
ممکنه که ترسیده باشند
چون قبلا علائم فوبیا رو داشتن

پاسخ
عباس مهر ۲۰, ۱۴۰۰ - ۰:۳۴ ق٫ظ

سلام خسته نباشید من ۳۰‌سالم هست از سال هر جا میخوام برم کار کنم احساس ترس و وحشت و نگرانی و احساس مسولیت شدید و میکنم و انگیزه ندارم اصلا از حیوانات میترسم مشکل بی خوابی دارم والان به خاطر این ترس و استرس وحشت شدید موفق نشدم برم جایی مشغول به کار شدم با اینکه خودم دوست دارم جایی مشغول باشم ماشین بخرم بهترین تفریحارو کنم ولی این مشکل نه میزاره برم سرکار مشغول شم حتی برای ازدواج کردنم ترس و وحشت شدید دارم یه کاری رو میخوام انجام بدم خیلی وسواس نشون میدم گرفتارم بد جور راهنمایی دقیق و درست بکنید لطفا

پاسخ
زهرا مهر ۱۷, ۱۴۰۰ - ۲:۱۰ ق٫ظ

سلام من ۱۶سالمه از ۱۲سالگی مورد تجاوز قرار هم پدر و هم برادرم کلی اذیت شدم تا اینکه در سن ۱۴سالگی تصمیم گرفتم ازدواج کنم چون خیلی خواستگار داشتم راحت ازدواج کردم و خیلی با شوهرم به مشکل خوردم چرا چون فکر میکردم اون پدرم و میخواد بهم تجاوز کنه خیلی افسرده شدم تا کم کم بهتر شدم
ولی از ۱۵سالگی به بعد خواب میبینم که می‌خوام بهم تجاوز کن واین بگم که خیلی از مردها میترسم
من از بچگی عاشق مار بود ولی الان یه ساله که از مار میترسم چون خواب میبینم که بابام بهم میگه اگر تن به خواستش ندم میزارم مار نیشم بزنه
خیلی از مار میترسم
چند وقت پیش عکسشو دیدم غش کردم
لطفاً بگید چیکار کنم

پاسخ
زهرا یزدانی مهر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۹:۳۸ ب٫ظ

سلام من هر وقت دبیر یا مدیر مدرسمون و یا خانواده ام و میبینم استخوان هایم می‌لرزد و دچار تپش قلب وکمی سرگیجه میشوم به نظرتون چکار کنم تا نترسم؟

پاسخ
ناشناس مهر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴ ق٫ظ

سلام من ۱۸ سالمه تقریبا از زمان کنکور ترس از تنهایی بیشتر شد وقتی در یک جایی باید تنهایی برم احساس ترس شدید میکنم و تپش قلب میگیرم و احساس میکنم از بدن خودم جدا شدم و با اضطراب کارهایی که باید در ان زمان انجام بدم میدم میشه راهنماییم کنسد

پاسخ
ناشناس مهر ۴, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳ ب٫ظ

من از باد میترسم

پاسخ
آرش میرزایی مهر ۱۵, ۱۴۰۰ - ۸:۳۱ ب٫ظ

سلام من آرش میرزایی هستم ۹سالمه و از عروسک ها و هکر ها به شدت میترسم

پاسخ
فاطی مهر ۳, ۱۴۰۰ - ۲:۰۹ ب٫ظ

سلام من چند روز پیش با یه خبر ناگهانی خیلی ترسیده بودم داشتم خوب میشدم ک شب تبلتمو زدم شارژ تا صب خود به خود کار میکرد و عکس انداخته بود ترسم خیلی شدیدتر شد تپش قلب دارم با یه ترس ک احساس عجیب و شدید حالم خیلی بده خیلی احساس بدی دارم تو رو خدا کمکم کنین

پاسخ
افسانه شهریور ۲۹, ۱۴۰۰ - ۸:۳۶ ب٫ظ

سلا من وقتی از خواب بیدار می شم احساس میکنم یه حشره مثل عنکبوت روی زمین حرکت میکنه وقتی خوب دقت میکنم چیزی نمی بینم

پاسخ
زری شهریور ۲۶, ۱۴۰۰ - ۹:۰۱ ب٫ظ

سلام من چندسالی هست از سوارماشین شخصی شدن میترسم جلو که اصلا نمیتونم بشینم پشت هم سوارمیشم همینکه یکم ماشین سرعت میگیره وحشت میکنم توروخدا کمکم کنید سوار اتوبوس یا قطار میشم اینطوری به این شدت حالم بد نمیشه

پاسخ
علی سینا شهریور ۲۴, ۱۴۰۰ - ۹:۵۳ ب٫ظ

سلام من از خرده شیشه و چیزایی که میتونن ب چشم آسیب بزنن میترسم و تپش قلبم وقتی احساسشون میکنم خیلی میره بالا ب قدری که میتونم صدای قلبمو بشنوم و کل روز حتی موقعی که خوابم میترسم شیشه به لباسام یا موهام چسبیده باشه

پاسخ
زهرا شهریور ۲۱, ۱۴۰۰ - ۱:۲۴ ق٫ظ

سلام من ۱۱ سالمه و ترس از دست دادن خانوادم رو دارم خیلی شدید و زیاده که شبا بقزم میگیره و گریه میکنم

پاسخ
مرتضی شهریور ۱۵, ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴ ب٫ظ

با عرض سلام مریض ما کرونا کرفته بود و حالا از تر س صحبت نمی کند و از خانه خارج نمی شود کم غذا شده با کسی صحبت نمی کند نظر شما چیست در این مورد

پاسخ
نسرین شهریور ۱۵, ۱۴۰۰ - ۲:۰۶ ب٫ظ

سلام پسر من ۹سالشه از وقتی باد وطوفان ورعدوبرق شده وبرق رفته وترسیده
الان باکوچکترین بادی سریع دروپنجره رومیبنده ورنگش سفید میشه میترسه گاهی هم بغض میکنه وگریه میکنه ومیره زیر پتو تا باد هم نیفته بیخیال نمیشه
کمکم کنید چیکارکنم الان هم که داریم به پاییز نزدیک میشیم باید چیکارکنم ⁦🙏🏻⁩

پاسخ
تمنا شهریور ۱۴, ۱۴۰۰ - ۲:۰۵ ب٫ظ

چگونه استرس خوده ازبن ببریم

پاسخ
ملکی شهریور ۹, ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵ ب٫ظ

سلام من ۱۱ سالمه یه عکس وحشتناک دیدم هر کاری میکنم خوب نمیشم روتختم نمی خوابم وقتی میرم با دوستام بازی کنم میرم تو پارکینک انقدر میترسم حالم اصلا خوب توروخدا کمکم کنید

پاسخ
نوری شهریور ۸, ۱۴۰۰ - ۱:۱۹ ق٫ظ

سلام من ۲۸ سال ام هست قدیم ها کم ترس داشتم الان ۲ ماه میشه به من آنقدر ترس پیدا شده که هتا به فکر های الکی میرم هتا بعضی وقت ها از ترس سرم را درد میگرد گیچ هستم نمیدانم چه کنم واقعآ حالم بد است لطفآ کُمکم کنید

پاسخ
امین شهریور ۸, ۱۴۰۰ - ۰:۳۴ ق٫ظ

سلام
من چند ماهه توهم اینو داشتم که بهم چاقو زدن روده مو کوتاه کردن و کلیه مو عوض کردن،حتی جای چاقو تو اینه رو میدیدم و به هرکی نشون میدادم میگفت هیچ اثر چاقویی وجود نداره و من هم نسبت به همه شکاک شده بودم که همه بهم دروغ میگن و من شخصی نیستم که خودمو ببازم وتا این سن یعنی ۲۹ سالگی خودم با مشکلاتم روبرو شدم ،قبل از اول خرداد چیزی به خاطر ندارم و میدونم که این یه مشکل داخل بدنمه که این توهماتو بهم میده یا مشکل روده س یا مقعد یا افزایش کراتین بر اثر سنگ کلیه یا نشت مایع نخاعی تو بدن یا واریکوسل یا تداخل دارویی و پزشک هم اینو بهم گفته ولی یادم نیست کدوم پزشک تنها چیزی که یادمه در عرض یک ماه ۳ بار داروی بیهوشی بهم تزریق شده والان چون نمیتونم مشکلمو پیدا کنم اضطراب شدید گرفتم حتی پزشک بهم گفته بود به همه پزشکا مراجعه میکنی حالاتتو میگی و همه فکر میکنن دیوونه شدی و من هم اکثر تخصصا رو مراجعه کردم و کسی نتونست کمکم کنه والان نمیدونم مشکلم چیه و ازارم میده البته تو این مدت رودم غذا جذب نمیکنه مخصوصا غذاهای گوشتی سوسیس کالباس و پنیر پیتزا میخورم بالا میارم لطفا اگه چیزی در مورد بیماری من میدونید کمکم کنید،هزینه هم برام مسئله نیس فقط بفهمم دردم چیه دارم دیوونه میشم
سپاس گزارم

پاسخ
مریم مهر ۷, ۱۴۰۰ - ۹:۲۰ ق٫ظ

سلام
من دخترم ۱۴ سالمه ، دیروز با مامانم رفتم خرید اصلا نمیدونم چیشد ولی یهویی ترس افتاد به جونم . هرررر مردی و میدیدم میترسیدم فکر میکردم الان منو میدزده و… نمیدونم چرا اینطوری شدم میترسم از خونه برم بیرون.

پاسخ
ناشناس مرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۲:۰۷ ب٫ظ

سلام من ۱۵ سالمه و احساس میکنم که یه ادم مزخرف و بی فایده هستم.خیلی زود دست و پا مو گم میکنم و استرسی میشم از همه چیز میترسم و به خاطر ترس هام از خیلی از چیز ها تا الان جا موندم فکر میکنم که نمیتوانم مثل هم سن و سال های خودم باشم و شاد زندگی کنم مثل یه بز دل خانوادم به خاطر من خجالت میکشن و همینطور خودم خیلی عصبی میشم وقتی که به اینا نگاه میکنم دیگه خسته شدم از این که این همیشه باختم لطفا راهنمایم کنید

پاسخ
پروانه مرداد ۲۳, ۱۴۰۰ - ۷:۰۵ ب٫ظ

سلام من ۳۸سالمه ۵ساله استرس دارم ولی الان ۴ماهه دچار وحشت هستم از تابستان گرما مردم بیرون میترسم از روی تختم نمیتونم بیام پایین حتی نمیتونم سوار ماشین بشم ودکتر برم خیلی حالم بده وقتی فکر میکنم چطور برم بیرون نفسم میگیره وحالم بد میشه کلا از اتاقم بیرون نمیام خیلی میترسم لطفا کمک کنید

پاسخ
ناشناس مهر ۱۰, ۱۴۰۰ - ۴:۴۱ ب٫ظ

منم مثل شمام شیش ساله از خونه تنهایی بیرون نمیرم

پاسخ
ابوالفضل مهر ۱۲, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲ ب٫ظ

من ترس از بیمار شدن در هر لحظه همراهمه نمیدونم چیگار کنم دست خودم نیست

پاسخ
ناشناس مرداد ۲۲, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰ ب٫ظ

سلام من حدود بیست و پنج ساله دچار یک بیماری به نام ترس شدم هیچ وقت نمی تونم تنهایی هام خیابون

پاسخ
سمیه مرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۵:۰۹ ب٫ظ

من مدتیه از تنها ماندن در خانه یا تنها بیرون رفتن میترسم،همش فک میکنم اتفاق بدی برام میفته و من تنها هستم ،چیکار باید بکنم لطفا راهنماییم کنید

پاسخ
زهرا مرداد ۱۲, ۱۴۰۰ - ۲:۲۶ ب٫ظ

سلام
من از ادما ترس زیادی دارم بیرون ک میرم فک میکنم همه میخوان بهم صدمه بزنن یا لکنت زبان میگیرم توی تاکسی هم ک میشینم فک میکنم الان بلایی سرم میارن اطرافیانم میگن اینا طبیعی نیست من تنهایی نمیتونم برم بیرون قبلا اگه ینفر باهام بود دیگ کمتر میترسیدم ولی تازگیا حتی اگ کسی هم باهام باشه باز ترس از مردم دارم لطفا بهم بگین چیکار کنم خیلی اذیت میشم.

پاسخ
جعفری مرداد ۱۱, ۱۴۰۰ - ۲:۱۳ ق٫ظ

سلام من ۳۵ سالمه حدود ۵ ساله ازدواج کردم اما نتونستم رابطه زناشویی ام را انجام بدم وحشت وتپش قلب ویه ترس لعنتی باهامه شوهرم اذیت میشه چیکار کنم زندگیم داره ازهم میپاشه به خانواده ام نمیتونم بگم

پاسخ
محمد ریاحی مرداد ۱, ۱۴۰۰ - ۸:۳۳ ب٫ظ

سلام من از کانال برق میترسم ی فضای بسته ک باید چهار دستو پا بریم توش خیلی وحشت دارم درمانش چطوریه

پاسخ
سهیل تیر ۲۹, ۱۴۰۰ - ۶:۵۴ ب٫ظ

سلام سهیلم ۲۷ سالمه وقطی با نامزدم حرف میرنم همش احساس میکنم صدای ینفر دیگه رو میشنوم هر دفعه هم بد تر میشه شب روز هر وقط ک باهاش حرف میزنم این صدا برام میاد اکه میشه راهنمایی کنین یا کمک کنین خیلی ازیتمم میکنه تو رابطمونم تاثیر زیادی گذاشته

پاسخ
نوشین تیر ۱۹, ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲ ب٫ظ

سلام و خسته نباشید، من از بعد از زایمان دومم دچار ترس از تنهایی در زمان عصر یا غروب خورشید هستم، و دوست دارم که بیرون باشم این زمان رو یا کسی پیشم باشه، ولی قبلا اصلا این جوری نبودم، پیش روانپز‌شک رفتم که قرص الپرازولام و فلوکستین دادن،الان آرامش رو دارم و اضطرابم کمتر شده ولی ترس از تنهایی در زمان عصر حل نشده، لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ
نيکیتا تیر ۱۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸ ق٫ظ

من از عروسک هام میترسم فکر میکنم اونا میتونن حرکت کنن و منو بکشن میشه به هم بگین چیکار کنم. 🙏🏼😢😢

پاسخ
سدنا تیر ۷, ۱۴۰۰ - ۲:۵۸ ق٫ظ

من یه مدته از همه چی میترسم از افتادن شیء صدا ها حتی صدا گوشی یا افرادی ک حرف میزنند صدا باد موجودی ک حرکت کنه دست خودم نیست وقتی اینا رو میبینم یا میشنوم خود ب خود جیغ میزنم گردش خونم انگار برعکس میشه موهای تنم بلد میشه تپش قلبم بالا میره بعضی وقتا گریم میگیره جوریم ک این ترس توو سرم سرایت میکنه انگار
از این وضع خسته شدم چیکار کنم

پاسخ
مژده خرداد ۳۱, ۱۴۰۰ - ۲:۵۴ ق٫ظ

سلام میشه لطفا جواب منو بدید
من ۲۵ سالمه چند روز پیش روز پر استرسی داشتم کلا یه مدت میشه ک فعالیتم کمه و بیشتر اوقات در خانه هستم و اون روز با نامزدمم بحثم شده بود از ساعت های ۲ ظهر احساس بی حالی داشتم و ضعف و جوری ک نمیخواستم با کسی حرف بزنم ولی شب موقع خواب یه ترس خیلی منطقی پیداکردم جوری ک حس میکردم قرار همه بمیریم و این تقصیر منه تپش قلب شدید و نمیتونستم نفس بکشم از اینک کسی پیشم نبود می‌ترسیم تا حالا ابن اتفاق برام نیوفتاده بود و الان بعد ۴ روز هنوز خس میکنم یه چیزی یه حسی از اون شب همش همراهه و میترسم ک دوباره برام اتفاق بیوفته من خواهرم اختلال اسکیزوفرنی داره و اینو منو بیشتر می‌رسونه میخواستم بپرسم این اتفاق میتونه عادی باشه

پاسخ
Ashley خرداد ۲۶, ۱۴۰۰ - ۲:۵۰ ب٫ظ

سلام من ۱۴ سالمه و فوبیا دارم از مارها:) ب شدت ازشون میترسم حتی اگه درحال نگاه کردن ی فیلمی باشم که توش مار داره حس میکنم ی مار رو پامه یا داره نیشم میزنه و انگار حتی اگه اون تو فیلم باشه حسش میکنم و چند شبه هم نمیتونم بخوابم میترسم بخاطر اینکه ی ماری زیر پام باشه و حتی چند بار در طول شب از سر جام بلند میشم و دور زمینو چک میکنم و دیشب انقد ترسیدم و حالم داشت از این وضعیت بهم میخورد که گریم گرفته بود و واقعا نمیدونم چیکار کنم این چند شب نمیتونم تنها بخوابم واقعا خیلی دارم اذیت میشم

پاسخ
زهرا خرداد ۱۷, ۱۴۰۰ - ۶:۴۶ ب٫ظ

سلام من ۳۹ سالمه جدیدا خیلی میترسم از هر چیز غیر واقعی که در خانه وجود داشته باشه مخصوصا شبها
که از خواب میپرم میترسم قفسه سینم درد میگیره احساس تنگی نفس می کنم
دوفرزند دارم که رسیدگی به اونها رابرام مشکل کرده
همش میترسم دیوانه شده باشم یا بشم
به مردن وخودکشی فکر میکنم
از لحاظمالی هم مشکل دارم نمیتونم به روانپزشک مراجعه کنم
لطفا راهنمایی ام کنید

پاسخ
م مرداد ۶, ۱۴۰۰ - ۲:۳۷ ب٫ظ

نگران نباش ماهم ترس شدید شدید گرفتم مرور زمان بعدا خودش می ره جوری که وقتی بهش فکر می کنی به خودت میگی چقدر احمق بودم که می ترسیدم
اما اگر بتونی بری دکتر با دارو رفع بشه کمتر اذیت میشی

پاسخ
زهرا خرداد ۱۵, ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸ ق٫ظ

سلام من بیست سالمه از بچگی حضور در جمع برام مشکل بود و الان که بزرگ تر شدم میترسم تنهایی برم بیرون و خانوادم واقعا مسخرم میکنن حتی برای قدم زدن الان هشت ماهه که نمیتونم از خونه خارج شم دیروز تصمیم گرفتم باشگاه ثبت نام کنم چون با اضافه وزن شدیدی روبه رو شدم ولی ترسیدم برم مبادا سانس بانوان نباشه یا برم مسخرم کنن چقد چاقم …واقعن خستم وقتی باخانواده بیرون میرم یا جایی خیلی اعتماد بنفس دارم اما تنهایی اصلا اصلا و ابدا حتی مسیر مدرسه و خونه و دانشگاهم یبار با مادرم رفتم که ترسم بریزه و بعدیارو خودم میرم حالم غیر قابل وصفه حس مزخرفی دارم

پاسخ
کوروش خرداد ۱۲, ۱۴۰۰ - ۶:۱۲ ب٫ظ

سلام.خسته نباشید.
من ۲۴ سالمه چند نفر از دوستانم شب من رو ترسوندن و
من خیلی فریاد زد.و ترس خیلی بود قلبم خیلی تپش داره
تپش قلب که شروع میشه درد در قفسه سینه شروع میشه.
ممنون میشم.اگر پاسخ بدهید.

پاسخ
mohaddeseh اردیبهشت ۳۱, ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
بنده ۲۳ سالمه توی عروسی هامون خیلی از تفنگ استفاده میکنن متاسفانه من به شدت از صدای تفنگ میترسم با اینکه میدونم قرار نیست اتفاق خاصی بیوفته.هیچ کدوم از اطرافیانم واکنشی نسبت به صدای تفنگ نشون نمیدن.و انقدر حساسیتم شدید میشه که توی عروسی حتی از صدای دست زدن هم شکه میشم.

پاسخ
محبوبه اردیبهشت ۱۹, ۱۴۰۰ - ۷:۲۶ ب٫ظ

سلام من آنوپتا فوبیای شدید دارم به طوری که شب روز با اظطراب به سر میبرم و احساس ضعف زیادی می کنم به شدت نا امیدم و به خودکشی فکر می کنم لطفا کمکم کنید

پاسخ
Saeideh اردیبهشت ۱۱, ۱۴۰۰ - ۸:۵۳ ب٫ظ

سلام وقت بخیر
من ۲۳ سالمه و چند ساله که ترس از باد و رعد و برق و حیوانات دارم میشینم یه گوشه و هندسفری میزارم تا تمام نشه هم بیرون نمیرم قبلا اصلا نمیترسیدم به خودم میگم هیچ ترسی ندارن ولی یه ترس عجیبی می گیرم بطوری که تپش قلب میگیرم لطفا راهنماییم کنید.مرسی

پاسخ
Nika اردیبهشت ۸, ۱۴۰۰ - ۹:۳۰ ب٫ظ

سلام من ۱۳ سالمه و از ۷ سالگی از باد و طوفان می ترسم و هدفون می زارم تو گوشم و یک گوشه از خونه میشینم و اهنگ بلند میکنم تا اخر تا صدا باد نشنوم و بیرون نمی رم و امتحان درس هم نمی خوانم ۲۴ ساعت زندگیم شده یه گوشه از خانه لطفا کمک کنید و ید چه راه درمانی باید برم و نقس توجه هم دارم و دارو می خوارم

پاسخ
سلامتی ومهربانی اردیبهشت ۵, ۱۴۰۰ - ۱:۴۹ ب٫ظ

مهربان
سلام مادرشوهرم به هیچ عنوان نمیخوادتنهاباشه
اگرچه همه کارهاشوخودش انجام میده ولی میگه همیشه ودرهمه حال یکی بایددرکنارم باشه

پاسخ
Karimi اردیبهشت ۴, ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱ ق٫ظ

سلام ببخشید من اگه ی چیزی مرتب نباش و سر جایی خودش نباش یا خیلی از اجسام جفت نباشن استرس شدید میگریم و حالم بد میشه لطفا کمک کنید🙏🏻

پاسخ
میترا سیفان اردیبهشت ۶, ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸ ب٫ظ

سلام، این مورد میتونه جز دسته‌بندی وسواس باشه. وسواس تقارن.

پاسخ
آنه مرداد ۲, ۱۴۰۰ - ۰:۵۳ ق٫ظ

سلام من ۳۰ سالمه ازخیلی چیزهامیترسم حتی ازاینکه بچمویه لحظه باپدرش بفرستم مغازه میترسم هرشب فکرای بدمیکنم اصلاخوابه اروم ندام خیلی میترسم همش فکرای بدمیکنم الان چندمدتیه حس میکنم تپش قلب دارم

پاسخ
زهرا مقصودی اردیبهشت ۳, ۱۴۰۰ - ۳:۲۶ ب٫ظ

سلام من حدوده ۱۰ روز پیش حمله ی پانیک داشتم حالا از اون موقع حموم رفتم برام عذابه از همه مهمتر اینکه نمیتونم چیزی بخورم میترسم تو گلو بمونه خفم کنه.چیکار کنم زندگیم جهنم شده

پاسخ
بهزاد مرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۱:۰۲ ب٫ظ

سلام من پدرم ۶۰سالشه از هرچیزه غیر واقعی میترسه مثلا دست به شارژر میزنه میگه نکنه برق منو بگیره یا مثلا آب میخوره میگه نکنه زهری چیزی تو اب ریخته باشن یا از روی چاه پلمپ شده رد میشه میگه نکنه بیفتم تو چاه ولی وقتی یه مورد جدید پیدا میکنه مورد قبلی رو دیگه ازش نمیترسه و این مورد فقط روزها براش اتفاق میفته لطفا کمکم کنین مادرم دیگه از دستش دیوونه شده

پاسخ
سهراب روستایی اسفند ۲۴, ۱۳۹۹ - ۹:۳۷ ق٫ظ

سلام و احترامات، سن من ۳۰ سال است و در این اواخر یکبارگی به صورت مجازی پیش چشمان ام “مار” را میبنیم و احساس میکنم و میترسم حتا که وضیعت جسمانی ام کاملا برهم میخورد. لطفا برایم بگویید که این چه نوع یک اختلال روانی است؟ ممنون

پاسخ
ناشناس اسفند ۱۵, ۱۳۹۹ - ۷:۱۹ ب٫ظ

سلام ببخشید یکی از دوستانم از بوسه میترسد و نگرانی زیاد دارد باید چیکارکنم تا ترسش بریزه؟!

پاسخ
سارنا بهمن ۲۸, ۱۳۹۹ - ۶:۳۲ ق٫ظ

سلام من از باد شدید و طوفان و رعد و برق و بارون میترسم وقتی صداش میاد نمیتونم بخوابم بدنم سرد میشه تپش قلب شدید میگیرم و در شب بیشتر میترسم و به هیچ وجه نمیتونم بخوابم انگار دارم میمیرم

پاسخ
نازنین بهمن ۱۴, ۱۳۹۹ - ۱:۵۸ ب٫ظ

سلام دختر ۱۷ ساله ام از رفتن به خانه دوستام یا آوردن آنها به خونه مان میترسم ، میترسم به هر دلیلی بمیرند و من به زندان برم
خواهشا جواب منو بدین دیگه خسته شدم

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۰۸ ب٫ظ

سلام به شما، این مورد مشکل وسواس فکری است. لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/obsessive-thoughts/

پاسخ
علی بهمن ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳ ب٫ظ

سلام من از بیماری و مرگ خیلی میترسم اگه یه موقع فشارم بیاد پایین و یه خبر بدی بشنوم و یا مرگ کسی به شدت ناراحت میشم و قلبم تندتند میزنه و اشتهام کور میشه تهوع بهم دست میده دوست دارم تنها باشم و الان ۲۷ سالمه و شغل خاصی ندارم و سه چهار سالیه خونم بیرون و پارک و خرید و … هم نمیرم و دوست ندارم بیشتر باگوشی هستم و لپ تاپ و خودم مدام تو سایتهای مختلف ودر مانهای گیاهی … مدام مطلب می خوانم

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۱۰ ب٫ظ

سلام، ابن مشکل اختلال اضطراب بیماری هست. لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/health-anxiety/

پاسخ
علی بهمن ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹ ق٫ظ

سلام من ۲۷ سالمه و از خیلی چیزها ترس دارم اصلا دوست ندارم بیرون و خرید و ..برم از بیماری و حتی یه سرماخوردگی میترسم و سریع به پزشک میرم اگه یه مقدار فشارم پایین بیاد دچار ترس میشم دستام یخ میکنه قلبم تندتند میزنه از جمع فرار میکنم بیشتر با گوشی و لب تاپ کار میکنم و مشغول میشم و تا الان هم دنبال کاری نبودم و دوست ندارم
فامیلو دوست هم اگه در مورد کار و شغل و صحبت کنن ناراحت میشم و نمیتونم هم جوابی بدم
اصلا نمی تونم تو جمع صحبت کنم و بیشتر به صحبت های دیگران گوش میدم و بله خیر میگم

پاسخ
میترا سیفان بهمن ۱۹, ۱۳۹۹ - ۱:۱۱ ب٫ظ

سلام، این رفتارهایی که اشاره کردید، رفتارهای اجتنابی برای کاهش اضطراب هست که در کوتاه مدت، اضطراب رو کمی کاهش میدهند اما در بلند مدت باعث حل مسئله اصلی نمیشود.

پاسخ
دلنیا دی ۱۶, ۱۳۹۹ - ۷:۳۲ ب٫ظ

من از هر چیز زیادی میترسم ماشین زیاد آدمای زیاد و اعداد زیاد حس میکنیم بالاخره تموم میشن من خیلی نارحتم نمیتونم برم خیابون تو ماشین سا مهمونی به پدر و مادرم میگم نه درکم میکنن نه منو میبرن دکتر

پاسخ
مهسا مرداد ۹, ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹ ب٫ظ

سلام حتمن برید پیش یک روانشناس خوب چون ترس یا وحشت از خیابون ممکنه در آینده فرد رو به اختلال آگروفوبیا مبتلا کنه آگروفوبیا یعنی ترس و وحشت از محیطهای بزرگ شلوغ باز عمومی مثل خیابون مهمونی پارک سینما و کلا محیطهای شلوغ و عمومی

پاسخ
آرزو دی ۱۳, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۴ ب٫ظ

سلام من از از دست دادن کسی که خیلی دوسش دارم میترسم‌وقتی با یه نفر حرف میزنه همش حس میکنم قراره اون جای منو بگیره و دستو پام سریع شل میشه و واقعا نمبتونم براش توضیح بدم اونم تا یه جایی میتونه باهام کنار بیاد و نمیزاره بیش از حد کنترلش کنم‌اگه میشه جواب بدین

پاسخ
نگار دی ۱۳, ۱۳۹۹ - ۱:۰۸ ق٫ظ

سلام
ممنون بابت اطلاعات خوبتون
من یه لوبیا خیلی بد و عجیب دارم و اونم اینه که از پسرا و مردا میترسم اصلا دست خودم نیست لطفا کمکم کنید خیلی برام سخته دیگه خسته شدم??

پاسخ
Niloufar دی ۷, ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر من یه دختر ۲۰ ساله ام که به شدت از چیزای بزرگ میترسم و واقعاً توی اون شرایط به تپش قلب میفتم از درختای بلند و تنومند ، دریا ، و حتی از نگاه کردن به اسمون هم میترسم و این ترسا روز به روز دارن زیاد تر میشن نمیدونم چیکار کنم حتی نمیتونم عکساشونم ببینم چون حتما بعدش حالم بد میشه کمکم کنین لطفا…..

پاسخ
محمد علی آذر ۱۶, ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰ ب٫ظ

سلام.با تشکر از سایت خوبتون ببخشید من الان ۱۷ سالمه ولی بشدت از موجوداتی مثل سوسک یا مارمولک یا حتی یه عنکبوت یه سگ و خلاصه هرچیزی که فکرشو بکینین میترسم.
واین برام خیلی اعصاب خورد کنه و حتی وقتی یه سوسک میبینم اصلا نمیرم طرفش که بکشمش. سریع فرار میکنم
میخواستم بدونم آیا راهی هست که من با این ترس که پیش خودم خیلی ناجوره مقابله کنم؟

پاسخ
میترا سیفان آذر ۱۷, ۱۳۹۹ - ۹:۳۲ ب٫ظ

سلام. بله، حتما. درمان ابن فوبیا، روش حساسیت زدایی منظم هست که توسط متخصص روانشناس فردی انجام میگیره:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
فاطمه آذر ۱۶, ۱۳۹۹ - ۰:۰۱ ق٫ظ

سلام من ترایپو فوبیا شدیدی دارم تورو خدا راهنماییم کنید دارم دیوونه میشم

پاسخ
میترا سیفان آذر ۱۷, ۱۳۹۹ - ۹:۳۶ ب٫ظ

سلام، درمان فوبیای خاص روشی است به نام حساسیت‌زدایی منظم که توسط متخصص روانشناس فردی انجام میشه:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
رضا آذر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۲ ب٫ظ

سلام خسته نباشید.من جدیدا خیلی میترسم از چیزی که نیستم فک میکنم معتاد شدم با اینکه تا الان هیچ چیزی مصرف نکردم ولی موقع خواب فکرای عجیبی به سرم میزنه مثلا انگار ینفر بهم میگه بلندشو برو چیزی مصرف کن الان چندروزه از بیرون رفتن میترسم بیرون نمیرم حتی جلوی در هم نمیرم قلبم از جا کنده میشه نمیدونم چرا اینطوری شدم حالم به قدری بد میشه که مث بچه ها گریه میکنم حوصله ی هیچ کاریو ندارم دیگه همش فکرو خیال میکنم از ترس اینکه معتاد نشم حتی ساعت ها حرف نمیزنم و اینکه انگار ینفر بهم میگه خودتو بکش لطفا کمکم کنید ممنون .

پاسخ
میترا سیفان آذر ۱۲, ۱۳۹۹ - ۳:۲۷ ق٫ظ

سلام، مشکل شما وسوای فکری است و به کمک متخصص قابل رفع هست.
لطفا این مطلب رو مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/obsessive-thoughts/

پاسخ
رضا آذر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷ ق٫ظ

واینکه انگار ینفر میگه خودتو بکش تو معتادی دوس دارم خودمو بکشم توروقران کمکم کنید

پاسخ
آسمان آذر ۱, ۱۳۹۹ - ۵:۵۸ ب٫ظ

سلام من از ادمها میترسم. مثلا امروز با خانم همسایه ک با مادرم کار داشت و مادرم نبود من صحبت کردم.از اون لحظه تا الان من دارم گریه میکنم و ترسیدم
نمیدونم از چی و چرا

پاسخ
میترا سیفان آذر ۲, ۱۳۹۹ - ۷:۱۴ ب٫ظ

سلام و سپاس از اشتراک گذاری تجربه‌تون. مورد شما نیاز به بررسی جامع توسط رواندرمانگر داره دوست عزیز. تا علت ترس و گریه شما مشخص و درمان بشه.

پاسخ
حمیدی شهریور ۱۱, ۱۴۰۰ - ۳:۴۳ ق٫ظ

ازهمه چیزبدم میاد یهویی ترس درمن ایجاد میشه.مثلا الان از تمام صداها میترسم صدای جیرجیرک روانیم می‌کنه استرس میگیرم.کجابرم صداشو بشنوم.چیکار کنم.

پاسخ
Khatereh آبان ۱۵, ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱ ب٫ظ

سلام ،من ۳ساله در رابطه ام و دوست پسرم در حالت عادی دستش عرق نمیکنه وقتی منو میبینه دستاش شروع میکنه به عرق کردن همچین چیزی ممکنه ،علتش چیه؟

پاسخ
میترا سیفان آبان ۱۵, ۱۳۹۹ - ۷:۰۵ ب٫ظ

تعریق کف دست و پا منشا ژنتیکی داردند و معمولا در شرایط اضطراب آور، تعریق بیشتر میشود.

پاسخ
Baran آبان ۱۴, ۱۳۹۹ - ۸:۵۵ ق٫ظ

سلام من زنی۲۵سالمه در خارج از کشور رندگی میکنم . تازه یک سال میشه که به اروپا اومدم . و زندگی جدید با همسر را شروع کردم . مشکلم اینه که ترس خیلی خیلی شدیدی از تنهایی در شب و تاریکی دارم . متأسفانه شیفت کاری شوهرمم خیلی بده و عوضش هم نمیشه کرد . اون دیروقت به خانه میاد و صبح زود هوای تاریک میره . وقتی صبح ساعت ۴ میره من چراغ رو روشن میزارم ک نترسم ولی بازم وقتی میخوابم خوابای خیلی ترسناک میاد سراغم مثلا خواب میبینم یکی داره برق رو خاموش میکنه یا یکی داره راه میره تو اطرافم . این ترس تا حدی بده ک از خواب بلند میشم و میترسم و خیلی احساس تنهایی میکنم . قبلا عادت نداشتم تنها باشم در شب . چون خانواده ی پرجمعیتی بودیم و تنهایی نمیخوابیدم. اما الان همینکه هوا تاریک باشه و من تنها باشم تررررس شدیدی دارم فکر میکنم یکی از پشت کنارمه و … ولی وقتی شوهرم خانه باشه هیچ ترسی ندارم کنار او. لطفا کمکم کنيد

پاسخ
میترا سیفان آبان ۱۵, ۱۳۹۹ - ۷:۱۰ ب٫ظ

سلام، ممنون از بیان تجربه تون. عموما خود موضوع مهاجرت، فشار پنهانی به روان وارد میکنه و حالا در شما، با ترس از تنهایی تلفیق شده پس بهتره حتما از یک مشاوره فردی کمک بگیرید.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/106p-individual-consultant

پاسخ
امیر آبان ۱۲, ۱۳۹۹ - ۸:۰۵ ب٫ظ

سلام من از افراد هم سن و سال های خودم میترسم و همش فکر میکنم اگه دعوا بشه نمیتونم از حقم دفاع کنم و از نگاه کردن به چشمان ام سن های خودم هراس دارم

پاسخ
میترا سیفان آبان ۱۳, ۱۳۹۹ - ۸:۲۸ ب٫ظ

سلام
لطفا برای بررسی های بیشتر به یک تراپیست مراجعه کنید. به این خاطر که ممکن هست مشکلتون الزاما فوبیا نباشه. ممکن هست عواملی مثل کمبود مهارتهای ارتباطی یا کمبود عزت نفس یا حتی اضطراب اجتماعی هم دخیل باشند.

پاسخ
هستی آبان ۵, ۱۳۹۹ - ۲:۰۶ ق٫ظ

سلام من پسر سه ساله ای دارم ک از صدای بلند و تاریکی میترسه..صداآژیر تو پارکینگ یا دریل کاری خونه همسایه بشنوه میترسه و در گوش هاشو میگیره. واقعا نمیتونم بگم از کجا منشا گرفته اینطور شده.. ممنون میشم راهنماییم کنید

پاسخ
میترا سیفان آبان ۱۰, ۱۳۹۹ - ۶:۳۹ ق٫ظ

سلام، برخی ترسها در کودکان تا سنین خاصی طبیعی هستند، که در مطلب زیر بهش اشاره کردم. اگر علائم کودک شما چیزی غیر از علائمی است که ذکر شده، بهتر است هرچه زودتر تحت نظر متخصص روانشناسی کودک قرار بگیرند تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری بشه.

ممنون

https://pezeshkekhoob.com/blog/children-fears/
https://pezeshkekhoob.com/psychologists/38p-child-psychologist

پاسخ
مریم مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۴:۰۷ ب٫ظ

سلام،یکی از دوستان من در سن کم توی استخر‌ بوده و فضا یکم تاریک بوده کف استخر عکس دلفین رو میبینه و چون تاریک بوده به شدت میترسه و هنوز بعد سالها از عکس دلفین کف استخر ترس شدید داره و داخل آب نمیره و به خاطر همین موضوع از تیم ملی شنا هم همون سن جدا میشه،میشه راهنمایی کنین چه طور میشه کمکش کنیم!

پاسخ
میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۹:۳۰ ب٫ظ

سلام، برای رفع این موضوع، باید روش حساسیت زدایی توسط متخصص روانشناس انجام بگیره.

پاسخ
زهرا مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۸:۵۳ ق٫ظ

سلام من یک پسر ۱۲ ساله دارم همیشه ترسی با او هست در زمانی که کوچکتر بود با دیدن انیمیشنی که خرسی به مردی حمله می کرد ترس از خرس در او به وجود آمد اما این ترس ادامه پیدا کرد و الآن تقریبا از تمام حشرات حتی پروانه می ترسد و متا سفانه همین که هوا تاریک می شود در خانه را می بندد و دایما در را باز می کند و بیرون را چک می کند وقتی علتش را می پرسم میگه می ترسم دزد بیاد و هنگام خواب با ترس بلند می شود و میاد من را از خواب بیدار می کند و میگه می ترسم و حتی به داخل کوچه هم اصلا نمی رود لطفا کمکم کنید می ترسم از این ترس صدمه ای جبران نا پذیر به او بزند

پاسخ
میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۹:۳۳ ب٫ظ

سلام، ترس های کودکی تا حدی طبیعی هستند ولی از یک حدی به بعد حتما باید در اولین فرصت توسط متخصص روانشناس کودک و نوجوان درمان شود تا در بزرگسالی، با مسئله های بعدی مواجهه نشوند. لطفا مطلب ترس در کودکان رو مطالعه کنید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/children-fears/

پاسخ
زهرا مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۸:۱۵ ق٫ظ

سلام من یک پسر ۱۲ ساله دارم همیشه ترسی با او هست در زمانب که کوچکتر بود با دیدن انیمیشنی که خرسی به مردی حمله می کرد تری از خری در او به وجود آمد اما این تری ادامه میدا کرد و الآن تقریبل از تمام حشرات حتی پروانه می ترسد و متا سفانه همین که هوا تاریک می شود در خانه را می بندد و دایما در را باز می کند و بیرون را چک می کند وقتی علتش را می پرسم میگه می ترسم دزد بیاد و هنگام خواب با ترس بلند می سود و میاد من را از خواب بیدار می کند و میگه می ترسم و حتی به داخل کوچه هم اصلا نمی رود لطفا کمکم کنید می ترسم از این ترس صدمه ای جبران نا پذیر به او بخورد

پاسخ
متین مهر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۷ ب٫ظ

داداشم فقط ۹ سالشه

پاسخ
متین مهر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴ ب٫ظ

سلام برادر من به شدت از عروسک های ترسناک مثل مومو و آنابل و ایت و اینجور چیزای ترسناک که روح و ازنا داره به شدت می ترسه برادرم آدم شلوغ و شیطون بود الان اصلا درست حسابی غدا نمی خوره همش تو فکره شب ها تنها نمی خوابه از فکرش بیرون نمی ره?

پاسخ
میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۹:۳۵ ب٫ظ

سلام، در وهله اول درست ترین کار این هست که کودکان در معرض تماشای شخصیت های کارتونی ارواح یا فیلم ترسناک قرار نگیرند. ولی در حال حاضر به علت این که در کارکردهای عادی روزانه برادرتون تغییر ایجاد شده، حتما باید با روانشناس متخصص کودک و نوجوان ملاقات داشته باشند تا از بروز علائم بعدی جلوگیری بشه و ترس هم رفع خواهد شد.

پاسخ
ندا مهر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۸:۴۱ ب٫ظ

سلام.وقت بخیر. خانم ۳۰ ساله ای هستم که به شدت از همه ی حیوانات به خصوص گربه وحشت دارم. این ترس رو زندگیم تاثیر بدی داشته و گاهی از رفتن به طبیعت هیچ لذتی نمیبرم چون مدام باید حواسم به اطراف باشه تا حیوانی نبینم. قصد بارداری دارم و میخوام قبلش این مشکلم حل بشه.لطفا یک راه حل مفید پیشنهاد بدید.ممنون

پاسخ
میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۹:۳۷ ب٫ظ

سلام به شما، ترس از حیوانات تحت عنوان فوبیای خاص طبقه بندی میشود. از بین بردن فوبیای خاص حتما به چند جلسه حساسیت زدایی زیرنظر متخصص روانشناس احتیاج داره.
مطلب فوبیای خاص:
https://pezeshkekhoob.com/blog/common-phobia/

پاسخ
کارمینا مهر ۲۵, ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ ق٫ظ

سلام مشکلی که میخوام واستون بگم مشکل خواهرمه:خواهرم ۲۷سالشه و دوران بچگی مورچه توی گوشش میره و میبرن دکتر و گوششو شستو شو میدن و از همون روز سرگیجه پیدا میکنه تا به همین امروز سال پیش متخصص گوش رفت هیچ مشکلی از گوشش پیدا نکردن و علت سرگیجه فقط اعصاب شناخته شد.حالا شده خوره جون و ذهنش نه خواب داره نه خوراک البته بگم فقط عصر ها تا صبح اینجوریه، افتاب که بالا میاد و روز میشه کاملا از بین رفته و فقط یکم احساس بی تعادل داره…اینجوری بگم که ترس از سرگیجه داره زندگیشو تباه میکنه…بعضی ها از ادما از استرس زیاد مشکلات گوارش و اینطور چیزا پیدا میکنن خواهر من اگر حتی خیلی کم استرس بهش وارد بش سرش گیج میره بعد شاید سرگیجه از بین بره اما ترسش همچنان هست…همین دیشب از سر شب تا ساعت۴ صبح بیدار بود وقتی میخوابه سرش گیج میره و بعد ترسش سراغش میاد و نمیذاره که بخوابه…لطفا بگین که مشکلش حل میشه یا نه؟

پاسخ
میترا سیفان مهر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۹:۴۳ ب٫ظ

سلام. ممنونم از طرح مسئله خواهرتون. اگر از لحاظ ساختار فیزیکی و از نظر متخصص گوش و حلق و بینی مشکلی وجود نداره، به نظرم حتما یک دوره رواندرمانی رو امتحان کنید. به دلیل اینکه ممکن است سرگیجه ها ریشه های روان تنی داشته باشند.
مطلب زیر رو هم مطالعه بفرمایید:
https://pezeshkekhoob.com/blog/psychosomatic-disorders/

پاسخ
درسا مهر ۱۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱ ب٫ظ

سلام دختر۲۰ساله ای هستم که ازاین که دیگران دوسم نداشته باشن ودوستیشونوباهم بهم بزنن یاحرفی بزنم که ناراحت بشن خیلی میترسم واسه ی همینم بعضی وقتاحرفمونمیتونم بزنم ازاین که بایکی دعوام بشه میترسم کلاازازتنهایی ترس دارم یابعضی وقتاکه یکی ازدوستام یه حرفی میزنه که شایداصلاحرف خاصی نباشه واصلابه من ربط نداشته باشه فکرم خیلی مشغول میشه وفکرمیکنم میخواددوستیشوباهم بهم بزنه میشه لطفاکمکم کنیدچیکارکنم واقعااین ترس بهم استرس واردمیکنه وناراحتم میکنه

پاسخ
میترا سیفان مهر ۲۳, ۱۳۹۹ - ۱:۰۸ ب٫ظ

سلام عزیزم. ممنون که تجربه خودتون رو به اشتراک گذاشتید، لطفا مطلب هجوم افکار و ترس از تنهایی رو بخونید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/monophobia/
https://pezeshkekhoob.com/blog/obsessive-thoughts/

پاسخ
پاشا مهر ۹, ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹ ب٫ظ

سلام من هجده سالمه و حدود دوماهه كه ترس از بيرون رفتن دارم، اعتماد به نفسك بالاست و مشكلي با ظاهرم ندارم ولي ميترسم اگه تنها برم بيرون حالم بد بشه وقتي تنها ميشم استرس ميگيرم حالت تهوع ميگيرم حتي فشارم ميفته و به گريه ميفتم نميدونم بايد چيكار كنم

پاسخ
میترا سیفان مهر ۱۳, ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶ ق٫ظ

سلام، ممنون به اشتراک گذاری تجربه تون. موضوعی که با اون درگیر هستید، احتمالا آگورافوبیا هست و برای بررسی جامع تر و درمان حتما باید به روانشناسان فردی مراجعه کنید
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
الهه معینی مهر ۴, ۱۳۹۹ - ۸:۰۵ ب٫ظ

سلام من از سکوت شدن تو جایی میترسم به طوری که نمیخواستم سر جلسه کنکور برم
حالم خیلی بد میشه و دستشوییم میگیره نمیتونم بیش از ۵-۱۰ دقیقه تحمل کنم
چکار کنم چند وقت دیگه باید برای مصاحبه فرهنگیان برم و قطعا با این رفتارم رد میشم:((

پاسخ
میترا سیفان مهر ۶, ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴ ق٫ظ

سلام، این مورد به دلیل احتمال وجود موانع زیربنایی تر حتما باید توسط متخصص بررسی و درمان بشه دوست عزیز

پاسخ
Unknown شهریور ۲۷, ۱۳۹۹ - ۴:۱۶ ق٫ظ

سلام من ١٥ سالمه و ترس شديدي از ادرار كردن افراد توي شلوارشون دارم، اگر به دستشويي برسند نميترسم ولي اگر توي خودشون ادرار كنن واقعا دچار حال خيلي وحشتناكي ميشم. به حدي كه وقتي كسي جريانش رو هم تعريف ميكنه به يكباره حالت بغض و عصبانيت و تپش قلب شديد بهم دست ميده، نميتونم فيلم و يا داستان هايي هم كه اين اتفاق توشون افتاده باشه هم ببينم، بنظرتون عللش چي ميتونه باشه و چيكار بايد بكنم؟..

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۴ ق٫ظ

سلام، این موضوع در دسته بندی ترس قرار نداره و به نوعی وسواس فکری هست. که حتما باید توسط فرد متخصص درمان بشه! لطفا مطلب وسواس فکری رو مطالعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/08/10/obsessive-thoughts/

پاسخ
unes شهریور ۲۴, ۱۳۹۹ - ۰:۴۳ ق٫ظ

سلام خسته نباشید .پسر ۱۷ ساله ای هستم که همراه خانوادم توی خانع ی آپارتمانی زندگی میکنیم .از دیشب که مادرم توی دستشویی خونه سوسک دیده خواهرم میترسه بره دستشویی .من امروز خواستم ب خواهرم نشون بدم که هیچ سوسکی توی دستشویی نیست که از شانس بد من ی سوسک خیلی بزرگ از کنار کاسه توالت اومد بیرون .خواهرم طوری داد زد که منم تپش قلب گرفتم و متاسفانه الان جفتمون میترسیم بریم دستشویی .در ضمن من خودم از هیچی ب جز سوسک توالت نمیترسم .حتی مار هم برا من ترسی ایجاد نمیکنه و میدونیم ترسمون غیر منطقیه ولی باز میترسیم . ممنون میشم راه حل بدید

پاسخ
منصوره شهریور ۱۸, ۱۳۹۹ - ۳:۳۹ ق٫ظ

سلام و وقت به خیر
من از صدا یا حرکات ناگهانی به شدت میترسم و این صداها لزوما بلند نیستن!
مثلا وقتی که توی ماشین نشستیم صدای ناگهانی برف پاک کن منو به شدت میترسونه, یا داد زدن کسی باعث میشه به شکل غیر منطقی شوکه بشم و جا بخورم, مثلا وقتی نون رو توی تستر گذاشتم, وقتی تست میشه و بالا میپره من جا میخورم درحالی که خودم گذاشتم و مطلع هستم که قراره این اتفاق بیفته.
در حال حاضر امکان مراجعه حضوری به درمانگر رو ندارم اما این وضعیت باعث ناراحتی و گاهی شرمندگی من میشه و به شدت ناراحتم میکنه, خصوصا که تعبیر به ترسو بودن میشه!
آیا راهی هست که لااقل کمی به بهبود وضعیت کمک کنه? بسیار ممنون میشم از راهنمایی تون?

پاسخ
منصوره شهریور ۱۷, ۱۳۹۹ - ۲:۴۱ ق٫ظ

سلام و وقت به خیر
من ترس شدیدی از صداها و حرکات ناگهانی دارم, این ترس بسیار آزاردهنده هست و گاهی باعث خجالت و شرمندگی میشه چون منطقی نیست! این صداها لزوما بلند نیستن,
مثلا وقتی تو ماشین نشستیم, صدا و حرکت ناگهانی برف پاک کن منو میترسونه و جا میخورم, یا اگر کسی ناگهان داد بزنه به شدت میترسم, حتی وقتی نون رو توی تستر گذاشتم, وقتی تست میشه و میپره بالا, من ناگهان جا میخورم با اینکه خودم گذاشتم و میدونم قراره اتفاق بیفته!
درحال حاضر امکان مراجعه حضوری به درمانگر رو ندارم, راهی هست که لااقل کمی بهم کمک کنه? واقعا ممنون میشم راهنمایی کنید?

پاسخ
مهتاب شهریور ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۱۴ ب٫ظ

سلام وقتتون بخیر
ببخشید من خیلی از توالت فرنگی میترسم میدونم ک ترسم غیرمنطقی و بی دلیله اما دسو خودم نیست حتی نمیتونم ب این نوع توالت نزدیک بشم، باید چکار کنم؟

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ - ۳:۱۵ ب٫ظ

با سلام، ترسهای شدیدی که خود فرد میدونه که غیرمنطقی هست اما نمیتونه رفعش کنه دقیقا در دسته بندی فوبیا قرار داره و درمانش فقط توسط متخصص ممکن هست. البته پروسه سختی نیست و طی چندجلسه به طور کامل رفع خواهد شد.

پاسخ
A آذر ۸, ۱۴۰۰ - ۲:۱۵ ب٫ظ

خانم دکتر من چون خودم از بچگی ترس و افسردگی و وسواس رو تجربه کرده ام میخواستم خدمتتون بگم که این روشهایی که شما روانپزشکان استفاده میکنید نتیجه اش فقط کوتاه مدت هست چون ترس ریشه ی ژنتیکی داره و بعدها ترسهای دیگه جایگزین ترس قبلی میشه

پاسخ
مهتاب شهریور ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۱۱ ب٫ظ

سلام خسته نباشید
ببخشید من خیلی از توالت فرنگی میترسم و میدونم ک ترسم غیرمنطقی و بی دلیله اما دست خودم نیست حتی نمیتونم ب این نوع توالت نزدیک بشم

پاسخ
حمیدرضا شهریور ۱۳, ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸ ب٫ظ

سلام بیش ازیک سال است پسرم از رعد وبرق و آثار آن (ابروباران) به شدت میترسه وازخونه بیرون نمیاد بعضی مواقع دچار اضطراب شدید شده و گریه میکند آیا این حالات درمان قطعی دارد یا نه ممنون از سایت خوب وپاسخگوییتون درضمن پسرم ۱۴ سالشه .

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ - ۳:۲۰ ب٫ظ

با سلام، به این حالت، فوبیای طوفان میگن و کاملا قابل درمان هست. کافی است به متخصص رواندرمانی فردی که در زمینه فوبیا کار میکنند مراجعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/
https://pezeshkekhoob.com/psychologists
در این لینک میتونید رزومه متخصصین رو به دقت بررسی کنید و وقت خودتون رو هم آنلاین رزرو کنید.

پاسخ
لیلی شهریور ۱۲, ۱۳۹۹ - ۸:۰۶ ب٫ظ

دوباره سلام خیلی ازحرفام جاموندن که بگم … من ازاشیا تیز نمیترسم فقط گاهی ازاین میترسم نکنه گاهی حموم بخوام به خودم باتیغ ضربه بزنم یا ازاین که بخوام زخمی کنم خودمو وزیاد میترسم ازش ، بعدمن ازیه جسم بالا تنه به شدت خجالتیم یعنی فرصت اینکه پول بیاددستم دراولین وقت میرم جراحی کنم تاهرجایی که بشه کوچیک بشه ازکوچیک ترین برجستگی هم به شدت رنم میبرم بخاطرهمین خیلی ازلباسارو محدودمیکنم یا میخرم اما نمیپوشم متاسفانه فقط منتظر فصل سردهستم چون لباسایی مثل سیوشرت داره که میتونم بااونتاجلیی احساس راحتی کنم اما نه که بگم دخترم راضی نیستم فقط ازاین یکی بیزارم بقیه فکرمیکنن بخاطر اونا اما واقعا گریم میگیره چرا وجودداره اصلانمیت نمیتونم قبول کنم یامیگم باید انقدرلاغربشم تامعلوم نباشه اما بازم اینطوری شدنی نیست …عمل بهتره

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ - ۳:۲۷ ب٫ظ

سلام دوست عزیز. ممنون که مشکلاتتون رو بیان کردید. مشکل شما فوبیا و ترس شدید نیست. بلکه به سه مشکل دیگه اشاره کردید که هریک درمان خاص خودش رو میطلبه. یکی مشکل اضطراب اجتماعی، اختلال بدریخت انگاری بدن و مشکل وسواس فکری، ترس از قضاوت دیگران. من مطالب این سه موضوع را هم نوشتم، لینکش رو اینجا قرار میدهم. مطالعه کنید قطعا کمک کننده خواهد بود.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2017/07/13/social-anxiety/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/10/06/body-dysmorphic-disorder/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/08/10/obsessive-thoughts/

پاسخ
لیلی شهریور ۱۲, ۱۳۹۹ - ۷:۴۷ ب٫ظ

سلام خسته نباشید ،درباره اینکه من ازاجتماع گریز هستم ونمیخوام برم بیرون مثلا حتی سرکوچه یاامروز قراربودبریم بیرون حدود۵دیقه هم راهش نیست اما بااین افکارم نمیتونم برم اگرم بگم مشکل دارم کسی توجه نمیکنه چون میگن تقصیر خودته و جوابی نمیگیرم… بعدازاون چون قدن کوچیکه مشکل بزرگی میدونم و اعتمادبه نفسم کاملا دوساله خورد شده حتی باکوچیک ترین حرفهاناراحت میشم اینکه چرااحساس بدبختی میکنم بعدازاون من ازبچگی خیلی نترس بودم یعنی تا۱۰سالگی که ۸سالم بود یه نیرویی زد توگوشام کاملا تنهابودم تااونموقع نمیدونستم موجود ماورایی وجن چیه که بعدازاون تاحالاکه ۲۰سالم حدود دوساله دیگه جنی نمیبینم و خیلی رنج میبردم شبا اذیتم میکردن که شکر بادعا حل شد اما یکی بدترش اینه شبا وقتی تنهام یا حتی یکی پیشم نیست و مثلا نصف شب ازخواب بیداربشم چشمام اول جزسیاهی فقط توفکر جنه و نکنه اطرافم باشن و منونگاکنه یکی فوری چراغ گوشیمو روشن میکنم تا ببینم چیزی نیست و بعد اگر خیلی بترسم میرم پیش مادرم بخوابم وباپتو سرم و میپیچم وبه خصوص پاهام میگم شاید یکی پاهامو بگیره و چون ازاون ضربه توگوشم که ۸سالگی داشتم همیشه حتی روز گوشامو میگیرم چه بادست و پتو و فقط فکرمیکنم من اگر نتونم برم بیرون و چون کوچیکم نمیتونم تنهایی دنبال این مشکلم بیفتم و توزندگ همیشه افسرده هستم حتی جایی نمیرم پس چجور زندگی کنم و اگه کسی بگه منو دوسداره میگم تظاهر به دلسوزی حتی الان هم میگم چراباید این قدر عذاب داشته باشم ! ?

پاسخ
رامین نیک اندیش شهریور ۲, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲ ب٫ظ

سلام من ۴۸ سال دارم از دوران کودکی از مکانهای تاریک و تاریکی و تنها شب جایی ماندن ترس شدید دارم همواره حس میکنم کسی و یا چیزی ماوراءطبیعی در کنارمه یا در خونه اس متاسفانه پسر بزرگم هم مثل من است هرکاری میکنم نمیتونم به ترس رو کنترل کنم کم رو هستم کارها رو تنها کمتر میتونم انجام بدم تو کار اکثر اوقات بدنبال شریک میگردم نمیدونم دیگه چیکار کنم فقط کافیه یه متن ترسناک یا فیلم ترسناک ببینم تا چند وقت از همه چیز البته فقط شبها میترسم همش حس میکنم شخصی از پشت سر میخواد منو بگیره لطفا راهنمائیم کنید بیشتر بخاطر پسر اولم ناراحتم که مثل من بزرگ نشه چون همین مسائل بارها در کار باعث گرفتاری و اینکه شریک بد به پستم خورد و کلاهم را برداشت نمیخوام پسرم هم مثل من بشه ممنون از حوصله ای که بخرج دادید

پاسخ
میترا سیفان شهریور ۳, ۱۳۹۹ - ۲:۰۲ ب٫ظ

سلام و سپاس از بیان نظرتون. با توجه به اینکه این مشکل در شما قدیمی است بهتر است حتما به متخصص روانشناس مراجعه کنید. در رابطه با پسرتون چون هم آمادگی ژنتیکی و هم عوامل محیطی محیای فوبیا رو دارند، این عامل لزوم مراجعه به متخصص رو خیلی پررنگ میکنه.
لیست روانشناسان سراسر کشور که شما میتوانید وقت خودتون رو بصورت آنلاین رزرو کنید:
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
محمد رضا مرداد ۲۸, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۸ ق٫ظ

سلام من از بلندی خیلی میترسم
می ترسم خودم رو پرت کنم پایین
باید چیکار کنم

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲۸, ۱۳۹۹ - ۴:۲۱ ب٫ظ

سلام، اگر این ترس به صورت افکار آزار دهنده شما رو اذیت میکنه، ممکن هست فوبیا نباشه و در واقع مشکل، وسواس فکری باشه. لطفا مطلب زیر رو مطالعه کنید، اگر سوالی بود در خدمتم.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/08/10/obsessive-thoughts/

پاسخ
امیر مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۳:۰۴ ب٫ظ

سلام ببخشید من ترس شدید از چرخش و یا حرکات شبیه بهش دارم مثلا وقتی برم جایی درختا با باد تکون بخورن حس سرگیجه بهم دست میده و شدیدا خوف میکنیم با اینکه حس میکنم منطقی نیست
از تاب و الاکلنگ و همچین وسایلی هم ترس شدید دارم
آیا فوبیاس؟

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۳:۵۵ ب٫ظ

با سلام، بله احتمال داره که فوبیا باشه البته نیاز به بررسی بیشتر هست. لطفا مطلب فوبیای خاص را مطالعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

پاسخ
آرام مرداد ۵, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳ ب٫ظ

من ترس از طوفان و باد دارم یه روز در اینجا یه طوفان شدید حدودا ۹۴ کیلومتر بر ساعت اومد و دیگه از اون شب به بعد هر وقت لب پنجره میرم و یه باد خیلی کم روی صورتم میوزه خیلی میترسم لطفاً بهم کمک کنید خیلی سخته?

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۶, ۱۳۹۹ - ۲:۱۸ ب٫ظ

سلام لطفا لینک زیر را مطالعه کنید. در صورتی که ترس و استرس در کارایی شما در انجام فعالیت های روزمره تاثیر گذاشته، حتما به متخصص روانشناس مراجعه کنید.
فوبیای خاص:
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/

لیست متخصصان روانشناس
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
عاطفه مرداد ۱, ۱۳۹۹ - ۳:۵۵ ق٫ظ

سلام
من به شدت مشکل دارم با اینکه چیزی وارد دهنم بشه به خاطر همین شدیدا از دندون پزشکی میترسم در حدی که از الان به شدت استرس دندون پزشکی رو دارم که قرار است تا یک ماه آینده برم حتا تا حدودی خوابم دچار اختلال شده و از شدت استرس بی اشتها شدم
میشه راهنماییم کنید اصلا حال خوبی ندارم

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲, ۱۳۹۹ - ۳:۴۷ ب٫ظ

با سلام، ترس از پزشک و دندانپزشکی هم جز طبقه بندی فوبیای خاص هست که درمانش توسط متخصص روانشناس صورت میگیره و اصولا سه الی چهار جلسه طول میکشه!

پاسخ
مهتاب تیر ۳۱, ۱۳۹۹ - ۸:۱۸ ب٫ظ

سلام.راستش من الان‌ دختری هستم که ۲۳ سال سن دارم ولی از مسائل پزشکی خیلی میترسم.هم از این هم از مریضی .من از چیز های دیگه هم مثل جاهای تنگ میترسم ولی ترس از مسائل پزشکی همیشه از بچگی باهام بوده .بچه‌که بودم از رفتن به دکتر و امپول میترسیدم الان دیگه از اونا نمیترسم ولی مدل ترسم تغییر کرده.پدر و مادرم هم هیچ وقت منو از دکتر نترسوندن ولی نمیدونم چرا این قدر میترسم.یه بار که دکتر رفته بودم از شدت ترس گریه کردم.بعد گفت باید اول به روانشناس بری بعد بیایی درمانو شروع کنی که منم پیگیری نکردم.کلا از همه نوع دکتری میترسم حتی دندون پزشکی.

پاسخ
رکسانا تیر ۳۰, ۱۳۹۹ - ۶:۲۸ ق٫ظ

چرا نظرم ثبت نمیشه

پاسخ
میترا سیفان تیر ۳۱, ۱۳۹۹ - ۱:۲۹ ب٫ظ

با سلام، ثبت شد و پاسخ داده شد. 🙂

پاسخ
رکسانا تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۶:۵۵ ب٫ظ

سلام ممنون از مطالب مفیدتون من هفت ماه میشه که از تنهایی خیلی میترسم باید یکی مثل شوهرم یا مامانم همیشه پیشم باشه احساس میکنم مشکلی برام پیش میاد وابسته به مادرم هستم غذا اصلا نمی خورم الان دیگه از زیر دوش رفتن توالت رفتن حتی غذا خوردن میترسم همیشه حالت تهوع دارم وقتی خبرهای بد می شنوم اضطراب و استرسم خیلی بالا میره تپش قلب میگرم شب وروز یه بطری آب دستم هست حتی تو توالت نمیتونم کنارش بذارم

پاسخ
میترا سیفان تیر ۳۱, ۱۳۹۹ - ۱:۲۹ ب٫ظ

سلام، دوست عزیز احتمالا به غیر از فوبیا مشکل پنیک و اضطراب فراگیر رو تجربه میکنید. لینک مطالب رو میگذارم مطالعه کنید، و در اسرع وقت به متخصص مربوطه که راهنمایی شده مراجعه کنید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/06/03/اختلال-پانیک-وحشتزدگی/
و
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/08/18/generalized-anxiety-disorder/

پاسخ
امید تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۹:۵۴ ق٫ظ

سلام . من مدتی هست که وقتی تو جمعی قرار بگیرم و سرویس بهداشتی در دسترس نباشه ترس ادرار منو میگیره که کم کم بیشتر شده ، تو جاده باشم یا جلسه هر آن ممکنه همین احساس بهم دست بده… باعث شده کم تر بیرون برم تو مراسمات یا جم شرکت نکنم خیلی سخته لطفاً راهنمایی کنید

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶ ب٫ظ

سلام، این مشکل بیشتر در حیطه وسواس فکری هست تا فوبیا. به زودی مطالبی در این باره خواهم نوشت.

پاسخ
Hasty تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۰:۴۷ ق٫ظ

سلام من یه دختر ۱۷ ساله ام. راستش نمی دونم از کی (از وقتی یادم میاد اینجوری بودم) از تاریکی به شدت میترسم. نمی تونم حتی یه لحظه توی تاریکی باشم. بعضی مواقع توهم میزنم که موجودات ترسناک اطرافمن. مثلا موقع خواب همیشه در اتاقمو میبندم چون همش میترسم یه نفر با صورت وحشتناک درو بدون صدا هل بده و بیاد تو. یا همش میترسم از پشت تختم یا از توی کمدم یه چیز ترسناک بیاد بیرون. میدونمم که غیر منطقیه. و خب واقعا اذیتم میکنه.

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷ ب٫ظ

سلام، مشکل شما احتمالا فوبیای خاص است و با وسواس فکری همراه شده، درمان این مورد حتما باید توسط متخصص صورت بگیره چون ممکن هست در صورت عدم درمان، تبعات بعدی داشته باشه.

پاسخ
Hasty مرداد ۱, ۱۳۹۹ - ۱:۵۳ ق٫ظ

سلام. بابت کمکتون خیلی ممنونم. فقط میشه بگید منظورتون از تبعات چیه؟ متشکرم ?

پاسخ
میترا سیفان مرداد ۲, ۱۳۹۹ - ۳:۴۹ ب٫ظ

سلام مجدد، منظورم از تبعات مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی هستند که در صورت عدم درمان مشکلتون ممکن هست اونها هم اضافه بشوند.

پاسخ
Fatemeh تیر ۲۸, ۱۳۹۹ - ۹:۱۹ ق٫ظ

سلام وقت بخیر
حدود ۴ ماه هست که ترس عجیبی اومده سراغم. دائم فکر میکنم که اتفاق بدی قراره پیش بیاد و یا قراره سرطان بگیرم و بمیرم و اینجور تفکرات. زیر نظر دکتر طب سنتی هستم و خودم خیلی تلاش میکنم و مطالعه دارم کمی بهتر شدم اما هنوز ترس هام باهام هستن
میشه کمکم کنید

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵ ق٫ظ

با سلام و احترام. مشکل شما فوبیا نیست. بلکه موردی مشابه هست به نام اضطراب بیماری که راجع به علائم و درمانش در پست زیر توضیح دادم:
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/10/14/health-anxiety/

پاسخ
وحید تیر ۲۴, ۱۳۹۹ - ۴:۵۵ ب٫ظ

سلام، خیلی ممنونم بابت مطلب و پاسخ‌های خوبتون، در مورد ترس از «از دست دادن» هم اگه میشه راهنمایی بفرمایید.

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۹, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵ ب٫ظ

سلام، ممنون از توجهتون.
ترس از دست دادن خیلی به موضوع فوبیا مربوط نمیشه و بیشتر در حیطه طرحواره هاست. به زودی مطالبی در این باره در وبلاگ خواهیم نوشت.

پاسخ
مهرناز تیر ۲۳, ۱۳۹۹ - ۲:۵۹ ق٫ظ

سلام من دختر ۱۹ ساله ای هستم که از بیرون رفتن هراس دارم مخصوصا تنها.اگر با مادرم هم برم باید بهش تکیه کنم و دستشو بگیرم.اینکه دیگران به من زل بزنند یا منو مورد قضاوت قرار بدن منو بشدت میترسونه.حس میکنم همیشه استرس دارم و وقتی استرسم زیاد میشه قلبم محکم میزنه و عرق میکنم مخصوصا دستام.ظاهرم خیلی برام مهمه و میترسم اگه خوب بنظر نرسم.حاضرم بمیرم ولی مورد تمسخر قرار نگیرم.از وارد شدن توی رابطه به حدی میترسم که هم از خودم هم از قرار گرفتنم توی رابطه متنفرم.خونه برای من محل ارامشه و اگه بخوام هوایی هم بخورم میرم بالاپشتبوم.قراره دانشگاه و سرکار رفتنم همزمان باشه ولی میترسم خیلی میترسم چون تا حالا تو همچین محیط هایی قرار نگرفتم.خواهش میکنم کمکم کنید.

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۴, ۱۳۹۹ - ۲:۳۹ ب٫ظ

با سلام، مطالب اضطراب اجتماعی، آگورافوبیا و بدریخت انگاری در وبلاگ ما رو مطالعه کنید، در اونجا راه حل هایی ارائه شده اند. به نظر میرسه مشکلتون در این سه حیطه باشه.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/07/10/common-phobia/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/10/06/body-dysmorphic-disorder/
https://pezeshkekhoob.com/blog/2017/07/13/social-anxiety/

پاسخ
ati تیر ۲۲, ۱۳۹۹ - ۷:۲۶ ب٫ظ

سلام .من چند وقته توخواب میترسم شبا به مرگ فکر میکنم خیلی استرس دارم توخونه تنهام همش شوهرمم اخرشب ازسرکارمیادعلتش فکر کنم ازتنهایی باشه …روزام خواب نمیبره احساس میکنم کسی تو خونس …چیکار کنم ازاین وضع دربیام ممنون میشم راهنماییم کنید…

پاسخ
میترا سیفان تیر ۲۴, ۱۳۹۹ - ۲:۴۴ ب٫ظ

با سلام، فوبی مرگ و تنهایی بهتر هست که در اولین فرصت تحت نظر متخصص درمان بشوند.
https://pezeshkekhoob.com/psychologists

پاسخ
فاطمه تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۰۴ ب٫ظ

سلام من یک روز در جنگل در حال قدم زدن بودم که یک درخت بزرگ از ریشه جدا شد و افتاد و نزدیک بود روی من بیافتد از آن روز به شدت میترسم هر موقع بیرون برم درخت باشه میترسم و حتی روبروی خونمون درخت همش فکر میکنم اگر یک لحظه درخت بیافتهاینقدر بلند هست میاد داخل پذیرایی روی من یا بچم میافته بعد از آن ماجرا اصلا آرامش ندارم

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۱۶ ب٫ظ

سلام. نگران نباشید و آرامش خودتون رو حفظ کنید. به نظر میرسه احتمالا بیشتر از فوبیا، شما دچار فلش بک های استرس پس از سانحه و یا وسواس فکری شده باشید. مطلب زیر رو مطالعه کنید و در صورت لزوم به متخصصین مربوطه مراجعه داشته باشید.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/07/08/post-traumatic-stress-disorder/

پاسخ
حسنا تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶ ق٫ظ

سلام بله من هم تجربه کردم فکر کنم فویباس

پاسخ
تنها تیر ۱۳, ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۴ ب٫ظ

سلام ببخشید من ترس شدید از رابطه دارم چیکاربایدانجام بدم؟

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۱۳ ب٫ظ

سلام، این مورد نیاز به بررسی های بیشتری دارد. مثل اینکه دقیقا از چه چیزی در رابطه ترس دارید؟ و اگر اون اتفاق بیفته، فکر میکنید چی بشه؟ و…. مراجعه به یک فرد متخصص، قطعا کمک کننده است. اما نگران نباشید، افراد زیادی با این مشکل روبرو بوده و هستند. متخصصین این مورد رو میتوانند به خوبی برطرف کنند.

پاسخ
Anid تیر ۱۲, ۱۳۹۹ - ۸:۴۱ ب٫ظ

سلام خسته نباشید…من یه ترس عجیب نسبت به پدرم دارم پدرم ادمی که نیست که کتک بزنه یا اذیت کنه اتفاقا مهربونم هست اما بعضی وقتا خیلی عصبانی میشه از بچگی جوری بودم که هیچ وا به میل خودم کاری نکردم همش از ترس اینکه نکنه بابام بدش بیاد عصبانی بشه درحالی که ممکن هم بود چیزی نگه بهم ولی این ترس همیشه همراهمه و خیلی اذیتم ۱۸ سال سن دارم ولی هنوز نتونستم تصمیمی برای خودم بگیرم و کاری که دوست دارم انجام بدم همش از روی ترس از پدرمه به نظرتون باید پیش روان شناس برم؟

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۱۱ ب٫ظ

سلام، ممنون از اینکه نظر خودتون رو به اشتراک گذاشتید. بله این مدل افکار بیشتر از ترس، در دسته بندی وسواس های فکری جای میگیرند. مراجعه به روانشناس حتما میتونه کمک کننده باشه چون این ترس ها و افکار مدت زمان زیادی با شما بوده و ممکن است خودتون به راحتی نتوانید مدیریتش کنید. وجود یک فرد متخصص کمک کننده است.

پاسخ
علی تیر ۱۲, ۱۳۹۹ - ۸:۴۰ ب٫ظ

سلام
من ۳۰ سالمه
۱۵ ساله درگیر فوبیای اجتماعی شدید هستم و نمی تونم در جمع صحبت کنم
پیش روانشناس و روانپزشک رفتم ولی فایده ای نداشته
تورو خدا کمکم کنید دیگه خسته شدم

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۵:۰۸ ب٫ظ

سلام، پیشنهاد من این هست که به رواندرمانگری مراجعه کنید که رویکرد درمانیش، رویکرد پذیرش و تعهد (اکت) باشه. این رو میشه از رزومه ی متخصصین توی سایت پزشک خوب هم متوجه شد که کدام درمانگر با این رویکرد فعالیت میکند.
https://pezeshkekhoob.com/blog/2020/02/22/acceptance-and-commitment-therapy/
https://pezeshkekhoob.com/

پاسخ
nirvana تیر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸ ق٫ظ

سلام من اخیرا از روح و وجودشون درست کنار خودم خیلی میترسم به طوری که هر چه زودتر از اون مکان فعلیم باید دور بشم. به نظرتون علتش چی میتونه باشه و چیکار باید بکنم؟
حتی شب ها که میخوام بخوابم باید خودمو توی پتو بپیچونم یجوری که هیچ راهی از بیرون به درون پتو نباشه و با استرس به خواب میرم!

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۵:۴۷ ب٫ظ

سلام. باتوجه به این که از وجودشون در کنارتون میترسید، سوالم این هست که آیا این حس فقط محدود به ترس شدید هست و یا اینکه علائم یا نشانه های دیگری مثل صدا و یا تصویر هم تجربه میکنید؟

پاسخ
حسنا تیر ۱۴, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴ ق٫ظ

سلام این یه نوع فوبیا س من خودم از توپ به شدت میترسم

پاسخ
سجاد مرداد ۱۳, ۱۴۰۰ - ۰:۳۱ ق٫ظ

سلام من هنگام وزش باد خیلی میترسم بدنم میلرزه

پاسخ
علی کریمی تیر ۹, ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳ ب٫ظ

سلام
من خیلی از دعوا میترسم و میترسم از خونه برم بیرون فکر میکنم با کسی دعوام میشه
اما تنهایی نمیترسم اگه با خانواده برم میترسم از جاهایی مثلا مسافرت رفتن تفریح و …

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۵:۴۹ ب٫ظ

آیا قادر هستید فکر کردن به دعوا رو در ذهن خودتون کنترل و قطع کنید؟ آیا فکرها فقط بصورت جملات تکرار میشوند و یا اینکه صحنه های دعوا رو هم متصور میشین؟

پاسخ
محمد مهر ۱۵, ۱۳۹۹ - ۱:۴۴ ق٫ظ

سلام. من ترس شدید از دعوا کردن دارم. وقتی شرایط احتمال دعوا و درگیری فیزیکی پیش میاد ضربان قلب من شدیدا بالا میره و دچار ترس شدید میشم و تا مدت‌ها ذهنم رو درگیر میکنه و آزارم میده. مواجه با خطر هم غیرمنطقیه چون معلوم نیست کار به کجا میکشه. در واقع ترس انقدر شدیده که از عواقب نترسیدن از دعوا هم میترسم

پاسخ
محمد حسین منبری تیر ۸, ۱۳۹۹ - ۷:۰۴ ب٫ظ

سلام. ببخشید. یه سوال در مورد فوبیا داشتم که میخواستم بپرسم اگه امکان داره میشه با واتس آپ یا هر چیز دیگه باهاتون در ارتباط باشم.

پاسخ
Hussain تیر ۷, ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۶ ب٫ظ

بابت موضوعات خوبی که اشاره کردید ممنون!
من در اکثر اوقات که در تاریکی یا تنهایی باشم خودم به خودم ترس میدم یعنی در باره موضوعات فکر مکنم که اصلا منطقی نیست و امکان ندارد اما برای خودم خیال بافی میکنم و شدیدا هم میترسم. و همچنان در موضوع دعوا و یا بحث و گفتگو ، دور نگری من بیش از حد و با وحشت زیاد است. برای این حالات آیا درمانی وجود دارد؟؟
ممنون میشم اگر لطف کنید

پاسخ
میترا سیفان تیر ۱۱, ۱۳۹۹ - ۵:۵۲ ب٫ظ

این که آگاه هستید که این ترس منطقی نیست، خودش یکی از نشانه های فوبیا است. اما بغیر از فوبیا، احتمال وجود وسواس فکری و یا اختلال اضطراب فراگیر هم وجود دارد که هر دو درمانهای متفاوتی دارند. لینک مطلب رو قرار میدهم:
https://pezeshkekhoob.com/blog/2019/08/18/generalized-anxiety-disorder/

پاسخ
مائده تیر ۴, ۱۳۹۹ - ۶:۵۷ ب٫ظ

سلام، من از صدای بلند خصوصا اگر ناگهانی باشه وحشت میکنم و بطوری ک هیچ حرکتی نمیتونم بکنم انگار فریز شدم برای چند دقیقه، از بچگی هم همین بودم و صدا بلند ب شدت منو میترسونه. میخواستم بدونم چ کاری باید انجام بدم ک اینطور نباشم نسبت ب صدا بلند

پاسخ
میترا سیفان تیر ۴, ۱۳۹۹ - ۷:۵۲ ب٫ظ

سلام، استفاده از تکنیک های حساسیت زدایی و توجه آگاهی میتونه موثر باشه. برای حصول نتیجه بهتر لطفا به رواندرمانگر متخصص این حوزه ها مراجعه کنید.

پاسخ
مینا خرداد ۱۸, ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰ ب٫ظ

دوست من نسبت به سوسک ترس عجیب و زیادی داره. درحدیکه سوسک بیاد تو خونه، حالش بد میشه و نمیخواد تو خونه بمونه و سریع سم بریزه و اینا. و نزدیک نشه. خیلی حالش بد میشه، راهی هست که بشه کمکش کرد؟ به غیر از اینکه مثلا سوسک رو دور کرد و اجازه ورود نداد. اگه امکان روانشناس رفتن هم نباشه

پاسخ
میترا سیفان خرداد ۲۱, ۱۳۹۹ - ۱:۱۴ ب٫ظ

سلام دوست عزیز، درمان قطعی فوبیای خاص حتما باید توسط متخصص انجام بشه، البته پروسه پیچیده ای نیست و در حد دو یا سه جلسه موضوع با موفقیت کامل رفع میشه در اکثر اوقات.

پاسخ
علی بهمن ۲۴, ۱۳۹۹ - ۳:۲۲ ب٫ظ

من ازیک حشره که روی کمرش تخم ریزی می کند و دست انسان را سوراخ سوراخ می کند ترس دارم جوری هست که دیگه نمی تونم درس بخونم

پاسخ

دیگر مقالات پیشنهادی پزشک خوب